Svedok pri krste

viktora26
14. dec 2016

ahojte. o par dni krstime nase dieta a
chcela by som aby moj brat bol zapisany ako svedok krstu len sa chcem opytat ci sa to da kedze sa nemoze dostavit na krst lebo je v norsku odcestovany a prist nemoze :D musi tam byt pritomny? to by potom asi zanikol vyznam slova svedok. ci? :D cisto info ak mate niekto skusenost piste. dakujem

katy31
14. dec 2016

Ahoj, áno, u nás musel byť svedok krstu prítomný....

alllexis13
14. dec 2016

Svedok krstu??? To pocujem prvy krat-snad myslis krstny otec nie???My mame krstneho a pri obrade musi byt.A ked nemoze prist...nuz,musite hladat niekoho dalsieho..

katrin21
14. dec 2016

@alllexis13 ak niekto napr. nema birmovku ( podmienka moct byt krstny ), tak moze byt napr.len svedok krstu.... aj ked, da sa najst farar, co pokrsti aj tak.. ale nemalo by sa to, oficialne moze byt len svedok, ak nema birmovku.

viktora26
autor
14. dec 2016

krstnych rodicov mame ale chcem aby bol moj brat svedok. len ak mate niekto skusenost ci MUSEL byt svedok pritomny alebo staci aby bol len zapisany. to sa pytam

alllexis13
14. dec 2016

@katrin21 vdaka za vysvetlenie
@viktora26 tak to ozaj netusim☹

katrinka8
14. dec 2016

@viktora26 - podľa mňa budeš mať najlepšie, ak sa opýtaš priamo na fare, lebo možno to zase závisí od toho, ako sa s tým-ktorým farárom dá dohodnúť....
Teoreticky je to tak, ako hovoríš - asi bez neho by to strácalo význam, keďže má byť svedok. Ale aká je prax....

viktora26
autor
15. dec 2016

@alllexis13 inak ani krstny otec nemusi byt pritomny. to je tiez haluz

lentilka0607
15. dec 2016

@viktora26 Všetko to závisí od kňaza, niektorý to povolí bez problémov a niektorí robia caviky jak neviem čo. Takže najlepšie máš spýtať sa priamo kňaza čo bude krstiť 😉 Ale inak o svedkovi krstu som tiež počula prvý krát 🙂

janinah
15. dec 2016

ak budu dvaja krstní rodičia,tak svedok krstu ti je načo? a zvlášť ak tam vlastne ani nebude...to sa ťa aj kňaz opýta

slavkadud
15. dec 2016

Zalezi uplne na knazovi ako sa k tomu postavi 🙂 cize uvidis ale podla mna sa tym teda zmazava vyznam slova svedok 😀 svedok krstu je clovek ktory nema birmovku a chcel by byt krstny ak je to este stale tak. Akoze musi byt niekto zapisany aj ako krstny bez toho to nejde, normalne s birmovkou a potom ten druhy je len ako svedok.

viktora26
autor
15. dec 2016

@janinah na to lebo chcela som aby bol on krstny ale kedze som cedela ze pojde prec tak sme si museli zabestelovat ineho krstneho ale teraz som zistila ze krstny ani pritomny nemusi byt ale toho reapneho jrstneho uz odvolavat by bolo trapas 4 dni pred krstom tak chcem aby bol brat aspon ako svedok krstu.. preto

juliet86
16. dec 2016

ja som bola zapisana ako svedok krstu a bola som tam osobne 🙂

veronika19895
2. máj 2022

@juliet86 ako prebieha prosím obrad krstu so svedkami?

arasidka123
2. máj 2022

@veronika19895 ako normálny krst...svedok krstu je osoba, ktorá nemá birmovku a je ako "krstný" rodič...len tak nemôže byť zapísaný aj oficiálne...

veronika19895
7. máj 2022

@arasidka123 a viete mi prosím povedať aké doklady treba pri osobách, ktoré by boli svedkovia krstu?