Svadba - plusy a mínusy, zmeny

jarushka_12
11. máj 2015

Sme vyše roka zasnubeny , samozrejme uvazujeme aj o svadbe, Co prinasa , co sa zmeni ? vztah mame dobrý byvame spolu 3 roky mame uz aj dcerku - sem tam hadka ale inak si rozumieme🙂 ale ja mam taky strach zo svadby neviem cim to je :D vase skusenosti ? bali ste sa ? ake boli vase pocity ? 🙂

natalym
11. máj 2015

Ježíš to sa nepýtaj, však sa ani nevydáš.........
Máš ho rada? Tak nerieš.

motovidlo
11. máj 2015

Svadba je komplikácia - budeš musieť meniť doklady, v prípade rozchodu vypĺňať papiere a platiť súdny poplatok za rozvod 😉
Žartujem, ja som "konzerva", takže som za svadbu, pre mňa to bolo potvrdenie, že to partner myslí vážne a chce ma za životnú partnerku - a hlavne, že sa nehanbí to verejne povedať pred celým svetom.

yanni
11. máj 2015

A co by sa malo akoze zmenit? Nic sa nezmenilo. Ani chlap. Je stale taky isty aky aj bol. Preco by sa mal prave po svadbe menit? Zena sa zmeni?

guiseppinka
11. máj 2015

@jarushka_12 co sa zmeni? zmeni sa iba to, ze budes musiet vybavovat nove doklady kvoli priezvisku a ziskas aj pravne vyhody vyplyvajuce zo vztahu. inak na beznom zivote sa nezmeni absolutne nic, kedze spolu byvate. a ci sa zmeni chlap? kazda zena dufa, ze sa chlap po svadbe zmeni a kazdy chlap dufa, ze sa zena nezmeni 😎

konkretne u nas sa nezmenilo absolutne nic, pretoze ja som pracovala v ba, on v rakusku, takze sme fungovali vikendovo ako od zaciatku vztahu... zmenilo sa to az po polroku, ked som sa prestahovala.

mamulienka30
11. máj 2015

@jarushka_12 byvate spolu a mate aj dieta - tie najhorsie otrasy v zivote mladeho paru mate za sebou... nezmeni sa teda nic, len tvoje priezvisko.

monhla
11. máj 2015

Svadba bola ako každá iná rodinná oslava, len šaty som mala dlhšie 😀 Jediné čoho som sa bála, bolo to aby moc nepršalo, lebo dážď nemám rada 😝 Inak som nič neriešila. Milovala som ho a milujem stále a svadba bola pre nás len spôsobom ako utvrdiť náš vzťah pred zákonom, rodinou a kedže sme veriaci tak pred bohom.

Náš vzťah sa zmenil v tom, že sme spolu začali bývať a začali sme plánovať bábo - toto už máte vy predpokladám za sebou.

Kamošky sa pred svadbou zvyčajne báli, či bude dobrá torta, či schudnú do šiat, či výjdu pekné svadobné fotky, či sa nič nezabudne, či všetci na svadbu dorazia včas .... a pod. Nič, čo by s odstupom času nepokladali za malichernosť.

ivca88
11. máj 2015

Bože.... ja dakujem bohu že sme sa mohli konečne zobrat 😀 😀 ale ozaj.. ...neznasala som ked som ho predstavovala ako "frajera .. priatela" ... snubenec sa mi zdalo blbe 😀 😀
Teraz celá šťastná mozem konecne povedat muž ! 😉
milujem aj nové priezvisko ( vzhľadom na to že stare som mala po otcovi- s ktorým nevychadzam)

Pre mna mala svadba len same plusy 😉 jediný minus boli vybavovacky dokladov a mensie stresi zo svadby ( ked so svadby pre 80 ludi sa stala v priebehu tyzdna svadba pre 60 ludi...lebo " zrazu nemohli" 😀 😀 😀 och.. na to sa pripravte 😀 😀
Ale s mužom sme spolu 6 rokov a zobratý budeme v júly 1 rok.... a nas vztah je taký iný.... 🙂 v lepšom 🙂 muž už nežiarli 😀 😀 viac si veríme ... opierame sa o toho druheho

ruthmaria
11. máj 2015

a nepripada ti vacsia zmena v zivote, ze uz mate dieta spolu?

resp ze spolu byvate?

terezka1947
11. máj 2015

@jarushka_12 no...moj nazor:ak svojho buduceho manzela vidi zena objektivne,nie cez ruzove okuliare,nejako specialne sa nezmeni...aspon u nas to tak bolo
a co sa u nas po svadbe zmenilo?
vsetko,ale k lepsiemu 😉 na problemy uz nie som sama....a nasla som si super oporu,kamarata,mamu,otca,kamosku...skratka to vsetko mi musi niekedy moj manzel suplovat 😉 a snazim sa aj ja jemu
aaale,my sme spolu pred svadbou nebyvali,takze cele spoznavanie bolo iba "pocas chodenia".
takze pre teba-vas by to uz nejaka prekvapujuca zmena byt nemoze...snad sa uz za taku dobu dostatocne poznate 😉

mimla
11. máj 2015

Nezmenilo sa nič. Len tie doklady. Ale tie doklady to je moja nočná mora. Občiansky, vodičák, trvalé bydlisko, evidencia vozidla, poistenie vozidla, zdravotná poisťovňa, sociálna poisťovňa, banka, dôchodková poisťovňa, pas... Oveľa väčší otras základov je podľa mňa narodenie dieťaťa. To bolo zemetrasenie (aspoň u nás). Môj drahý neriešil nič. len sa oženil, to ja mením doklady.

nanervy_2
11. máj 2015

ak nemate ruzove okuliare, zmeni sa to skor k lepsiemu 🙂 aspon u nas tak je... pred svadbou som sa pri problemoch pytala sama seba, ci s nim naozaj chcem stravit zbytok zivota, teraz sa take somariny nepytam, uz som sa zaviazala, tak si to splnim 🙂
takze aj hadky su kratsie a pokojnejsie, vzdy si poviem ze aj tak sa nakoniec udobrime a nejako to ved musime poriesit... takze nemame ani jeden motivaciu konflikty natahovat... a moj drahy to berie asi podobne, kedze uz vobec nema take tendencie ako kedysi ze nekomunikoval a podobne...
vela veci uz neriesime ze moje/tvoje, je to nase, ked nemoze jeden, postara sa druhy...

dolezite ale je, aby ste nebrali svadbu ako dovod, aby ste sa prestali jeden o druheho starat, ale prave naopak, tym ze uz je to aj slub a zavazok, treba sa o partnera o to viac starat 😎

simonova815
11. máj 2015

ja som sa vydavala mlada a nemala som potuchy do coho idem :D ale mozno to tak bolo lepsie, lebo teraz s tymto rozumom by som sa tak do manzelstva nehrnula ;) po 12 rokoch vsak mozem povedat, ze to nelutujem, ajked sme si presli vselicim, ale obaja sme zistili, ze chceme byt spolu a sme ochotni pre to obaja nieco urobit kazdy ako vie a citi 🙂 A este jedna vec. Obaja sme isli do manzelstva bez nicoho. A to co sme stvorili je nase, u nas neexistuje moje a tvoje. A toto je myslim si velmi dolezite, co u vela manzelstiev nefunguje. Mame sice kazdy svoj ucet, ale vieme kolko je na nich penazi a na co ich miname. Vieme o zavazkoch a spolu sa vieme dohodnut na prioritách.... Manzelstvo je o kompromise a ochote oboch partnerov nieco dat a niecoho sa vzdat.

libka1
11. máj 2015

Celkom som sa pobavila 😀 Mate dieta a ty sa bojis svadby ako zavazku? Nebolo lepsie sa toto pytat pred splodenim dietata, lebo to teda je zavazok sice najkrajsi ale aj najvacsi... Pre mna nepochopitelne uvazovanie. A co ti zmeni sobas v zivote? Nic! Ak ste si rozumeli predtym, budete si rozumiet aj nadalej. Pre mna to bola zmena z ja na my, a to doslovne. Pocit, ze existuje niekto kto chce byt so mnou cely zivot za akychkolvek podmienok. Ale zijeme uplne rovnako ako predtym. A s kazdym pribudajucim dietatom sme viac a viac zomknuti...

horana
11. máj 2015

Kedze su to vsetko individualne veci neda sa odpovedat pausalne.
Mne sa nezmenilo nic, nakolko som si priezvisko nechala, takze aj doklady. Ani peniaze sme ziadne neminuli, sli sme najlacnejsi variant len s 2 svedkami a civilnymi satami sice pekne ale z bezneho satnika, nakolko mne tie svadobne pripadaju ako na karneval, uprimne ma to neberie cela maskarada. Je fakt ze svadobnu cestu sme si uzili, ale to by sme si dali dovcu aj bez svadby 🙂
Predtym sme dlhe roky zili bez papiera a nechapem tie rozpaky nad oslovenim, bol to moj muz, ani frajer, ani snubenec, skratka uz vtedy sme boli muz a zena. Neskor pribudlo pravo na manzel, ale pravdupovediac stale ho volam muz, ja tie manzeloviny akosi nemusim, ani ja nechcem byt manzelka oslovovana 😠 .
Inak cely vyvoj vztahu, pripadne krizy a vyvoj sa deje rovnako by som povedala. Svadba je ked niekto potrebuje teatro okolo, nic proti - mozu byt aj ze su v tejto konkretnej forme romantici alebo tradicionalisti alebo veriaci, tak preco nie, a potom poistka vdovskeho a odpisu dane na manzelku.
Je to vsak stale len obrad, tak ako VS budete mat uspesne absolvovanu aj ked sa nezustanite oficialnej slavnosti na konci, tak aj to ci naplnite vztah nestoji a nepada na hodine pred uradnikom ci knazom.
Ziadna drama, niet sa coho bat, smelo do toho 😉

nika1020
11. máj 2015

Je to vec pohladu, hodnôt. Ziadne dieťa, majetok, papier nie je vstupenka do "raja" večného. Je to o inom.
Pred svadbou som si vypočula krasne vyznanie: Veľmi si Vážim, že budem tvoj manžel.Tesim sa na to a si mi blizsia ako predtým.....
Sme partnermi, priatelmi v dobrom aj v zlom. Zrazu nas nenapadli ziadne kalkulacie o peniazoch, majetkoch, slobode, zavazkoch, kolkoch na rozvod, co to tu citam.Nic sa nezmeni, a ani nezmenilo. Chlap je rovnaký, milujeme sa nezistne, ziadne kalkulacie, ziadna opona nepadla.... vyjeda rovnako chladnicku, rovnako zaspava, rovnako je chlapom, a ja tak isto, nic menit nebudem. Som jeho zenou a on mojim muzom a nie on mojim majetkom a ja jeho majetkom. Je to vec dvoch.Niekto ma iny nazor, ja mam iny.ja si manzelstvo vazim a zotrvavam pri tychto hodnotách. Ak by "sa nieco akoze zmenilo", nic nikoho nezadží.. ani papier..ani rodina. Taký je z zivot.

saurian
11. máj 2015

@jarushka_12
ja som sa tiez bala svadby, vlastne som ju vobec nechcela (uz som bola raz rozvedene). takze pre nas/pre mna ani narodenie deti nebol dovod na sobas, partner akceptoval.
s odstupom casu to sem tam spomenul, sem tam svokra... ale teda ziaden natlak.
ked mali deti 5r a 3,5r a mala som ing statnice, tak povedal ze by chcel aj sobas. uz som nebola tak proti, ale ani mi na tom nezalezalo - ale kvoli tomu ze si to on zelal a pre neho to bolo dolezite tak som suhlasila.
u nas sa po sobasi nezmenilo absolutne nic - v spravani, kominikacii.... proste nic, ak neratam ze sem-tam vtipek tipu "zena moja..."

m.i.r.i
11. máj 2015

no myslim, ze tebe sa nezmeni nic..len papiere a meno....ked sa hovori, ze sa ludia po svadbe menia si nemyslim, ze je myslene svadbou ako takou..je to skor to, ze mladi zalubeni co spolu randia sa vezmu a zacnu spolu zit, maju dieta, riesia odrazu ine problemy, uplne ine zivotne situacie, manzel chce zabezpecit rodinu, manzelka je na materskej, menej sa venuje manzelovi a viac dietatu, pridu financne tazkosti, pripadne dieta place a muz to nezvlada, chodi von s kamosmi viac ako pomahat zene, pripadne si zaklada na dokonalej zene a domacnosti ako mal u matky..miesaju sa svokrovci..atd atd...to vsetko znamena, ze sa nam meni uplne zivot, miesto randenia v kine a na diskotekach, beztarostneho zivota sa z mladych ludi stavaju manzelia, rodicia, pracujuci zodpovedni jedinci..a to vsetko meni vztah a vsetko okolo..nie svadba ako taka...
Hovori sa, ze zena ocakava ze muz sa po svadbe zmeni a muz veri, ze zena sa nezmeni 🙂 Ale to je hlavne tym, ze muz si mysli, ze bude mat stale po ruke krasnu partnerku co sa mu bude venovat, kopec sexu, vzdy navarene, zivot zuzo..ale pride zodpovednost, deti., problemy a zena sa "zmeni"..samozrejme, vela sa toho zmeni
U vas ale ste si vsetkym zjavne presli..byvate spolu, mate spolu dieta...svadba bude uz len papier...ked sa nieco zmeni, nebude to svadbou...ale proste vztahom ako takym ktory prechadza roznymi stadiami vyvoja

lentilka135
11. máj 2015

Okrem priezviska a dokladov mám pocit, že sa náš vzťah zmenil. Bývali sme spolu aj predtým, ale po svadbe je to iné. Neviem to akosi ani vysvetliť, ale akoby sme si boli bližší. Ten vzťah je taký iný, pevnejší... Neviem to správne pomenovať. A snažím sa o to už vyše roka. 😀

pianistka
11. máj 2015

@jarushka_12 Jediny strach, ktory zena moze pred svadbou pocitit je, ci sa zmesti do svadobnych siat, ktore si vysnivala, ci vsetko stihne vcas vybavit, ci budu vsetci spokojni, ci sa nezosype zo stresu... aspon z mojho pohladu, nevidim dovod bat sa niecoho ineho... ak spolu zijete, mate uz aj dieta, ak sa uprimne lubite, preco sa bat, ze by sa po svadbe malo nieco zmenit?? Ja by som sa tohto zavazku obavala jedine v pripade, ak by som si svojim partnerom alebo tymto krokom nebola celkom ista...

bonaqa2013
11. máj 2015

niektorí chlapi sa po svadbe poriadne zmenia. Môj už teraz exmanž. mi 2 týždne po svadbe vylepil také zaucho, že keby sme boli niekde v miestnosti tak mi stena dá nielen druhú ale aj tretiu. Ale my sme boli na ulici. Po svadbe žlirlil ešte viac, hulvát bol ešte vačší, a keď sa narodil syn - samozrejme krátko po svadbe, tak to už bolo na nevydržanie. Vzdala som to, a doteraz neľutujem. syn má 20 rokov.

malabiba
11. máj 2015

@jarushka_12 je to lepšie práveže kvôli papierom a formalitám....brali sme sa, lebo sme spolu odkupovali služobný byt a mohol iba mm a rodinný príslušník.....a ešte máme obrúčky 😀

cerez
11. máj 2015

S manželom sme sa brali po 10 rokoch spoločného vzťahu. Prešli sme si najkrajším obdobím, keď sa dcérka narodila, ale aj veľmi smutným obdobím, keď so života nám náhle a nečakane odišli ľudia, ktorých sme mali radi. Počas 10 rokov boli chvíle veselé, smutné, také ako skutočne život prináša. Nás to len utvrdilo, že nie je nič lepšie ako spojiť spoločné životy v jeden. Neľutovala som jediného dňa, tešili sme sa a v lete budeme spolu 18 rokov. Myslím, že to hovorí za seba.

lucianakoniku
11. máj 2015

@jarushka_12 moja skusenost: svadbou sa nezmeni nic. vsetko sa zmeni az s prichodom deti.

mima4
11. máj 2015

@jarushka_12

pokial ste dvaja zreli a emocionalne zdravi ludia, svadbou sa zmeni to..ze sa zaviazete jeden druhemu a pred Bohom (ak ste krestania) ze budete spolu aj v dobrom, aj zlom.. zaviazaete sa k rozhodnutiu lubit toho druheho.. aj ked pride kriza, pochybnosti, smutok, sklamania.... manzelstvom sa stanete muzom a zenou a toto date aj na tzv. papier... s cim uz ma vacsina ludi problem..kedze ide o zavazok.

a co sa zmenilo pre mna? stratila som priatela, dostala muza... vo vsetkom.. zacali sme spolu byvat, fungovat... a tieto veci by som nikdy nepripustila do vztahu s priatelom, pretoze toto som chcela dat az manzelovi...ziadnemu inemu muzovi.

mima4
11. máj 2015

@ivca88

mala si ho predstavovat ze "partner" 😀

inak v realite som nepocula, zeby zena hovorila o priatelovi ako partnerovi... kazda ked ma priatela, povie ze je to jej priatel... partner je take chladne vyjadrenie = nie je to moj manzel

ivca88
11. máj 2015

@mima4 to rovno " druh môj" 😀 😀 😀 😀 😀

natalym
11. máj 2015

@mima4 Lenže ja mám priateľov veľa............... Partner znie zase ako obchodný partner. Tak ako sa tomu správne povie?

mima4
11. máj 2015

@ivca88 a moja druzica 😀 😀 😀

inak pojmy "druh a druzka"... nechcem generalizovat...ale to ma hned napadnu socialne slabe skupiny, ci marginalizovane 😉 tam sa to hojne vyskytuje.

@natalym milenec 😀 (to je ako ked zena povie "moj milý")

zdena12345
12. máj 2015

vtipná otázka 😲 žijete spolu 3 roky a máte dcéru...
Čo si myslíš, že sa svatbou zmení??? NIČ. Veď vy už fungujete ako rodina akurát nemáte papier. Tak nebuď malá a pekne sa zoberte. Načo stresy? Veď pre Vás je to už len formalita.

zuska222
2. jún 2015

nahodou, ja prave teraz riesim podobny problem, zasnubili sme sa a ja som zacala mat panicke stavy a zrazu citim neistotu. AKonahle mam riesit nieco ohladom svadby pride mi zle a zacnem sa toho bat. pricom som sa vydat chcela a aj moj priatel je skvely, viem ze s nim sa nemam coho bat. Ale aj tak mam nenormalny strach a neviem si predstavit seba ako stojim pred oltarom a riesim cely ten cirkus okolo. Chvilami sa tesim a chvilami to mam chut cele zrusit koli tomu strachu. fakt uz neviem :( Zavidim vam ak ste sa vobec nebali, co by som ja za to dala...