Prepis krstných rodičov

8. feb 2022

Ahojte. Máte niekto skúsenosť s prepisom krstných rodičov kvôli prvému svätému primaniu??

papulienka48
8. feb 2022

Ako myslíš prepis? Chceš výmenu krstných?

anka2015
8. feb 2022

A bude š prepisovať aj rodičov? - vtip.... krstný rodič je ten, čo bol pri krste a to až do smrti... to neprepíšeš. Neviem aký máš na to dôvod, ale pri prijímaní byť nemusí - môže tam byť niekto iný, no aj napriek tomu bude krstný stále krstný...

autor
8. feb 2022

@papulienka48
@anka2015 no ked pri prijímaní môže byt iný tak je to v poriadku. Tam išlo len o to prijímanie. Ďakujem

anka2015
8. feb 2022

Nie je zač. Pre istotu si to ešte odsúhlas s farárom, ale napr. u nás to tak bolo, keď mala prijímanie moja druhá krstná dcéra, bola som v pôrodnici... takže to bolo bezo mňa so "zástupkyňou"

autor
8. feb 2022

@anka2015 ok. Ešte raz ďakujem

ciusinka
8. feb 2022

Nie je mi uplne jasne, co ma krstny rodic s 1. svatym prijimanim? Ja mam krstneho otca, na mojom prijimani ani nebol, ja som bola na prijimani mojej krstnej dcery, ale nemala som tam vobec ziadnu ulohu ani absolutne nikto vratane farara ziadnych krstnych rodicov neriesil..Takisto ani pri birmovke nie su krstni rodicia podstatni, birmovnym rodicom nemusi byt krstny rodic..

anka2015
8. feb 2022

@ciusinka U nás krstný rodič stojí za dieťaťom a drží mu krstnú sviečku, ďakuje sa im ako aj rodičom, proste sú zapájaní do obradu.... ale nemusí to byť bezpodmienečne krstný ako som už spomínala...

martul
8. feb 2022

Choď ty a hotovo. U nas keď je prijímanie kopec detí tam ma pri sebe otca alebo mamu, krstní nechodia, nenavštevujú sa, moja sestra nemohla prísť lebo sa nedostala zo zahraničia, uplne v pohode, len pri vypisovaní papierov to treba tam dať.

martul
8. feb 2022

@ciusinka Krstný rodiť je pri dieťati, idú spolu zapáliť sviečku a veľa iného. Samozrejme môže ho zastúpiť rodič,... ale nie je to tak že s tým nemá nič spoločné.
A samozrejme pri birmovke je zase birmovný rodič, to nie je to čom či sú podstatní alebo nie.

ciusinka
8. feb 2022

@anka2015
@martul U nas sa pri prijimani vobec nezapaja krstny rodic, ani u mna to tak nebolo, ani u brata, ani ja ako krstna som sa nezapajala (ani to nikto nepozadoval)..Mozno iny kraj, iny mrav 🙂

h2
8. feb 2022

@ciusinka U nás tak isto, na prijímaní môjho syna síce boli jeho krstní, ale len ako diváci, nemali žiadnu funkciu.

anka2015
8. feb 2022

@ciusinka @h2 možno je to aj touto dobou, už dlho som na prijímaní nebola a moje krsňatá majú dáááávno cez 20... ale je to možno aj tými zvykmi...

euka210
8. feb 2022

To co za somarina! Pri prijimani krstni rodicia nemaju ziadnu cirkevnu ulohu, tam je zapis kedy dieta prijalo psp.
...Prepisat sa urcite nemozu.

evkamotka
8. feb 2022

Prijat sviatost pokania a eucharistie je len a len o dotycnom dietati. Nikoho k tomu nepotrebuje, ani krstnych ani rodicov. Su tam, lebo je to udalost, ale nie preto, ze su vyslovene kvoli niecomu "potrebni"

anka2015
8. feb 2022

@euka210 @evkamotka Cirkevnú úlohu síce nemajú, ale to ani pri birmovke, či svadbe.... sú tam, pretože to je životná udalosť a oni sa pri krste predsa zaviazali, že dieťa budú viesť k viere a vo viere ho vychovávať.

evkamotka
8. feb 2022

@anka2015 ved to autorke pisem 🙂 ze tam su kvoli tomu, ze je to velky den v zivote dietata a nie preto, ze tam maju nieco specialne robit

euka210
8. feb 2022

@anka2015 vies co, nas syn mal v lete PSP a krstni (moj brat s manzelkou) ani neprisli...ze kvoli chorobe dcery...skor problem ist 100km...boli sme z toho dost sklamani.

majulino
8. feb 2022

@ciusinka grekokatolici a pravoslavní to tak maju, ze krstní rodicia su potrebny

anka2015
8. feb 2022

@euka210 To sa bohužiaľ stáva, ja som zasa ako krstná ani nevedela, že moje najstaršie krsňa sa vydalo....

euka210
8. feb 2022

@majulino nie nesuhlasim...moje deti su greko a krstni neboli potrebni vobec...ani neprisli, iba ako rodicia sme sli s detmi do cerkvi, nic viac

majulino
8. feb 2022

@euka210 my sme greko, a ako krstna mama som minulý rok zapalovala sviecku krsňaťu, bola som na 2 poslwdnych naukach, s nim na jeho prvej spovedi a musela som aj ja na spoveď. Bolo to v PO kraji.. ale ja zijem v KE kraji a to iste ma čaká aj toho roku, ked bude mat krstná dcera prijímanie. Uz mi to bolo oznámené 🤷

euka210
8. feb 2022

@majulino no zaujimave, to zavisi od farara asi. Nasim zapaloval sviecky ministrant, sme mala farnost, do 10deti chodi na psp. Neviem si predstavit chodit krstych na nauku, ked su daleko, ako nasi 70-100km. Sme Ke kraj, tu vela mladych ide za pracou prec.