Prečo nám nedali krstný list?

nomci
18. nov 2014

Ahojte maminky. V nedelu sme krstili nasu dcerku, no farar nam vsetkym oznamil, ze krstny list deti nedostanu, ze si mame iba zapamatat nazov kostola, kde bolo dieta krstene. Ze krstny list dostanu az po 1.sv.prijimani. stretli ste sa s niecim takym?pride mi to nezmyselne..je to ok? Dakujem nejde o to, ze by som nechcela aby moje dieya malo 1.sv.prijimanie, ale o ten princip. Dakujem za odpovede

kacenka255
18. nov 2014

Krstny list sa nevydava ak pojde dieta na 1sv pr. V inej farnosti tak tato farnost vyda potvrdenie o krste 😀

whiterosses
18. nov 2014

nooo toto sa mi nezdá, áno aj nám farár povedal že si máme prísť po krstný list cca do dvoch týždňov.. ale kedže ho nepotrebujeme neriešime ešte .. toto čo vám povedal je hlúposť !!!!

kazunomiya
18. nov 2014

Krstny list je v skutocnosti vypis z krstnej matriky, kam sa zapisuju aj vsetky dalsie sviatosti, takze vzdy, ked ho treba, sa pyta aktualny. To je ako vypis z registra trestov 😀

niki101988
18. nov 2014

Normálne to podľa mňa nie je, ja keď som mala prvé sväté prijímanie ako doklad k začatiu prípravy naň sa dával krstný list. Myslím si, že je to ďalší nezmyselný výmysel černokňažníckych farárov

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mirkami7
18. nov 2014

už to nedávajú, ani nám nedali,ked sme sa naň pýtali,farár povedal že to je uložené v knihe krstov a že keby bolo treba tak ho vydá

emita
18. nov 2014

Ak bude všetky ďalšie sviatosti prijímať v tom istom kostole, krstný list nikdy nebude potrebovať. Ak pôjde na 1. sv. prijímanie inde, prídete na faru a vystavia vám krstný list. Bežná prax. Neviem prečo sa tak niektoré čudujete. @niki101988 ja som tiež potrebovala krstný list, tak mi po neho rodičia išli tam, kde som bola pokrstená. Určite som ho nemala doma, čiže žiadna "novinka" bola som krstená v roku 1983. no problem 😉

katarina644
18. nov 2014

ahoj, ja som malu krstila pred siestimi rokmi a my tiez nemamem krstny list. Ale syna, ked krstili v nemocnici, tak sme dostali iba privitaci list do zivota a mame ho v tom meste, kde lezal, cize v martine v kostole... a este sme ho tiez neboli vziat, aby bol v ziline. zatial mu to tam nechavame... vsak vieme, kde to ma, tak to neriesime. zbytocne starosti.

monhla
18. nov 2014

Ja som svoj vlastný krstnný list nikdy nevidela. Krst, prijímanie, birmovku a dokonca i svadbu som mala v jednej farnosti tak ho nebolo treba. 😀 😀 😀

junova
18. nov 2014

Ani nám nedal kňaz krstný list. Pokiaľ všetky sviatosti prijímas v jednej farnosti, nedajú ti ho. Keď sa budeš vydávať alebo ženiť v inej farnosti, dajú ti ho na fare, kde ťa krstili. Niektoré sa tomu čudujú ako opice mladým🙂

lucy125
18. nov 2014

My sme krstili v juli 2012 a tiez nemame krstny list.

xfenix
18. nov 2014

nam tiez nedali, myslim ze to tak je ako uvadzate.

liebling98
18. nov 2014

Krstný list sa nevydáva automaticky. Vo farnosti, kde je dieťa pokrstené vedú o ňom záznam v knihe krstov o sviatostiach. Ak by šlo na 1.sv. prijímanie, potom birmovku, alebo by sa šlo sobášiť v kostole v inej farnosti, vo farnosti, kde ho krstili si vypýta výpis z knihy krstov. Po prijatí sviatosti farár zasiela túto informáciu tej "krstnej" farnosti, ktorá to zaznačuje do knihy krstov. Tak pri každom vypise sú na ňom aktuálne informácie o prijatých sviatostiach.

zdena12345
19. nov 2014

nam dali hned pri krste, nechapem preco nie, ved to je pekna spomienka a malo by to byt automaticky tak ako sobasny list napr

fra
19. nov 2014

ani ja nemám ani svoj krstny list, ani krstné listy našich 4 detí a to sme mali krsty, prijímania, birmovky, sobáš v niekolkych roznych farnostiach.... jednoducho do cirkevnej matriky sa zapíše ten ktorý konkretny akt no a ak je treba o tom potvrdenie pre inú farnosť, tak si to potvrdenie tam človek príde vyzdvihnúť... vlastne nikdy mi to neprišlo nejaké zvláštne, na čo by som ten krstny list doma skladovala, úrady ho nepotrebujú a fara asi vždy potrebuje pre udelenie dalšej sviatosti aktualne informácie o sviatostiach toho - ktorého človeka - asi preto, aby neboli udeľované náhodou duplicitne... podla mna je to vyborný systém, asi aj lepší ako štátny, ked štát o človeku skladuje množstvo informácii v roznych inštituciach a napriek tomu sa stále vyžaduje dalšie a dalšie potvrdenia, ktoré neustále niekde uradnici zašantročia a potom človeka len buzerujú 😝

pastierovareka
14. nov 2018

Krstný list stráca platnosť po 6 mesiacoch takže si vždy treba pýtať nový výpis k prijatiu nových sviatostí...birmovka, manželstvo