Dieťa v striedavej starostlivosti

22. mar 2022

Ahojte, idem si k vám pre radu, skúsenosť. Vydala som sa za muža so záväzkami...deti má tri mal ich najprv každý druhý víkend a jeden deň v týždni. To bolo fajn s deťmi sme chodili na výlety, hrali sa a pod. ten deň cez týždeň mali súkromie, ja som sa stiahla.
No môj muž požiadal o striedavu pred rokom a súd mu to schválil. Ja s mužom mame dve deti. Som sama zo seba prekvapená ako to nesiem...hrôza. Ovládam sa ako viem nevravím ani mužovi nič ale doteraz sme boli sami pre seba a teraz úlohy, trávenie času...povinnosti ten najmenší mužov ma 9rokov chodí stále za mužom a jasne, že naše spoločné deti 4 roky a 2 roky žiarlia...zistila som, že aj mne to neuveriteľné vadí, že stále chodí ten najmenší za ním s každou blbosťou aj také čo by sám spravil potrebuje pomoc otca...jasne, že naši plaču, že nech príde ocino k nim ja som už na konci tých 2 týždňov taká vyčerpaná...niekedy mám dosť....prosim Vás žiadne nenavistne komentáre ja chcem, aby som to brala v pohode a nie takto preto prosím o radu

dadis
22. mar 2022

Nemam skusenost. Mas za manzela otca 5tich deti, je jasne, ze v takych rodinach sa unikatnej pozornosti dostane kazdemu dietatu menej, ale zase deti cerpaju zo vzajomnej pritomnosti. Na chlapca nemaj hnev, 9rocny chlapec este velmi potrebuje otca. Je dobre, ze manzel sa stara, bud rada mas takeho otca tvojich deti a ze tvoje deti mozu zit vo velkej rodine.

diamond007
22. mar 2022

@dadis hlavne doteraz ho chlapec mal veľmi málo, chce si to možno aj vynahradiť do určitej miery a nedivím sa mu, je tretí z piatich detí. Asi s ex bol zvyknutý tým že najmladší mal najviac pozornosti u nich.
Žiada si len pozornosť od tatina. Je to prirodzené.
Nemáš to ľahké, ale tak staršie deti asi čoskoro budú väčšie a problémy tieto nebudu 🙏🙂❤️ veľa síl želám.

alenah31
22. mar 2022

tu sa ti bude len ťažko radiť. brala si si chlapa s troma!!!! záväzkami. Ty si matka dvom deťom - on bude navždy otcom piatim deťom. Vaše spoločné deti majú otca pri sebe celý mesiac, jeho deti s ex vidia otca 2 týždne z mesiaca. Je úplne logické, že ten menší 9 ročný ide s každou blbosťou za otcom - je s ním menej a okrem toho kde je napísané, že keď to sám vie robiť tak to musí sám urobiť....prečo by mal keď mu môže pomôcť otec? Skrátka vyhľadáva možnosti ako byť s ním. V čase kedy jeho deti u vás nie sú sa môže manžel na 100% venovať iba vašim deťom, v čase kedy u vás sú sa musí - alebo by sa mal venovať všetkým - prirodzene sa tie jeho snažia o jeho pozornosť viac a tie vaše spoločné zasa žiarlia, lebo neboli naučené deliť sa. Toto nebude trvať večne - decká vyrastú a tie jeho deťúrence budú mať vo voľnom čase iné veci na práci ako "otravovať" tatíka s každou blbosťou. Tá rovnováha príde. Ale nech sa na to pozeráš ako chceš - vaše spoločné deti trávia s otcom - či to pripustíš alebo nie - viac času ako tie jeho deti. Menším deťom - kým sú tie staršie u vás - sa v tom čase viac venuj ty sama. Tomu 2-ročnému ešte veľa nevysvetlíš, ale 4-ročnému vieš primerane vysvetliť, že tatino má aj iné deti (jeho súrodencov) a aj o tie sa musí postarať a venovať sa im - možno keď sú u vás trošku viac pretože sa 2 týždne neuvidia. V tomto budeš ty vždy ťahať za kratší koniec - viem to, sme tiež "zmiešaná" rodina. Ale ustojíš to neboj❤

misinka26
22. mar 2022

A ty kde si bola keď žiadal striedavku? súhlasila si s tým? jasné, že je iné mať 5 detí každý druhý víkend a mať 5 detí v kuse 2 týždne. Deti čo má z prvého vzťahu žiarlia na tie druhé a opačne to je úplne jasné. Ale ak si vedela do čoho ideš tak teraz sa už len staraj o všetkých 5 detí, dobré si to vymyslel chlapec, on neplatí na staršie deti a ty padáš na hubu...

autor
22. mar 2022

@dadis ja som vďačná za všetke deti...tí starší v pohode porozprávajú, zahrajú sa s najmenšími, ale ten 9rocny ja neviem ako to pochopiteľné napísať....pride návšteva buď rodina, alebo známi...jasne, že toho 2ročného si prevažne všímajú on je živé dieťa tak začne behať a ten 9 ročný ho začne na silu na ruky brať ťahá sa za nohu....smeje sa prehnane...len, aby všetci na neho pozerali....on chce byť stále stredobodom pozornosti...niekedy by mohol byť trošku pokojnejší...jasne, že 9 ročný je ešte dieťa ale tak keď nas4 ročný posluchne a vie byť ticho, keď sa dospelí rozprávajú tak aj on by to mal vedieť...

autor
22. mar 2022

@misinka26 jasne, že som to vedela a nie je to tak, že sa len ja starám aj manžel sa stará ale ja tým čo sa snažím byť ticho...nevyvolávať konflikty tak som ku koncu toho "turnusu" totálne vyčerpaná a je pravdou, že tie 2 týždne bez nich som pokojná a oddýchnuta...

autor
22. mar 2022

@alenah31 chápem, že 9 ročný potrebuje s kadečim pomoc, ale on ju potrebuje len, keď je muž doma....už som manželovi vravela, že či mu on nevie povedať, aby to skúsil sám....aj mu vravel, ale chlapec začal robiť hrozný cirkus...plakal ako zmyslov zbavený tak manžel už mu radšej zo všetkým pomáha....

abbey1
22. mar 2022

Ja mám 11 ročnú vlastnú a je to prícucok a príde mi to normálne.
Sama však viem, že mi lepšie vyhovuje venovať sa naplno jednému dieťaťu. Preto sme si ich tak naplánovali.
Vy ich máte 5 a jazde to dieťa potrebuje rodiča a pozornosť.

misinka26
22. mar 2022

Vieš si vôbec predstaviť, čo sa v takom 9 ročnom dieťati odohráva? Ja mám 9 ročného a viem aký je v tomto veku citlivý. Chlapec samozrejme žiarli na "novú rodinu". On si takýto život nevybral, bol tu pred tvojími deťmi, taktiež jemu sa rozpadla rodina, on nemá tatínka doma ale "cudzie deti " ho maju doma stále. Áno chce pozornosť, chce tatínka, tak to pochop a neporovnávaj tvoje deti ktoré maju úplnu rodinu.

alenah31
22. mar 2022

Jasne, ze tu pomoc chce ked je muz doma. To dieta chce byt v otcovej blizkosti a mat jeho pozornost. Netuzi po tvojej pozornosti. Je to uplne logicke - neviem preco ta to zaraza.

luccija
22. mar 2022

Neviem akú radu napísať...sú to deti a máte ich veľa a je normálne, že si unavená.Este tak 3,4 r ho bude potrebovať potom už príde učenie s tvojimi vždy bude niečo..puberta....šetri sily a je normálne, že deti medzi sebou súperia, ziarlia

autor
22. mar 2022

@misinka26 porovnáva sa v každej rodine aj tej "úplnej" ja som si vybrala život s mužom ktorí už mal deti....to je jasné...všetkým deťom sa treba venovať...lenže, 9 ročný vyžaduje pozornosť nonstop keď je muž doma.... Lenže muž má ďalšie 4 deti, ktorým je potrebné sa venovať....

misinka26
22. mar 2022

Sama si si odpovedala, vybrala si si muža so záväzkami a nie jedným a ktomu si si pridala ešte dva vlastné. Teraz sa s tým musíš naučiť žiť, lebo toto je len začiatok ešte len začnú problémy, puberta, peniaze, dedenie atď... skús to tomu malému uľahčiť on sa neskôr upokojí... veľa šťastia...

dzina007
22. mar 2022

a v com ako potrebuje taku pomoc? ja len ze ja mam doma 7 a 8 rocneho a nepocuvam doma nic len maminaaaaa? obaja vlastne potrebuju pomoct vlastne so vsetkym, ulohy, hracky, jedenie.
A celkovo su deti a deti. Starsi sa zahra sam a neviem o nom niekedy aj cele hodiny mladsi to je len same maminaaaa, maminaaaa, maminaaaaa.... Tak mozno je ten 9 rocny taky typ.
Treba si tiez uvedomit ze tak ako tvoje deti bojuju o muzovu pozornost bojuje o nu aj ten maly...
A ze potrebuje so vsetkym pomoct len ked je doma otec.. nooo mozno nechce ziadat pomoc od teba este... neciti tu doveru zeby mohol... tazko povedat...

modry1985
22. mar 2022

Deti sa do SS dávaju čoraz viac , a trend spoločnej ( striedavej ) starostlivosti sa bude len posiľnovať. V prvom rade musíš pochopiť že on je otcom pred všetky 5 detí . A klobúk dole pred chlapom čo v dnešnej dobe urobil 5 detí . Asi bude dobrý rodič ak mu schválili SS . Deti chcú byť s oboma rodičmi , a pevne verím že ak by ti to s nim nevyšlo a nedajbože by si ste sa rozišli , začala by si s novým partnerom svojich detí z - tohto vzťahu by si sa nevzdala , alebo áno ? Stačilo by ti ich vidieť 4 dni v mesiaci ?

autor
22. mar 2022

@dzina007 tak moji menší, keď im vysvetlím že "tatik ma robotku...keď dokončí tak sa bude s tebou hrať" detto tí starší pochopia ten 9 ročný nie...on zaveli tatiiiii a musí byť hneď....keď som sama s deťmi v pohode aj si úlohu prečíta, spraví, napíše knihy preloží a vôbec nemá problém sa ma spýtať...jasne, že chápem potrebuje prítomnosť svojho ocina....ale tak starostlivosť je potrebné rozdeliť medzi všetke deti....a k tomu s čím potrebuje pomôcť....rano tati poď mi pomôcť sa obliecť, tati poď so mnou umývať zuby, tati poď mi dať raňajky (prevažne ma cereálie) atď tieto veci môže spraviť aj sám či?

dadis
22. mar 2022

Maj s nim pochopenie. Rodina sa mu rozpadla nie jeho vinou. Mozno aj ziarli na teba a dvoch mladsich surodencov. Chce to vela lasky a prijatia.

autor
22. mar 2022

@dadis áno aj ja si hovorim, že deti sú v tom nevinne...mám strach, že vybuchnem...som niekedy taka unavená...tí starší sú v pohode majú svoje záujmy (majú 14 rokov a 10)...no tí drobcovia...4 ročný je šikovný v podstate zahrá sa aj sam ale 2 ročný je zavesený na prsníku a keď príde muž chce byť len s nim, lenže na drobca žiarli ten 9 ročný začne plakať že táto ho neľúbi, nechce muž dá 2 ročného mne a venuje sa 9 ročnému na to začne plakať ten 2 ročný ja už niekedy nevládzem a som šťastná, keď si ľahnem večer s drobcom spať....

dadis
22. mar 2022

Zvladnete to, neboj...aj tvoje deti si musia na tuto situaciu zvyknut. Verim, ze to mas narocne, ale je to len docasny stav. Ani sa nenazdas a nemas koho doma riesit, ja mam skoro 13 a 15r deti a ani o nich neviem, ze ich mam..🙃..kym sa nehadaju a nebiju obcas 😅😂