"Nechcené" dary od rodiny pre dieťa

oblivian
11. feb 2015

Ahojte,
som takého názoru aj s manželom, že deťom by sa nemalo kupovať veľa zbytočných hračiek, oblečenia a hlavne sladkostí. Naše deti by sme chceli vychovávať alternatívne. Hlavne im venovať veľa-veľa času, vyrábať a kupovať im hračky, ktoré ich rozvíjajú (viď. Montessori pedagogika) a sú bezpečné, kvalitné.
Nevieme však, ako to presadíme v našej rodine, keď sa nám narodí dieťa. Bývame ďaleko od rodičov a viem si predstaviť, že keď pôjdeme domov cca raz za 2 mesiace, každý sa bude snažiť ukázať, ako to dieťa ľúbi a dať mu všeličo možné.
Hlavne moja svokra je ťažký prípad - ona aj nám dáva stále aj to, čo nepotrebujeme, lebo si myslí, že keby nedávala, tak sa nestará... Som tehotná, sedím doma a mám kopec času a aj tak nám po švagrovi posiela zamrazené hotové jedlo, a keď poviem, že by som potrebovala z domu kilo zemiakov, tak pošle 5 kíl atď.).
Má niekto z vás podobný problém? Ako to riešite? Pochopili vaši rodičia, svokrovci, že v súvislosti s dieťaťom máte hlavné slovo vy a oni sa tomu musia prispôsobiť? (Ja som vďačná za ich pomoc, ale všetko má svoje hranice...)

tichanska1
11. feb 2015

Pochybujem, že to pochopia, na sviatky sa to ešte dá, lebo poviete čo potrebujete a nech iné nekupujú no mimo nich si nepomôžeš. Našťastie tieto hračky deti veľmi dlho nebavia, takže ja ich darujem ďalej a tie cennejšie predávam. A keď sa opýta svokra kde tá hračka je, poviem, že u našich doma 🙂

sue
11. feb 2015

@oblivian nie nepochopili a čím skôr sa s tým zmieriš, tým lepšie 🙂 a nie je to len v súvislosti s darčekmi, ale aj s jedlom, sladkosťami, denným režimom, obliekaním a podobne 🙂 vždy budeš mať okolo seba kopec múdrych ľudí, ktorí budú "lepšie vedieť" čo je pre vaše dieťa dobré 🙂

"Zmieriť" neznamená poddať sa, ale :
1. nerobiť si kvôli tomu šváry v manželstve - ideálne je, ak máte na všetky veci v súvislsti s rodičovstvom rovnaký názor, ak aj nie, je nutné, aby ste pred rodičmi i svokrovcami vystupovali jednotne - potom si to môžete doma vydiskuotvať
2. nerobiť kvôli tomu šváry v rodine - t.j. z jedného keksu raz za dva mesiace dieťa smrteľne neochorie - nech mu ho tá svokra do ruky strčí... ak dostane kopec darčekov, je to na vás aby ste vysvetlili dieťaťu čo s nimi - rodičia majú rôzne spôsoby - mám kamošky, čo odkladajú hračky do pivnice a po dvoch týždňoch vymieňajú škatule z bytu so škatuľami z pivnice = nemáte zahádzaný byt a dieťaťu sa hračky nezunujú... my "prebytočné" hračky spolu s malým odnášame sociálne slabším do krízového centra matiek s deťmi atď atď
3. pevné nervy prajem
4. keď už bude úplne zle, pomysli si na to, že je fajn, že vášmu dieťaťu každý ukazuje iný spôsob života, iný spôsob fungovania a vy rodičia ste od toho, aby ste mu pomenovali správny názor podľa vás - lebo rozmaznávať ho bude celá rodina, ale vy najmä vychovávať
5. aj keď budeš dieťa viesť zdravo, racionálne, pútavo, rozvíjať ho a babky ho budú kŕmiť koláčmi a dávať fisherprice hračky, dieťa bude vedieť, kde je sever, ak to budete vedieť vy 😉

17alexis
11. feb 2015

Slusne sa s nimi dohodni na vsetkom a nebude problem. Treba povedat vase predstavy. Prevencia je lahsia ako liecba. Takze ked rodina bude vediet co a ako, predidete konfliktom.

natalym
11. feb 2015

@oblivian Nepochopia. Máme doma. Ešte sa urazia a nedonesú a nepomôžu keď to budeš potrebovať. Buď rada, že pomáhajú a sú prajní. S výchovou dieťaťa veľa vysvetľuj a rozprávaj sa sa s nimi. Skús sa dohodnúť tak, že keď budú chcieť kúpiť oblečenie alebo hračku nech Ti zavolajú a opýtajú sa či je to vhodné, príp. im odporuč vhodnú alternatívu. Len v dobrom, skúšaj.

lauricka
11. feb 2015

@oblivian moj nazor je neprehanat nic. Ty si mozes dieta viest ako chces a obcas dostane aj nejaku inu hracku od blizkych, no boze, nic sa nestane. Mozes sa s nimi dohodnut, ze im posles tipy, ake hracky by sa hodili, ake veci, aka kozmetika...poslat linky na nete, a pod. Dohodnut sa, ale neprehanat, nehystercit, pokial pochopia, super, ak nie, neboj, male deti do 3 rokov minimalne sa Ti zas tolko s tym hrat nebudu, za par minut to bude hodene niekde v kute 😀 . Je pekne, ze chces viest dieta alternativne, fajn, ale zivot okolo je tu tiez a ono v nom bude zit, tomu nezabranis. Uvolni sa a nechaj to plynut, az pride dieta a budu sa diat veci, zariadis sa priebezne. Len s mierou. Pre dieta su vztahy so starymi rodicmi a blizkymi dolezite. Uprimne? Aj ja chcem taku svokru! 😀

zabina27
11. feb 2015

asi nepochopia, ale skusit to mozes, napriklad ked dopredu povies, co by ste potrebovali, co by sa hodilo, par krat zopakovat. aj ked u nas niekedy nefunguje ani toto, naposledy cez vianoce - vravim svokrovcom, ze muzovi by sa hodila taska na notebook, ak chcu nieco kupit, no nakupili kopec hovadin, akoze sveter aj bundicka sa znosi, knihu neviem, kedy precitam, ale keby nebolo, nechybalo by. a tasku sme museli kupit aj tak sami... alebo sa na to vykasli, s hrackami sa pohra chvilu, pripadne to nechajte u niektorej babky s tym, ze aby sa aj tam mal s cim hrat, alebo podaruj dalej. my mame taky problem aj s jedlom, to tiez nevedia pochopit, ze aspon do roka nechcem davat cukor ☹ vety ako ho tyram, ako to je len kompotik, nie cukor, ako mu nedoprajem... no koniec. plus mas, ze ich mas dalej, ten vikend raz za cas prezijes, ale drzte s muzom spolu 😉
a este nakoniec - vies z kolkych zasad som po porode zlavila? a asi stale aj budem robit kompromisy sama so sebou 😀

kaktusik007
11. feb 2015

@oblivian z tvojho prispevku je jasne, ze si iba tehotna a mas skreslene predstavy. 🙂

hold, pre pokoj v dusi a v rodine - neries taketo hluposti.

stary rodicia maju deti rozmaznavat, rodicia vychovavat --- tak to tak nechaj, dopraj starym rodicom nech deti rozmaznavaju a ty doma maj pravidla, ktore uznavas. Ale nenanucuj tie pravidla zvysku rodiny.

a tie hracky - vzdy sa da rodina usmernit, ze co kupit 🙂

katpetdo
11. feb 2015

@oblivian u nas pochopili a to mam svokru hooooooooodne tvrdohlavu. Je vsak pravda, ze sme svoje predstavy prezentovali pocas celeho tehotenstva. Obcas dostane krpec hovadinu, nezblaznim sa preto, ale hlavne pokial ide o jedlo, sposob vychovy, atd, tak respektuju. Myslia si obe strany o nas svoje (hlavne pokial ide o stravu), ale fungujeme celkom dobre. Mamina sa mi dokonca o maleho starala 2dni v tyzdni 2 roky. Syn bol u oboch uz sam na niekolko dni a viem, ze mu nerobili nic proti nasej voli. Jasne, ze detaily riesit netreba, ale zasen esuhlasim, ze treba nechat starych rodicov robit si co chcu s detmi.

zebra41
11. feb 2015

@oblivian starych rodicov neprevychovas. a myslim,ze raz za dva mesiace sa dietatku nic nestane a ziska trosku iny pohlad na svet ako mu davaju rodicia. urcite mu to nie je na pritaz. trosku daj pozor na jedlo,ale inak sa zbytocne nestresuj ako to bude.

ewelinna
11. feb 2015

Mna by zas potesilo, keby sem tam nieco dostali 😵 mame opacny extrem

hanka_april
11. feb 2015

@oblivian co sa tyka pomoci bud rada, ked budes s malinkym babatkom doma, tak aspon mas postarane o stravu atd a co sa tyka hraciek, ak dostane mala to, co nechcem, tak poviem, ze toto si nechas u babky, aby si sa s tym mohla hrat ked prideme na navstevu doma mas toho vela a tak to robime vsetci v rodine, ze to, co kde dostane to si tam nechava (hracky, pyzamko....), aby sa mohla s tym hrat, ked tam prideme....

lila77
11. feb 2015

VZDY im povedz co chces aby kupili alebo povedz potrebuje toto a zbieraj peniaze od nich na konkretnu vec a bud s nimi tutulimutuli funguje to

ichbinich
11. feb 2015

Uvidis, ako nakoniec naozaj bude 😉
Ale ja by som tiez povedala, ze v klude sa porozpravat. Ak by svokra uz chcela kupovat vybavicku, tak jej povedz, ze toto a tamto: KONKRETNE, resp. povedz, ze to si musis objednat, tak ak chce prispiet, tak to stalo tolko a tolko 😉
Ohladom hraciek, my sme vyslovili uz popredu zakaz umelohmotnych hovadin, ze radsej drevene hracky. Lego pre nas nie je umelohmotna hovadina, aby sme boli v obraze 😉 😀 Takze drevena zeleznicka, drevene kocky, Lego, ale aj umelohmotne auticka, lebo vsak rocnemu nemozes dat hned Matchbox a pod.
Pri dcere sma vyslovili zakaz Barbie a Hello Kitty. Zatial rozhodujem JA, aj o obleceni, tak zatial to plati 😉
Samozrejme, ze deti su fascinovane tymi blikajucimi monstrami. S tym sa hraju vzdy v hrackarstve. Tam stoja a stlacaju, a ja viem, kde ich aj za 15 minut najdem 😉 -> este stale stlacaju tie blem-blem hracky 😀 A ja som rada, ze take nieco doma nemam. Mame dve zvukove auticka, a to mi staci 😉 😀
A suhlasim s ostatnymi, v klude povedat, ale nehysacit, a iste veci nechat tak. Jasne, ze 6-mesacnemu nemozu dat zut sniclu, to treba riesit razne. Ale 2-rocnemu kusok cokolady moze byt... z toho cukrovku nedostane...

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
xarra246
11. feb 2015

@oblivian Vôbec nestresuj 🙂 Jedlo odkladaj do mrazáku, aspoň nemusíš variť a po narodení dieťatka ti takáto vec veľmi pomôže. Začiatky sú ťažké, moc toho nenaspíš a nebudeš mať čas ísť na WC alebo jesť, nieto variť. Ak vám dajú svokrovci 5kg zemiakov a vám stačí kilo, tak zvyšok darujte tvojím rodičom, susedom, kamošom...potešia sa a vy sa toho zbavíte 😉 Naozaj si myslím, že sa zbytočne dopredu obávaš, mnohé by neviem čo dali za starostlivú svokru 😉
A hračky? Môžeš rodine vysvetliť ako to chcete a ak napriek tomu budú toho veľa kupovať, tak ich schovaj do skrine 🙂 Aj tak podľa Montessori by si dieťatku nemala dať všetky hračky k dispozícii, ale by si ich mala striedať 🙂 Takže polku z nich šupneš do skrine a keď vás omrzia, vymeníš 🙂 Prípadne im pred narodkami a pod. len povieš, akú hračku majú kúpiť a budete obe strany spokojné 🙂 U nás je to tak, že svokra si vždy u mňa overí, či môže kúpiť to, čo plánuje a moji rodičia mi rovno povedia, nech si dary pre dcérku nadiktujem. Už sú tak vycvičení, lebo vždy ich za kraviny zbuzerujem 😀 Malá má dva roky, takže to rodina celkom dobre a rýchlo pochopila 😉
Neboj nič, všetko sa postupne vymrví 😉

guinevre
11. feb 2015

@oblivian Preco vytvaras vopred problem ked ho nemas? Hlavne hned vidis ako svokra bude problem. Svokra je matka tvojho muza, a mohla by si skusit mat pochopenie preco sa "stara" a dava vam veci... Mozno si ona toho nie je vedoma, ale treba jej normalne povedat, na taky sposob aby sa neurazila, teda najlepsie ked jej syn povie, mami nemusis robi to a to... Staci povedat ludom okolo seba, ze nechcete rozmaznavat deti zbytocnymi komercnymi hrackami, mozno raz-dva krat kupia, a potom si uvedomia, ze vam a detom vacsie potesenie spravia nejake alternativne "hracky", materialy z ktorych si teda podla akehokolvek rezimu a metodach budete vytvarat hracky s detmi..

oblivian
autor
11. feb 2015

@kaktusik007 No viem, že to už bude iné, keď budem mať dieťa, ale poznám nejednu rodinu, kde veci fungujú "zvláštne" a chcem tomu predísť v tej mojej... Napr. moja sesternica má dve deti a jedni starí rodičia im kupujú toľko hračiek, že majú plný dom, vyzerá to u nich, ako v nejakom sklade. Márne totiž sesternica hovorí, že keď starí rodičia kúpia zbytočne veľa hračiek, tak to ostane u nich, keď deti to chcú zobrať zo sebou a plačú... Nechcú pochopiť, že toto je už choré. No a moja svokra má tiež takéto "predispozícíe", preto sa už dopredu bojím... :DD

hanka_april
11. feb 2015

@xarra246 presne my mame tak velku rodinu, ze ja to robim ako bazar, nakupim co potrebujem a potom mi daju len peniaze - mama a svkra, svagrinam a sestre posielam linky 😀 😀 hovorim im to stylom, ze nie preto, ze vyberu kravinu, ale aby mala nemala nahodou 2x to iste (co je aj pravda)....

vevesh
11. feb 2015

@oblivian ze mam hlavne slovu ja, je.vsetkym jasne , aj casom pochopili...zozaciatku kupovali vsetko mozne, i ked som povedala,ze to nie je potrebne a nechcem to a ono - momentalne sme sa ustalili na tom, ze davam zoznam, co by sme chceli (oni vyberu, co kupia), prpri sladkostiach kupia, co sa im zapaci s urcitymi obmedzeniami , ktore som urcila a ja rozhodujem, kedy to dostanu/zjedia ...

xarra246
11. feb 2015

@hanka_april Ja tiež posielam linky z netu 😀 Zatiaľ to funguje v pohode a dokonca musím povedať, že naposledy som dcérke najviac hračiek kúpila ja 🙂

meluela
11. feb 2015

@oblivian mne sa to ako-tak podarilo so sladkostami, aspon do 3r rokov sa nekupovalo fakt nic ... a ked mi bolo luto naozaj staruckemu cloveku vysvetlovat preco brumik nie je vhodny, tak sme to potom dojedali tajne ku kave

ale tie hracky, to je fakt zloba ... vsetci to myslia naozaj dobre a kupuju to z lasky (aj ja ked niekam idem na oslavu v rodine tiez tak isto kupim nejaku vec co zabera miesto) .. vysledok je plna izba plastu a kovu, uz to fakt nie je kam strcit, polovica je uz odlozena a to mame este iba jedno dieta ... je to totalne kontraproduktivne, vsak ani dieta nevie s cim sa ma hrat .. hlavne ked su to take hracky na jedno pouzitie ze iba postavit a kukat ... oproti trebars drevenemu vlacikovemu systemu s ktorym sa da hrat krasne niekolko rokov

takze ked sa ma niekto pyta tak usmernim takym smerom aby sa nam hodilo ... ale uz ani nie je co ... lega za krabicu, vlaciku a kociek tak isto ...

vzdy sa potesim ked dostaneme oblecko, to sa vzdy zide ... a tiez hovorim co prave potrebujeme (vacsinou teplaky)

a najlepsie su take mega-dary typu smart trike a pod. .. to mas na niekolko rokov povinne zapratany byt ☹
predat sa tie veci nedaju tak to treba drzat doma
ciastocne sa da problem riesit presuvanim hraciek po nejakom case do inych bytov (babicky, chalupa) .. ale asi nie ked byvaju moc daleko

neviem ako najst rovnovahu medzi slusnostou v rodine a riesenim tejto neudrzatelnej situacie .. a co som videla v okoli, tak vsetky rodiny maju taky problem ze sa topia v hrackach a nevedia co s tym ... kedysi sa toho asi tolko nekupovalo, toto co je teraz je vychovny aj enviromentalny nezmysel 😒

kaktusik007
11. feb 2015

@oblivian no ak sa nedaju drzat v normalnych medziach -- potom su tu bazare, detske domovy a ine institucie, kde sa hrackam potesia 🙂

neboj... dobre bude.... tam rozhlas aby vam kupovali lego, a lega nikdy nie je dost 😀 😀 😀 😀

alebo stavebnice, co uz budete mat, na rozsirenie...

oblivian
autor
11. feb 2015

@kinna Tiež si myslím, že sme výnimoční v tom, akú skvelú rodinu máme a sme im vďační. Ale zase zo zlých skúseností mojich známych vidím, že to, že niekto chce pre teba "len to najlepšie", nie je vždy naozaj to najlepšie. Napr. už spomínaná sesternicina 5-ročná dcéra má milión monsteriek, poníkov a strašne veľa ružových hračiek a oblečenia, aj keď ju rodičia nechceli viesť tak "princeznovsky". Starí rodičia jej však kupujú všetko možné, keď vysloví "chcem toto!", už to má kúpené, aj keď ju rodičia nerozmaznávajú, zo strany starých rodičov je rozmaznaná tak, že už s ňou ani rodičia nevedia dať rady. A starkým to nevedia vysvetliť. Majú sa radi, nikto nikoho neuráža, pomáhajú si navzájom, ale v tomto sa s nimi nedá dohodnúť, jednoducho jej kúpia všetko, čo jej napadne! Tomuto chcem ja zabrániť a preto potrebujem rady od skúsenejších mamičiek. 🙂

emuska27
11. feb 2015

Byvame zo svokrovcami a svokra vie co ma kupit...prababka da oeniaze nech jej kupim ja a ptomom,je tu svokrova sestra co sem,tam malej nieco kupi ale neopyta sa nimdy co bi bolo naj a co ma,ci nema..nuz tak ma 2krat tu istu bundu a aj trojake rifle ma dvojmo..nuz ale oo vcerajsku sa urazila lebo sme neprejavili vdaku a nadsenie zo svokrou ze kupila malej bundu..skoda slov stara dievka

oblivian
autor
11. feb 2015

@xarra246 No to jedlo... bývame v malom 1-izbovom byte v podnájme a máme malú chladničku s mini mrazničkou a nezmestí sa nám všetko. Už niekoľkokrát som musela vyhodiť jedlo, lebo sa nám pokazilo, nestihli sme všetko zjesť. Alebo som niečo rozdávala susedom, ale nie sú to nejakí ľudia v núdzi, takže aj keď čerstvé paradajky zo záhrady potešia možno každého, ale nemôžem tam ísť s hocičím, že no zoberte... :D
Mne je len ľúto plytvať jedlom, a aj by som bola rada, keby sme nedostávali až tak veľa, lebo svokra pre dvoch posiela toľko, čo by stačilo pre 6-člennú rodinu. :D

hanka_april
11. feb 2015

@xarra246 u nas to uz funguje dokonca tak, ze ked ja kupim nieco sestrinej malej nejake oblecko ukazem to mame a ona, dam ti prachy, toto jej dam ja, kupim ine dojde sestra (jej mama!!!) a povie, jej toto jej dam ja a ja mozem objedavat zase nieco ine 😀
ale podla mna bez komunikacie to vo velkej rodine nejde.....ved si zober, u nas kupuje kazdy nieco tak za 50€+/- = 4 rodiny (nasi, svokrovci, sestra, svagrina) a + jej chcem nieco kupit aj ja a manzel, pripadne pridu susedia, s ktorymi si celkom rozumieme no a keby kazdy jej doniesol to iste alebo podobne a tak? to by malo aky vyznam? 😕 😕 😕

oblivian
autor
11. feb 2015

@guinevre Problém je v tom, že my si dobre rozumieme a vždy sa jej za všetko poďakujem, a vždy, keď chce niečo poslať, tak jej poviem, čo potrebujeme a koľko toho sa zmestí do chladničky, do skrine, aby neposielala zbytočne veľa. Ale nakoniec vždy dostanem 3x toľko. To už naozaj nepoteší. A muž na ňu už nevie byť taký milý, ako ja a to mi je ľúto. Nechcem nikoho uraziť, ale tiež nechcem byť ani tá, ktorá na všetko len prikyvuje, nech je pokoj a svoje potreby a pocity iba potláča. A preto sa už dopredu trochu bojím, ako to bude, ak sa nám malé narodí. Nechcem nikoho z rodiny kontrolovať ani uraziť, ale zaujímalo ma, ako to riešia ostatné mamičky, ktoré mali podobný "problém"...

rainee
11. feb 2015

U nas bol tiez tento problem hlavne so svokrovcami. Kupene oblecko uplne od veci - napr.4 zimne overaly, male veci, zvukove ci nebezpecne hracky, vkuse sladkosti atd. Tak sme si to trosku s nimi vydiskutovali, najprv sa urazili ale nakoniec sme sa dohodli, ze oblecko budem kupovat vylucne ja a na hracky im dame vzdy tip co by mala asi chcela + budu sa kupovat vylucne na sviatok ci vianoce, inak by sme boli totalne zapratani 😉

vydrusa
11. feb 2015

Mne ani nevadi ze dostava hracky, aspon nemusime nakupovat my s muzom 🙂 Akurat som mojej mame dala pocetne obmedzenie na Vianoce, ze maximalne 3 hracky jej moze dat, lebo ona sa nevie moc ovladat ked ide o vnucku. Super je, tak ako vravia baby, nadiktovat si co by ste chceli, ja som teraz k prvym narodeninam dala zoznam knih a podla toho jej kupia. Na stravu som drsna, tam fakt nehodlam povolit a zatial to vsetci respektuju a nosia ovocie alebo tie neochutene chrumky. Este jedna vec co mi vadila kym bola malinka, ze ju chceli nosit vertikalne. Tak som vzdy slusne povedala ze nech ju este nosia tak nalezato a nikto nemal problem. Ine veci zatial moc riesit nemusim. Mozno mame stastie na relativne normalnu rodinu

oblivian
autor
11. feb 2015

@meluela hovoríš mi z duše! 🙂