Prečo si nemôže každé dieťa nájsť pod stromčekom aspoň jednu vec, po ktorej túži?

mamusa123456789
21. nov 2022

Prečo si nemôže každé dieťa nájsť pod stromčekom aspoň jednu z tých veci po ktorej túži? Prečo sú niektorý na tom finančne tak zle ze nemôžu si nemôžu dopriať poriadne jedlo každý deň? Prečo nemá každý rodič na to aby kúpil dieťaťu na narodeniny/meniny/vianoce to po čom túži? Prečo je táto doba raka skazena?

mon2523
21. nov 2022

Nie je skazena, len je mega narocna. Az sem sme sa dopracovali. A vies co ti poviem? Bude horsie. Vsetko ide hore, len tie platy absolutne nie.

kiwi3
21. nov 2022

ty si to dieta? lebo tak mi tento prispevok intelektualne pripada. a ak niekto hovori, ze tato doba je skazena a zla, tak by sa mal asi doucit dejepis

liljana
21. nov 2022

Preco skazena. Ved rodicia mozu do prace a raz rocne kupit nieco vytuzene, Brat ma dve male deti a su tak zahadzane hrackami, ze nove nemaju, kam davat.

macikovaiveta
21. nov 2022

Každý to má nejak nastavené , nie je to len dobou , každé obdobie má dobre a zle etapy. Musíme sa každý starať sami o seba a svoje rodiny. Každý má iné vzdelanie , mentalitu a priority a potom tie rodiny tak vyzerajú 🤷‍♀️🍀

mamusa123456789
autor
21. nov 2022

@kiwi3 nie ja nie som to dieťa a nie som ani ta mamina co si to nemôže dovoliť, len ma trápi ze nie všetky deti budú mať takú radosť ako tie moje... A áno robím s tým niečo ale nie som miliardár aby som zariadila vianoce všetkým čo na to nemaju

pribinak
21. nov 2022

Finančná negramotnosť - každý jeden človek v našej krajine dostáva na dieťa aj na seba peniaze.
Takze ak niekto nemá peniaze na jedlo, je to podľa mna vec jeho narábania s financiami

V našej krajine mame milión rôznych príspevkov o ktiry h v iných krajinách ľudia môžu len snívať

natalala
21. nov 2022

@mamusa123456789 lebo niektore deti maju zial nezodpovednych rodicov, kt si spravili bez toho aby rozmyslali, ci na to maju financie. Nemyslim, ze je doba nejako extremne skazena, kazda doba ma svoje specifika. Zijeme v dobe neobmedzenych mozbosti a pristupu k informaciam, vzdelaniu atd, je na kazdom jednom cloveku akym sposobom sa k svojej existencii postavi.
V kazdom pripade je mi velmi luto tychto deti a sucasne sa hnevam na nezodpovednych rodicov, ktori im to sposobuju.

domak2
21. nov 2022

@mamusa123456789 táto doba? No to mi prosím povedz ktorá doba bola lepšia? 🤔

vulka
21. nov 2022

@mamusa123456789 Och, pozri sa na to globálne, celosvetovo. Patríme medzi 10% najbohatších krajín sveta. deti tu nuž nezomierajú na kiahne, úplavicu, choleru, streľbu a asi ani od hladu. A pokiaľ ide o darčeky, tak tu asi fakt hrá dôležitú úlohu finančná gramotnosť rodičov a ich výchova.

bimbambom
21. nov 2022

@mamusa123456789 tak môžeš sa zapojiť a potešiť aspoň pár ľudí namiesto toho aby si sa pýtala "prečo ?"
Koľko lásky - krabica pre dôchodcov , moja je už naplnenā
Rôzne OZ vyhlasujú darčekové výzvy - odklikneš čo chceš a pošleš ( častokrát sú to naozaj bežné veci a maličkosti , žiadne ajfóny 483737proXYZ)
Alebo môžeš niekomu kúpiť štedrú večeru , lebo veľa ľudí už zabudlo ako chutí
A tak ďalej ....

ziarifka
21. nov 2022

@mamusa123456789 my sme boli chudobní. Mamka nám pod stromček šila hračky a prešívala oblečenie. Tatko nám vyrobil obrovský Betlehem, kde sme mali každý rok čerstvé voňavé seno. Hral nám na gitare koledy, čítal vianočné príbehy, piekli sme 10 druhov koláčov, všetko voňalo. Každý rok sme vyrábali nejaké nové ozdoby na stromček. Pamätám si, že keď som v 11tich rokoch písala svoj prvý list Ježiškovi, uplne to pre mňa stratilo svoje čaro, že pod stromčekom nebude prekvapenie 🙂 nás ako deti veľmi inšpirovali rozprávky, kde druhí vyrábali darčeky pre ostatných. A celý advent sme so sestrou niečo majstrovali pre ostatných. Najväčšia radosť bola darovať svoje výtvory pod stromček niekomu inému.

Vianoce môžu byť krásne aj bez peňazí. K pekným Vianociam treba hlavne lásku v rodine a čas rodičov s deťmi. Toho je dnes deficit. Rodičia v práci alebo na telefóne...

domka222
21. nov 2022

@mamusa123456789 tiež sme ako deti nemali všetko, čo sme chceli. O to si teraz vieme veci viac vážiť. A nie je to o dobe, ale o rodičoch. Mňa udivuje zmýšľanie niektorých rodičov. Na cigarety, internet mám, ale prosím ostatných o pomoc pre svoje deti. Ver, že pred sviatkami tu budú príspevky, prosím nedaruje niekto pre moje deti? A bude to akurát pre také deti, kde pre rodiča je priorita internet, než malý darček

lianka123
21. nov 2022

@mamusa123456789 mozes to zmenit minimalne tym, ze si vyberies par deti z detskeho domova a kupis im po com tuzia. My to takto robime kazdy rok a robim to pre viac deti. Nikdy nenechavam na seba kontakt, robim to rada.

janka1011
21. nov 2022

@mamusa123456789 taká doba ešte nebola ako je svet svetom, žeby každý rodič mohol kúpiť každému dieťaťu po čom túži. Vždy boli ľudia čo mali veľa a ľudia, ktorí nemali doslova nič. Taký je život. Aj tak sa máme oveľa lepšie ako ľudia v minulosti. A ďalšia vec je, že aj deti sú čím ďalej tým viac náročné, moji rodičia dostávali pod stromček pomaranče a boli šťastní, dnes už nevieme čo tomu dieťaťu dať, aby bolo spokojné a vyrovnalo sa spolužiakom.

oli18
21. nov 2022

Moje deti tiez nemali v detstve, co chceli. Nie preto, ze by sme na to nemali, ale preto, ze som ich drzala pri zemi. Mali to ako motivciu, ze ak sa budu dobre ucit, budu mat dobre vzdelanie a dobre platenu pracu,tak si budu moct kupit, co budu chciet. Oplatilo sa. Maju to teraz tak. 😀

bloger
21. nov 2022

Rodičia dajú vždy všetko čo môžu. Aj nejaká drobnosť poteší. Lebo tie deti vedia, že je to z lásky.

roja01
21. nov 2022

Aj ja zelam vsetkym detskym dusickam, aby sa im splnilo niektore z ich zelani.
Avsak ak dieta nedostane vsetko to po com tuzi, neposkodi ho to, naopak ho to vacsinou posili. Problem je, ze niektore deti maju viac nez je potrebne a chvalia sa tym.
Detstvo nema byt o velkych, vzdy splnenych zelaniach, ale aj o uceni sa laske, cestnosti, skromnosti, trpezlivosti a chapania potrieb druhych. Ako sa hovori, tazko na cvicisku, lahko na bojisku. A vlastny dospelacky zivot je potom lahsi i v nepriaznivych situaciach.
Samozrejme, ze raz za cas je potrebne dopriat dietatu to, co si zela, len v dnesnej dobe sa to prehana. Staci sa pozriet do detskych izieb na mnozstvo hraciek.

mamusa123456789
autor
21. nov 2022

@natalala samozrejme v niečom máš pravdu, ale koľko je takých co žijú v hladovych dolinách a prácu mali keď si tie deti robili, potom o prácu prišli a dobre vieme ze v niektorých regiónoch je problém prácu zohnať, nie každý žije v BA, TN, TT, ZA,...

natalala
21. nov 2022

@mamusa123456789 jasne tomu rozumiem, ale keby som nemala co detom dat na stol, tak nesedim v tej hladovej doline a neplacem, ze ako zle sa mame. Myslim si, ze si mozeme vsetci gratulovat, ze sme sa narodili v europe a mame moznost mat sa dobre. Ludia na vela miestach vo svete takuto moznost nemaju.
Deti za to nemozu a do buducna dostanu od takych rodicov akurat tak zly priklad a ziadnu motivaciu nieco v zivote dosiahnut, zatnut sa makat a snazit sa o nieco.

mamusa123456789
autor
21. nov 2022

@roja01 presne preto som potriedila hračky a posúvam ďalej, lebo každý im len hračky kupuje, ale ja netvrdím ze majú deti všetko po čom túžia, ale ze niektoré si nenájdu pod stromčekom nič a tých mi je ľúto, lebo prídu po sviatkoch do skoly/škôlky a vždy sa nájde v triede aspoň jeden co bude vystatovat ze co všetko dostal/a a ako sa musia tie deti citit

mamusa123456789
autor
21. nov 2022

@oli18 ale určite vždy našli pod stromčekom aspoň jeden darček, ja viem ze vianoce sú o niecom inom ale ten darček ku tomu patrí aspoň pre to dieta

mamusa123456789
autor
21. nov 2022

@domak2 pred rokom bolo určite lepšie alebo pred pandémiu, nemyslíš?

viestta
21. nov 2022

@mamusa123456789 ak dieťa nemá pod stromčekom, na narodeniny svoju vytuzenu hračku tak to môže mať niekoľko pricin
Rodičia nepokladaju tu hračku za vhodnú a preto ju nekúpila. Kúpia iné.
Rodičia nepoznajú túžby svojho dieťaťa, tak kúpia ine
Rodičia nevedia hospodáriť a na hračky im nezvysi. Ale takýmto rodičom nezvyšuje pre deti aj mimo sviatkov.
Rodičia nepovažujú potreby dieťaťa za dôležité a kašlú na nich z princípu. Ale títo rodičia na deti kašlú celý rok, nielen na Vianoce
A áno, priznám sa, že ani moje dieťa nie vždy dostane všetko čo chce, čo.sa hraciek týka, tak tam vyberáme naozaj s ohľadom na všetko možné, peniaze nie sú prvoradé. Ale bez hračky neostane nikdy.

mamusa123456789
autor
21. nov 2022

@bimbambom predstav si ze toto mam už tiež nachystané a popri tom sa stíham aj pýtať ze preco

kukulienka999
21. nov 2022

Chápem, ako to myslis a aj mne je to ľúto. Akurat keď sa na to pozriem z druhej strany, my sme nikdy nedostali darčeky po ktorých sme túžili, a v konečnom dôsledku najvacsi darček by pre nás bol, keby sme mali tatka živého… pamatam si ze som pisala ako dieťa list jeziskovi a vždy som si zelala, aby sa ocko vrátil… vďaka tomu, ze sme nemali čo sme si zelali(hmotne veci, hracky) si každý z mojich súrodencov vážil rodinu a život mamky nadovšetko. Možno tie deti, ktoré nemajú tieto potreby utíšenie si do budúcna budú vazit iné veci a mat iné priority a deti, ktoré majú”všetko” si to nikdy neuvedomia… *to je len moje premýšľanie nahlas*

mamusa123456789
autor
21. nov 2022

@viestta tak ja tiež netvrdím ze dostanú všetko po čom im srdce pisti, to by sme mali za jedny vianoce náplne dom po strechu, ale sú rodiny kde im na to nezvýši aj napriek tomu ze rodicia nekašlu na svoje deti, koľko rodičov je chorých a invalidný majú okolo 200e a manzel/manželka sa nich vykadlal, je kopec všelijakých prípadov keď by rodicia chceli a nedá sa aj napriek tomu ze nie sú finančne negramotny

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
boldo87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
amelie2017
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zmrzlinka2021
21. nov 2022

@mamusa123456789
Pozri, vzdy mas priestor zalozit obcianske zdruzenei a robit zbierky na darceky, tak ako to byva do senior ceniet.
Netreba sa stazovat, netreba pindat, treba byt proaktivny.

@mamula20
Co robia sofistikovane? a akeho planu? Akoze realne veris tomu ze nejake nuly, co je 99,9 % ludi tejto krajiny su tak dolezity, aby niekto nieco zosnoval?
Prosim ta, chod prec z tych konspiracnych weboch. Cakas piate dieta. Co viac ako vzdelanie, kriticke myslenie, zdravy pohlad na zivot mozes detom dat? Nebud raz tou matkou, nad ktorou budu musiet deti, ktore pojdu do sveta, krutit hlavou, lebo veri nezmyslom...
Vacsinou mavas rozumne prispevky, ale v tomto si totalne mimo. Trpiet stihomanom, ze niekto ma so mnou plan a neviem co je dost vazny vnutorny problem cloveka.

Namiesto konspirovania - vzdelanie, vzdelanie, vzdelanie, cestovanie, cestovanie, cestovanie a vytrvalost, praca, ludskost.