Pozvanie k stolu ale nie na obrad

aki100
12. jún 2022

Ahojte som pozvaná k stolu kamarátke ale až večer po 21.00 ako je to s darmi. Priniesť niečo ako hosť alebo len kyticu, peniaze atď? Je to nejako rozdelené ze keď sme pozvaný až večer je aj rozdiel v daroch?

tenkratpodruhe
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gabika128
12. jún 2022

@aki100 my sme dávali menší peňažný dar, keď sme boli pozvaní iba od 21. Ale samozrejme každý nech da podľa možností, okolnosti atď. Na našej svadbe nám takýto hostia nedali napríklad nič, vôbec sme to neriešili.

amelie2017
13. jún 2022

My sme tak boli pozvani jednej kamaratke a dali sme jej normalne dar ako aj druhej, ktora nas pozvala na celu svadbu. Stavali domcek, bola tehotna, nemohli/nechceli rozhadzovat tolko na svadobny obed. Ale vsak od 21. do rana sme toho tiez pojedli a popili. Nehovoriac o tom, ze je tl kamaratka a dala by som jej aj keby som na svadbu nesla.
My sme takto pozvali asi 10 kamaratov, partiu, s ktorou som sa stretavala pred odchodom do zahranicia a oni sa vyzbierali a dali nam spolocny dar.

eva233
13. jún 2022

@aki100 podľa mňa nie si pozvaná tak úplne k stolu, keďže už bude po večeri... Berie sa to ako tzv. návštevy, tie väčšinou prídu, niečo si zobnu a idú domov. Prípadne ostanú tancovať. Sú to väčšinou kamaráti, známi. Osobne by som doniesla kvety-ak pred tým nejdeš na obrad a nejaký menší finančný dar-nie toľko ako keď idem rodine na celú svadbu. Prípadne sa to dá tak, že ak idete viacerí kamaráti dáte to všetko do jednej obálky a je. 😉..... Ale ono to nijak rozdelené nie je, všetko je to len o zvykoch.... Ja si myslím, že každý nech dá toľko koľko môže. Pre niekoho je aj 30€ veľa, niekto dá v pohode kamošovi 200€.takze kľudne daj toľko koľko tvoja peňaženka znesie. 😉

evkamotka
13. jún 2022

Fakt nemate prist na obrad? Zvycajne ked sa niekto pozyva na vecer, rata sa s tym, ze o 15 sa pojdu pozriet na obrad, potom pauza a nasledne pridu vecer.
Dar si zvaz na co nas a v akm ste vztahu. Ja ked som bola kamoske na vecer, dala som mensi dar ale druhej, s ktorou sa viac kamaratime, chcem dat hodnotnejsi. Dajte taky, aby ste sa necitili blbo, že je to malo/vela

janett_332
13. jún 2022

vies co toto je ze asi zalezi 🙂 ak jej chcete aj nejaky dar doniest tak mozete, ak len peniaze aj to je ok 🙂

ibrunova
13. jún 2022

Na obrad sa podľa mňa nepozýva, keď chcem, idem, pogratulujem a potom prídem večer.

beataxxx
13. jún 2022

To je uplne bezne- ked som dceru vydavala, robili sme pomerne velku svadbu, na obrad prisiel kazdy podla svojho uvazenia, hostina s obedom bola pre rodinu a najblizsich a po 21 prisli kamarati, oni maju vela partii , tak tie bud vyzbierali peniazky, alebo sa zlozili na nieco, ale tam sa uz nedavaju take velke dary ako ked si na celej svadbe

katkine_terapie
13. jún 2022

Na obrad sa nepoyva. Prides zagratulujes s kyticou a ides domov. A ked vám povedali, ze mate prist po 21, to nie ste pozvani na svadbu, ale iba ako navsteva. Prinies mozes nejaku milu pozornost keramickeho slonika, zreby... nieco co symbolizuje stastie. Peniaze sa u nas v taktomto pripade nedavaju. Ak by ste ostali aj na polnocny tanec, tak u nas sa vybera do kosika (tusim niekde sa to vola redovy tanec, ale u nas nie), tam mozete dat 5-10 € podla uvazenia.

evkamotka
13. jún 2022

@katkine_terapie takyto zvyk veru nepoznam. Ked sa kamarati volaju s prichodom vecer (21), tak zostavaju uz do rana. Stihaju druhu veceru, niekde aj tortu, popiju, polnocne tance, vsetko

katkine_terapie
13. jún 2022

@evkamotka jasne, ze mozu byt do rana, ale stale su to navsteva, nerataju sa do poctu hosti na svadbe (preto sa dava trosku viac alko nealko plus druha vecera napriklad gulas trosku viac porcii, ale nie ovela, lebo nie vsetci zostavaju na druhu veceru z pozvanych, nie kazdy si da tortu atd.). Ale takyto "hostia" nedavaju klasicky dar ani peniaze ako bezny pozvany svadobcan. Skor nejaku drobnost ako darcek npr. dve salky pekne zabalene, zreby, kvety alebo sa kamosi poskladaju na nieco vtipne, folklornici pridu zaspievat atd.

janka_266
13. jún 2022

@aki100 na obrad môžete ísť aj tak. Keď dáte tam kvety, večer už nemusíte, ja som od tých, čo prišli len večer dostala tuším rám na fotky a kvety 😃

aki100
autor
13. jún 2022

@eva233 neviem ako to majú vymyslene. Ale mam týždeň dopredu oznámiť ci prídeme aby mali pre nás miesto u stola a ze aby sme prišli až okolo deviatej aby sme neboli hladný. Čiže zrejme tam budu mat nejakú večeru po tej deviatej. Takto mi to dala vedieť.... Tiež som čakala ze len prídeme, chvíľu pobudeme, zobneme niečoho a ideme preč.

aki100
autor
13. jún 2022

@evkamotka chcem prísť aj na obrad určite. Ale myslela som to v tom zmysle ze nejdeme na celú svadbu. Ale povedala mi ze na obrad nemusíme prísť keďže nie je to v jednom meste kde bývame každá sme z iného mesta tak myslím ze preto. Aby sme zbytočne necestovali hore dole.

aki100
autor
13. jún 2022

@ibrunova mali sme o tom debatu. Svadba je v inom meste než býva aj kamarádka a než bývam ja cca 40 minút cesty tak asi nechcela aby sme jazdili hore dole. Na obrad chcem prísť. Aj keď mi povedala ze netreba hlavne nech dáme vedieť, či prídeme večer kvôli jedlu a miestu pri stole. Ale tak to som sa nepýtala, 😊

aki100
autor
13. jún 2022

@beataxxx áno to som chcela vedieť. Tiež to tak majú, ma veľkú rodinu čiže na svadbu len rodina a úplne najbližší, večer kamaráti. Len teda nečakala som ze aj nejaké jedlo bude, mame to dopredu hlásiť ci prídeme aby sme mali jedlo a miesto u stola. Len kvôli tomu. Čakala som len ze niečo zobneme koláčik alebo tak, ale jasne mi napísala ze pridite až okolo deviatej aby ste neboli hladný, čiže nejaké jedlo budú mať v tom čase. Bola som už na par svadbách raz na celej to je jasne ze sme prišli aj s darom potom pozrieť len po polnoci, to sme mali síce jedlo ale nebolo sme dlho to som niesla len kyticu a fľašu 😁 a na jednu svadbu len pozrieť zagratulovat a koniec ani nič neponukli. Tak preto neviem ako s tými darmi keď sa snami ráta takto.

lienka.7
13. jún 2022

@aki100 k stolu pozvaná nie si, to by si bola na svadobnej hostine. Tam sa dava potom aj dar.
Ti, co boli pozvaní ako kamaráti po 22.doniesli akurát tak fľašu co si pamätám. Ziadne dary ani peniaze.
Podla toho aký mate vztah, daj daco alebo nie.
Ak ideš na obrad, tam sa dava kytica led gratulujes

aki100
autor
13. jún 2022

@katkine_terapie už som to písala nižšie. Sme pozvaný o deviatej kvôli tomu aby sme mali jedlo a miesto u stola. Každý to ma inak. Kamoška co mala svadbu a prišli jej až o desiatej tak boli až do rána. 😁 Podľa zábavy. Ale teda na obrad idem zagratulovat, večer prídeme a budeme mat miesto u stola a jedlo

aki100
autor
13. jún 2022

@evkamotka tak tak myslím ze to tak myslela keďže sa mame nahlasovať týždeň dopredu kvôli jedlu a miestu pri stole. Ale neviem presne ako to majú naplánované aký harmonogram. Nechcem ju otravovať s otázkami ma toho veľa.

aki100
autor
13. jún 2022

@lienka.7 ja to chápem ze nie som pozvaná k stolu tak ako ti co idú na celú svadbu ale miesto mat budeme a aj jedlo pre nás zajednane. Neviem ako to chodí nebola som nikdy takto bud na celú svadbu alebo len sme prišli pozrieť, niečoho sa ulialo, 😁 a išli sme za chvíľu domov. Tak aby to nebolo nejaké blbé ze budeme tam náhodou dlhšie lebo tak poznáme sa dlhé roky zo školy, a kto vie možno sa zabavime až do rána všetko je možné tak zas ne priniesť nič mi príde blbé ale zas neviem ze co sa tak nosí ci ozaj len nejakú drobnosť alebo nejakú sumu neviem

aki100
autor
13. jún 2022

Dievčence ono je to tak ze väčšiu rodinu majú, čiže na svadbu pozývajú rodinu a najbližších, my sa už sa toľko nestretávame ako na strednej raz do roka max. Čiže nijako sa na to nehnevám ze by som mala prísť večer. Ja som ani osobne nečakala ze rátajú snami aj na nejaké jedlo a pod. Len sme chceli prísť pozrieť, ale tak ja ju beriem jak jednu z blízkych kamošiek a keďže raz plánujem tiež svadbu určite menšiu ako majú oni a pozvať ich na celú svadbu tak zrejme to skorej budem aj tými peniazmi riešiť. Predsa len čo to pojeme, popijeme. Len som nevedela ze ako to chodí ale vidím ze každý iné skúsenosti má. 😁 Tak asi ozaj človek musí podľa seba.

lienka.7
13. jún 2022

@aki100 budete mat miesto "vedla" a pýta sa preto, aby vedela, kolko stoličke cca. pridať. To je logické. Nechapes? Jedlo sa objednáva automaticky na potom, ako bufet aj pre riadnych hosti, to nie je iba pre Vas, si nefandi😉 😁
Ak.chces daj jej v obálke 20€ za to. Od hentych hosti sa to ale neočakáva, ked uz to chceš takto vedieť

aki100
autor
13. jún 2022

@lienka.7 ja to chápem ze nebudem sedieť v strede, 😁 ale neviem ako to majú riešené. Kamarátke co takto ľudia chodili večer tak proste boli ako plnohodnotný hostia, mali jedlo, pitie všetko, sedeli snami pri stole aj keď na konci, hrali hry a všetko. 😁 A vydržali až do konca s novomanzelmi, 😁 Nefandim si hovorím to proste tak ako mi povedala. Pridite až okolo deviatej aby ste neboli hladný, a nahláste týždeň dopredu kvôli miestu a jedlu. Určite nebudeme jediný co takto prídu. Ja som to nečakala ani ze by sme sa mali hlásiť kvôli jedlu čiže to ma celkom prekvapilo. Ale jasne ze sa objednáva viac jedla nie som včerajšia, len teda prísť naprázdno mi príde blbé aj keď sa to,, neočakáva,,

katkine_terapie
14. jún 2022

@aki100 pridte az okolo deviatej, aby ste neboli hladni znamena, nevolame vas k svadobnemu stolu, ale po 21.00 budeme mat bufet a tam si zobnete. Nahlasit pocet chce kvoli tomu, ze aj bufet musi byt pripraveny pre cca niekolko hosti, aj stolicky musia pripravit. To, ze ti niekto da stolicku a druhu veceru neznamena, ze si plnohodnotny host v zmysle pozvanych, ty si v tej rezerve, ktora sa rata na kolace, alko a nealko plus nejaky bufet/kapustnica/gulas (co si ktorí mladomanzelia dohodnu). A ano, takito prichodiaci kamosi po 21.00 h. mozu ostat do rana, to uz je na ich uvazeni ako dlho zostanu. Kamosi na nasej svadbe boli do rana a teda naozaj neboli ratani do porcii a klasickych svadobcanov (a na xy svadbach, na ktorych som bola to bolo rovnako). To, ze budete mat miesto pri stole, znamena, ze vam prisunu stolicku. K darom som sa vyjadrila vyssie, ale pokojne prines co chces ty 🙂

aki100
autor
15. jún 2022

@katkine_terapie nemusíš vysvetľovať ja to chápem, že nie som ratana ako hosť ale nevedela som ani ze nám dajú najesť, 😁 😁 😁 tak v pohode ja to neberiem ze som svadobcan plnohodnotný, 😁 😁

katkine_terapie
15. jún 2022

@aki100 dobre

nataly86
15. jún 2022

@aki100 určite aj nejaké peniaze alebo iný dar. Ved okolo 21:00 bývajú väčšinou švédske stoly a po polnoci kapustnica...aspoň u nás.

aki100
autor
22. jún 2022

@nataly86 toto je aj môj názor ale tak uvidime