Byt a hypotéka po rozvode

27. apr 2022

Ahojte chcem sa opytat tych ,ktory sa rozviedli a mali byt a hypoteku na ten byt ako sa dohodli s muzmi?Museli ste mu vyplatit polovicu hodnoty hypoteky a este splacat hypoteku?zvladnem splacat hypoteku ale keby ho musim vyplatit z polovice tak to uz nezvladnem finance ako ste to riesili?Viete mi poradit?

belllinka
27. apr 2022

vyplatíš ho z polovice, čo ste doteraz zaplatili na hypotéke

alenah31
27. apr 2022

Vysporiadaš sa na súde pri BSM. Napr. byt má hodnotu 100.000€, hypo ste brali len 70.000€ nakoľko zvyšok ste mali svoje €. Má nárok na polovicu zaplatených splátok z hypo + ešte nárok na polovicu rozdielu medzi hypo a hodnotou bytu - čiže ešte polovicu z 30.000€. Ak tých 30.000€ prestavoval dar tvojich rodičov iba tebe - preukážeš to, dokladuješ to, z toho ho nevyplácaš, ak tie € boli jeho a preukáže, že to boli € získané pred manželstvom - vyplácaš mu celých 30.000€ + polovicu zaplatených splátok hypo.

melanta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
27. apr 2022

@alenah31
@melanta byt sme kupili pocas manzelstva zostatok na uvere je priblizne 40 000 a hodnota nehnutelnosti je momentalne v tejto dobe 100 000 a brali sme si hypoteku vo vyske 55 000 a to mu mam vyplatit polovicu z tych 15000 co sme splatili a este trn zvysok cize 30 000?

kristinka92
27. apr 2022

Nie je pravda že iba polovica zaplatených splátok. Vychádza sa aj z aktuálnej ceny nehnuteľnosti- logicky za tie roky byt ma oveľa väčšiu hodnotu a jeden z partnerov by mal dostať iba nejakých smiešnych pár tisíc a kupovat nový byt za oveľa drahšie než keby tak spravil pred rokmi…a druhy by na tom trhol ešte aj zisk.
Hľadala som tu na MK a našla rovnaký prípad v poradni kde radila právnička toto:
“ Dobrý deň,

rozhodujúci stav pre vyporiadanie spoločného majetku po rozvode manželstva je stav ku dňu právoplatnosti rozsudku o rozvode. Manžela by ste teda mala vyplatiť z polovice tržnej aktuálnej ceny a od tejto ceny odpočítať zvyšok hypotéky, nakoľko v nej zostanete ako výlučný dlžník.”

draik
27. apr 2022

Má nárok na polovicu z rozdielu aktuálnej hodnoty bytu a zostatku hypo, ak chcete byt Vy a preberiete na seba hypo.

dadis
27. apr 2022

Baby podla mna nemate spravne info. Splatky sa do bsm nezaratavaju. Len sa deli na polovicu hodnota bytu (aktualna trhova) a na polovicu sa deli dlh. Teda ak ma byt hodnotu 150tisic a hypoteka 50tisic. Tak sa vyplati druhemu manzelovi 50 tisic. (150÷2)- (50÷2) alebo jednoduchsie (150-50)/2

dassena
27. apr 2022

@dadis ahaa. no len ako ked sa na to tak pozriem, maloktora zena, co ostane sama a este aj s detmi na to len tak ma

arasidka123
27. apr 2022

Prípadne je možnosť predať byt ešte pred rozvodom..tiež sme tak riešili...a mali sme o starosť menej...

syslik81
27. apr 2022

vyplatis ho z polovice hodnoty bytu a zvysok splatok je na tebe alebo sa byt preda vypolatite dlznu sumu a zvysok si rozdelite ...

autor
27. apr 2022

Ale viem ze sa musi vyplatit ale pytam sa zien ako to riesili ci sa dalo s muzmi dohodnut a pocula som ze aj muzi nechali ten byt zene s detmi a nic nechceli alebo je moznost napisat byt na deti

darkswan
27. apr 2022

zo skusenosti, s muzmi sa nedohodnes, oni naslubuju ale potom si to nechaju rozlezat v hlave, pripadne na neho vplyva nova partnerka...takze proste ten podiel svoj chcu

darkswan
27. apr 2022

na deti napisat je blbost, budes to platit a nikdy nevies co ti vyrastie z deti a mozes rychlo skoncit na ulici bez nicoho

dadis
27. apr 2022

Navysis si hypoteku, splatky na dlhsie obdobie, alebo sa byt preda, vyplati sa hypoteka a zisk z predaja sa rozdeli na polovicu. Nechcem ti brat iluzie, ale maloktory muz je taky slachetny, ze byt necha manzelke. Aj moj tak sluboval, nakoniec si to rychlo rozmyslel

zmrzlinka2021
27. apr 2022

Vyplaca sa zo sucasnej hodnoty bytu, cize ak ste byt kupovali za 100 tis., teraz ma hodnotu na trhu 250 tis., bere sa do uvahy suma 250 tis. EUR

syslik81
27. apr 2022

ci sa da dohodnut? zalezi od muza... ak je na tom financne dobre a ma kam ist po rozvode-ma si zaco kupit byvanie etc dohodnut sa da .. ale z pohladu muza nevidim dovod ti nechavat vec v hodnote 100 tisic a ist na ulicu ... to by aj on mohol povedat nechaj mi byt aj s detmi a ty bud v mojej situaciii-najdi si byvanie ake chces... takze odpoved na otazku na kt sa pytas je ano da sa dohodnut .. vzdy sa da dohodnut ak su obe strany voci sebe ferovy ...

simca06022011
27. apr 2022

Su online poradne pravne, napr. ficek a tam je to rozoberane urcite lebo ja som tam kopec tem nasla, cize aj od pravnika si to priamo vies precitat.
Bude sa riesit cena nehnutelnosti teraz, dlh na hypoteke teraz - zjednodusene. Nebude sa riesit vtedy sa bralo xtisic a byt MAL hodnotu...
To si sa bude dat dohodnut/nebude dat dohodnut, zalezi na tvojom muzovi, je to individualne. Mozno sa aj dohodnete a zacne mu do toho kecat okolie a bude po dohode, ty musis vediet aky je.

anna_2
27. apr 2022

Moja rada, necakat a riesit to velmi rychlo. Ide o to, ze ma pravo na polovicu nehnutelnosti v datume, v ktorom budete riesit BSM. Nie z datumu rozvodu. Takze ked sa rozvedies tento rok (hodnota bytu 100 000 EUR) a budes cakat 2 roky na vyporiadanie BSM, bude uz hodnota cca 150000 EUR. Takze prides o 25000 EUR len cakanim, to mas 1000 EUR mesacne. pre zjednodusenie som neuviedla hypo. Splatky hypo od rozvodu po vyporiadanie musite platit 50/50.