Tajná svadba

21. júl 2024

Mate tu niekto skusenost s tajnou svadbou? Ide o to, ze rodina je velmi veriaca a svadbu na urade neberu v uvahu, ale vacsia svadba v kostole aj s hostinou nebude tak skoro. Chceli by sme sa vziat tak, aby sme to mali papierovo v poriadku (dieta), ale aj preto, ze clovek nikdy nevie, co sa moze stat... ak sa vezmeme na urade, je potrebny ten ceremonial, alebo to vieme nejako skratit na ANO-ANO? A ak sa budeme brat v kostole, musi bude farar hovorit aj moje priezvisko? Dozvie sa niekto, ze uz sme manzelia? Vdaka

natall113
21. júl 2024

Celá svadba na úrade trvala asi 15 minút možno aj menej

glorikarebeka
21. júl 2024

Veď sa vezmite na tajnaša v kostole bez ceremónii a hostinu si urobte kedykoľvek
A áno farár by hovoril tvoje priezvisko

sevrin
21. júl 2024

Na Facebooku si napíš status, za koho si sa vydala, označ ho v príspevku a zajtra niekto z Obecného úradu nech vám to lajkne.

marsmykkok
21. júl 2024

pozor, keby sa berieš v kostole aj na druhom konci republiky sú povinné ohlášky, teda v tvojej farnosti aj vo farnosti manžela by 3 nedele po sebe vyhlásili v oznamoch, že sa idete brať. Teda rodina aj širšia by sa to dozvedela rýchlo. Teda len sobáš na úrade prichádza do úvahy.

autor
21. júl 2024

@natall113 viem, boli sme teraz na jednej

autor
21. júl 2024

@glorikarebeka to neprichadza do uvahy, rodina to velmi preziva a stara mama by urcite nezniesla, ze v kostole pri sobasi nebola

crazy_cat_lady
21. júl 2024

Ano, na urade ta oddaju aj za desat minut, ale tvoje nove priezvisko knaz povie pri oficialnej svadbe v kostole.., len nechapem, preco sa chces prisposobovat rodine, lebo oni uradnu svadbu neberu do uvahy? Ved je to Vasa svadba, tak si ju spravte podla seba...

thereisabear
21. júl 2024

Tak sa vezmite na úrade a nechaj si zatiaľ svoje priezvisko.

viestta
21. júl 2024

Beriete sa vy dvaja alebo sa berie siroka daleka rodina? O svojom zivote uz rozhodujete vy dvaja, ostani su len divaci a vobec nemaju rozhodovacie pravo. Chodte v na urad, dohodnite sa s matrikarkou na termine a na sposobe obradu, ktory moze pozostavat iba zo zakonom stanovenej casti, bez dalsich oracii. Len nezabudni, ze potrebujete este dvoch svedkov

deti95060810
21. júl 2024

svedkov ti dajú aj na úrade... hoc kto pôjde.
bežne to robia...

jazula
21. júl 2024

@viestta no keď rodina síce nemá rozhodovacie právo, ale znepríjemniť život vie poriadne…tak načo si to robiť 🤷‍♀️.

jaskolka
21. júl 2024

Na úrade nemusíte mať nijaké ceremónie, dokonca ani šaty, kyticu a prstene. Stačia dvaja svedkovia (aj z úradu vám dajú, ak požiadate) a všetko prebehne za 10 minút.
No sobáš v kostole, tam už sú určité pravidlá, príprava, ohlášky, čiže rodina sa logicky dozvie, ze už ste zobrati.
Len nechápem, prečo rak veľmi riešiš rodinu. Beriete sa vy, nová rodina ste vy, ste dospelí ľudia, ktorí robia, co uznajú za vhodné.

jazula
21. júl 2024

A kebyže sa vezmete v kostole, ale bez veľkej hostiny? Oznamko pošlite všetkým. Rodičov a prípadne starých rodičov pozvite po obrade na obed a hotovo. Do kostola na obrad nech príde kto uzná za vhodné.

viestta
21. júl 2024

@jazula a dokedy budu zit podla predstav rodiny? Kedy zacnu zit svoj zivot? Teda oni uz asi ziju, ked je bez sobasa dieta na ceste. Napriek predstavam rodiny

medda_beda
21. júl 2024

Som rada, že v mojej rodine nie je nikto kto by chcel rozhodovať o tom kde a akú svadbu budem mať, či pokrstím dieťa atď.
Urobila by som si podľa seba a keď sa chcú tvariť, ze uz rodina nie sme tak okey ich problém ich ego.

nelca84
21. júl 2024

Ja toto asi nikdy nepochopim, chodit do kostola, lebo co povie ten a ten, brat sa v kostole, lebo starka to neprezije, dieta krstit, lebo co na to otcovho kona brat...🤦‍♀️
My sme sa zobrali len pri svedkoch, lebo sme to tak chceli a bolo nam srdecne jedno co si kto o tom bude mysliet. Neuveris, vsetci to prezili v zdravi. Vy ste nesvojpravni, ze sa musite vsetkym prisposobovat a vyhoviet im? Spravte to tak, ako chcete vy a uvidis, ze aj starka to prezije.

lukbe
21. júl 2024

Ja nie som si istá, ale ak sa zoberiete na úrade, tak asi vám nebudú chcieť povoliť na fare sobáš v kostole. Veď dnes sú sobáše rovnocenne. Zbytočne to komplikujes.

viestta
21. júl 2024

@lukbe povolia aj sobas v kostole. Z civilneho pravneho hladiska su sobase rovnocenne, su zanesene do matriky, ale podla kanonockeho prava nie, takze sviatostne manzelstvo mozu uzavriet aj osoby, ktore boli zosobasene civilne

kukuk29
21. júl 2024

@marsmykkok no neviem kde zijes ty ale u nas sa napriklad ziadne ohlasky v kostole nerobia...

lenkakravcova
21. júl 2024

Podľa mňa by babke aj zvyšnej rodine viac vadí, že nebude svadba v kostole, než to žeby svadba v kostole bola malá a neboli by na ňu pozvaní.

lukbe
21. júl 2024

@viestta no áno, beriem to tak, že napr. najprv niekto z dvojice nechce sobáš v kostole, majú civilný, potom zmenia názor. Ale tu chcú aj aj, podľa mňa je to zbytočné.

guiseppinka
21. júl 2024

@kukuk29 robili sa vsade, ale v mestach sa necitali ako na dedinach. Iba boli vyvesene na nastenke... ale myslim, ze pri uz zosobasenych civilne sa ohlasky nerobia vobec

vsicka036
21. júl 2024

@guiseppinka my sme nemali ani citane v kostole, ani nikde vyvesene.

tecko28
21. júl 2024

@thereisabear priezvisko si svoje nechat moze, ma to vsak hacik. Sobase su pravne rovnocenne ci sa beru na urade, alebo v kostole, vsade uz bude figurovat ako vydata pani a za zmenu priezviska si potom riadne priplati
@autorka a co tak uplne mini svada v kostole, kde bude moct byt babka a zopar velmi blizkych? Hostina nemusi byt velka, obed, pripadne vecera a mate hotovo

januska12323
21. júl 2024

Veď sa vezmite v kostole s najbližšou rodinou a potom obed v reštike. Ak bude niekto pindať tak im povedz nech si spravia vlastnú svadbu ako chcú, toto bola vaša podľa vašich predstáv.

viestta
21. júl 2024

@lukbe poznam par, ktory mal cirkevny sobas po minimalne 30 rokoch manzelstva (dcery uz boli obidve vydate), ked (a teraz citujem nevestu) "konecne" umrel jej prvy manzel.

thereisabear
21. júl 2024

@tecko28 mne išlo iba o tie ohlášky, tam sa hovorí iba meno a priezvisko, nie? Neviem...

tecko28
21. júl 2024

@thereisabear ziadne ohlasky byt nemusia a uz sa to velmi nedodrziava. My sme sa brali v uplne inom meste, naco by boli dobre ohlasky, ak nas tam aj tak nikto nepozna? Ma to vyznam na dedidinach., ak sa beru dvaja z jednej farnosti, inak nie

terezka1947
21. júl 2024

Tiež rozmýšľam,veď vezmite sa v kostole,niekedy cez týždeň,či v sobotu, nedeľu podvecer.
Svadba bude a hostina byť nemusí,pozvete iba rodičov, súrodencov.
Už som také svadby videla,dokonca minulý týždeň v sobotu o 20:00bola takáto svadba u nás....a musím priznať,že to bolo milé.

thereisabear
21. júl 2024

@tecko28 tipujem, že rodina bude trvať na tom, že svadba bude v "ich" kostole so všetkým, čo k tomu patrí, teda aj s ohĺáškami.