Vianoce u rodičov/svokrovcov?

4. nov 2019

Ahoj. Mame s manzelom dilemu, sme prvy rok manzelia a planujeme aj deti, tak som rozmyslala, ze bolo by fajn, ak by sme niekedy na Vianoce isli k nasim, vladne tam prijemna atmosfera sviatocna, vsetko krasne vyzdobene, skvele jedlo, pozerame rozpravky... Lenze ak by sme isli k nasim, znamenalo by to, ze o rok musime ist k svokrovcom, pretoze by sa hnevali, vadi mi, ze u nich je atmosfera chaoticka, nevari sa nic specialne, vsetci mobily v rukach... Nie su to zli ludia, dokazeme sa porozpravat a vsetko, ale pri kazdej navsteve sa tam citim tak cudzo, rovnako manzel je na mojej strane, chape ma, ze je to ine, nez v akom prostredi som vyrastala, tesi sa, ked ide k rodicom, ale po vikende je rad, ze bude mat klud.. Mate niekto podobny problem v rodine? Tento rok budeme sami, ale ked pridu deti, chcela by som, aby si to uzili aj nasi s vnucatami... (ano, hypoteticka otazka, preto prosim nepiste, ze ked budu deti, uvidi sa a pod, rada by som si precitala vase skusenosti v rodine ohladom vianoc). Dakujem

majcika
4. nov 2019

A v čom je vlastne problém?

renatka1985
4. nov 2019

Ahoj! My striedame, jeden rok sme s mojou rodinou jeden rok s manzelovou.
Minuly rok mal nas syncek 3 mesiace na Vianoce, tak sme boli doma sami len my traja.
Pre mna sviatky u svokrovcov tiez nie su ideal, ale snazia sa co mozu, zasluzia si byt so synom a vnucatom a ja nemam pravo to nejako obmedzovat.
Ak sa niecoho obavas, zavedte tradiciu Vianoc vo vasej domacnosti a pozyvajte striedavo jednych a druhych rodicov - tak budes mat istotu, ze to bude v tvojej rezii.

autor
4. nov 2019

@majcika Zaujima ma, ako to riesia zeny, ktore by radi isli na vianoce k svojim rodicom, ale neradi k svokrovcom... Ci "protezuju" a idu len k svojim a je im jedno, co povedia svokrovci, alebo zatnu zuby a striedaju sa...proste skusenosti

dskjhfdlkdjhl
4. nov 2019

tak zalezi aj na tom, ako dlho sa tam mienite zdrziavat. Lebo ak na 1-2 dni, tak to mozete kazdy rok absolvovat obidve rodiny a teda mat aj vsetko podla Tvojich predstav, aj chaos. Su to rodicia Tvojho manzela a predstav si, ako by si sa citila, keby on navrhoval, aby ste k Tvojim rodicom nesli.

lenka2710
4. nov 2019

my sme to riešili tak prvý rok, že sme boli na Štedrý deň u našich a na Silvestra u svokrovcov! Na ďalší rok sme chceli byť sami na Štedrý deň a na Silvestra u našich, potom zas sme boli na Silvestra u svokrovcov a teraz sme najradsej sami aj na Vianoce aj na Silvestra! Ideme tam síce ale večer uz chceme byť doma

nistika
4. nov 2019

tak ano jeden rok k vašim druhý k svokre...to sa očakáva riešili sme to isté a každý druhý rok som mala z vianoc stres....začali sme bývať doma-máme vlastné vianoce a nikto potom nič neočakáva. a tú návštevu odsedíme 🙂

miky44
4. nov 2019

my od kedy sme manzelia sme riesili jeden rok sme boli sami-ale to sa mne moc nepaci,mam rada rodinnu atmosferu. tak kedze svokrovci byvaju na byte, a my v rod. dome - tak my pozyvame aj mojich rodicov aj svokrovcov ku nam na vianoce(na stedru veceru). aj tento rok to tak planujeme

alexandra2468
4. nov 2019

U mna je to zase naopak s rodinami.
Svokrovci maju take naozajstne vianoce, moj muz precita nieco z biblie a vsetky tradicne gastro veci. Po jedle sa pozrie rozpravka, hraju sa karty, rozbalia sa dary.
U mojich rodicov je to zas praveze taky obycajny den, akurat ze sa veceria kapor :D
Co maju spolocne obidve rodiny je to, ze oba mamy su strasne pedantky, detailistky, takze na vianoce je extremny stres, ci sa vsetko stiha, ci ma kazdy clen pekny cisty rovnaky pribor a riad, ci je vsetko upratane a tento stres nam najviac vadi s manzelom.
Ale napriek tomu si nevieme predstavit, ze by sme neboli na Vianoce cela rodina pokope. Takze kym sme boli bez deti, z 23. Na 24. Sme prespali u mojich a dali si s nimi 24.obed. Po obede sme isli k svokrovcom, kde sme sa povenovali povecerali atd a na dalsi den 25.smer domov. A 26. vzdy cestujeme na dovolenku do tepla :D
Ale tento rok cakame prirastok do rodiny, takze nebudeme cestovat nikam. Preto pridu obe rodiny k nam 🙂

xeonela
4. nov 2019

Podla mna aj ked budete mat deti a budu fakt malinke nikam sa s nimi trajdat nebudete a radsej budete doma, ak mas moznost nech vasi aj jeho pridu k vam a tam si to urob take ako chces aby si sa citila dobre 🙂

ukulela
4. nov 2019

pozri, zalezi na tebe - ako chces nastavit vztahy v rodine. ak pojdete k vasim a na rok vas zavolaju svokrovci, bude neslusne odmietnut. ale mozno vas nebudu volat ... ale teda ak odmietnete a pojdete k vasim, mozu sa svokrovci urazit. ale ked pojdete ku nim, ved im mozes pomoct s pripravami, mozes vyzdobit dvere, doniest advetnyveniec na stol, na dvere aj na branicku a hned bude vyzdoba vacsia :
my sme na stedry den doma a potom navstivime jednych aj druhych vzdy. aj bez deti aj s detmi. raz sme boli na veceri na stedri u nasej babky - to sme sa ale sretli cela siroka rodina a bol to darcek pre babku a bolo to vynimocne, inac byvame kazda rodina vo svojom a potom 25/26 sa postretavame.

lia261
4. nov 2019

Ja to plne chapem u nas je to uplne rovnako, prvy rok sme boli sami a po veceri sme ali na chvíľku k jeho rodicom potom k mojom. Teraz mame syna maleho a ja som odmietla behat po veceri s malym hore dole, tak po večeri pridu k nam aj naši aj jeho rodicia, donesu mu darčeky a pokecame, dame si darceky mavzajom. Ja osobne si myslim zebta stedra večera ma byť taka v našom rodinnom kruhu, v pokoji a kazdy podla svojich zvykov. Potom sa už mozme navštevovať. Alebo ked chces mat potom take rodinne vianoce tak vsetci u vas na veceru a máš to vyriešené.

lula313
4. nov 2019

My sme vzdy u nasich a chodíme k ním aj na povianocne ranajky(nespavali sme tam kvôli psom), ale bývajú blizko.. všetkým to takto vyhovuje, aj muž tam rad chodi😊

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hanata
4. nov 2019

Rozhodne byt na Stedry den doma vo svojom. Ste mlada rodina. Ty a manzel. Na dalsi den k jednym rodicom a o den neskor k druhym. Ovca cela aj vlk syty.

zuzka102
4. nov 2019

Uplne viem aky ´problem´ mas na mysli. U mojich rodicov je na Vianoce tiez uplne ina atmosfera nez u svokrovcov. Ked si iba rozbalovanie darcekov predstavim, tak u nasich je to super zabava, tesime sa, zdielame radost atd., u svokrovcov je to dvoj-minutova zalezitost, len aby sa nepovedalo, darceky akoby boli z povinnosti. Proste cele je to ine, celkovo ta vianocna atmosfera. Ja by som chcela ist na Stedry den k nasim (s mm a dcerkou), lenze viem si predstavit, ze dalsi rok by mm trval na tom, aby sme isli na Stedry den k jeho rodicom, co ja vobec nechcem, lebo by som mala celu atmosferu zo sviatkov pokazenu. Takze (zatial) to presadzujem tak (aby boli akoze vsetci relativne spokojni), ze na Stedry den sme doma (ja, mm, dcerka), 25.teho ideme ku svokrovcom (byvaju v tom istom meste ako my), 26.teho ideme k mojim rodicom a kedze byvaju 200 km od nas, tak tam zostavame niekolko dni.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
renab
4. nov 2019

Ja som to vyriesila tak, ze moja mama chodi na Vianoce ku nam a svokrovcov ideme pozriet len jedno poobedie na chvilu.

777januska777
4. nov 2019

My s manželom sme si urobili vlastné Vianoce, len my sami dvaja a aj keď sme ešte nemali deti. Bolo to pre mňa, ale prvé Vianoce dosť ťažké, nebola to taká tá pravá vianočná atmosféra akú som mala doma, ale s manželom sme sa dohodli, že už sme my rodina a my si urobíme sami spoločné a vlastné Vianoce. Spojili sme zvyky z obidvoch rodín a dohodli sme sa na jedle aké a kto čo bude variť. Prvý rok to bolo pre nás hektické a stresujúce, ale ďalší rok to už boli naše pekné spoločné Vianoce a hlavne sme nemali doma žiadny stres. Obaja s manželom sme uvarili štedrú večeru a všetko okolo toho to už boli také pekné Vianoce a tak mávame už každý rok (a už by som nechcela mat ani iné). A potom k jedným aj druhým rodičom chodíme na prvý a na druhý sviatok vianočný. Podľa mňa je dôležité si tie Vianoce osamote bez rodičov najskôr vyskúšať, aby ste zistili kde je aký problém a ako to zmeniť a verím tomu, že ďalšie Vianoce už potom budú pekné.

ibrunova
4. nov 2019

Najlepšie štedrý deň doma a potom jeden deň u svojich a druhý deň u manželových.. A o rok naopak,, A na štedrý večer vždy doma.

sonnenshein
4. nov 2019

A co tak pozvat svokrovcov k Vam? 🙂

dori92
4. nov 2019

U nás to bolo tak ze na vianoce u nasich, na silvestra u svokry.. Ale tieto vianoce uz asi budeme sami, predsa len sme uz styria (5m a 2,5r) tiez sa mi nechce byt na vianoce u svokry... 😬

janinah
4. nov 2019

Chodila som každý rok ku svokre do studeného domiska,lebo ona bola vdova a môj manžel bol jediné jej dieťa bývajúce na SK.K našim sme šli len na skok/ešte obaja boli spolu + dalšie ich deti boli "poruke". Nechala som svoj útulný byt,zbalila deti,veci,jedlo,koláče...a šla som.Kvôli manželovi,aby bol spokojný a šťastný,kvôli deťom,aby mali vianoce u babky na dedine.Čím skôr pochopíš,že s mužom si berieš aj jeho rodinu a zvyky,tým lepšie pre teba,manželstvo je aj o tolerancii a kompromisoch.

doty1
4. nov 2019

@janinah možno to nie je to pravé čo chce autorka počuť, možno to nie je ani "in", lebo si neposlala svokru do čerta, lebo ty chceš mať sviatky po svojom, ale zachovala si sa veľmi pekne aj si to pekne napísala 👍

h2
4. nov 2019

Mňy by zaujímal napríklad aj názor rodičov/svokrovcov. Alebo sa automaticky predpokladá, že s Vašou návštevou rátajú a súhlasia?

janinah
4. nov 2019

@doty1 Ďakujem....tiež som k tomu názoru a činom musela dospieť,rozmýšľať,ubrať zo svojej pohodlnosti,predstaviť si seba na jej mieste...a tiež ma ona počula plakať,lebo som nemohla byť doma vo svojom a všetko tam na mňa padalo....keď som si už na to všetko akotak začala zvykať,tak svokra ochorela a dosť skoro zomrela...takže s odstupom času som rada,že som sa takto zachovala a verím,že sa mi to raz vráti,lebo už aj ja teraz som svokra.😉

autor
4. nov 2019

Ďakujem za nazory, urcite nie som nejaka otrasna zenska, ktora nenavidi svokru a v zivote jej nedam chytit vnuca a oberiem ju o jej syna 🙂 islo o to, ze mam Vianoce najradsej z celeho roka, neskutocne sa tesim na tu atmosferu, nase zvyky, takze jasne, ze nie je pre mna lahke zrazu robit ustupky a "pretrpiet" vianoce 🙂 ale vidim to tak, ze stedry vecer by sme travili spolu stale a potom v tych dnoch do Silvestra by sme obehali jednych, druhych rodicov a kazdy bude spokojny 🙂

wena
4. nov 2019

No my odkedy sme spolu začali bývať a teraz uz aj s dietatom sme na Vianoce sami doma, my sme predsa rodina a mame svoje zvyky, atmosféru, pohodu. K rodičom z oboch stran chodíme az o pár dní. Takže ja by som nešla ani k jedným rodičom, ale ostala doma a budovala si svoje Vianoce 🙂

stankadu
4. nov 2019

u nás je to tak zaužívané už 19 rokov, že na štedrý deň ideme večer k svokre a spolu do evanj. kostola, vrátime sa a navečeriame sa spolu. Svokra bývala iba so starkou, ale starká už tieto vianoce nie je. Chvílu pobudneme a ideme domov. Na 1. sv. vianočný sa ide k mojej starkej, kde sú všetci, mamina aj jej súrodenci s rodinami, tak 16 ludí. Počas roka sa velmi nemáme kedy stretnúť, tak je to super.
Je to na tebe, ako si urobíš sviatky. Budte na štedrý deň doma a rodinu môžte ísť pozrieť cez 1. a 2. sviatok. Ved tam nemusíte byť 1-2 dni. Takto obeháte všetkých a všetci budú spokojný.

akiram
4. nov 2019

My ako rodina Vianoce trávime sami. Na Druhy sviatok vianocny, sa všetci stretneme, moji rodičia a brat, muzova mama a surodenci s rodinou. Dame spolocny obed, kazdy nieco donesie, ci jedlo alebo nejaku drobnost. Rozpravame sa, hrame hry, sme spolu. A nasledujuci rok sa stretneme u niekoho ineho.

amelie2017
4. nov 2019

Prve Vianoce s dcerkou sme boli doma. Mala 10 dni. Minuly rok u mojej maminy. Tento rok budeme doma a pride aj moja mamina aj svokra. Mali sme v plane striedat to- rok u nasich, rok u svokri, ale skrtla som to. Aspon kym je dcera mala, chcem byt doma v klude. Kto chce, je vitani, jedlo, postel a sprchu mat bude. Uvidis, ze ked budes mat male deti, budes to cele vnimat uplne inak.