Zdrobneniny - Dominika, Dávid a Monika

licona
15. júl 2014

Ahojte mamičky aj nemamičky 🙂

S manželom sa chceme začať snažiť o bábätko niekedy v budúcom roku a začali sme už uvažovať aj o menách. Vybrali sme zatiaľ mená pre chlapčeka - Dominik, Dávid a pre dievčatko - Monika, Júlia. V základnom tvare sa nám mená veľmi páčia, ale nepáčia sa nám niektoré domácke pomenovania.

Chcem vás teda poprosiť o rady:

1. Ako zdrobnene a domácky voláte / by ste volali Dominika, Dávida, Moniku? A ako nepekne sa im dá povedať? (Schválne sme chceli vybrať také mená, ktoré sa podľa nás ani nedajú povedať v "škaredom" tvare, ale ktovie, ľudia sú vynaliezaví 😅 )

monicm
15. júl 2014

@licona pri chlapcovi by som riešila kombináciu meno a priezvisko.ale pri dievčati veľmi nie,ved ked sa vydá,pravdepodobne si zmení priezvisko 🙂

a čo sa týka toho,čo sa dá povedať pekne a čo škaredo............ dávid asi ani nie,dominik tiež nie,aspoň mne nič nenapadá.monika sa dá povedať moňa,ale je to uhol pohľadu,niekomu je to pekne,niekomu škaredo.ale máš pravdu v tom,že ak niekto bude chcieť,tak meno zohyzdí,takže vyberte to,čo sa vám páči a neriešte,ako sa to dá povedať inak,lebo ľudia sú všelijaký 🙂

22beba
15. júl 2014

mne sa strašne páči Dávid 🙂 hned ako prvé ma to napadlo , je to strašne rázne a pekné priezvisko 🙂 hneď sa dostane do povedomia ľudí 🙂 aspoň mne to tak pripadá 🙂

engie2
15. júl 2014

Mne sa najviac pozdava David a Julia

Inac by sa mi hodilo aj Adam alebo Jakub , mozno i Daniel. Z dievcenskych ma prve napadlo Eva

Co sa tyka nepeknych ekvivalentov - tak som pocula - Džula / Jula - mne to nepride pekne aspon.. Inac pekne mena si myslim 🙂

bonaqa2013
15. júl 2014

Skús Matej, Matúš, Marek, Patrik,Martin, Daniel, Kamil, Kristína, Soňa, Diana, Rebeka, Alexanda, Lucia, Vanesa,

laskavocka
15. júl 2014

Hodi sa napr. Julia,Lucia ,Zuzana,Simona ,Veronika

bonaqa2013
15. júl 2014

Priezvisko je veľmi dobré - hodí sa k nemu takmer každé meno.

leiria
15. júl 2014

mňa napadlo ako prvé z dievčenských Simona

deniss111
15. júl 2014

ja by som povedala David a Kristína,Lucia, Zuzana...

sonia.
15. júl 2014

@licona Priezvisko mate pekne, naozaj sa k nemu hodi takmer kazde meno. Z vasej volby sa mne osobne paci Julia a David l. Poznam jednych, co maju Davida a uz ako malinkeho ho volali Davo - mne sa to nezdalo skarede, ale niekomu sa moze...
A poznam jedneho chlapceka s vasim priezviskom 🙂 - vola sa Samuel . Takze logicky mi to hned pri precitani vasho priezviska napadlo, ze Samko 😎 .

kukuku01
15. júl 2014

David a Julia

mawka
15. júl 2014

@licona nas je david a ja ho oslovujem david, predtym davidko, ale tak moje deti maju odo mna prezyvky, take, ze len doma, sukromne im tak hovorim. decka v skole ho oslovuju david normalne. niekedy niekto mu povedal skratene Dí /ako D z angl. abecedy/ a tiez sa to uudomacnilo nejako medzi deckami. alebo ho oslovim obcas davi. ale to meno same o sebe sa da pouzit v normalnom tvare a hodi sa k vasmu priezvisku. je to pekne, univerzalne meno.
julia je prekrasne meno, neviem, preco ho ludia komolia na džula a podobne. nie je nic krajsie, ked clovek oslovi julka, julia, julinka. a nie džula... ach jo. to meno je vsak krasne a tiez univerzalne do sveta. maximalne, keby deti zili v zahranici, pripadne sa ti dcerka vyda za zahranicneho, staci len potom odstranit dlzen a hotovo. fakt ste dobre vybrali.
moje deti maju kazdy dve mena - kompromis, kedze maju zahranicne priezvisko a zase aby mali aj nase meno, pouzivame vsak u oboch iba jedno, paradoxne to druhe 😀 ale vedia obaja svoje plne mena. obomi ich oslovim, ked ma hnevaju a to uz vedia, ze je zle. a tiez univerzalne, maximalne sn odstrani dlzne, keby nieco. ale ono to neva, ma HU priezvisko a v HU dlzne radi. a malej mena sa hodia ku vsetkemu, takze tak. u nas bolo podstatne, ze teda ked jedno maju take a jedno take, aby nemali s nimi problem ani tu, ani vonku. keby vsak mali priezviska rydzo slovanske, tak moje favoritne mena su hana, julia, eva, lujza, andrej, jan a podobne 🙂

licona
autor
15. júl 2014

Ďakujem vám za všetky vaše názory 🙂 Tak, ako viacerým z vás, aj mne sa páči (a hodí) najviac Dávid a Júlia, manželovi tie druhé dve 😅 Ale hádam sa nakoniec zhodneme, času máme, teoreticky, dosť. Ja som si ale vôbec nevedela predstaviť, ako pekne povedať napríklad Dávid - Dado? Davo? Ani jedno sa mi nepáči, len ak Dávidko. Dominik - domácky Domino - sa mi tiež veľmi nepozdáva. Ale tak, hádam sa dovtedy na niečom zhodneme. Ale Julka je krásne meno 🙂

Ďakujem za pochvaly, aj ja mne sa páči naše priezvisko (oveľa viac, ako moje rodné), veď prečo by som si inak manžela zobrala, keď nie kvôli nemu 😅

K ostatným menám, čo ste navrhli - prešli sme ich s manželom skoro všetky, podľa kalendára, ale väčšinou, z toho čo navrhujete, niekto z rodiny už má, alebo máme nepríjemné spomienky na nositeľa toho mena zo školy 😅 Ale napríklad aj Lucia je pekné, len to zase manžel hovorí, že už to meno by ju predurčovalo, že bude bláznivá, alebo aj Zuzana sa mi páči, ale tak sa volala manželova bývalá priateľka, tak to ma trochu brzdí. Aj Simona sa mi hodí, keď tak pozerám, nad tým sme ani neuvažovali, skúsim manželovi navrhnúť 🙂

Už sa teším, keď to bude nielen o vyberaní mena, ale aj o vyberaní výbavičky a chystaní izbičky.... 😵

jabadaba
15. júl 2014

@licona no ak sa mozem vyjadrit k tej casti, ktore verzie spominanych mien sa mi nepacia - tak je to Dado pre Davida.

ichbinich
15. júl 2014

Mna len napadlo z jedneho stareho filmu, kde volali Davida Grcko 😉 😀
(David znie ako davit, teda grcat...)
Inak kolega ma Davida, ale tu v Rakusku ta asociacia s Grckom nie je 😉

jabadaba
15. júl 2014

@ichbinich inac, toto je zial v slovencine nestastna analogia tohto mena. Dáviť...zvracat. Dávid. Rozdiel len v jedinom pismenku. Preco sa vobec hovori dáviť? Na to som nikdy neprisla ale vzdy som tento vyraz neznasala. 😀

jamabe
15. júl 2014

Ja som počula Dávida volať Dajo - Dajko.. 🙂

ichbinich
15. júl 2014

@jabadaba:
Je vela slov, pri ktorych si kladiem tuto otazku, ze kde sa vzali 😉
No a dalsi priklad by bol Denis, staci vymenit D za P 😉 😀 A to funguje vo vsetkych jazykoch, aj ked Denis je pekne meno. Ale ja som ho mala zavrhnute este skor, ako som ho stihla mat na imaginarnom zozname mien 😉 😀

piacere
15. júl 2014

moja známa má Dominika a volajú ho Domino 🙄 😕 😅 Moniku môžu volať Monča a viem o jednej Julke, ktorú volajú Jula 😔 To je čo sa týka "škaredosti" oslovovania.... ono deti sú v tomto zákerné a vynaliezavé, takže ak chcú, tak skomoleninu si nájdu... na akékoľvek meno.

My máme doma Janka a Jakuba a obe tieto mená sa mi hodia k vášmu priezvisku 😀

piacere
15. júl 2014

a čo sa týka dievčenských mien pre mňa bolo a stále bude top Hana 🙂

siska53
15. júl 2014

@licona Monika,Dominik...k vasmu by sa hodilo i Patrik a tu uz spominana Hana..
Stela,Silvia,Maria,Natalia mi tiez dobre zneju.
Pavol,Peter,Juraj..

a kazde meno sa da aj zhovadit...kamoska ma,Matusa,myslela si,ze to bude ok a zistila,ze aj to uz zhovadili.Ma- maly,tu-tucny,s-skaredy..

monikad77
15. júl 2014

David - tomu sa dá iba pekne povedať a to Davidko, škaredo to nejde....
Monika - tak sa volám aj ja a zväčša ma volali krstným menom ale niekedy aj Monča či Mona, najviac však Monika a sem tam Monička🙂)))
Dominik - je že úplne najlepšie z pohľadu, že mu ozaj inak hovoriť sa ani nedá jedine že by si niekto krátil meno Domi, Domino.....ale Dominik je univerzál aj v zlom aj v dobrom ....máte pekné mená vybrané
ja som tiež tak dcére dávala Klaudia a synovi Alex.....nedá sa im škaredo povedať

lulistek
15. júl 2014

@licona mna napadlo hned ivo ako ivo

brady1
15. júl 2014

@licona Vam sa asi vysmievali v detsve za meno 😀

sandrika1986
15. júl 2014

Z Tvojho výberu skôr : Dávid a Monika

licona
autor
15. júl 2014

@ichbinich Hmmm, tak to mi nenapadlo, že Dávid znie ako dáviť... Ale naozaj, asi je jedno, ako veľmi rodičia premýšľajú o tom, deti i tak nájdu kadejakú prezývku, keď chcú...

@jamabe Dajo - to mi nenapadlo, a páči sa mi to 🙂

@piacere Hej, deti vedia byť zákerné, bohužiaľ. A mne sa veľmi páčilo aj Ján a Jana, ale manžel mi to zatrhol 😠 😅 Jakuba jedného malého už v rodine máme 🙂

@brady1 Mne sa nevysmievali v detstve 😅 Ale som Martina (z Martina) a až keď som sa dostala mimo rodné mesto, začali sa nad tým ľudia pozastavovať pri predstavovaní (keď sa teda pýtali aj na to, odkiaľ som, sama od seba som im to na nos nevešala 😀)

A ďakujem za ďalšie názory a nápady, chudák manžel aj zošedivie, keď mu ich všetky predložím, lebo viaceré ma oslovili 😅

licona
autor
15. júl 2014

@brady1 A ak myslíte to moje rodné priezvisko, že som sa ho tak zbaviť chcela, tak až taká výhra to nebola, ale že by som sa ho chcela zbaviť silou-mocou.... 😅

lll2010
15. júl 2014

..len nie Luciu...sice krasne meno...ale lucka-pucka...je sstrasne...(vlastna skusenost) 😉

sednaja
15. júl 2014

@licona Podľa toho, čo píšeš, tak máš ešte cca 2 roky (minimálne) času, kým bábo uzrie svetlo sveta. Podľa mňa ani nemá význam sa zaoberať touto myšlienkou.......vyberieš si napr. meno Júlia a o rok spoznáš nejakú takú beštiu toho mena, že ťa prejde akákoľvek chuť to meno dávať svojmu dieťaťu. Mená sa nám skrátka spájajú s ľuďmi, akých poznáme. Mimochodom - k vášmu priezvisku sa hodí takmer čokoľvek. A ak si za jednoduché mená, tak inšpiráciu nájdeš v bežnom kalendári

labajka
15. júl 2014

no ja si myslím, že sa zaoberáte zbytočnou otázkou, hlavne nech sa bábo počne, narodí zdravé a myslím, že vám bude jedno jeho meno, ked uvidíte a budete mať v náručí zdravého drobca 🙂 môj názor

bonaqa2013
15. júl 2014

táák maminka mená sme Ti už našli, teraz už len tie maličké bábatká. Veľa zdaru.... a tej sily do tej žily