Výzdoba a menu na prvé narodeniny

tatiana357
19. máj 2015

Ahojte mamičky prosím vás o tipy na oslavu prvých narodenín napr.výzdobu.menu.čo by tam rozhodne nemalo chýbať-mám nejaké zatmenie.vobec nič mi nenapadá. Budeme mať hostí tak nech si to užijú aj oni.nie len oslávenec ;) Ďakujem za rady

michaela1711
19. máj 2015

@tatiana357 a čo má tvoje dieťa rado? Čo tak s volakou témou z rozprávky napríklad. A menu na akú oslavu si predstavuješ, menšiu či väčšiu?

horana
19. máj 2015

Podla toho koho uzivanie ma byt prvorade ci dospelych ci oslavenca. Oslavenec ma tematicky ocackanu miestnost niekde, uzivat si to urcite z tejto stranky nebude, je to prezentacia pre dospelych. My ked sme boli na take pozyvani - naposledy mickey tematika vo velkom zahradnom stane vsetko do posledneho detailu, stolicky, tanieriky, pohariky dozdobene, milion balonikov, doslo mi to take umele, nepatricne, pre dospelych infantilne, dieta si este vobec neuvedomuje, "nie je to jeho" vyjadrenim ani vyzdobou ktora by ho akosi dokreslovala. To takemu skolkarovi, to ano, to uz je vek na to. Omnoho viac u rocneho je neformalna atmoska, prijemne posedenie, a tak akurat pozornosti. Sviecka na torte je hlavnym zazrakom a celym svetom, moznost rozcapkat si tortu, volny ramec, neprepodnetovat aby nebol mrzuty. Rozumny vyber darceka, opat nie plno, nieco chodiace napr. za cim sa moze potom hybat, podla toho ci uz chodi alebo este lozi, existuju vselijake chodiaci psik, konik...
Ja ako host ked idem k takemu malemu je mi jasne ze je to na chvilu, dlho nevydrzi a trochu pokecame, vsetko dobre poprajeme a je, hlavne fakt nepreexponovat. Menej je v tomto pripade viacej. Intuicia tu zjavne dava signaly v zmysle - nic ma nenapada - ani neni treba.
Nech to vyjde do pohody! 😵

katrinka8
19. máj 2015

@tatiana357 - ahoj, chápem, ako to myslíš, ale @horana má pravdu. Ak chceš urobiť radosť aj dospelým, nemusíš vôbec voliť tému, skús zladiť "výzdobu" do jednej farby (servítky, prestieranie). Závisí aj od toho, kde bude oslava (von, v byte, v dome) a pre malého skús akurát nakúpiť obyčajné balóny. Deti zvyknú balóny teda milovať (aspoň v našej rodine teda aj 9-ročné sa ešte vyšalia s menšími, náš ani rok nemal a balóny "žral"). Skús mu upiecť alebo objednať tortu, kľudne s nejakým mackom, autíčkom (čo má rád), nech to má teda nejakú symboliku, aj tak ju jesť asi nebude oslávenec.
Tematické oslavy sú zbytočne predražené- (akurát tento týždeň som náhodou videla obyčajné servítky, 20ks - Frozen, za 3, 19 €) - tak malé dieťa to neocení, jemu je to naozaj 48, aký tanier či servítku má pred sebou. Potom sa budeš realizovať, keď sa sám začne niečoho takého dožadovať.
Čo sa menu týka, my dcérke robíme oslavu vonku v záhrade, varíme guláš, máme tortu, neskôr drobné občerstvenie na zobkanie, korbáčiky, a také bežné veci. Samozrejme káva, nejaký koláčik aj svokra donesie. Dcérka je ale júnová, termín vždy pasujeme tak, aby bolo vonku pekne. Takže teraz už 5x bude oslavovať v záhrade. Chodia vždy naši, svokrovci a švagrovci (5ks), ak sa podarí, aj brat s rodinou, ale oni bývajú v Prahe, takže obvykle sa im nepodarí zladiť termín, tak oni gratulujú osobitne.
Synček je novembrový, tak sme boli doma na 1. narodeniny (ešte mal zatiaľ len jedny). A klasika, torta bola, koláčik nejaký od svokry, obložené misy, ale nie moc, len tak symbolicky (už sa nikomu nechce po obede zase tlačiť), drobnosti na zobkanie, ako my vravíme, káva... A predtým spoločný obed - to máme len my + svokrovci, lebo sú z iného mesta. Naši jedia doma a prídu poobede a keď prídu aj švagrovci, že sa im podarí zladiť termín naraz so svokrovcami, tak oni sa tiež najedia doma a prídu až po obede 🙂 A teda tie balóny 😀
Pýtala si sa, čo by nemalo chýbať. Hlavne dobrá nálada 😉 Ostatok nie je podstatný 🙂

siska53
19. máj 2015

@tatiana357 suhlasim s horanou... Ja som.na synove prve narodeniny spravila tortu a napiekla pagace,slo aj tak o rodinne posedenie poobede. Maly sa tesil zo sviecky a pozornosti rodiny,zabavila ho nova hracka- kruzky davajuce sa na tycku.
Pri malej sme uz boli na obede v restauracii,tam si kazdy vybral to svoje,opat som tortu robila ja. Nakoniec to dopadlo tak,ze mala zaspala od unavy a sviecku na torte sme zapalili dodatocne doma..

Ale my sme pozyvali len najbllizsiu rodinu.

Ak to budete mat popoludni,tak mozno nejake jednohubky,ci oblozene chlebiky,misy,na nete je dost inspiracii,aj co sa natierok tyka.. Alebo si to objednaj prip.najmi firmu..

Osobne moja skusenost je taka,ze deti sa tesia sviecke a pozornosto okolia,na ostatne kaslu,navyse ich taketo oslavy rychlo vycerpaju a su mrzute..

sophie32
19. máj 2015

@tatiana357 Podla mna, ten maly najviac oceni, ked ho nechate doma, a vy sa pojdete bavit 😉

zabina27
19. máj 2015

@tatiana357 mali sme v nedelu 1 rocik, boli sme na chalupe, ale vyzdobu som nerobila nejaku, akurat par balonov, taniere, pohare a servitky som kupila take farebne narodeninove v kiku, jednorazove, aj plastove pohare farebne, vidlicky, proste co najmenej umyvania potom... na pripitok sme mali jablkovu stavu, ktoru maly miluje, ale uplne som na pripitok zabudla, takze sme ho vypili, az ked sme zjedli tortu 😀 tortu som spravila jablkovu s piskotami (aby to mohol jest aj maly a ludia si pochvalovali, ze taka svieza, lahka, nic maslove kremove), ozdobenu dokola trubickami a hore kyslou smotanou a cucoriedkami - ale cuco nie su dobre, lebo sa to zle perie 😀 ale to som si uvedomila, az ked sa maly chcel v tej torte hrabkat 😀 no a na zjedenie sme spravili len oblozene misy (tiez na jednorazove tacky) - syrove nite, tlacenku, aj klasiku - sunka, zelenina... aby si kazdy nasiel nieco, ale bolo toho vela, este mam aj na zajtra na ranajky 😀 no a upiekla som dvoje rezy, lebo z torty sa kazdemu usiel kusok, tak aby bolo aj sladke. mozno niekto cakal aj "pripitie si", ale bola to detska nealko party, sirupova voda, malinovky 😀 pre dospelakov kava. tiez sme to mali len poobede, varit pre 20 ludi som odmietla, aj to sme boli len rodina, ale nazbieralo sa to... ked sa maly vyspal cez obed, poobede sme posedeli, teda maly neposedel 🙂 a bolo to fajn, pocasie vyslo, co je tiez dolezite, ak chcete mat vonku, mal ho kto zabavit, ja som si ho poriadne uzila az doma vecer 😀 u nas bol nas krpec jedine dieta, kedze este nikto v rodine nema, ak su aj ine deti, asi sa aj im treba trosku prisposobit, nejake miesto na hranie aspon
darceky ho az tak nezaujali, trochu, ale vsetko ine ho zaujimalo, prostredie, chodenie, hracky postupne budeme vyberat, napriklad na odrazadlo ma este cas, ale tak mame zasobu...
tiez si myslim, ze tie tematicke oslavy su uz pre vycsie deti, ktore maju oblubenu rozpravku, mozno az pre skolkara, tiez ked je tam viac deti, ale pre taketo malicke je to zbytocny vydavok

ivkadracova
19. máj 2015

@tatiana357 vyzdoba: priroda, menu: gulas a grilovacie klobasky ... vstci boli spokojni, aspon sa tak tavarili ; ) .. priestoru habadej, aktivity podla lubovole, myslim ze lepsie sme to nemohli vymysliet

ivkadracova
19. máj 2015

@tatiana357 no a take detaily ich potesili, ze slahacka, espresso som urobila asi 22 espries do termosky, doniesla nase salky a taniere, ziadne plastove, a kupila som kvalitny cheescace z laurentu a sacherku z metra .. mnammnam

ivett1
20. máj 2015

@tatiana357 ahoj, skús sa inšpirovať tu🙂 https://www.modrykonik.sk/group/2182/detail/
táto skupina sa volá detské oslavy a určite tam nájdeš dobré nápady aj praktické rady 😉
stačí len, keď sa "pridáš" za člena 🙂

tatiana357
autor
21. máj 2015

Dakujem dievcata.pravda je naizaj taka ze moc na to chut nemam ale kedze aj manzel aj ja sme z velkej rodiny je nas vela a vsetci chcu prist.takze to urobime v style-v jednoduchosti je krasa a najkrajsie bude nase babatko aj tak 😉

janinah
21. máj 2015

@tatiana357 a čo že oni chcú prísť? rob to čo sama uznáš za vhodné.......naučiť celú perepúť sa k vám schádzať lebo narodeniny nie je múdre,pozvala by som dedkov a babky príp. krstných rodičov,to bohato stačí....