Delenie majetku po rozvode

20. jan 2021

Pekný večer...chcela by som vás poprosiť o radu... sme niečo vyše 3 rokov manželia, z toho s manželom nežijeme v spoločnej domácnosti vyše 2 rokov..nie sme ešte rozvedení, ale v blízkej dobe to plánujem(e)...odkedy spolu nežijeme v spoločnej domácnosti, každý z nás hospodári sám - má vlastné peniaze na vlastnom účte...ako to bude napr. s delením "spoločného" majetku? prebehne vôbec nejaké "delenie"? veď každý má akokeby svoj "majetok"...
a ešte by som sa chcela opýtať...ak už budeme oficiálne rozvedení, môžem si "hneď" kúpiť dom, byt - bez toho, aby si naň mohol (potom už ex) manžel nárokovať?? či je tam ešte nejaké také "prechodné" obdobie, ktoré by mohol " napadnúť" a chcel mi vziať to, na čo som si sama našetrila

potvorka88
20. jan 2021

Po spravnosti by malo ist vsetko napolovicu, aj ked nezijete v spolocnej domacnosti. Ak sa dohodnete, tak majetkove vyrovnanie nemusi ist sudnou cestou. My sme to tak mali. Na vsetkom sme sa dohodli, majetok aj peniaze si mimosudne rozdelili.
Ak budete oficialne rozvedeni, uz nema narok na nic co ty nadobudnes. Tzn.ze akonahle budes mat papier o pravoplatnosti rozsudku, mozes si kupit co len chces, bude to iba tvoje. Dokonca da sa kupit si nehnutelnost aj pocas trvania manzelstva s tym, ze bude iba tvoja. Treba len zapisnicou u notara obmedzit bsm, ale s tym musi manzel suhlasit.

hipuska
20. jan 2021

Áno, ako píše
@potvorka88 . Len pozor, ak by ste sa nedohodli, rozvedli by vás napr.20. august 2021 všetko do tohto termínu by išlo na polovicu. Musela by si predložiť stav účtu k 20.augustu. preto radšej svoje peniaze držať na cudzom účte, resp. v hotovosti. Taktiež nákup všetkého, čo by si k tomu dátumu mala-auto....A ak vás rozvedu, počkať na právoplatnosť. To su dve veci-datum rozvodu a dátum právoplatnosti.

deti95060810
20. jan 2021

o rozdelenie majetku musíš požiadať na súde - po rozvode sa to žiada... samé od seba to nepríde resp. nejde to automaticky po rozvode....

elizabet173
20. jan 2021

@deti95060810 ak sa dohodnu a rozdelia, nemusi to riesit sud

charlottha
20. jan 2021

vo vasom pripade by som riesila delenie majetku dohodou, to by bolo najlepsie a nemusel by potom do toho zasahovat sud. ked budete rozvedeni, mozes si kupit co len chces, tam nejake to prechodne obdobie nie je, len rozsudok musi byt pravoplatny

mondolina
20. jan 2021

@deti95060810
Nemusí keď sa dohodnú.

autor
20. jan 2021

@hipuska čiže, keď sa nedohodneme a ja budem mať (len svoje) peniaze na svojom účte, budú sa deliť, aj keď budem mať"zdokladované", že sú to len moje zarobené, ušetrené peniaze a manžel mi neprispel ani cent??? ...ide mi vlastne o to, že manžel má svoj účet, ale všetko si z neho vyberá a žije si život "na veľkej nohe", kdežto ja šetrím ako blázon každé euro... on si teraz užíva svoje peniaze a potom by mohol ešte aj moje??? lebo svoje peniaze nemá na účte - sú "nepreukazateľné", nemusí sa so mnou deliť...ja, peniaze mám na účte, všetko ide na polovicu???pýtam sa hlúpo, ale fakt som toto nevedela :(

alberto1
21. jan 2021

Dačo hodnotné vlastníte, čo ste nadobudli počas manželstva? Auto, pozemok, byt?....ak nie a vám to vyhovuje, necháte si svoje vlastné veci a peniaze, vy sa rozdelíte. Ak vlastníte napr nehnuteľnosti, dohodu o vysporiadaní urobíte pred notárom, asi za 250 E. Ak ani tak, tak pred súdom....súdny poplatok je 6% z hodnoty majetku plus poplatky právnikom.Najrýchljšia a najlacnejšia je vždy dohoda.

alberto1
21. jan 2021

Nemaš vlastné peniaze. Všetko je na 1/2. Vyberaj si pomaly peniaze z účtu a odkladaj si ich. On bude mať prázdny účet a z tvojho účtu zhrabne polovicu...a možno aj on si ich vyberá

sense
21. jan 2021

Áno je to tak... Takže tvoje peniaze na účte treba pomaly vybrať a presunúť na iného... Aj keď už spolu nežijete....

tinqua
21. jan 2021

A hrozí to? Nepíšeš nič o tom ako ste sa rozišli. Ono toto sa robí tak, že už rozvodovy právnik ti to môže vypracovať. Ja som to tak mala...na peniaze na účtoch sme si nesiahali, iba sa rozdelil byt a nábytok. Pričom väčšinu nábytku som si zobrala ja, nakoľko som preukázala že to šlo z maminho účtu a mama prehlásila, že to bol jej dar mne (boli to moje peniaze, na jej termínovanom účte). Treba sa poradiť s právnikom, ak si žije na vysokej nohe, môžu tam byť pôžičky o ktorých nevieš, ale sú "vaše". Tak ti poviem,že bezpodielove si mala rušiť keď ste sa rozišli ak si vedela aký je to človek. Ale aj to sa dá ak v dohode vyhlási, že to bral bez tvojho vedomia a záväzky berie na seba...len či nebude hovado....začni si pomaly presúvať peniaze z účtov, napríklad na mamu, sestru, brata...komu veríš....každý mesiac po troche, aby to vyzeralo že sú to len bežné životné náklady...

hipuska
21. jan 2021

Máš tieto možnosti:
1. Dohodnete sa mimosúdne, podložite si to pred notárom
2. Nebudete to nijako riešiť-tam je nejaká doba myslím 3 roky, tj. do troch rokov môže hociktori z vás podať návrh na súd na vysporiadanie, po 3 rokoch sa to trochu komplikuje
3. Nedohodneme sa a chcete to riešiť - musíte podať návrh na sud-nejde to automaticky- ak by súd rozhodol-berie si určite % z hodnoty majetku.

Byt, auto, úver, peniaze...

A teraz, všetko čo vlastnite-hmotne, nehmotné ide na 1/2. Takže ak by vás rozviedli k tomu dátumu 20.august 2021, môže si mm zobrať úver 15.augusta idete splácať na 1/2. Na súde ich bude zaujímať stav tvojho účtu 20.augusta. Takže nie - jún, júl, koľko bolo peňazí....
Je to tak laicky napísané, do súdneho procesu môže vstúpiť ešte xy veci ktoré môžu zvrátiť konečný výsledok.

zuzkalujza
21. jan 2021

My sme sa dohodli mimosúdne čo sa majetku týka, tiež na ja výživnom aj na tom kedy a ako bude kto s dcérkou, takže sudca sa len spýtal či obaja s tým na čom sme sa dohodli súhlasíme. Takže rozvod prebehol úplne bezproblémovo asi za 10 minút bolo po tom. Na druhú časť otázky odpovedať neviem, nemám skúsenosť.

juliet86
21. jan 2021

ma narok ns polovicu tbojich penszi s aj opacne. ked ste sli od sebs mali ste podat navrh na zrusenie bezpodieloveho vlastnictva msnzelov.. drzim palce. zo skusenosti radsej rstaj s tym ze bude chrapun. ps skus si dat stretko s mediatorom

alberto1
21. jan 2021

Nepresúvaj peniaze, zostane to na výpise. Vyber si ich a keby dačo, prehrala si ich v kartách😂

gelory
21. jan 2021

@juliet86 veľmi dobre a hlavne aj pravdivo napísané. Až pri rozvodovom konaní sa ukáže zväčša to, s akým človekom človek žil

tosomja
23. jan 2021

Hej, presne tak so mnou vydzubkal moj ex, este pred rozvodom som odisla z bytu do podnajmu, ucet som si spravila vlastny, dovtedy som mala moju vyplatu na jeho ucte. On vsetky peniaze vybral a poprehadzoval na mamu, otca, brata atd...a akoze nema nic. 😄 Este aj byt kupil mesiac pred svadbou, takze aj ten je len jeho. Naco mam narok je polovica splatenej ciastky uveru, ktory sme platili pocas manzelstva.
Aj to mi povedal, ze mi da 💩 pekne sa pri mne nabalil a ja odisla s holou ritou.

monikatrideti
1. apr 2021

Chcem sa opýtať, stav účtu sa dokladuje k dátumu rozvodu? máme osobitné účty.
Koľko mesiacov dozadu môžem pýtať stav stav účtu?

ewelin1986
21. mar 2022

@deti95060810 ja by som mala otázku s manželom sme žili 12 rokov u jeho rodičov svokra zomrela ale medzi tým sme boli v rozvojovým konaní tak ze sme boli stále manželia počas manželstva dedil manžel po mame 1/3 dedičia sú teda jeho otec a jeho sestra a ex manžel. Mám z ex manželovej dedenej polky aj ja nárok po rozvode ??Či ako to je ???Máme spolu 11 ročnú dcéru a on ma s prvého manželstva 16 ročnú dcéru. Neviem ako mam postupovať rozviedli nás všetko som mu nechala teda nevhel mi nič dat z bytu úplne všetko mi tam ostalo a od základov som si ja musela všetko kupit práčka chladnička mikrovlnka taniere poháre príbory nábytok dvere postel skrine tv proste všetko a na súde keď som to povedala to ani neriešili v Bratislave sme mali súd. On len platí výživné 200 euro na moju dcérku a z predošlého vzťahu co ma dcéru 150 euro.A plat ma jak kráľ pomali 1500 až 2500 euro. Ak má niekto skúsenosť poraďte ako ďalej ďakujem vám.