Svadba v kostole bez omše

31. aug 2024

Ahojte je možnosť svadby v kostole bez omše? Len tak 15/20 min max? Či musí byť všetko okolo toho?

jaskolka
31. aug 2024

Nemusí byt omša, len svadobný obrad. Je to na dohode, no aj samotný obrad ma svoje pravidlá a myslím, ze do 15 minút sa nezmesti.

marhulka13
31. aug 2024

My sme tak mali, ale trvalo to asi dlhšie bez 20 minut

michaela789
31. aug 2024

Áno, my sme mali len obrad. Trval cca pol hodinu.

patus_2
31. aug 2024

Dá sa aj bez omše,.okolo pol hodiny trvá, závisí od farara a koľko ľudí budeš mať, tak to je iba tvoja vec. Kľudne môžete mať obrad aj bez ľudí, iba so svedkami.

thirstymonk
31. aug 2024

Štandardný je obrad s omšou medzi dvoma katolikmi. Ak je jeden nekatolik, väčšinou dá biskup dišpenz na svadbu bez omše, len obrad...

Jediný rozdiel medzi omšou a bez omše je ten, že bez omše hneď po prosbach ide otče naš, inak je tam cela omša, vratane offertoria, prefacie, eucharistickej modlitby... takže ušetríš asi tak 10 minut

domiklik
31. aug 2024

Áno je to možné a aj celkom bežné...

jarnajar
31. aug 2024

Áno, dá sa, ale aj tak to trvalo príšerne dlho.

nenne27
1. sep 2024

@thirstymonk dispenz sa nedava na svadbu bez omse

nenne27
1. sep 2024

Sobas bez omse je uplny standard, vo vacsom meste idu sobase jeden za druhym bez omse

nekonecna_katastrofa
1. sep 2024

@nenne27 on to myslel asi tak, že ak je svadba katolík&nekatolík, biskup dá dišpenz a povolenie k sobášu, ale omša nemôže byť. Ja som to tak mala, sobášil ma kamarát, omšu sme nemohli mať, len obrad.

thirstymonk
1. sep 2024

@nenne27 Dišpenz sa dava pre manželsku prekažku rozdielnosť viery. A v 99,9% prípadoch je k tomu podmienka, že bude obrad bez omše.

thirstymonk
1. sep 2024

@nekonecna_katastrofa Väčšinou je to tak, a presne tak som to aj myslel

30katrusa40
1. sep 2024

@nekonecna_katastrofa sesternica sa vydávala ona katolíčka on ateista a mali aj omšu aj obrad naraz.

autor
1. sep 2024

Ja som sa pýtala len z toho dôvodu, že po 10/15 min mi začína byť v kostole zle..

nekonecna_katastrofa
1. sep 2024

@30katrusa40 zaujímavé. Mňa sobášil kamarát a povedal, že to tak byť nemôže 🤷‍♀️ ale našla som teraz na stránke nejakej inej farnosti, že odporúča sa pri takomto zmiešanom manželstve, kedy jeden nepristupuje k Eucharistii, aby bol obrad bez omše. Takže môžu byť aj výnimky a záleží to asi na konkrétnom kňazovi.

30katrusa40
1. sep 2024

@nekonecna_katastrofa ono ja mám pocit že všetko záleží od farára . Niekde pokrstí aj nezosobášeným niekde je problém. A to isté aj so svadbou

nekonecna_katastrofa
1. sep 2024

@30katrusa40 Veď je to na jeho svedomí. Jeden český diakon hovoril, prečo by mal sobášiť a udeľovať tie milosti zo sviatosti manželstva niekomu, kto sa sobáši v kostole len kvôli babke a krásnym fotkám a inak tam ani nechodí? Keď iný zosobáši, nech sa páči, on tam divadlo hrať nemieni. To isté s krstom, niektorý kňaz si povie, že dieťa za rodičov nemôže a pokrstí aj takým, čo do kostola nechodia, druhý si povie, že načo keď to dieťa vieru dostávať doma nebude. Majú to slobodne dané, treba to rešpektovať.