Dieťa do starostlivosti otca

ssandyy
9. aug 2021

Ahojte
Chcem sa opýtať prosím
Chceme s mužom napísať návrh aby dieťa bolo v jeho starostlivosti. Ako to sformulovať ako rodicovsku dohodu a len napísané odniesť na súd? Tam mi to hneď potvrdia alebo musí prebehnúť aj súd?
Musím to vysvetliť aby ste sa zbytočne do mňa neobuvali a neriešili hlúposti okolo toho. Muž chce ist na materskú a máme povolanie ktoré to vyžaduje že ak chce ist na MD musí byť od súdu papier že je v star otca.
Ďakujem za odpovede k veci

fleur1111
9. aug 2021

@ssandyy ak ste dohodnutí stačí návrh a odklepnú Vám to

00ivi00
9. aug 2021

Ja som práve včera čítala, že podľa nového platí od 1.5.2021 že toto tlačivo už nie je treba ak chce ísť otec na materskú, v tom sú ale riadne zmätky..

ssandyy
autor
9. aug 2021

@fleur1111 ale musí prebehnúť súd? Musím čakať na termín pojednávania? Nedá sa to nejako urýchliť?

ssandyy
autor
9. aug 2021

@00ivi00 muž si to zisťoval cca pred mesiacom a u nás v práci nám to treba. Ma to aj z finančného aj personálneho. Ale my sme štátni zamestnanci...Neviem ako to je v civile

gianna
9. aug 2021

@ssandyy nie, to urcite nepotrebuje, kedysi socialna poistovna pozadovala spisat dohodu, ze otec prebera dieta do svojej starostlivosti, ale to bol len ich formular, nic ine a uy vobec nie, aby to islo sudnou cestou . Ak chce ist otec na matersku, tak to normalne oznami v praci, da si potvrdit ziadost a zanesie ju na socialnu poistovnu. U statnych zamestnancov to nie je ine 🙂

gianna
9. aug 2021

@ssandyy ty ides do prace a manzel zostane doma? ci manzel ma este druhe zamestnanie a doma budes ty? inak moj manzel je tiez statny zamestnanec, na materskej bol a nikto nechcel sudne zverenie do jeho starostlivosti

gianna
9. aug 2021

a este pokial zijete v spolocnej domacnosti, obaja sa o dieta riadne starate, ziadny sud nebude rozhodovat o zverenie do starostlivosti jedneho z rodicov, to by musel urcovat aj vyzivne...

ssandyy
autor
9. aug 2021

@gianna ďakujem za odpoveď
Ale nehnevaj sa máme to zistené z odborných informácií. U nás v práci je to špecifické a toto potrebujeme splniť, aby otec mohol ísť na MD. Máme vlastne zákony.
Pýtala som sa niečo iné. Len tak by som si to nevymyslela a tobôž nie ľudia z práce, ktorí s tým pracujú...Dokonca aj manželia žijúci v spoločnej domácnosti to musia takto riešiť.. Dokonca sociálna poisťovňa s tým nemá nič spoločné... Máme vlastnú sociálnu kde sa odvádzajú peniaze.
Pýtala som sa ako to funguje na súde či musím čakať na pojednávanie alebo stačí tam ísť s tým papierom a hneď mi to potvrdia...

gianna
9. aug 2021

@ssandyy Ok, v pohode,len tak zo zaujímavostí, kde to na pracuješ? Kľudne do ip, nech sa naučím niečo nové 🙂 a k tvojej otázke, áno, rodičovská dohoda podlieha schváleniu súdom a treba čakať na pojednávanie, nerobí sa to na počkanie. A tiež tam treba uviesť okolností, aby súd vedel posúdiť, či je rodičovská dohoda ok, či nie je v rozpore s dobrými mravmi.

ssandyy
autor
9. aug 2021

@gianna ďakujem pekne

lala123
9. aug 2021

@ssandyy prepac le nerozumiem ako môžte mat vlastnú sociálnu poisťovňu? Vážne má to zaujíma. Robila som 17 rokov na urade prace a nikdy som sa nestretla s tým , že ss má vlastnú sociálnu poistovnu

cacianka
12. aug 2021

@lala123 tiez mi to nesedí...

malinoismum
12. aug 2021

@lala123 My z MinV. tiež niesme pod Soc.poist. ale len pod MinV., takze tiež nerozumiem, o akú “vlastnú soc.poisťovňu môže ísť” - ale rada zistím niečo nové 😉
A k téme- kolega šiel na MD a tiež nepotrebovali zverenie do starostlivosti, ako píše vyššie @gianna … Príjemný deň všetkým❤️

gianna
12. aug 2021

@malinoismum podľa všetkého je manžel vojak/policajt oni majú inú zákonnú úpravu a na materskú môžu ísť iba vo veľmi výnimočných pripadoch

malinoismum
12. aug 2021

@gianna Však píšem - presne že máš pravdu - že v tom prípade to spadá pod konk. Ministerstvo;) každopádne - autorka držím palce nech to schvalia… (tomu konkr. Kolegovi to schválili ale práve mi hovorí moj drahý, že zas jeho ďalším dvom - tiež policajti- neschválili;( - normálne som prekvapená lebo fakt som doteraz vedela len o tom 1 prípade ) ktovie ako to tam funguje…