Svadba a iba očkovaní hostia

1. sep 2021

Stretla som sa prednedávnom s takýmto problémom, ktorý som už vyriešila a uzavrela, ale som iba ZVEDAVÁ, nič viac za tým nie je (voľný deň, veľa času), akoby ste reagovali, keby ste mali ísť na svadbu ako hosť a dozvedeli ste sa, že vstup majú povolení iba očkovaní. Bez ohľadu na to, či ste, či nie ste za očkovanie, akoby ste sa zachovali? V prípade, že by ste neboli zaočkovani/aj keby ste boli, ako by ste to riešili, akoby ste reagovali? A keby ste boli v role nevesty? Ako by ste sa zachovali? Možno pre lepší vhľad- dozvedeli by ste sa dajme tomu 2-3 týždne pred svadbou, ze sála má takéto požiadavky a musíte teda dať rýchlo vedieť svadobnemu páru, či prídete či nie. A v prípade, že by ste vy boli nevestou a dozviete sa 3 týždne pred vašou svadbou, že prísť môžu iba zaočkovani? Ako by ste sa zachovali a ako to adresovali hosťom?

Túto debatu otváram iba zo zaujímavosti, ja nepotrebujem poradiť, čo robiť, lebo ja som to už vyriešila a považujem to za uzavreté. Viem, že sa tu pohadate (to by nebol MK), ale skúste diskutovať bez toho, aby ste sa navzájom urážali, je to čisto iba moja zvedavosť

rk123
1. sep 2021

no keby to bola poziadavka paru (nevesta a zenich) a nebola by som ockovana tak by som to respektovala, ich svadba, ich volba.

ale keby to bola podmienka miesta kde sa kona svadba, tak by som to zrusila, alebo presunula. alebo nechala podla toho, kolko z mojich hosti je ockovanych 😀
keby som sa vydavala teraz a stalo sa to mne asi nemam problem, lebo medzi rodinou a kamosmi mam iba jedneho nezaockovaneho cloveka.

lenka7477
1. sep 2021

presne ako to napísala
@rk123
Ešte by som dodala, ak by som bola nevesta a dostala by som takéto pokyny od reštaurácie , asi by som svadbu odvolala , alebo premiestnila inam. Ja som síce očkovaná, ale pokiaľ to fakt nesúri - hľadala by som iné riešenie , nie aby hostia boli obmedzovaní.

sense
1. sep 2021

Ak by to bola požiadavka páru, tak ich rozhodnutie akceptujem, a na svadbu neprídem, pošlem im keď tak blahoželanie ku svadbe.

Ak by som bola nevesta a da mi podnik kde sa svadba koná takúto požiadavku, 3 týždne pred svadbou, tak by som žiadala vrátiť platbu a hľadala miesto narýchlo kde takúto požiadavku nemajú. Pretože na svoju svadbu by som pozvala ľudí kt tam chcem mať bez ohľadu na ich rozhodnutie co sa očkovania týka

magaret7
1. sep 2021

No my mame ist na svadbu napr tiež a ak sa k nám dostane informácia že vstup majú len očkovaní, tak my v tom prípade nejdeme, zoberú sa aj bez nás, my sme proti očkovaniu, čiže vec je jasná.
No a keby som nevesta určite by som svadbu neplánovala takto na jeseň, keď vidím aká je situácia, v lete bolo času dosť keď neboli obmedzenia, asi toľko.

bagre
1. sep 2021

Tak či onak by som to rešpektovala... A byť na mieste nevesty by som asi 2 týždne "pred" už miesto nemenila. Ak by sa aj našlo niečo pre neočkovaných, tak je možné že zase by bola podmienka nižší počet hostí. Alebo čosi iné.
Nestál by mi za to ten stres... ak by boli neočko veľmi blízki ľudia, tak by som to spravila úplne inak (nie v reštike).
A už určite by som svadbu neprekladala kvôli nemožnosti mať tam všetkých (aj to sa dialo).

autor
1. sep 2021

Vidím, že viaceré uvažujete podobne. Ja by som na mieste nevesty tiež asi zrušila platbu a hľadala nové miesto ale zas... Zohnať niečo za 2-3 týždne, s kapacitou a aby to bolo voľné a aby tam brali tú strednú kategóriu (testovanie) je asi veľmi náročné. Ja som na svoju sálu čakala vyše roka, taká bola vybookovana

zuzanka.zuzu
1. sep 2021

1. no ak by mi to povedali v reštaurácii ako neveste, tak očkovaná nie som a svadba bez nevesty by bola asi čudná 😀 preto by sme to museli presunúť

2. ak by som bola hosť tak neprídem (či čaká niekto že by som sa dala zaočkovať kvôli cudzej svadbe? 😀 ak ma nepresvedčil pápež tak nevesta už vôbec nie 😉 )

PS: prvá otázka mala byť či sme očkované/neočkované a ako by sme sa zachovali v týchto situáciách lebo iné odpovede budú od očkovaných a iné od neočkovaných

autor
1. sep 2021

@zuzanka.zuzu áno, veď práve preto som to naformulovala najvseobecnejsie ako sa dalo. Nechcela som citáty odpovede iba provaxxu a iba antivaxxu, ale rôzne, z každého súdka, ako by rôzni ľudia s rôznymi presvedčeniami a v rôznych rolách (nevesta/hosť) reagovali na takúto situáciu

autor
1. sep 2021

@rk123 asi závisí aj od konkrétnej svadby a počtu hostí :D lebo keď je ich viac ako 30, poslať mňa nemáš šancu vedieť kto je a kto nie je ockovany

loginexistuje
1. sep 2021

a nie je mozne aby si dali urobit test a ze vstup test alebo ocko ? ako osobne by som to respektovala

konikkon
1. sep 2021

,, Ďakujem za pozvanie, nemôžem sa zúčastniť, nie som očkovaná. "
Ak by som bola nevesta, svadba by sa tam nekonala, keďže bez nevesty svadba byť nemôže a nevesta nie je očkovaná.
Ak by som aj bola očkovanou nevestou, svadbu by som zorganizovala tam, kde by som nemusela svadobných hostí selektovat pripadne nútiť k očkovaniu.

gabikaa96
1. sep 2021

My máme mať svadbu 9.oktobra, zatiaľ nám nepovedali v reštaurácii že len očkovaní môžu ísť. Kebyže povedia tak to dáme večeru doma (bude tam aj tak len najbližšia rodina) pretože ani ja ani snúbenec nie sme očkovaní.

loginexistuje
1. sep 2021

ja ako rizikovy pacient by som sa nezucastnila svadby ak nie su hostia ockovani alebo testovani a ano by som nedovolila starsim pribuznym ist je to riziko

autor
1. sep 2021

@loginexistuje prevádzky majú teraz na výber z troch skupín čo pustia do svojich priestorov- základ: všetci, stredná kategória: očkovaní alebo s testom nie starším ako 48 (?) Hodín a tá posledná- iba očkovaní. A táto konkrétna sála berie iba tú poslednú skupinu.

nikca_123
1. sep 2021

@loginexistuje mozem sa opytat, vy sa planujete najblizsie roky svojho zivota nestretevat so zdravymi ludmi, ktori nie su zastiepeni experimentalnou vakcinou? V podstate, nemusite odpocedat, berte to ako basnicku otazku.

loginexistuje
1. sep 2021

@nikca_123 pise sa recnicka otazka nie basnicka

ja dodrziavam opatrenia a ano na svadbu kde sa pohybujes bez rusky lebo sa konzumuje a pod by som nesla ak su tam neockovani neotestovani ludia chcem sa totiz dozit svadby svojej dcery a vnucat a nazor anonymnej prispievatelky o vakcine mamvobec nezaujima (btw v USA uz nie je experimentalna a je nou ockovanych takmer tri miliardy ludi )

emmeke
1. sep 2021

Prenajala by som si šapitó, spravila oslavu na záhrade a zakázala vstup ľuďom, ktorí budú rozprávať o gorone. Reštauráciu by som poslala do hája.

slecnalemonova
1. sep 2021

@nikca_123 niektorí ludia su bohuzial “zaštepení” blbostou.

gr3tch3n
1. sep 2021

Myslím, že presne túto tému teraz rieši nejeden pár. Je to určite veľmi stresujúce vybrať si, či ponechať miesto a , žiaľ, prísť o niekoľko hostí, alebo narýchlo hľadať iné miesto, či prekladať svadbu.
Aby som odpovedala na otázky :
1. Ak by som bola hosť a som ockovana,nie je o čom a ak by som nebola svet sa mi nezrúti. Prídem zablahoželať ku kostolu a hotovo.
2. Ak by som bola nevesta určite by som vzala do úvahy koľko z mojich hostí je/ nie je zaočkovanych. Ak by zaočkovanych bola väčšina a medzi nimi všetci pre mňa najbližší ľudia tak by som nič nemenila a svadba by bola podľa plánu. Ak by ale napr. moji rodičia, súrodenci, najlepší kamaráti neboli zaockovani asi by som hľadala inú alternatívu.

bluka2
1. sep 2021

To sa mi zdá ešte ok, zato jedna kamoška má párty pre syna na jeho 6 rokov a pozvala iba očkovanych s testom (áno, oboje) a aj deti iba s testom. Už tajne čakám na Facebooku na to, či tam niekto príde

abbey1
1. sep 2021

@bluka2 Podaj nám potom info. Dobre som sa zabavila. ;)

sense
1. sep 2021

@loginexistuje inak ja ak by som bola riziková tiež by som sa svadby nezúčastnila a ak by som bola nevesta a patrila do rizikovej skupiny by som žiadala ak už test u všetkých neocko aj neocko, alebo robila svadbu len svedkovia a rodičia.

zuzanka.zuzu
1. sep 2021

@bluka2 chúďa dieťa ☹ teda ak to má byť taká párty v štýle amerického seriálu s deťmi a balónikmi.... ak to má byť len rodina, tak starí rodičia sa určite dajú otestovať aby sa zúčastnili (alebo sa mater pohybuje v spoločnosti rovnako zmýšľajúcich ľudí a teda všetci sú zaočkovaní)

matkahelka
1. sep 2021

tam, odkial mam svokrovcov to trebars poriesili tak, ze pri zmene okresu zo zeleneho na oranzovy nechceli hosti obmedzovat OTP, tak si tyzden pred svadbou snubenci nasli restiku v inom - zelenom okrese a svadbu presunuli tam.aktualne s tym nie je vobec problem asi nikde, pretoze sa svadby dost rusia.

abbey1
1. sep 2021

Svadbu by som presunula na iné miesto. Nenapadlo by mi ani len zisťovať, či sú hostia očkovaní.

bluka2
1. sep 2021

Bola som tiež na svadbe, kde chceli buď očkovanie alebo test (ale nechali to na zodpovednosti hostov, nechceli dôkaz) a ešte sme dostali aj tie samo testy pred svadbou (konkrétne nechali ich pre každého na hoteli na recepcii pri check ine)

martinka13
1. sep 2021

Ak som očkovaná idem, ak nie, nejdem. Rešpektujem prianie mladomanželov.

jana_eyre_2
1. sep 2021

Keďže som ockovana, nemala by som najmenší problém..

nikca_123
1. sep 2021

@loginexistuje recnicka a basnicka otazka je to iste, dostudovat. Zelam pevne zdravie, nech vas covid obchadza ako nas, co ruska od zaciatku nenosime nikde, netestujeme sa, cestujeme po svete volne hraniciami a covid zatial nikde 😉 v tejto pandemii zabije viac ludi strach z covidu ako covid samotny.

autor
1. sep 2021

@loginexistuje asi budem za kacirku, ale je to jedno, aj tak píšem anonymne- podľa mňa by na verejné zhromaždenia mali pustiť TESTOVANÝCH ľudí. Ockovany je pre mňa nebezpečnejší ako neockovany, lebo ockovany nemusí mať vôbec žiadne príznaky covidu, ale kľudne ho môže mať, aj prenášať a keďže sa k ockovanym všetci správajú ako k nesmrteľným, tak oni sa testovať nemusia nikam. Čo je podľa môjho názoru väčšia hrozba. Kopa ockovanych prenasacov, ktorí si covidu nie sú absolútne vedomí. Pričom neockovani sa musia testovať a teda ak by covid mali, buď by mali príznaky a zostali ležať doma alebo by ich test odhalil a museli by ostať doma. Aj očkovaní by sa mali naďalej testovať, aby nenakazili iných. Všetci očkovanci svorne hovoria akí sú zodpovední a ultra najviac im záleží na ostatných. Keby to tak bolo, tak sa dávajú testovať pred tým než niekam prídu, lebo očkovanie chráni iba ich samých a iba pred ťažkým priebehom, pred ničím iným. Ja som v zdraví prežila (aj moja rodina) všetky vlny, keď žiadna vakcína nebola a keďže takmer všetci pracujeme z domu, s ľuďmi sa bežne nestykame, je pre nás väčšie riziko ísť na vakcínu a teoreticky sa zúčastniť hromadnej akcie so zaneprázdnenou imunitou, či aj byť doma 2 týždne PN s bolesťami hlavy a kĺbov po vakcíne, keď sme chorí neboli už minamalne 10 rokov, ani chrípky, nádchy, angíny, nič; ako ísť zdraví, vitalni na akciu s veľa ľuďmi a dať sa v ten deň alebo deň predtým otestovať. Som zvedavá, na čo sa budú vyhovárať ľudia, ktorí síce očkovaní ale neotestovani pôjdu na 100+ svadby a zrazu bude 40 z nich pozitívnych. No asi sa nenakazi neinfekcny od neinfekcneho. Trošku nedomysleny aspekt. Testy by mali byť povinné na hromadné podujatia, ale samozrejme princíp, že test ti platí 10, 15,35 dní je kravina. Na hromadné podujatia by to mal byť vždy nový a relevantný test. Aj u očkovaných, lebo tí budú v najbližších mesiacoch tichou hrozbou. Nikto nebude vedieť, že koronu mali, všade budú môcť chodiť, všetko povolené, ale keď budú plné nemocnice, hodia to na neočkovaných, ktorí sedia doma, nikam nechodia, pracujú z HO, nakupujú online, dovolenku strávili na Slovensku vo svojom zelenom okrese, ich jediná vada je, že sa nedali pod nátlakom zaočkovať niečím, čo má trvácnosť max pol roka. :D bude sranda