Ako sa rozdelí majetok pri rozvode?

graciaa
29. apr 2013

Zdravim, kedze v poslednom case vidim a citam o problemoch s rozdelenim majetku po rozvode, zaujima ma, ako by sa to riesilo u nas, aj ked dufam, ze to prakticky riesit nebudem musiet. Takze: zijeme s manzelom v byte, ktory mi pred svadbou darovali rodicia. Pocas manzelstva sme si vsak vzali na rekonstrukciu bytu hypoteku. Ziadatel je manzel, ja som rucitel. Akoby sa v tomto pripade postupovalo - a) ak by hypoteka uz bola splatena v case rozvodu, b) ak by splatena nebola ? Dakujem.

sisaha
29. apr 2013

ak je hypo splatena, manzel moze pozadovat polovicu preplatenia nakladov. Ak nie je - mala by si si hypo prevziat na seba. Ale rozdelenie BSM nie je iba o dlhoch..spada tam aj nadobudnuty majetok - auto, zariadenie, uspory...

inull5
2. máj 2013

Ahoj, byt ako dar nepatrí do BSM, tak ako písala sisaha, manžel môže žiadať polovicu splatenej hypotéky, ak nie tak by mala ísť na teba, na byt ale nárok manžel nemá v nijakom prípade

tajomna21
2. máj 2013

takze byt je len tvoj ... je darovany pred svadbou ... co sa tyka rekonstrukcie, tak manzel by mohol pozadovat polovicu nakladov ... co sa tyka platenia hypoteky, ta by musela zrejme prejst na teba, ty by si dalej platila ... za manzelstva ste dlznici spolu a nerozdielne obaja .... tu som si neni ista, ci by mohol potom pozadovat spät polovicu splatok
do BSM patria vsetky ostatne veci, ktore ziskate pocas manzelstva, od lyzicky az po chatu, pozemok, auto atd. To sa musi vsetko vysporiadat bud dohodou spisanou u notara, alebo podanim navrhu na vyporiadanie BSM po rozvode .... treba tak urobit do 3 rokov od rozvodu, inak ostava kazdemu to, ako uziva ... zhruba takto

adrianaza
17. jún 2013

Prosim vie niekto stopercentne poradit, ako sa deli majetok (byt, auto na podnikatel. ucely, obchod, chata, uspory a stavebne) pri rozvode, ak vsetko bolo pred manzelstvom nadobudnute jednym z partnerov? Na co ma ten druhy z tohoto narok? Co sa stane ak vsetko prepise pred rozvodom na tretiu osobu s tym, ze on teda nic nema? vdaka