Rôzne vierovyznanie pri krste

nika0204
14. feb 2022

Ahojte zienky,zaujimalo by ma ci ste mali niektora pri krste (sme rimokatolici) za krstneho kalvina(protestanska cirkev) ako to bral farar? Predpokladam ze na papieri bude niekto iny ale ci mu nevadilo ze ta osoba bude riadne v kostole ako krstny 🙂dakujem

mamina1419
14. feb 2022

@nika0204 krstný je ten to je napísaný a nie ten čo tam stojí. Pochybujem že farar bude ochotný iného napísať a pri inom krstnom pokrstiť dieťa

ajka0207
14. feb 2022

@nika0204 krstný rodič je ten čo je zapísaný v papieroch. Čo si predstavujes pod "riadne v kostole"? Že bude sedieť pri vás v lavici? To samozrejme môže, ale inak v rímskokatolíckej cirkvi nemá pri krstnom obrade krstný žiadnu špeciálnu úlohu.

nika0204
autor
14. feb 2022

@mamina1419 uz sme to v rodine riesili ale v inej farnosti preto chcem vediet ci je viac fararov ochotnych..

nika0204
autor
14. feb 2022

@ajka0207 po pravde som na krste uz velmi davno nebola,viem ze oredtym to byvalo tak ze krstni stali spolu s rodicmi

mamina1419
14. feb 2022

@nika0204 je to všetko o ľuďoch. Napríklad viem že nás by to tak nespravil. On nám dokonca zatrhol krstného ktorý žije s priateľkou bez svadby. Že žije v hriechu a nemoze byť krstným . Tak nám išla za krstnu kamarátka .

gianna
14. feb 2022

krstnym rodicom moze byt len katolik, ktory ma vsetky iniciacne sviatosti (krst, eucharistia, birmovanie). krstny rodic ma pomoct rodicom viest dieta k viere, ak krstite k katolickom kostole, tak ku katolickej viere, co asi kalvin robit nebude. Moze vsak byt zapisany ako svedok krstu.

nika0204
autor
14. feb 2022

@mamina1419 Dakujem vam za odpovede,asi to zalezi od konkretneho farara🙂))

mamina1419
14. feb 2022

@nika0204 držím palce nech narazíte na ochotného .

ajka0207
14. feb 2022

@nika0204 no aj teraz stoja, ale keď povieš farárovi že tam má stať aj hocikto iný, tak stať bude. Nie je to potrebné pre platnosť krstu. Švagriná je krstná mama a na krste bola vzadu v kostole lebo kocikovala vlastné dieťa. Ako vravím, krstný je ten kto spĺňa podmienky a je napísaný v krstnom liste.

ajka0207
14. feb 2022

@mamina1419 priveľa ľuďom uniká zmysel krstneho rodiča

ja_mama
14. feb 2022

Stretla som sa s tym (krstny mal byt evanjelik, krst katolicky), ze pri jednom fararovi to preslo a pri druhom mohol byt len ako svedok krstu (napriek tomu, ze prvemu dietatu uz krstny rodic bol) - stal vpredu pri rodicoch, ale za krstneho rodica zapisany nebol. Radsej teda majte v zalohe aj ineho krstneho rodica, ktovie ci najdete farara ktory to dovoli.

euka210
14. feb 2022

@nika0204 ...ako kalvin moze viest svoje krsna ku katolickej viere? To nie je papier, to je zavazok. My sme boli tusim pri 5 rimo krstoch (my mame greko) a aj krstni rodicia mali ulohu...drzat sviecku a dat kosielku tusim. U greko krstna mama drzala dieta a ja som mala volno 😉😁

nika0204
autor
14. feb 2022

@ajka0207 mate pravdu my mame vlastny pohlad nato co prenas znameny krstny rodic🙂

ajka0207
14. feb 2022

@nika0204 krst je sviatosť a ako taký má určitú podobu, pri sviatostiach nemôžete mať vlastný pohľad. Buď veríte tomu že je to ustanovené a sviatosť prijímate alebo nie. Prijať rímskokatolícky krst s tým že od začiatku nechcem ako rodič napĺňať podstatu je prinajmenšom smutné.

oktoberka
14. feb 2022

@nika0204 dieťa musí mať aspoň jedného krstného rodiča katolíka. Ako môže byť u katolíkov krstný rodič evanjelik,kalvin,či žid?
Už kto bude druhý,to je jedno. Bude iba svedok krstu.
Toto nie je,že jeden farár povie toto a druhý tamto,to je fakt.

sendy1977
14. feb 2022

@nika0204 syn je kalvín. Krstná mama je kalvínka a krstný otec katolík. Farár s tým nemal problém.

sendy1977
14. feb 2022

@nika0204 a ešte som si spomenula sesternica chcela pokrstiť v katolíckom kostole syna a chcela krstnú svoju sestru kalvínku. Farár nechcel, tak mu povedali že dobre, že dajú syna pokrstiť v kalvínskom kostole, tak zrazu mohla byť krstná kalvínka 😀

nika0204
autor
14. feb 2022

@sendy1977 dakujem❤️🙏vidim ze sa to da..krstna mama je katolicka ide cisto len o krstneho otca🙂

magdalenal
14. feb 2022

@nika0204 necitala som vyssie, mozno uz niekto napisal.... katolik je krstnym rodicom a ak je niekto ineho vyznania, ale bez vyznania, tak je zapisany ako svedok krstu. Je to uplne v pohode a bezna prax a v sulade s cirkevnym pravom. Sama som kamoskinej dcera krstna mama ( som katolicka) a jej brat je ako svedok krstu (nema sviatoti ziadne)... ziaden knaz s tym nemoze mat problem...