Nestíham náuku pred svadbou

steff77
7. mar 2022

dobry vecer mame taky problem o 3 mesiace aj nieco mame svadbu do ale kedze som v praci v zahranici a nauky ktore sa konaju v nasom meste urcite nestihnem vedeli by ste mi nejako pomoct? neviete o niekom kto to robi alebo nieco? dakujem

tinka_1807
7. mar 2022

@steff77 Existuje možnosť víkendových kurzov náuky. Robí ich pomerne dosť kresťanských inštitúcií. Minimálne viem o univerzitnom pastoracnom ceste v BA. Skúste pozrieť stránku.

pribinak
7. mar 2022

On line forma nie je?

dadanu5
8. mar 2022

@steff77 skús komunikovať priamo s konkrentnou farou alebo fararom co bude sobášiť, určite sa da dohodnúť nejaký postup

panelacikova
8. mar 2022

@steff77 nie veľmi rada idem do nejakých konfrontácií, ale je to naozaj tak nevyhnutné? každý normálny človek (ba aj kňaz) pochopí, že ak si v situácii, v akej si, tak sa proste asi nedá. plus, čo potom tie tisíce "úbožiakov", ako aj ja, ktorí majú sobáš civilný na úrade bez akejkoľvek náuky? až sa čudujem, že mám harmonický, vyvážený a rozkvitajúci vzťah, keďže žiadna náuka sa nekonala.... byť tebou, jednoznačne oznámim kňazovi, že je taká situácia a bohužiaľ. no a ak sa mu nepáči, pokojne by som mu povedala, že nie je problém, zosobášime sa na úrade. hneď si to rozmyslí, či príde o svoje ovečky a dary alebo urobí ústupok a nebude na tom trvať.

hopeja
8. mar 2022

My sme ani na náuku nechodili a nejako nám to prešlo, boli sme len na jednom sedeni u farára, organizovali sme svadbu dosť narýchlo. Ked sa chce, tak sa da, ale samozrejme nie všade.

janetinka27
8. mar 2022

@steff77 dohodni sa s fararom. my sme mali nauku dva tyzdne pred svadbou a bolo tam viac takych. mali sme zo vsetkeho nervy, boli sme prepracovani, vsetko nas rozculovalo a na tej nauke sa vsetko ukludnilo, velmi nam to pomohlo a radi na to spominame. alebo sa vratis az tesne pred svadbou?

javorinska
8. mar 2022

ano jasne, treba toto riesit priamo s fararom, jednoducho povedat o co ide a ci by vam vedel vyjst v ustrety a spravit to po vikendoch.

karollka21
8. mar 2022

@panelacikova prepac, ale to je taky detinsky nazor.... ked raz som veriaca, chodim do kostola, chcem mat sobas v kostole, tak respektujem pravidla, ktore dana cirkev ma. A druha vec je, ze verim, ze 99.9 percenta knazov situaciu beznych ludi chape a radi vyjdu v ustrety. Aby som ja sla na sobas s tym, ze bud bude po mojom, alebo si trhni....ako sorry, nemam 16 rokov, a myslim, ze ani autorka nema, a ak chce mat sobas v kostole, nebude tu hadzat vyhrazky doprava dolava. Autorka drzim palce, verim, ze nebudes mat problem sa dohodnut, aj knazi su len ludia...

panelacikova
8. mar 2022
cickamon
8. mar 2022

moja sestra so svagrom byva v cechach a svadbu mali u nas v meste, kedze na SR chodia asi 1-2x do roka, dohoda bola ze si spravia nauky v tamojsom kostole a donesu len podpisany papier z fary ze absolvovali nauku tam...vraj mali iba jedno sedenie asi hodinove s fararom, ten im dal papier a vybavene...

banalu
8. mar 2022

@steff77 my sme mali online, kazdy piatok vecer, bol tam aj par ktory si polovicu nauk dorabal po svadbe. Robili sme to cez kosicke centrum pre rodiny.

banalu
8. mar 2022

@panelacikova kde je vola tam je cesta, netreba ist na to hned agresivne 😉 jednou z podmienok cirkevneho sobasa je nauka, a to hlavne kvoli rozvodu. Cirkevny rozvod je neuveritelne komplikovany a aj ked civilne vas rozvedu, pred bohom je to viac menej na vzdy. Cize cirkev si chce byt ista, ze viete do coho idete 🤣
Napr. ja by som tie nauky odporucila asi kazdemu. My sme spolu 11 rokov, manzelia rok. Nic nove nam nepovedali, no boli tam pary ktore boli spolu pol roka, nebyvali spolu a pod. a myslim si, ze takym, ak si niektore veci zobrali k srdcu, to v buducnosti moze pomoct 🤔
Viedol to manzelsky par, ktory ma 4 deti a hovorili aj o dobrom aj o zlom v ich vztahu, nebagatelizovali problemy, ktore pocas vztahu mali ale hovorili, ako to prekonali 👌

panelacikova
8. mar 2022

@banalu nie som agresívna. som asertívna. človek má na výber. či už iného kňaza, inú farnosť, alebo sobáš civilný. ak je kňaz normálny, pochopí, že autorka má prekážky. ak nie, tak asi tadiaľ cesta nevedie. či by si posunula termín svadby, sálu, pozvánky, všetko len preto, lebo nestíhaš náuku? asi nie 🙂
čo sa týka náuky samotnej, áno, aj tam je poriadny rozdiel medzi pármi, ktoré už spolu žijú napríklad 2-3 a viac rokov, ktoré si už čo-to skúsili a možno už mali aj konflikty a vyriešili ich a pármi, ktoré ešte spolu ani nežili. takým by som ale skôr odporučila spolu skúsiť najprv žiť a potom sa sobášiť. lebo darmo im bude niekto hovoriť teóriu, keď prax môže priniesť niečo úplne iné... no a teraz napíšem poslednú myšlienku, že áno, možno z pohľadu veriaceho niet už cesty späť po sobáši, ale z pohľadu zákona, práva a pod. stále je možné sa rozviesť, ba sa znovu aj zosobášiť. ale ja to beriem triezvo. nie som fanaticky veriaci človek 😉
podstata otázky je to, či sa to dá. autorke teda odpovedám, že áno, všetko sa dá, len treba chcieť. a ak pán farár chcieť nebude, nech mu slušne oznámi, že sobášia aj inde...

peta2202
8. mar 2022

je ti vsetko o tom, co na to samotny knaz, co proste akceptuje a co nie, no poznam pary, ktore si nauky dorabali aj po obrade

maryetta
8. mar 2022

Da sa vsetko. Ci uz jeden vikend. Kurz v zahranici. Mozno aj online. Ked sa chce vsetko sa da 😉

evkamotka
8. mar 2022

Ano viem ti pomoct. Kontaktuj farsky urad,kde sa budete brat. Určite si nerob ziadnu online nauku ani vikendovku skor, nez sa dohodnes s danym fararom.

Knazi nespadli z jahody, v tom mnozstve ludi sa uplne bezne stavaju taketo situacie a jednoducho si odkomunikujete alternativnu moznost

banalu
8. mar 2022

@panelacikova ako vidim vobec si nepochopila moj komentar, nevadi 😉 tiez niesom fanaticky krestan, ale chapem, ze nieco sa respektovat musi .. no tato doba splodila vela ludi co si myslia, ze svet sa toci iba okolo nich...
Ak by som bola taka asertivna ako radis tak by som sa daleko nedostala. Tiez sme mali problem s knazom, teda on mal problem s nasim dnom (prelozenym), ale pekne sme si vysvetlili co a ako, on povedal, svoje dovody, preco v tom vidi problem, my sme vysvetlili, preco sme zvolili ten den. Ak by som hned vyrukovala s tym, ze su aj ine farnosti ci iny knaz tiez by si mohol povedat, ze preco ja nerespektujem jeho argumentaciu ak on respektuje moju..

panelacikova
8. mar 2022

@banalu ty si tiež nepochopila. zjavne si v živote nepracovala v zahraničí a nemáš ani poňatia, že nie vždy sa dá rešpektovať to, že kňaz si postaví hlavu 🙂 prajem pekný deň.

banalu
8. mar 2022

@panelacikova zila som 6 rokov v londyne 😂😂😂

panelacikova
8. mar 2022

@banalu áno. a pravidelne si dochádzala na predmanželské náuky. 🙂

banalu
8. mar 2022

@panelacikova ty si proste ides svoje aj keby na chleba nebolo 😂😂😂
Inak knaza mame takeho co zaspal v 17tom storoci 🤷🏻‍♀️
Este nieco som nezazila, nespravila len tu halabala komentujem aby som zabila cas kym mi dieťa spi? 😂

asfodelka
8. mar 2022

@banalu pises dobre, ale v jednej veci sa mylis. Cirkevny rozvod neexistuje, existuje anulacia manzelstva a je definitivna aj pre Bohom. V pisme sa pise "co na zemi rozviazete bude rozviazane aj na nebi". Ak sa najdu padne a vazne dovody preco manzelstvo nebolo platne alebo naplnene, to manzelstvo zrusia a ako by neexistovalo. Takito ludia sa mozu znovu sobasit v kostole (poznam takych- znovu sobasenych v kostole.)

banalu
8. mar 2022

@asfodelka suhlasim, zle som sa vyjadrila. Mas pravdu ☺️

mima172
8. mar 2022

@steff77 My sme si vybrali víkendovú intenzívnu prípravu. Niečo také by nebolo pre vás vhodné? Trvalo to od piatku do nedele a doteraz nato spomíname, veľmi príjemný víkend. A taka sranda - jedna z prednášajúcich (téma o pohlavnom živote) bola lekárka a starala sa o moju dcérku, keď ležala na oddelení detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou 🙂