Aký je postup pri nahlásení týrania dieťaťa?

survivor78
2. mar 2023

Zdravím, chcela by som sa spýtať, aký je postup pri nahlásení napr. týrania dieťaťa na sociálku alebo zanedbania starostlivosti o dieťa. Kontaktuje sociálka najprv rodiča, alebo kontaktuje pediatra, škôlku a školu najprv a rodič o tom ani nevie? Ako dlho zvyčajne trvá pokým sociálka začne konať od podania podnetu? Môže to byť aj viac ako pol roka?

Ďakujem za odpovede.

hipuska
3. mar 2023

@survivor78 dievča zlaté, najskôr si ujasni o čo ide. Lebo týranie a zanedbanie starostlivosti sú dve odlišné veci!!!!

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
macekovam
3. mar 2023

@hipuska ano to sú.. Týranie ma aktívnu aj pasívnu formu.. A určite sa obe týkajú konkrétneho týraného jedinca.. Ci ty si myslíš ze týrané dieťa nie je zanedbávane? Potreba lásky ti niečo hovorí?

hipuska
3. mar 2023

@macekovam ty píšeš...tyranie alebo zanedbanie starostlivosti.....píšeš alebo! Lebo, obviniť rodiča z tyrania dietata a nebude to pravda, zničis život celej rodiny. U nás neexistuje efektívna pomoc týmto deťom.

macekovam
3. mar 2023

@hipuska to píše autorka...
Nie ja.

zafir01
3. mar 2023

@survivor78 riešili sne to, keď nás socialka oslovila, chceli sne si vtedy 3 r. neter vziať do náhradnej osobnej starostlivosti. Za plnej podpory kurately a rodiny zo strany otca dieťaťa.
- socialka sama zisti (ak je dieťa v sledovaní kurately), alebo distane hlásenie od susedov, rodiny...
-bez vedomia rodičov, kontaktuje školské, či predškolské zariadenia, lekarku, osloví susedov.
- urobí nečakane nahmatkove kobtroly doma u dieťaťa, či vypočuje rodinu pripadne samotné dieťa,
- taktiež môže dieťa vypočuť psychologička (ako aj v našom prípade, kedy sa už 4 ročne dieťa vyjadrilo, že chce byť u nás)

Ale nič z toho nemusí reálne pomôcť....
1 celý rok sme sa ťahali po súdoch. Pravnikoch, socialkach, Všetko hovorilo v prospech nás,

Nakoniec matku ktira medzi časom si urobila s ďalším ďalšie dieťa, premiestnili do DCR, kde si mala upevniť rodičovské zručnosti a vybudovať s dcérou vzťah... Odtiaľ odišla a teraz si zas žije inde, a zas si robí, čo chce. 🤷🏻‍♀️

vulka
3. mar 2023

@survivor78 Pýtaš sa, že čo sa bude diať, keď to nahlásia? Napríklad príde sociálka do školy a berie rovno dieťa.

zafir01
3. mar 2023

@survivor78
Apropo...
Keď boli dôkazy, že to druhe 4 mesačne dieťa krmi fast fodom (ako kedysi staršie dieťa)..
Tak podla TN krajského súdu je to v poriadku. Dieťa hladné nebolo. A to bol základ ze je doba, kedy nie každý má na eko bio raw stravu.....
Matka dostáva na jedno dieťa 300 eur výživné. Nemyslím si, že to je malo, aby nevedela zabezpečiť kvalitnú stravu 🤷🏻‍♀️

Ja som v tomto smere už znechutená.
Veľmi veľa energie a času sme venovali snahe pomôcť neterke. Je s mojim stredným synom vrstovnicka.
Matka ju zatvára v jednej izbe. Vo veku 5 rokov nema jedinú kamarátku, nechodí von, nedôveruje ľuďom.
Moja ex švagriná je psycho a celá jej šialená rodina je nonstop riešená u socialka, polície, psychiatroch...
A nič sa nevyriešilo. Predpokladám, pri jej terajším spôsobe života, že onedlho bude opäť tehotná s ďalším chlapom.

zafir01
3. mar 2023

@vulka máš osobnú skúsenosť? Lebo my sme si týmto prešli minulý rok ( dieťa, neter, zanedbávanie dlhodobo s nepriamo my dôkazmi na týranie, my sme boli žiadatelia o náhradné rodičovstvo ).... A postup som napísala vyššie. Kľudne napíšem, aj že sa jedná o TN kraj a krajský súd v TN. A v PB

vulka
3. mar 2023

@zafir01 Zažila som vo veľmi blízkom okolí. Stačilo, že pracovníčke dieťa v škole povedalo, že ho mama bije a už sa domov nevrátilo(hoci pravý dôvod bol niekde inde).

survivor78
autor
3. mar 2023

Zdravím znova. Chcela by som adresovať zopár pripomienok. Nejde mi tu o terminológiu, napadať ma tu a nazývať ma “dievčaťom zlatým” mi príde komické a ako liečenie komplexov. Termíny sa dajú vysvetliť aj pekne bez hlúpych poznámok. 🙂

Moja otázka znela, či je možné, že sociálka už v akomkoľvek prípade kontaktuje napr. predškolské zariadenie alebo pediatra a ďalej nekontaktuje rodičov. Že sa v podstate zastavia na tomto kroku.

Ďalšou mojou otázkou bolo, koľko to zvyčajne trvá kým sa začne prešetrovanie od podania podnetu? Nechávajú niektoré prípady na neskôr? Typu o pol roka alebo o rok neskôr?.

Ďakujem za odpovede.

zafir01
3. mar 2023

@vulka tak to bola teda super promtna socialka. Lebo ako som hore písala, v našom prípade bolo veľa zanedbani... Jeden dospelý člen z rodiny žijúci s nimi (9 ľudí v 3 izb. Byte) vypovedal, že pravidelne 3 ročne dieťa fackuju, zamyká ju ho do izby, vulgárne mu nadávajú... A nič

zafir01
3. mar 2023

@survivor78 áno môžu kontaktovať a ďalej rodiča nekobtaktuju a neinformuju sami od seba ... Môj švagor otec dieťaťa vôbec netušil, že sa niečo vyšetruje, keby mu to do zahraničia nezavolam. A vyšetrovanie prebieha podľa naliehavo STU, a v podstate veľa záleží od toho aki sú zamestnanci na upsvar... Lebo je to najmä o nich

survivor78
autor
3. mar 2023

@zafir01 Ďakujem za odpoved!

lianka123
3. mar 2023

@survivor78 ahoj. Teraz si si zalizila profil. Podla tvojej retoriky sudim, ze ides akurat niekomu ublizit a nie pomahat. Legislativa sa da nastudovat aj online nie len na koniku. Schovavas sa za anonyma, vsak nam teda prezrad na zaklade coho sudis ze ide o tyranie dietata??

survivor78
autor
3. mar 2023

@lianka123 Prepáč, ale ja nejdem nikoho nahlasovať, ani nemám koho, lebo nikoho, kto by takto ubližoval dieťaťu nepoznám, pýtam sa čisto zo zaujímavosti. 🙂

survivor78
autor
3. mar 2023

@lianka123 Zaujíma ma, aké majú ľudia skúsenosti z praxe, preto sa pýtam tu a legislatívu, ktorá sa vo veľa prípadoch markantne líši od skutočných praktík neberiem ako slovo božie.

lianka123
3. mar 2023

@survivor78 chapem uplne. Mam kamaratku na socialke, mne hovorila, ze sa mnozia premotivovane ine many, ktore fakt nahlasuju ked vidia 10sekundove zlyhanie vycerpanej matky... a zw takych neopravnenych hlaseni je vela a ze pohlad na vychovu je rozny. A naopak kde treba intervenciu, tam to nikto nenahlasi...

hipuska
3. mar 2023

Aku legislatívu más na mysli? Si tu zjavne niektorí robí dobrý deň a zábava sa na osudoch deti...