Aké je adekvátne výživné na štvorročné dieťa?

andrea2551
3. nov 2013

Ahojte. S mojim ex priatelom riesime kolko ma prispievat na nasu 4a pol rocnu dcerku. Chceme sa nejak dohodnut. Nechcem ho ani zdierat, ale zase samozrejme nechcem aby mi platil taku sumu ze jej za to nic nekupim. Zaraba. Kolko, tak to neviem. Je podnikatel takze ma priznane ziv.minimum,ale zaraba ovela viac. Vobec neviem okolo kolkych eur sa to ma pohybovat to vyzivne? Aj ja pracujem, takze niesom az tak odkazana. Ale musim platit hypoteku, a ine veci, mala mi chodi do statnej skolky takze to nieje az taky horibilny vydaj, ale keby s tych peniazkov co mi bude platit by som jej kupila napr.oblecenie, hracky, a to co treba ,aj to by samozrejme velmi pomohlo.Po pripade ak by sme sa nedohodli, rozmyslam nad tym ze necham nech mu urci sumu sud, lenze kedze ma priznane minimum, tak by to asi nebolo skoro nic .
Kolko vam prispievaju alebo resp. Kolko im odklepol sud?
Dakujem za rady. Nemam sa s kym inym poradit :(
este raz dakujem.

kristiii
3. nov 2013

@andrea2551 mne platí na 3,5 ročného bývalý 4000 Kč, čo je cca 150 eur. Jeho príjem je okolo 20000 Kč, výšku nám navrhla slečna na sociálke, ktorá nám spisovala dohodu o malom, myslím že je to taká normálna suma.

sissy27
3. nov 2013

@andrea2551 papier, pero a píš si, aké máte mesačne náklady na bývanie, energie, poistenie, stravu,hygienu - osobnú aj domácnosť (perieš, upratuješ, aby aj dieťa bolo v čistom), koľko mesačne investuješ do oblečenia na dieťa, škôlka, krúžky, zdravotná starostlivosť (vitamíny, sem tam nejaké soplíky alebo prechladnutie tiež "niečo stoja"), chodíte na výlety, dovolenky, detské oslavy - tiež si tam môžeš zarátať, plus neviem čo ťa ešte napadne, no a spočítaj a polovicu nech hradí on... a kľudne aj viac ako polovicu, lebo osobná starostlivosť sa vyčísliť nedá, ty napr. nemôžeš robiť od nevidím do nevidím za extra prachy, lebo musíš po malú do škôlky, keď s ňou ostaneš na očr, tiež prichádzaš o peniaze... a nerob si výčitky, že ho chudáčika zdieraš, poslať mesačne peniaze je to najmenej... ak ti ostane niečo navyše, tak odložíš malej na sporenie...

luciaj
3. nov 2013

Presne ako píše @sissy27, treba si spisat všetky výdavky vrátane pomernej časti na hypotéku, pretože aj dieta musí niekde bývať , náklady na cestovanie (benzin, leasing) ... A tiez máš nárok na to, aby ak má dostatočný príjem, prispieval dieťaťu na sporenie. Určite tu nejde o zdieranie, ale zakon o rodine jednoznačne určuje, že vyzivne má zabezpečiť, aby dieťaťa malo rovnaku životnú úroveň ako rodič, ktory plati. A ak by si išla na sud, tak je potrebne súdu navrhnúť, aby si vyžiadal daňové priznania otca, ak je podnikateľ prip. Aj výpisy z jeho účtov, aby bolo zrejme, ake má reálne príjmy, nie sa obávať nejakým životným minimom.

andrea2551
autor
3. nov 2013

Dakujem velmi pekne za rady 🙂

sakurra
3. nov 2013

@luciaj celkom to tak nie je kočky ,aby si matka do výživneho počitala leasing ,uver ,atd.. take iste vydavky može mať aj otec dieťata.Zaleži to aj od toho kolko času - dni počas mesiaca travi s dietatom otec,či prispieva na oblečenie,hračky ,kružky ,atd,..

alex31
3. nov 2013

@andrea2551 .... moj manzel plati byvalej na 18 rocnu dceru ( zle jej vychadzaju roky a tak je este stredoskolacka) 117 eur a tak je to od kedy je rozvedeny ... vtedy to bolo 3500 SKK ... to len pre info ako sa asi pohybuje vyska vyzivneho ...

sissy27
3. nov 2013

@sakurra pokiaľ úver súvisí so zabezpečením potrieb dieťaťa, tak si ho do výdavkov započítať môže... čiže hypo - áno, musia niekde s dieťaťom bývať, bezúčelový úver, pokiaľ nevydokladuje, že peniaze z neho išli napr. na výbavičku, detskú izbu a podobne, tak nie...

andrea2551
autor
3. nov 2013

@sakurra cize to znamena, ze ak kupuje napr.vecicky "pomimo" vyzivneho moze platit menej? Malej kupuje stale vecicky. Od tielok, pancuch, az po bundicky proste vsetko. Samozrejme aj hracky.to by som mu krivdila Zakazdym ked pride od neho ma na sebe nove vecicky 🙂 berava ju raz do tyzdna zo skolky, a kazdu druhu sobotu ju mava na cely den. Chce ju vidiet aj castejsie, len ked mi da vediet, velakrat sme u babky, takze sa to neda :/ napr.chapem aj tie veci, ze bola som sa u neho pozriet ze ako to ma doma, kde by mala spinkala, ci sa tam bude citit dobre. Videla som ze ma nakupenych veci aj on. Oblecenie Ked idu niekam, na doma, hraciek,takze on musi kupovat vecicky aj pre "neho domov" ked ju ma. Teraz som vsak zmatena :/

angua27
4. nov 2013

@andrea2551, ahoj ja mám 6-ročného a s exom dobré vzťahy. mesačne nám súd odklepol 105,- Eur, to mal malý 2 roky, ročne mi ex výživné zvyšuje, podľa toho ako mu zvýšia plat 🙂, teraz sme na 120,- Eur mesačne. plus sa podiela polovicou na všetkých väčších nákupoch oblečenia, topánok, lekárov,... občas kúpi aj niečo pomimo, ale nemá doma nakúpenú výbavu oblečenia, hračky však áno. veci, ktoré malému kúpi (tablet, foťák), lebo chce, ale malý ich nepotrebuje do jeho výdavkov nerátam.
ak pôjdeš cestou, aby Ti výživné určil súd a Tvoj ex má oficiálne minimálku, tak Ti odklepnú 20 - 30 Eur, viac nie. radšej sa skús s exom dohodnúť. ako píšu dievčatá spíš si svoje výdavky na malú a skúste si nad to sadnúť. ak zarába dobre, tak 120 - 150 Eur je také to minimum, čo by malej mohol prispieť. a ak tie peniaze bytostne nepotrebuješ, tak ich odkladaj, napríklad na nepredvídateľné väčšie výdavky. 😉

luciaj
4. nov 2013

@andrea2551 ak máš s ex dobre vzťahy a kupuje malej aj sám bez nátlaku vecicky, hračky a pod., tak si zvaz skutočne potrebne peniaze, aby ste si kvôli tomu nepokazili vzťah na úkor malej.

sakurra
5. nov 2013

@sissy27
@andrea2551 otec može tak isto platiť uver ,ktorý suvisi so zabezpečením dietata ! Mám pocit ,že ste to celom nepochopili čo som pisala. Ak ma otec dieta napr 10 dni do mesiaca ,kupuje mu oblečenie ,hračky,atd ..tak žene asi neschvalia vyživne 200€ ! Snažila som sa Vám vysvetliť ,že pokial ma o dieta otec zaujem , tak to otca stoji tiež nemale peniaze . A nie len od prijmu otca,ale aj od vydavkov otca na to dieta sa určuje vyska vyživneho pre matku. Vyška vyživneho sa neda porovnavat -zaleži to aj od otca ,či prejavuje zaujem o dieta. Nemože byt vyška vyzivneho rovnaka od otca ,ktory si dieta nezoberie ani na jeden den počas mesiaca a od otca ,ktory s dietatom travi čas.