Ako požiadám o zvýšenie výživného?

victoriab
16. mar 2015

Ahojte baby, je vás tu neúrekom, preto verím, že mi niektorá bude ochotná pomôcť. Syn bude mať v júni 7 rokov, od septembra chodí do školy. Otec zavolá raz za 2 mesiace, naposledy ho videl v júli minulého roku. Prestal platiť, v januári som bola na polícii, peniaze za 6 mesiacov uhradil. Dostávam 100 eur. Nakoľko mi už malý chodí do školy, čítala som si, že je to vhodný čas na podanie o zvýšenie výživného (ja, ťapša, to len odkladám a toľko som čakala...) :(. Koľko dostávate vy? Koľko si pýtať? Syn chodí aj na futbal. PRacujem - 6 hod. prac. čas - 298 eur v hrubom. Tie peniaze chcem kvôli malému. Na dobré slovo už nedám, minulý rok som sa s ním o tom bavila, že pri nástupe malého do školy budem chcieť, aby mi dával viac peňazí, povedal: jasné! (veď to poznáte). takže teraz to chcem mať už na papieri. Veľmi ocením vašu radu: ako to prebieha? čo robiť? ako o to požiadať? ak to treba súdne, rada by som cez ip poslala svoj mail, keby mi niektorá z vás poslala svoj návrh (samozrejme, osobné údaje zmeňte a mená nahraďte kvôli anonymite). Veľmi by mi to pomohlo... Bývam s otcom a bratom.
Ďakujem vám za pomoc.

sissy27
16. mar 2015

@victoriab v prvom rade je pre teba úplne nepodstatné, koľko dostávajú ostatné baby... sú tu aj také, ktoré dostávajú zákonom stanovené minimum 26€ a aj také, ktoré dostávajú pár stoviek... ale každá má iného ex, iné možnosti, iného sudcu...
koľko si pýtať? no spočítaj si reálne náklady, ktoré máš na malého, teda strava, poplatky do školy, krúžky, poistenie, časť nákladov na bývanie, hygiena, zdravotná starostlivosť,kultúra... a pýtaj si polovicu, resp. niečo málo viac, keďže sa osobne staráš...
požiadať treba na súde, ale nehnevaj sa, snáď aspoň toľko snahy, aby si si hodila do googlu kľúčové slová a našla si vzor, by si mohla mať...
podľa toho, čo píšeš, tak zrejme doteraz ti ex platil len na čestné slovo, syna asi tiež nemáš zvereného do svojej opatery, takže hľadaj návrh na zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti a návrh na určenie výživného na maloleté dieťa... podáva sa na miestne príslušný súd v mieste trvalého bydliska dieťaťa, súd vás vyzve k pojednávaniu a napíše, aké doklady treba predložiť (rodný list dieťaťa, občiansky, zdokladovaný príjem a výdavky na dieťa...)

pribinak
16. mar 2015

Ak si návrh na zvýšenie výživného nevieš napísať sama, pomôžu ti na úrade prace, odbor sociálno-právnej ochrany deti a mládeže (je to zadarmo)

Do návrhu das svoj príjem a výdavky na syna (všetko od jedla, oblečenia, škôl.potrieb, liekov, krúžkov,...), ak bývas u otca, das koľko prispievaš na nájom a energie, ak neprispievas, tak nie
Musíš to podať tak, ze 100e nepokryje ani len obedy v škole, kruzok a oblecenie ci školské pomôcky. A rodicia prvákov majú výdavkov požehnane.

Druha vec je, aky je jeho príjem, ci MS iné vyživovaciu povinnosti, kde a ci vôbec je zamestnaný.

victoriab
autor
17. mar 2015

@sissy27 čakala som takýto typ odpovede, fórum rodinné problémy čítam pravidelne pred spaním, kam často prispievaš aj ty ;) neboj, takú námahu som si dala, aby som veci dala do google ;) chcela som len odpoveď od báb, čo to aj reálne podali, aby som videla, ako to vyzerá. syna zvereného mám, aj súdom určené výživné, všetko sa mi do toho prvého komentu písať nechcelo... @pribinak vďaka za pomoc.

mickao
17. mar 2015

@victoriab casto suhlasim s nazorom
@sissy27 ,ale tiez sa mi nepaci arogancia s ktorou pise.

sissy27
17. mar 2015

@mickao prepáč, ak je toto z mojej strany arogancia, tak čo je zo strany zakladateľky postoj "čítala som, googlila som, ale dajte mi hotové, nech si len údaje prepíšem" ? čo tak si zaplatiť právnika, ktorý jej to napíše, hm?
napísala som úplne vecné fakty - nie je podstatné, koľko dostávajú ostatné, to žiadny súd zohľadňovať nebude, napísala som, ako sa dostane k sume, ktorú má žiadať (či my máme vedieť, aké má mesačné príjmy / výdavky? ), napísala som, kde nájde presné vzory žiadosti, napísala som, kde to má podať, ale ok, môžeme to nazvať aroganciou...

mickao
17. mar 2015

@sissy27 ja som svoj nazor nepisala s cielom nahnevat ta. Jednoducho tvoje prispevky na mna tak posobia (aj ked je v nich kus pravdy). Ak som sa ta dotkla, prepac. Bol to len moj nazor.

victoriab
autor
17. mar 2015

@mickao vďaka za podporu.
@sissy27 chcela som sa len "odraziť", ale vďaka aj tak. právnika si z mojich 200 éčiek určite platiť nejdem.

sissy27
17. mar 2015

@mickao mňa tvoj príspevok nenahneval 🙂 každý sme nejaký, niekto tvrdší, niekto citlivejší, v tejto forme komunikácie chýba mimika, tón hlasu, niekto číta medzi riadkami aj keď tam práve nič nie je 😀 a tak rôzne 😉 @victoriab práve toto je problém, ktorý je tu omieľaný stále dookola v x-rovnakých témach, nič nové sa poradiť nedá, a teda sama spomínaš, že máš toho dosť prečítaného... ak to zhrnieme
1. koľko majú iní - nepodstatné
2. koľko mám žiadať - musí si každá spočítať svoje výdavky (návod AKO je známy)
3. samotná žiadosť, postupy, vzory - voľne dostupné na nete alebo smer UPSVaR

victoriab
autor
17. mar 2015

@sissy27 vďaka

malasue
17. mar 2015

@pribinak ..."100e nepokryje ani len obedy v škole, kruzok a oblecenie ci školské pomôcky " ??? Su veci, ktoré sa nekupujú každy mesiac pravidelne. Ty kupuješ dietatu pravidelne každy mesiac oblečenie alebo školske potreby ? Určite treba doplnať pomocky / farbičky, plastelinu,zosity,../ ale nie su to výdavky pravidelné každý mesiac napr. 50€. Tak isto aj oblečenie. Mám susedku,ktorá sa sama stará o syna, dostava 100€ a dokáže malemu vyplatiť všetky výdavky. Oblečenie mu nakupuje cez internet,aj značkove za par €. A akože na dieťa su dvaja rodičia a to koľko prispieva otec -prispieva aj mama. / 100€+100€/ , tak mi netvrd,že 7 ročne dieťa stoji viac ako 200€ mesačne. By som chcela vidieť v úplnej rodine, nie v rozvedenej, či máte aj vtedy vydelených 200€ na každe dieťa... asi ťažko, vtedy sa dá a musí aj skromne vyžiť !

abbey1
17. mar 2015

@malasue Chceš mi povedať, že zo sumy nižšej ako 200Eur sa dá plnohodnotne vyžiť? Myslím vyvážená strava, výdavky na školu, záujmy, oblečenie, drogériu, podiel na nájomnom a energiách?
ja chápem, že v živote nastanú situácie, kedy sú ľudia dočasne nútení žiť i z nižšej sumy, ale určite to nemožno považovať za štandard a uspokojivý stav.
Mňa tu často udivuje, ak niekto vyhlasuje, že z 200Eur prestravuje 4 člennú rodinu a dokonca výživne a nič im nechýba. O tom ma nikto nikdy nepresvedčí.

malasue
17. mar 2015

@abbey1 200€ na jedno dieťa musi stačiť ! V úplnej rodine nema jedno dieťa ani tolko, čo zrazu potrebuje mať, ked sa rodičia rozídu. Zrazu musí mať poistenie, značkové veci, plno drahých krúžkov, atd... čo by predtým rodičov ani nenapadlo,lebo si to jednoducho nemohli dovoliť.

abbey1
17. mar 2015

@malasue Chcete mi naozaj nahovoriť, že vo funkčnej rodine s pracujúcou matkou a otcom nie je rozpočet 200eur na osobu, čiže cca 800eur na 4 osoby? To je pre vas luxus? Nezartujte! Za 200 eur odstravujete dieťa, zaplatíte podiel na nájme, energiach a zostane vám na "drahé" krúžky a luxusné oblečenie, krúžky?
Uf, už teda nemám čo dodať. Ste kúzelník!

fcchelsea
17. mar 2015

@victoriab mám skusenosti s týmito vecemi v prvom rade budu brat do uvahy tvoj príjem výdavky takže musiš všetko zdokladovat a potom jeho majetkovu situaciu či má ešte deti iné vyživovacie povinnosti atd može sa stať že má aj vedlajšie príjmi takže je dobré si všetko zistiť ak ja to v tvojich možnostiach žiadosť o výživné ti može podat aj sociálny urad a oni maju lepši prístup k informáciam ak budeš potrebovat pomoct tak daj vediet

mirica
18. mar 2015

@malasue ...vyvediem ťa z omylu.....7 ročné dieťa , a otec platí výžiné 100 E ....že aj matka by mala 100E ...tak že finančná starostlivosť bz mala byť 50/50...a osobná 10/90?.....podla vyjadrenia súdu v odovodnení (mám to v každom rozsudku) je, že pri tak malých deťoch, je finančná starostlivosť minimálna , a matka ju vyvažuje osobnou starostlivosťou.
Dalej....deti krúžky namali a zrazu ich mať musia....tak v 4 rokoch chodili do školky a nemali krúžky...ale v 6 idú do školy a chcú chodiť aj na tie krúžky , rovnako ako deti , ktoré žijú s oboma rodičmi....
Jednorázové položky , ktoré sa vyskytnú , ako nákup oblečenia a pomôcok a jednorázových poplatkov v škole je vela......a neznamenajú , že ich má platiť len ten , kto má deti vo výchove ...rozdiel je v tom, že rodič čo sa stará ich musí nakúpiť naraz už najneskor v auguste......a až od septembra môže požiadať o yvýšenie výživného - a ten rodič čo sa nestará , ich dostane rozrátané..do výživného v nasladujúcich 12 mesiacoch - a to dokonca súdy rozhodnú až niekedy aj viac ako po roku.....kedy už starajúci sa rodič kupuje pomôcky do 2 ročníka.
a že 200 eur na dieťa je akurát??????.......no môžme porátať.... nákup pomocok, tašiek,peračníka, ceruziek, pier zošitov, prezúviek, úboru na telesnú výchovu, hygienických pomocok, čo sa musia doniesť do školy a všetkého ma vyšiel na 300 EUR ( a to som kupovala v akciách a neyarátala prezúvky a tenisky ktoré som musela kupovať znovu, lebo narástla noha a ceruzky a potreby na VV , ktoré som tiež kupovala ynovu, lebo sa minuli) , triedny fond 60 EUR a poplatok ZRPš 30 eur, príspevok na nakúpenie pomôcok do družiny je 10/ na pol rok , spolu 20 - ročne -to je spolu cca 35eur mesačne . a teraz obedy v škole cca 25 eur mesačne , poplatok za družinu 15 EUR. takže to nám vyšlo...na priližne 75 eur mesačne
teraz podiel dieťaťa na nákladoch na bývanie.....ja platím v BA nájom 320 + 40 elektrina + telka 30 to je spolu 390 mesačne a je nás 5 - to je 78 eur na osobu.......netreba zabúdať , že aj dieťa býva , a sprchuje sa , a používa elektrinu a pozerá telku. .......takže to sme na 150 -tich eurách........
a to sme ešte dieťa neobliekli vôbec, nenakrmili ho, nebolo choré a nepotrebovalo sirupčeky, kvapky do nosa a ešte sme mu neoprali a nekúpili hygienické pomocky - nedajbože nejaké hračky ,knižky ....a nepresvedčíš ma nijakým sposobom , že to všetko sa vprace do tých 50 eur.....ak budeš tvrdiť že áno , tak si prepočítaj len oblečenie, pekne na kusy a mimnimálne ceny v obchodoch v akciách .....a samozrejme tie tričá a nohavice , čo dieťa nosilo na jesen nebude nosiť na jar - narástlo totiž, a niekedy aj o 2 čísla......

mirica
18. mar 2015

@victoriab ....sissi27 ti to napísala dosť presne ,a teraz je dosť jedno akou formou , lebo z ákéhokolvek návrhu , ktorý ti ktokolvek pošle , je pre teba použitelná len tá hlavička, ktorú nájdeš na nete....lebo žiadosť tvotria 3 časti.......
1.) údaje o navrhovateľovi a odporcovi a dieťati - tie ti aj tak vymažú a píšeš tie svoje
2.) čo žiadaš ......alebo teda , čo navrhuješ aby stanovil súd....čiže je to vlastne 1 veta....že žiadaš od doby (doplníš dátum) zmeniť roysudok (doplníš spisovú značku) vo veci výživného a to na to, aby zaviazal odporcu na platenie sumy( a dáš tu svoju).
3.) a v tretej časti, píšeš zdôvodnenie prečo....a táto časť je z iných rozsudkov nepoužitelná.....lebo ju píšeš len zo svojej situácie, svojich nákladov a príjmov a zo situácie otca tvojho dieťaťa....a samozrejme z nákladov toho tvojho dieťaťa......tvoju situáciu nikto nepozná do detailu. Ak toto nevieš formulovať , a nemôžeš to dať napísať právnikovi, lebo si ho nemôžeš dovoliť a bojíš sa , že tvoja formulácia bude zlá , tak tam ti je naoyaj najjednoduchšie ísť , tak ako ti napísala pribinak , na ÚPSVR ...a tam ti to napíšu.

mirica
18. mar 2015

a ešte na margo "dá sa aj".........je vela sposobov ako sa starať o dieťa...a ya model starostlivosti sa nemôže považovať ten, kde dieťa dostane starostlivosť a finančné zabezpečenie ako niektoré deti v určitých osadách.

posudzovať reálne náklady na dieťa podla rodiny v hmotnej núdzi je nemyslitelné.....lebo toto posudzovanie, že náklad nie je krúžok, keksík, a zošit s obrázkom , lebo dieťa z rodiny v hmotnej núdzi také nemá ....to čo je za blbosť!!!!........
.rodina kde rodičia majú spolu 300 eur , dá na dieťa , tolko kolko môže........a dieťa nemá pomôcky, prezúvky, sladkosti ani hračky a dostane veci z charity a doma zrejme len to základné jedlo....

rodina kde rodičia zarobia spolu 1500 EUR , dá dieťa podla svojich možmností ...a dieťa chodí na krúžky, kúpi mú priemerné pomocky, nejaké hračky, slušné oblečenie, aj tábor v lete, a ako darček aj nejaké to značkové oblečenie.......

a rodina kde je príjem 5000 EUR dá na dieťa tiež podla svojho........a je to značkové oblečenie, značkové pomôcky, elektroniku, a do tábora pojde k moru a ešte pojde niekde na jayzkový pobyt za 2000 EUR

prečo teda po rozchode.....pri urrčitou výškou zarábajúcich rodičov skupiny 2 a 3....by mal byť zrazu náklad, len do výšky nákladu dieťaťa z 1 skupiny? ......a to samoyrejme len pre rodiča čo má platiť výživné....to čo je za logiku?