Dokedy platiť výživné?

vojtech91
28. jan 2019

Dobrý deň,
ako som si všimol vo viacerých diskusiách tu na modrom koníkovi sa pýtate dokedy platiť výživné a čo ak dieťa zámerne mení školy aby rodičia platili naďalej výživné. Kvôli tomu som napísal tento článok v ktorom nájdete odpovede: https://vojtechsemeth.blog.sme.sk/c/500918/doke...

monismie
28. jan 2019

zaujimave, som nevedela, ze si to mozu deti takto predlzovat tym, ze menia skoly

vojtech91
autor
28. jan 2019

práve že by nemali, len častokrát rodič žije v domnienke že musí do 26 rokov platiť výživné na dieťa a nevie že má právo sa brániť na súde. Ja som raz riešil prípad, kde dieťa po strednej škole zmenilo 3 krát vysokú školu, pričom vždy chodilo len prvý týždeň do školy. Takéto správanie by podľa môjho názoru súd vyhodnotil ako rozpor s dobrými mravmi, avšak rodič o tom nevedel že v zákone je takáto podmienka preto nekonal.

duun
28. jan 2019

@vojtech91 Učím na vš. Existujú tu študenti, ja ich volám "brigádnici". Za 20e podajú prihlášku (môžu tak spraviť 2-3x a vždy si tak vyriešia 6 mesiacov v roku - september - február), dostanú status študenta (nižšie odvody v práci, miesto na internáte, zľavy na MHD, vlaky zadarmo, dotované obedy...), ALE do školy ani neprídu. Ani raz. Vyradia ich až vo februári ďalší rok, kedy sa zistí, že nemajú uzatvorený semester. Smutné, ale sú aj takí :(

Pri "brigádnikoch" by ale asi nemal byť problém s výživným - preukázateľne pracujú, majú príjem a akonáhle vypadnú vo februári, tak sú pracujúci. Rodič sa to ale pravdepodobne nemá ako dozvedieť :(, to je pravda.

hadecka39
28. jan 2019

Ale aká vy..., že sa dieťa takto zariadi 🙂

cacianka
6. feb 2019

@vojtech91 prepáčte nechcem byť múdrejšia , ale v článku ste nespomenuli , dokedy platiť na dieťa síce dospelé ale nejako hendikepované, ktoré už nemôže študovať ani sa zamestnať,
v tomto smere mi tam chýbalo upresnenie. aby si rodič platiaci výživné nezmyslel že po 26. roku platiť vôbec nemusí...
ďakujem za pochopenie

vojtech91
autor
6. feb 2019

áno, v článku píšem o najčastejších prípadoch z praxe, najmä o chybnej domnienke verejnosti, preto som nespomínal v článku prípady keď je dieťa hendikepované. V tomto prípade, ak je dieťa neschopné sa samo živiť, trvá vyživovacia povinnosť kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Teda ak dieťa nebude počas svojho života sa schopné samo živiť, bude povinnosť platiť výživné trvať celý život.

cacianka
6. feb 2019

@vojtech91 dakujem za upresnenie.tato tema sa x krat opakuje xy krát mylne takže toto veľmi pomôže

jajagaja
7. sep 2020

Dobrý deň , môj manžel má 23 ročného syna , nemanželského, ktorý chodí na VŠ. Teda ani nevieme či vôbec chodí na VŠ. Platí mesačne výživné. Vraj teraz v treťom ročníku keď už mal robiť Bc, Tak nespravil skúšky . Tak teraz je doma a že si skúšky musí dorobiť. Tak teraz nevieme ako to je ......je študentom či nieje. Musíme platiť výživné do 26 roku? lebo nezdá sa nám že by študoval. Sem tam brigaduje ale či si robí školu tak to je otazne