Svadba najskôr na úrade kvôli pôžičke a potom väčšia svadba s hosťami

16. jan 2024

Ahojte žienky, mali ste niektorá tak svadbu, že ste si spravili najprv na úrade takú menšiu iba s rodinou bez žiadnej veľkej oslavy proste aby ste mali papier kvôli mladomanželskej pôžičke napr. a keď ste mali dostatok financií ste si spravili väčšiu a s každým koho ste tam chceli mať ?

vikusjk
16. jan 2024

Ahoj, my sme mali dve svadby, uradnu kvoli kupe bytu, chceli sme sa vziat tak ci tak a byt sme chceli kupovat uz ako manzelia a necely rok na to sme mali velku svadbu v kostole aj s hostinou.

lenicka999
16. jan 2024

Ja nie, ale napr. Nemecku je to úplne bežná vec, že sa mladí vezmú iba na úrade s blízkou rodinou, kvoli výhodám a postaveniu (ak je napríklad nevesta už tehotná) a väčšiu veselicu (svadba v kostole, alebo aj bez kostaloa, iba taký neoficiálny obrad) v bielych šatách a s veľa hosťami majú až neskor, napr. o rok alebo dva.

danica2711
16. jan 2024

ja som to tak nemala, ale každopádne to považujem za racionálne riešenie

elviku11
16. jan 2024

Viacero párov v mojom okolí povedalo, že najprv malá svadba na úrade kvôli šetreniu financií a potom neskôr väčšia. A ani jeden pár potom nerobil väčšiu svadbu. Lebo jednoducho vždy bolo treba peniaze na niečo iné.... A každý už aj tak vedel, že sú manželia, tak im možno časom pripadalo "čudné" zrazu robiť zas svadbu...
Proste to všetci prehodnotili a nemali už veľkú svadbu

stanulienkat
16. jan 2024

@danica2711 urcite je "racionalne" brat pozicku kvoli svadbe, na ktoru nemam.

januska12323
16. jan 2024

Spravte si ako vám vyhovuje. Ja by som dve nerobila a rovno na úrad pozvala len koho chcem a nie všetkých bratrancov z tretieho pokolenia.

autor
16. jan 2024

My by sme zas potom veľmi chceli veľkú svadbu len proste teraz sa nedá..a keďže sme v podnájme kde platíme dosť veľkú sumu tak sa ušetriť neviem koľko tiež veľmi nedá a takto by sme platili za pôžičku oveľa menšiu sumu ako teraz za nájom a vybrali by sme si väčší obnos aby sme mali proste na všetko

gab1sol
16. jan 2024

@stanulienkat nemyslím si, že tu si chcú zobrať pôžičku na svadbu, ale chcú svadbu, aby získali výhodnejšiu pozicku (možno na bývanie). 😉

slovenka753
16. jan 2024

Veľkú už asi neurobíte nikdy ak má byť až o rok, to treba zvážiť.

autor
16. jan 2024

@gab1sol áno pôžička by sa brala na bývanie a nie na svadbu..

13uzivatelka11
16. jan 2024

Tak divne to nie je, ale keď si už zoberiete pôžičku, tu bude treba aj splácať, takže na svadbu tak skoro už nenasetrite podľa mňa.

autor
16. jan 2024

Zarábame celkom dobre ale keď si vezmem že platíme 700€ nájom a hypo nás výjde oveľa lacnejšie tak mi príde výhodnejšie sa pustiť do tohto takouto cestou než platiť nájom..a zas nechcem platiť 400€ mesačne za 68tis € napr keď môžem mať aj takúto výhodu a istotu že mi nebudú zvyšovať úroky..

stanulienkat
16. jan 2024

@gab1sol ja rozumiem. Ale ked potrebuju pozicat peniaze, to znamena, ze ich nemaju na rozhadzovanie typu svadba. Poziciam si na byt a potom vyhodim na party 15 tisic???

gab1sol
16. jan 2024

@stanulienkat áno, toto ani ja nevidím cestu (zadlžiť sa a potom sa vytrieskať z financií na svadbu), ale racionálne je uvažovať, že urobiť malú svadbu, lebo na veľkú nemajú a tým získať aj výhodnejšiu pôžičku na bývanie. A súhlasím aj s názorom @elviku11 , že potom už s odstupom času málokto urobí veľkú, klasickú svadbu - začnú žiť ako manželia, rodina, takmer vždy sa priority zmenia. Ale ak si nakoniec potom dokážu ušetriť dostatok financií (možno aj na splatenie pôžičky, aj veľkú svadbu), tak nevidím problém, že by si tú svadbu neskôr urobili, ak po nej budú túžiť. Menej racionálne by bolo, urobiť teraz veľkú, honosnú svadbu, aby si potom mladí požičali, čo dnes sa mnoho mladých vyberie práve touto cestou. 😉

belllinka
16. jan 2024

A prirátala si si k tej hypo aj platby za prevádzku bytu? (nájom, energie...) Lebo myslím, že to vyjde podobne ako ten podnájom, čiže i tak na tú svadbu neodložíte 🙂

autor
16. jan 2024

Keby sme si vybrali hypo tak by sme si rovno vybrali aj pár tisíc na svadbu..čo teraz pred hypo nechceme

13uzivatelka11
16. jan 2024

Jasne, ved keď vám to vyjde tak hypotéka je vždy lepší nápad ako platiť cudziemu, len do svojho treba aj viac peňazí dávať, keď sa niečo pokazí, niečo budete chcieť inak zariadiť atď, tak veľmi nerátaj s tým, že za polroka urobíte veľkú oslavu po svadobnú. Peniaze radšej odložite aby bolo na prípadnú splátku ak bude jeden z vás bez príjmu náhodou, alebo bude treba nový nábytok

danica2711
16. jan 2024

@stanulienkat ja som to pochopila tak, že chcú mladomanželskú pôžičku - na čokoľvek, čo potrebujú, nie na svadbu. V rámci získania pôžičky považujem za racionálne urobiť malú, nenákladnú svadbu. Čo je na tom neracionálne? Možno im potom aj dôjde, že vyhadzovať peniaze za ďalšiu "veľkú" svadbu je zbytočné, ale to už je na nich

evkamotka
20. jan 2024

Kedy potom? Uz budu vsetci vediet, ze ste manzelia. Vam pridu gratulovat rok po svadbe ze gratulujeme k sobasu? Ako myslienka to znie prakticky ale v reale to bude uplne odveci

letfenixa
20. jan 2024

A potrebujete veľkú svadbu?

nelka93
23. jan 2024

Mladomanzelska pôžička je mozna len cez ŠFRB a len na kúpu, výstavbu alebo úpravu bytu, nie ze si vyberieš niekoľko tisíc na svadbu. Ty musíš zdokladovat na čo peniaze použiješ. Sú tam celkom prísne podmienky

autor
23. jan 2024

Ja si tú pôžičku nechcem vybrať na tú svadbu ale na kúpu domu :D

mk1111111111
23. jan 2024

Ved pises, ze niekolko tisic z tej hypo na svadbu

autor
23. jan 2024

Písala som že potom keď budeme mať dostatok financií na väčšiu tak by sa spravila a nie že dostanem pôžičku na dom a spravím si z nej svadbu..

pomoni
23. jan 2024

My sme tak mali, pred xx rokmi kvôli mestskému najomnemu bytu /pridelovali len manželom/ - svadba na úrade s rodičmi a svedkami, s obedom v restike. Presne po pol roku sme mali v kostole a s poriadnou zábavou. Všetko aj všetci boli v poho, aj nám prišli zablahoželať 😀… rodina a priatelia vedeli okolnosti a nikto neriešil. Podstatné, ze prvá svadba splnila účel, druha zase predstavy😍