Neprimeraný dar pre malé dieťa

14. apr 2022

Zienky prosím poraďte. So švagrinou sme si kupovali darčeky pre deti na sviatky, obe mame rovnaký počet deti v podobnom veku. No naposledy sme sa dohodli že hračky už kupovať nebudeme pretože majú deti toho zbytočne veľa, takze im dáme radšej vždy niečo do pokladničky a len nejakú drobnosť. Mojmu dietatu vyšiel sviatok ako prvý a švagriná doniesla pol tašky sladkosti a 100€. Ja som počítala z cca 20€. Toto mi príde fakt nevhodne a neprimerane, aby malé dieťa dostavalo na meniny 100€. Mám jej to vrátiť a vysvetlit? Urazili by ste sa? Ide aj o to že nech majú deti aj trosku pojem o hodnote peňazí. Ďakujem za každý názor.

lenka1993
14. apr 2022

Odložiť a davkovat postupne. Je to jej rozhodnutie koľko € dala a tiež bude tvoje rozhodnutie koľko das ty. Kľudne by som dala aj tých 20€ 🙂

tomi97
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janage
14. apr 2022

Mali ste sa jasne dohodnúť, že niečo do pokladničky myslíš do 20e a 1 čokoládu milku.

cacianka
14. apr 2022

Veď máš ústa, tak rozprávaj .
S ňou.

sissy27
14. apr 2022

Založ dieťaťu sporiaci účet a tam mu to odlož a sladkosti vydeľuj postupne. Neviem o aké veľké dieťa ide, s 5ročným, ktorý z toho nemá rozum ešte, by som nediskutovala. 10r by som vysvetlila, že je to veľa peňazí na to, aby to oplieskal na blbosti, ale 10-20€ by som mu nechala nech minie ako chce a zvyšok na sporenie a spoločne vymyslieť, na aký účel si bude pomaličky šetriť.
A švagrinu môžeš usmerniť, že ako si to myslela.

mamamasama
14. apr 2022

No neviem, ale my žijeme v zahraničí a tu si buď urobíš na Amazone list a ľudia ti kúpia to, čo konkrétne chceš, (nikdy nedávam sumu vyššiu ako 20€) , alebo si tieto veci vykomunikujem už predom. Ak majú deti narodeniny, tak buď nech nám ľudia darček nedávajú(fakt sa neurazíme), alebo sa dohodneme na podobnej sume, respektíve si pošleme linky na veci, ktoré chceme. Takto sme to zaviedli v celej rodine a okrem jeden švagrinej to funguje. Na tvojom mieste by som tie peniaze vrátila. Všetko sa dá slušne vysvetliť a mali ste dohodu.

alvaluka
14. apr 2022

@autorka, podla prispevku vyzera, ze mate fajn vztah so svagrinou, tak to pories priamo s nou, ze 100 eur je vysoka suma a chces najst kompromis.
Podla mna je to individualne a kazda z nas moze mat iny nazor. Osobne mi to pride vela, nielen v rovine, ze ide o dieta, ale ani ja sama ako uz skoro 18 rokov dospela osoba som nikdy nedostala tolko penazi na narodeniny/meniny, ale treba napisat, ze my sme nikdy nedostavali extra darceky, na meniny cokoladu, na narodky nieco male.
Ak to ale chces zmenit, musis sa o tom porozpravat so svagrinou 🙂

minutka
14. apr 2022

Vsetko je o komunikacii. U nas syn tiez bezne dostava takuto sumu. A urcite je mnoho rodin kde davaju viac alebo aj menej. Kazdemu vyhovuje nieco ine a ma ine moznosti

0silvia0
14. apr 2022

Neurazila by som sa, ale sumu ste si mohli urcit vopred. Skuste to este prekonzultovat). My so sestrou navzajom davame detom 20 € (ked boli mali tak len 10 €) , 100 € davaju stari rodicia vnucatam k narodeninam. Kedze maju 7 vnucat, aj ma to mrzi za nich, ale nedaju si povedat.

pininka1
14. apr 2022

Moja svokra tiez dava detom po 50 eur a zda sa mi to dost, ja som neteriam a synovcom davala max 20 eur. Ale asi by som
jej to povedala,resp naznacila ze detom to budes rozdelovat.

h2
14. apr 2022

Neurazila by som sa. Normálne jej to povedz a 80€ jej vráť. Ona tými 100€ nastavila laťku. Bolo by mi skôr blbé dať jej dieťaťu 20€, keď ona dala môjmu 100€. Problém ale bude, že to dieťa zrejme už tú 100vku videlo, tak teraz čo? Zobrať mu ju?

myscha3
14. apr 2022

A ako je svagrina na tom financne? Mozno dala aj ona viac len preto, lebo si myslela ze sa za nizsiu sumu urazis.. respektive nevedela kolko, tak dala radsej viac. My sme sa so surodencami dohodli, do kolko eur

melanta
14. apr 2022

Vrátila by som, ak by sme boli dohodnuté na 20 a ona by dala 100. Ale vy ste sa nedohodli, takže akceptuj jej rozhodnutie dať 100 a nabudúce sa dohodnite. My sme v rodine dohodnutý, za koľko peňazí sa dávajú dary a plus mínus sa toho všetci držíme.

popa86
14. apr 2022

Ja si so švagrinou odkomunikujem vždy dopredu čo a koľko… teraz sme sa dohodli 3-4 kvalitnejšie sladkosti a 20€. Hotovo.

popa86
14. apr 2022

A tých 100€ ja by som to urobila teraz tak, že by som jej dieťaťu dala tiež 100€. V žiadnom prípade 20€, to mi nepríde vhodné. Ale so švagrinou by som si sadla a povedala svoj názor, že je to veľa a mohli by sme si stanoviť spolu nejakú inú sumu, ktorá sa bude zdať obom OK.

lenkakravcova
14. apr 2022

Mne všeobecne príde dosť divne oslavovať meniny. 😀 Čo na tom oslavuje té vlastne? Že sa meno dotyčného nachádza v kalendári? 😄

zmrzlinka2021
14. apr 2022

Preco vratit? Peniazky daj malej na sporenie a ty daj darcek do 20 EUR.
Posledne co robim je kupovat darceky v hodnotach, v akych dostanem. Dar nie je o tom, ze ja ti teraz dam nieco v hodnote 100 EUR a v takej istej hodnote ocakavam.

lienka9
14. apr 2022

Ja by som vratila hotovost a kludne narovinu povedala,ze je to vela a ako pises nech sa ucia o hodnote penazi.dajte si aj do buducna ked tak strop tych 20 eur a hotovo.ja mam zhruba limit -20 na narodky a 15 meniny. Urcite by som sa ja neurazila,ale tak ty ju poznas lepsie..

vandicka7
14. apr 2022

Normalne na rovinu sa treba o tom porozpravat, ze je to vela, ze mali by ste mat nejaku dohodu v tomto, ze kolko davat. Lebo nie kazdy si moze tak dovolit a nemoze cakat, ze to potom vratit v rovnakej miere jej detom.

iwesska
14. apr 2022

Neprijala by som to a 100€ vratila.

dusankomoj
14. apr 2022

Prečo to riešiš teraz? Mala si reagovať hneď a povedať,že je to veľa a chceš naučiť dieťa skromnosti. Teraz nech už urobíš čokoľvek,tak to bude vyzerať divne. Najlepšie by asi bolo teraz to už nechať tak a porozprávať sa zo švagrinou,že do budúcna menej. Tak,ako ste sa vedeli dohodnúť o hračkách,tak aj o tomto.

lavinis
14. apr 2022

To ste sa predtým nedohodli na sume?🤦‍♀️my ked sme sa s bratom takto dohodli, hned sme si aj stanovili sumu

tomi97
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sissy27
14. apr 2022

@tomi97 nieeee nechám decko zjesť dve kilá čokolády na posedenie, nech mu je zle aj týždeň 🙄🙄🙄 od toho sú rodičia, aby určovali hranice, vieš? To, že dieťaťu dovolíš všetko čo si zmyslí ešte neznamená, že je to preňho dobré.

tomi97
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sissy27
14. apr 2022

@tomi97 každé dieťa je iné a nie vždy to súvisí so “zakázaným ovocím”. Sú deti, ktorým čokoláda alebo celkovo sladké nechutí, sú deti, do ktorých to padá ako do studne. A viac poznám tých, ktoré by proste sladkosti zjedli na posedenie v ľubovoľnom množstve. Že ty si bol taký alebo onaký nemá žiadnu výpovednú hodnotu o zvyšku populácie. Mimochodom, koľko detí si to už vychoval?

tykat
14. apr 2022

Tak zober tu 100€ dokup par sladkosti a daj to na sviatok jej dietatu.... mozno casom budete mat taku putovnu 100€ a v podstate budete detom davat len sladkosti 😁

dusankomoj
14. apr 2022

@tomi97 nieje to ach jaj! Reč bola o sladkostiach a tie sa deťom vydeľujú! Inak by nič iné nepapali,vieš?

tomi97
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sissy27
14. apr 2022

@tomi97 joj, v 24 rokoch a bezdetný - to je ešte veľa vecí, ktoré nechápeš a sú pre teba novinkou. Predtým, ako začneš niekoho poúčať o tom, aký je kto rodič, odporúčam vychovať aspoň jedno vlastné dieťa do plnoletosti 😃