Odmietnutie byť svedkom na svadbe

natalka1919
7. máj 2022

Ahojte, manžela poprosil jeho kamarát, aby mu bol svedkom na svadbe. Manžel sa mu ešte nevyjadril, ale podla toho čo mi vravel, tak to chce odmietnuť. Nerád je stredobodom pozornosti a vraví, že mu to nerobí dobre, neciti sa komfortne. Chcem počuť Váš názor, môže sa takéto pozvanie vôbec odmietnuť, nie je to neuctive voči tomu, kto ho pozval. Boli sme na zopár svadbach, ale teraz, ked dostal pozvanie, aby bol svedok, tak to chce odmietuť. Co si myslíte?

danyelia
7. máj 2022

Ahoj, no čo ja viem, tak na prvý pohľad mi to príde také neúctivé a zbytočné odmietnutie...a stredobodom pozornosti bude určite nevesta so ženíchom 🙂

panelacikova
7. máj 2022

@natalka1919 nech to manžel kamarátovi povie presne tak isto, ako si ty napísala tu. je úplne jedno, aký má na to dôvod, jednoducho sa na to necíti. myslím, že mladomanžel si nájde v pohode iného svedka. a teda pre mňa osobne to nie je neúctivé, prečo? tak ako kamarát má právo pozvať, manžel má právo slušne odmietnuť.

stanulienkat
7. máj 2022

Ak nemá naozaj nejaký vážny dôvod, tak podľa mňa je to neslušné. Pretože za svedka si nepýtas hocikoho, ale naozaj cloveka, ktorého máš rada a ktorého si vážiš.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
panelacikova
7. máj 2022

@danyelia
@stanulienkat ale veď rovnako má manžel právo vôbec neprijať pozvanie na svadbu. sme predsa slobodní ľudia, prečo hneď všetko považovať za neúctivé? a ak to takto bude brať tento "kamarát", tak asi to nebude až taký dobrý kamarát.

stanulienkat
7. máj 2022

@panelacikova Samozrejme, že má možnosť odmietnuť. Všetko je o komunikácii, ale ja keby som pozvala najlepšiu kamarátku za svedkyňu a odmietla by ma, dosť by som bola z toho smutná. Samozrejme, že život ide ďalej...

mikadooo
7. máj 2022

@natalka1919 za mňa je pravý kamarát ten, komu môžem povedať pravdu. Ostatní sú pre mňa len známi. Čiže ja by som mu to povedala medzi štyrmi očami, taktne a úprimne, a ospravedlnila by som sa mu za nepríjemnosti s tým spojené.

panelacikova
7. máj 2022

@stanulienkat autorka nepíše, že ide o najlepšieho kamaráta. a áno, život pôjde ďalej i tak. a bohvie, možno manžel nie je stotožnený s partnerkou a jednoducho nechce... všetko je možné. v každom prípade, ak je človek normálny, tak sa za takú vec neurazí ani nič podobné, ale vyberie si iného

moni73
7. máj 2022

@mikadooo za mna je zas pravy kamarat ten, ktory pre mna spravi aj nieco, co mu nie je celkom komfortne. Snad, keby mal manzel nejaku socialnu fobiu alebo pod., naj kamarat ho nepoziada, aby bol svedkom. 🤷‍♀️

danyelia
7. máj 2022

@panelacikova Ja by som napríklad dobrej kamarátke alebo kamarátovi za svedka šla určite, veď asi nepozve len tak hocikoho, ale vybral si práve jeho, je to určite v istom smere pocta. A aj keby som sa na to ,,necítila,, (neviem vlastne prečo, veď tam nebude musieť ,,tancovať,, na stole, ani spievať...) tak by som šla aj tak s tým vedomím, že to bude super a nestresovala dopredu 🙂 Ale ak má z toho nejakú strašnú nechuť a paniku, tak nech nejde, čo už 🙄

panelacikova
7. máj 2022

@danyelia je to vec názoru. čiže je to len na "manželovi" a "kamarátovi". autorka to tu nevyrieši. áno, väčšina názorov bude, že je to netaktné, ale ja tvrdím opak. ak človek za niečo stojí, neurazí sa preto. nie každý sme fakt stavaní na takéto ceremónie. ja som pozývala (pred cca 4 rokmi) svedkov aj s mužom spoločne, a to jeho brata so ženou spôsobom, že ideme sa brať, boli by sme veľmi radi, ak by boli svedkami, ale pochopíme, ak odmietnu, poprosili sme o vyjadrenie do cca mesiaca. vyjadrili sa hneď, že jasné. ale aj keby odmietli, my by sme sa neurazili. jednoducho stále tu čítam vetu: "ži a nechaj žiť".... tak neviem, riaďme sa podľa nej 🙂

eeffka
7. máj 2022

Svedok stoji, cusi a podpise doklad... nic viac sa od neho necaka. Ak toto nechce nech to povie kamosovi. Za svedka si nevolas hocikoho, aj ked o nic nejde u nas to boli nasi surodenci.

lienka9
7. máj 2022

@natalka1919 ked ma byt svedok,je asi zenichovi blizky.a odmietnut byt na svadbe,predpokladam jedneho z najlepsich kamosov,zato ze sa boji byt stredobod pozornosti mi pride nanajvys nevhodne..ved nemusi hovorit pripitok,ani robit starejsieho ani nic take..ma byt pri priatelovi v jeho zivotnej ulohe a dat jeden podpis..ale mozno to ja len zle chapem ..

danyelia
7. máj 2022

@panelacikova Veď jasné, nech sa rozhodne, ako to cíti on, ja to vidím len z môjho pohľadu, ako by som sa cítila ja. Ja by som to pozvanie prijala rada a neviem, či urazila je to správne slovo, no bola by som sklamaná a smutná, ak by moje pozvanie niekto odmietol. Ale je to na ňom, nech sa teda rozhodne, ako uzná za vhodné on 😊

banalu
7. máj 2022

@natalka1919 bola som svedok 5x a ani raz som stredobod pozornosti nebola. Okrem jedneho podpisu a toho, ze sedis za snubencami uplne najmenej zaujimava rola a nikoho svedkovia nezaujimaju 🤣🤣🤣 odmietnutie je veru neslusne a dotucny sa moze urazit.

stannkal
7. máj 2022

@panelacikova ja s tebou úplne súhlasím, tiež nemám rada tieto argumenty že clovek musi spravit nieco len preto ze sa to patrí. Veď chlap to kamarátovi normálne vysvetlí prečo ma s tým problém a kamarát to určite pochopí. Ak by sa na to urazil tak to asi nebol až taký dobrý kamarát.

kitycat
7. máj 2022

@natalka1919 a co sa ocakava od priatela ako svedka? Aby robil prihovor, organizoval? Alebo aby sa len podpisal a odsvedcil to. Je to velka cest byt svedkom a pivedat par slov... Ved nemusi mat hodinovy pohovor... Staci ak povie, ze nie je velky recnik a gratuluje mladomanzelom

densi10
7. máj 2022

Môj manžel požiadal naj kamaráta a ten odmietol, neriešili sme to nijako a nemyslím si, že to muža extra sklamalo, zamrzelo možno trochu (ale viac menej sme čakali, že odmietne. Dôvod odmietnutia bola jeho priateľka). Požiadal potom druhého najlepšieho kamaráta, ktorý aj poznal pravdu, že je druhá voľba, ale s radosťou prijal 🙂

danyelia
7. máj 2022

Ešte možno v súvislosti so svadbou a trochu mimo tému mi napadlo, že aj my s mužom sme pozvaní na svadbu...ale ja vôbec nepoznám nevestu ani ženícha a nikdy v živote som ich ani nevidela 😁 Sú to klienti môjho muža, ktorí ho/nás pozvali s radosťou a ja som ani neuvažovala, že by sme nešli (a mohla som stresovať, že ich ani nepoznám, že tam nebudem poznať nikoho iného okrem muža, že s kým a o čom sa tam budem rozprávať, že tam možno tiež nebudem úplne vo svojej koži...) No viem, že ak by sme kvôli mojim obavám pozvanie odmietli, boli by sklamaní...Ale aj napriek tomu všetkému sa teším a verím, že bude dobre, zoznámime sa tam s novými ľuďmi, zabavíme...ja len že niekedy treba myslieť pozitívne a nepanikáriť dopredu 🙂

eva233
7. máj 2022

@natalka1919 hlavne treba aby sa manžel opýtal co sa ako od svedka od neho očakáva... Naši svedkovia nerobili na svadbe nic okrem toho ze sedeli v kostole za nami a potom na konci podpísali papier.... Takže to by určite stredobodom pozornosti nebol, Ale niekde berú svedka zároveň ako druzbu... Očakáva sa ze spraví rozlúčku, možno bude niečo ako starejší, bude pri odobierke, pri polnocnom tanci s nevestou pýtať peniaze do klobúka, možno mať prípitok atď.... Takže ak by mal iba podpísať papier nevidím v tom problém, ale ak sa od neho očakáva verejné vystupovanie a on sa na to necíti l, treba povedať zenichovi, že si váži, že ho oslovil a nechce ho uraziť ale jednoducho nie je ten typ, ktorý vystupuje pred ľuďmi necítil by sa v tejto roli dobre a možno by to nedopadlo dobre.... Zároveň mu môže ponúknuť l, že sa môže postarať o niečo iné napríklad niekomu nerobí problém robiť na svadbe vodiča alebo pred svadbou ponosiť na miesto svadby nejaké veci zákusky atď.... Určite si nemyslím, že je to neucitive, skôr ak by napríklad mal mat príhovor a sam vie ze by to nedal mohlo by to cele zle vypáliť a ženích by aj ľutoval ze si zle vybral 🤷‍♀️

nikdenikto
7. máj 2022

Ja som bola svedok sesternici a rozhodne som sa ako stredobod necítila. Na obrade som stála pri nej a potom podpísala papier, nič iné.

rachel36a
7. máj 2022

@natalka1919 nic neslusne ani neuctive na tom nie je...normalnemu slusne povie, ze o to nema zaujem...

janinah
7. máj 2022

Pred pár mesiacmi som vydávala dcéru,normálne teraz rozmýšľam ako vlastne vyzeral zaťov svedok.Takže asi až taký stredobod on nebol.Za mňa je to totálne neúctivé toto odmietnuť,zabaviť a najesť sa prídete,ale mini službičku neurobíte..no,aj tak sa dá.jednoducho niektoré veci sa slušia a patria,aj keď máme iné predstavy.Predstav si,že organizuješ svadbu,naplánuješ veci a začne sa ti to komplikovať trebárs tým svedkom.Zvládne sa to samozrejme,ale ja by som toto priateľovi nikdy neurobila,že ho sklamem,lebo nepremôžem svoju snahu ostať v komforte za každú cenu.

andreatytler
8. máj 2022

@natalka1919 Ja chapem take pozvanie skor ako privilegium, nie ako povinnost. Cize mna by to zarmutilo ak by mi to niekto odmietol.
Dovod ze sa nerad citi stredobodom pozornosti sa mi nezda ako padny dovod na odmietnutie, ak nema nejaku mega paniku a fobiu z vystupovania na verejnosti, ale to by si nam asi povedala ze manzelovi robi problemy aj prejst po prazdnom namesti.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nominativ
8. máj 2022

Podľa mňa sú veci, čo sa neodmietaju. Nám to z týchto dôvodov odmietol brat. Ja to zas odmietam chápať. 😑

vroni
8. máj 2022

My sme si za svedkov vybrali najlepších kamošov (každý svojho). Bola by som ľudský hlboko sklamaná, keby to bol býval jeden z nich odmietol. Za svedka som si vybrala cloveka, na ktorom mi záleží a o ktorom predpokladám, že mu záleží na mne. Takže by som to brala osobne a zrejme prehodnotila, či ten človek vôbec stojí za to. A to zdôvodnenie - to už je úplne mimo. Svedok nie je stredobodom záujmu ani náhodou.