Bývalý priateľ sa po 8. rokoch ozval, že chce striedavú starostlivosť

pumperlik
15. jún 2020

Dobrý deň, chcem sa opýtať partner s ktorý som mala dieťa, sa mi po 8 rokoch ozval že chce striedavu starostlivosť. Ja už som vidata mam užaja druhé dieťa on malého nevidel ešte nikdy peniaze posiela ale smiešne drobné, je možné keď to dá na súd že dajú striedavu starostlivosť??

zuzka251
15. jún 2020

@pumperlik uff po 8 rokoch? dufam, ze nedaju.

amienne
15. jún 2020

Na Slovensku je sice mozne vsetko ale v takomto pripade ked o dieta nejavil zaujem niekolko rokov a dieta ho vlastne nepozna si nemyslim, ze moze uspiet. Je otec ale pokial sa nestara a nestaral predtym tazko niekto posle dieta na tyzdnovky k neznamemu cloveku na nezname miesto.

pumperlik
autor
15. jún 2020

@amienne ved práve toho sa bojím, lebo fakt nikdy ho nevidel mal priateľky, zrazu nemá a už chce teraz malého

pumperlik
autor
15. jún 2020

Nepoznáte niekto dobrého právnika okolie Humenne?

amienne
15. jún 2020

@pumperlik viem ze sa bojite ale naozaj si myslim, ze je to nerealne. Garanciu na 100% vam tu asi nikto neda ale myslim ze sancu ma ozaj mizernu.

pumperlik
autor
15. jún 2020

@amienne on býva na jednom konci Slovenská a ja na druhom, a on ešte v podnájme a on chcela ho ktorý je skolo povinný.

moonlight1210
16. jún 2020

@pumperlik tak to bude mat este tazsie.
Podnajom by ani tak nevadil, ak ma tvoj ex prenajaty cely byt, nie iba jednu izbu pre seba, alebo zdielany byt s dalsimi najomcami (cudzi ludia, nerodinni prislusnici dietata). Ale nemyslim, ze sud nariadi dietatu kazde dva tyzdne navstevovat inu skolu. A este na druhom konci slovenska.

Moze ale nariadit pre zaciatok, ze sa s nim otec smie stretat v tvojej pritomnosti (v konkretne dni), aby si dieta zvyklo (fakt je, ze nemozes sudu argumentovat tym, ze mienis branit ich stretavaniu uplne za kazdu cenu. Pokial teda tvoj ex nema nejaku vadu charakteru - zavislosti, ci psychicke problemy. Jeho promiskuita zial nie je dovod.). A neskor moze tvoj ex zacat ziadat o zmenu stretavania (kazdy druhy vikend uz osamote so synom trebars a niektore prazdniny).
Ale to cestovanie na tyzdnovky alebo dvojtyzdnovky medzi rodicmi cez cele slovensko, kedze by musel syn stale menit skolu, to by asi zatial nepreslo.

No uz to stretavanie v tvojej pritomnosti v mieste bydliska ho moze odradit, ak iba sniva, zeby tym dosiahol uplne zrusenie vyzivneho. Nebude sa mu chciet trepat cez slovensko. Mozno ten prvy-druhy raz.
Aspon to preveri vaznost jeho zaujmu o syna.

laguna28
16. jún 2020

@pumperlik podľa môjho názoru sa mu to nepodarí nakoľko 8 rokov nezáujmu o dieťa značí o Tom, že na súde nevie preukázať akým je otcom, resp. Už to ukázal svojim nezáujmom. pre dieťa je to cudzí človek. Môžeš na súde navrhnúť aby urobili znalecký posudok a aby sa otec so synom najskôr cca rok stretával tak, aby sa spoznali. A osemročné dieťa sa taktiež môže vyjadriť pred Soc. Kuratorom či to chce alebo nie. Je to na dlhé lakte. Podľa mňa sa zatiaľ nemusíš ničoho obávať.

mogaa
16. jún 2020

@pumperlik tak striedavku by mu mohli povoliť možno po pol roku rou čo sa s dieťaťom bude pravidelne stretávať....tým že býva na druhom konci Slovenska je to dosť nereálne aby si ho naozaj každý druhý víkend bral domov na víkend......ty na súde preukáž že mu nebrániš v styku aj mimo dohodnutých termínov a nemajú dôvod na zmenu starostlivosti....

simca06022011
16. jún 2020

Podla mna striedava starostlivost neprejde, uz len z toho dovodu, ze dieta nebude cestovat hore dole... co poznam striedavky, tak dieta nemeni skolu, kamaratov, necestuje... iba prejde k druhemu rodicovi. Jedine, ze sa prestahuje. Ak by sa, tak uz je syn dost velky, bude vediet vyjadrit vztah s otcom a myslim, ze tam bude mat co povedat kolizna opatrovatelka. Ak nemaju ziadny vztah, tak pochybujem...

tilko
16. jún 2020

Určite by som neriešila bez právnika...stojí to peniaze, ale....
Ak máš doklad (teda ak ti peniaze na dieťa posielal na účet, všetko pohľadaj, to sa bude hodiť. Tiež si spíš, čo dostalo tvoje dieťa od otca za 8 rokov. Či mu prispel na krúžky, plavecký, lyžiarsky - ak mal, školu v prírode...Čo dostal na Vianoce, narodeniny či meniny. Či prispel na lieky alebo sa zaujímal o zdravotný stav syna. Ak poslal pohľadnicu, sms, mail....proste čokoľvek, čo bolo pre dieťa a ako prejavil záujem...ak nič, tak to treba obrátiť, že nič neprispel...
Tiež by som si zašla za psychológom, nech posúdi vzťah dieťaťa k tebe a možno aj k tvojmu terajšiemu mužovi....a aký je vzťah dieťaťa k biologickému otcovi...psychológ môže pozvať aj toho, ak by bol ochotný prísť...na súde sa taký posudok môže hodiť...prípadne, to môžeš žiadať aj na súde, ale nemusí ti byť vyhovené a súd sa zase len predĺži...psychológa hľadaj dobrého a odporúčam súkromného...štátni majú veľa práce a odbijú to raz dva...a tiež tu rátaj s výdavkami.
To, že tvoj ex nebýva vo vašej blízkosti je pre teba plus. Dieťa má zázemie, školu, krúžky....tiež by som spomenula, či pozná niekoho z otcovej strany, jeho rodinu a aké má dieťa s nimi vzťahy, či niekto neprejavil o dieťa záujem počas tých 8 rokov, napr. starí rodičia.... ak nie, je to pre dieťa cudzie prostredie...
Nemyslím si, že striedavá prejde...aj keď vieme, že sa stávajú nelogické a podivné veci...ale súd môže navrhnúť najskôr stretávanie sa s otcom, či už pod tvojím dohľadom, keďže má syn 8 rokov, tak aj víkend by prichádzal do úvahy...no otec bude musieť cestovať za synom...(ak má na to prostriedky, ak nie, buď pripravená argumentovať, prečo ho nemôžeš otcovi voziť ty lebo aj to sa ti môže stať)...
Ak si budú časom rozumieť, tak sa priprav na to, že sa ich stretávanie môže rozšíriť na prázdniny (zvykne sa to deliť na párny a nepárny rok, polročné, jarné, letné, jesenné, vianočné)...
Ešte by som si zistila, čo robil otec tvojho dieťaťa za tých 8 rokov...či mal prácu, či nebol v podmienke alebo súdne trestaný....drog, alkohol...striedanie partneriek, či má bývanie, hmotné zabezpečenie....
Čo sa týka výživného...vy ste ho nemali stanovené súdom? Lebo píšeš, že posielal smiešne sumy.
Striedavá starostlivosť neznamená, že otec, či matka nemusia platiť výživné...(ak sa vzájomne nedohodli inak)...otec ti bude musieť naďalej platiť výživné na dieťa, prípadne ty jemu...a ten rodič, ktorému bude chodiť výživné musí zabezpečiť všetko pre dieťa ako oblečenie, lieky, veci do školy, na krúžky.....iné poplatky...
Veľa šťastia...snáď to nebude pre Vás veľmi náročná cesta...

sense
16. jún 2020

Nic nie je nemozne ale v tomto pripade velmi velmi nepravdepodobne

janinka007
16. jún 2020

Vobec by som sa nestresovala, pokial nebudeš mať doma predvolanie na súd. To môžu byť len nejaké jeho tanečky, takže kľud.

lujza123
16. jún 2020

@pumperlik hlavne kľud, nepanikar a nezhanaj žiadneho "dobrého" právnika.
Nikto ti predsa nejde brat dieťa. Nieje to žiadny útok, nemusíš hneď tasit zbrane.

Zavolaj ex a dohodnite sa. Je super ze chce byť otcom, aj keď sa spamätal neskoro. Začnite so stretávanim sa v tvojej prítomnosti, víkendy, prázdniny. To všetko ide aj bez súdu. Keď to bude takto rok, dva fungovať potom sa uvidí.

Naozaj väčšina chlapov reálne striedavku nechce. Možno ich to v slabej chvílke napadne, ale to je tak vsetko.

peter2404
18. júl 2020

podla mna ked napises do vyjadrenia na sud, ze si "vidata" tak maloletu zveria rovno otcovi - a ani sa sudu nebudem cudovat :D :D :D