Dieťa v opatere matky a výživné

lilianka24
25. mar 2015

baby kto stym mate skusenosti prosim napiste ,,idem podat papiere na sud ze chcem malu zverit do mojej opatery ,riesia tam hned aj kolko mi bude platit otec malej vyzivne ?

sissy27
25. mar 2015

@lilianka24 treba to uviesť do návrhu... okrem toho aj stretávanie otca s dieťaťom...

lilianka24
autor
25. mar 2015

@sissy27 aha a oni tam určia vysku vyzivneho podla jeho platu ci?

pribinak
25. mar 2015

@lilianka24 podla výšky príjmu oboch rodičov, ich životných nákladov s iných vyzivovacich povinnosti ( ak teda este nejake iné deti su )

sissy27
25. mar 2015

@lilianka24 pri stanovení výživného sa zohľadňujú potreby dieťaťa a možnosti rodičov... ty si do návrhu napíšeš, koľko požaduješ výživné - súdu predložíš doklady, na základe ktorých si k tejto sume prišla - teda bločky alebo iné doklady o zaplatení (výpisy z účtu, ústrižky šekov a pod.) nákladov na starostlivosť o dieťa - strava, hygiena, zdravotná starostlivosť, bývanie, škôlka, krúžky, oblečenie, obuv atď. ... jeho takisto v predvolaní na pojednávanie vyzvú k predloženiu dokladov (pracovná zmluva, výpisy z účtu, rodné listy ďalších detí ak má...), a súd rozhodne, či ti navrhnutú sumu schvália, znížia alebo zvýšia...

lilianka24
autor
25. mar 2015

@pribinak mam len dceru ma 3 a pol a ja nerobim som na urade prace uz pol roka :( a on zarobi do 500 e

lilianka24
autor
25. mar 2015

@sissy27 dakujem 🙂 a prosim neviete ako dlho trva kym nas predvolaju ? ked dam papier na podatelnu do kolkych dni asi sa ozvu?

sissy27
25. mar 2015

@lilianka24 do koľkých dní? 😅 dievča zlaté, rátaj týždne až mesiace... ja som podávala v novembri, v januári došlo predvolanie na apríl... ale záleží samozrejme od vyťaženosti toho ktorého súdu... aj keď obyčajne tieto veci okolo detí majú prednosť, ale naozaj to nebude o dňoch...

pribinak
25. mar 2015

@lilianka24 no nic moc, musíš to dobre napísať, tak ako radi sissy, rozpísať vsetky náklady súvisiace s dieťaťom

Ono kedy dostaneš "výživné" závisi aj od toho ci otec dietata bude spolupracovať, teda ci príde riadne na pojednávanie a nebude to predlžovať chorobami, alebo nepreberanim posty

klincek
25. mar 2015

@lilianka24 vyzivne na maloletych je prednostna agenda, riesi sa do 6 mesiacov-teda mala by sa. ale spravidla sa to dodrziava. no skor asi velmi necakaj.. 😒

lilianka24
autor
25. mar 2015

Wau tak to ste mi dali :( to som vobec neratsla s tym ...som ja debil ;) no nemam pojem o tychto veciach preto som nevedela ze to trva tak dlho

borkavan
25. mar 2015

@lilianka24 no ja som ešte väčší debil v tomto, kde si prosím ťa našla papiere na súd o výživné a o oparete? ja totižto ani nemám čas to gugliť, len čo rýchlo nakunem.

borkavan
25. mar 2015

@sissy27 a berú sa do úvahy aj úvery otca? Napr. môj má vela dlhov, ktoré spláca, tak to mu odrátajú z príjmu a iba z čistej čiastky čo ostáva mu vyrátajú výživné?

martinsen
26. mar 2015

Najlepšie je spísať s manželom dohodu rodičov o úprave výkonu rodičovských práv a povinností (stačí si vygoogliť na nete je ich niekoľko vzorov) , obaja ju musíte podpísať a priložíš k žiadosti o rozvod. Súd ju potom iba odklepne. Skráti sa tým celkové pojednávanie.

baska8711
26. mar 2015

baska8711 @lilianka24 ja som to riesila minuly mesiac.Bola som na Upsvr a tam mi pani spisala ziadost na sud do ktorej napisala vysku vyzivneho ze chcem dieta do svojej starostlivostu. 2.1.som bola zaniest na sud papier kde doloz prefoteny rodny list dietata,a blocky co minies na dieta.Za 2tyzdne mi prislo predvolanie na 13.februara takze sme to rychlo mali za sebou.Prisla kumne este kolizna pracovnicka pozret v akom prostredi zije dieta. A sud prebehol rychlo 🙂

@borkavan staci zajst na upsvr a tam ti budu ochotny to napisat len to zanesies na sud.A na sude neberu do uvahy ci ma otec uvery,dlhy, pozeraju sa nato kolko zarobi a ztoho to pocitaju lebo dieta je prvorade ako dlhy

borkavan
26. mar 2015

@baska8711 ked sud je v unom meste. A neviem ci krajsky alebo okresny sud. Na upsvr je vela dveri a kravy tetky. Stacilo mi ked som vybavovala prispevok na dieta.

martinsen
27. mar 2015

Okresný súd a stačí to poslať poštou, samozrejme doporučene a priložiť dnu do obálky kolok.

baska8711
27. mar 2015

@borkvan dava sa to na okresny sud ja som ziadny kolok nedavala.A na upsvr do dveri kde je socialni pravna ochrana deti a oni ti to musia pomoct napisat tu ziadost.

mirica
27. mar 2015

@martinsen pri úprave práv a povinností k deťom sa žiaden kolok ani iný poplatok neplatí...

martinsen
29. mar 2015

@mirca nie neplatí sa kolok pri úprave práv a povinností platí sa pri podaní žiadosti o rozvod.

dubro
17. júl 2018

@baska8711 prosim ta a pri dohode ked sa to dava na sud, treba na toto pravnika ci pojednanie prideme len obaja? A naklady mesacne na dieta musi presne vsetky do haliera vydokladovat alebo je to pri dohode jedno ak to otec malej stejne chce podpisat ze je to ochotny mesacne platit?

martinsen
18. júl 2018

My sme sa dohodli na sume , obaja v dohode podpísali, nič sme nedokladovali, žiadne bločky, mesačné náklady a podobne. Keď sa dohodnete obaja, je to Vaša vec, súd to iba odobrí. Nemali sme žiadneho právnika, dohodu vzor som si našla na internete, spísala podľa toho a poslala na súd spolu so žiadosťou o rozvod.