Náboženstvo verzus etika

lubikan
8. feb 2014

Mam taku dilemu,neviem,ako ju vyriesit,teda mozno aj viem,ale chcem poznat aj vase skusenosti...

Cela moja rodina su katolici,chodili sme nedelu co nedelu do kostola,nedajboze,aby sa mi nechcelo...vsetci mame vsetky sviatosti...moj muz neveri,ale jeho rodina su tiez s touto vierou.
Odkedy som sa vydala,do kostola nechodim(nic mi to po duchovnej stranke nedava),deti pokrstene mame.Manzel toto rozhodnutie nechal na mna a podporuje ma,nech sa rozhodnem ako chcem.

Ale ide o to,ze dcera nastupuje do skoly a mam sa rozhodnut,ci pojde na etiku,alebo nabozenstvo...taha ma to dat ju na nabozenstvo,ze nech pokracuje v mojich slapajach,nech pozna historiu krestanstva...atd...zase ked si predstavim,ze z donutenia budeme musiet chodit do kostola....(doma sa modlime na Vianoce,hovorime sem tam o Jeziskovi,anjeloch,palime sviecky za zomretych,modlime sa za nich,vedia o com je Velka noc,Vianoce)..Syn nechodi ani na jedno,v skole tieto predmety nemaju.
Na druhej strane by som ju dala na etiku,ze nech sa ohladom viery rozhodne neskor sama,mne staci,ze su pokrstene....sama mam ohladom "Bozej pritomnosti "pochybnosti.... 😅

ullala
8. feb 2014

@lubikan ak ju das na nabozenstvo, lahsie sa jej v buducnosti rozhodne (nech uz sa rozhodne akokolvek) a bude mat zaklady. ak ju nedas, nebude mat dovod sa rozhodovat, lebo k tomu nebude mat vztah (je to ine ako sa doma modlit). ale ako vravi tvoj manzel, je to na tebe. Inak pekne od neho, ze sa nesnazi zakazat za kazdu cenu.

lubikan
autor
8. feb 2014

@ullala hm...na Vianoce sa modli stylom ruky zopnute,hlava dole a kuka do zeme...az sa niekedy citim trapne,za ten "ceremonial" 😅 😕
a je to tazke,ze jedno dieta bude mat prijimanie,birmovku,druhe nie...

a zabudla som do prispevku napisat,ze zacinam pochybovat ci to co ucia na nabozenstve je naozaj pravda...lebo vela pozeram na History rozne dokumenty,filmy...a aj logika ma nepusti

evaighomitedo
8. feb 2014

ja teda len tolko a niesom zaryta krestanka...na nabozenstvo dieta daj....clovek podla mna musi v nieco verit aby prezil....a nonsense je to ze aj ateisti ked nieco potrebuju povedia BOZE pomoz mi...

tatis
8. feb 2014

Ja by som asi dala na nabozenstvo. mame to doma podobne, az na to, ze ja som ostala chodit do kostola, ale sama, manzel nechodi a ani maleho neberiem, pokial nejde aj starka. Tez si myslim, ze sa tam dozvie viac ako u nas doma, kedze to zanedbavame a potom sa rozhodne sam. Mozno bude tvojej dcere na zaciatok stacit, ze ked kamaratky v 3.rocniku pojdu ako princezne na prve sv.prijimanie, bude moct ist aj ona. Dovtedy sa pocas pripravy vselico dozvie, zle veci sa tam nenauci. Ak nebude mat pripravu od prveho rocnika, na 1.sv.prijimanie ju nepustia.

ullala
8. feb 2014

@lubikan tak je uz na tebe, ci budes verit dokumentom, za ktorymi stoja ludia alebo v Boha. neviem co ti na to napisat, presviedcat ta nebudem... i ked za mnou pride plno bab, ktore ta tu budu presviedcat o tom, ze nemas verit nabozenstvu. (skusenosti s podobnymi forami). Musis to citit v srdci.

ulany
8. feb 2014

Ahoj moja dcera je v 2 roc.ako citam sme podobna rodina a tiez sme zvazovali kam ju dat.Chodi na nabozenstvo a nelutujeme toho.Aspon sa tam viac dozvie vsetko o krestanskych sviatkoch.Rozpravaju sa o Vianociach, Velkej noci, o sile rodiny a priatelstva, ako treba ochranovat a starat sa o prirodu. Ucia sa aj modlitby, piesne...je to velmi nenutene a nam sa to paci ze na tie deti netlacia.Byvame na dedine a z 12deti(z 20) z triedy co tam chodia, chodia pravidelne do kostola asi 3.My do kostola tiez nechodime.Sme radi ze sa tam dcera dozvie co jej ani my nevieme vysvetlit a ked bude starsia ,tak sa sama rozhodne ci v tom bude pokracovat, alebo nie....ale myslime ze nic zle sa tam nenauci, skor na dnesnu rychlu dobu, aby vedela aj "pribrdzdit" a ze zivot nieje len to materialne....😊

tatis
8. feb 2014

co si dodala o tych pochybnostiach, nechaj si ich zatial pre seba, ona sa k tym svojim dopracuje sama 🙂

dejnas
8. feb 2014

@lubikan trošku nechápem výroky: "nech pokračuje v mojich šľapajach" ... kontra... "sama mám pochybnosti"; resp. "z donútenia chodiť do kostola"
k veci:
ak ide "iba" o poznanie histórie kresťanstva, tak to sa predsa dá aj inak, než na hodinách náboženstva...
ak sama vopred cítiš, že do kostola budeš chodiť z donútenia, tak v tom nevidím zmysel.... viera predsa nezávisí od toho, ako často pôjdeš do kostola...
na tvojom mieste by som deti zrejme naďalej vychovávala v rovnakom duchu, aby poznali, aby vedeli, aby im viera nebola cudzia a neskôr - ak budú cítiť, že chcú ísť hlbšie, majú možnosť slobodne sa rozhodnúť...
ale z "donútenia" by som to určite nerobila... to nie je tá pravá motivácia, ak máš sama pochybnosti, dcérka to vycíti

abbey1
8. feb 2014

Ak nie ste praktikujúci veriaci, dala by som na etiku. Aspoň my to tak praktikujeme u našich detí. Dcéra chodí na etiku. O rôznych náboženstvách má dostatok info z kníh, od známych s iným vierovyznaním. Neskôr, už ako zodpovedná, si sama bude môcť vybrať podľa svojho prevdečenia, a nie len niečo, k čomu ju rodičia viedli z tradície a nie z ozajstného presvedčenia.
Na výber náboženstva a hlavne nájdenie správneho smeru má dieťa času dosť.

lubikan
autor
8. feb 2014

@ulany aha,tak nechodite ani vy? ja som myslela,ze budeme musiet,koli prijimaniu,lebo aspon ja ked som chodila na nabozko,musel byt aj kostol a vseobecne priprava na sviatosti...

to je zase fakt,ze sa tam nic zle neucia...aspon maju moralny zaklad

lubikan
autor
8. feb 2014

@abbey1 presne,u nas je to z tradicie

tatis
8. feb 2014

@lubikan no u nas to tak je, kto nechodi od 1.rocnika, na prijimanie nemoze. casto sa stava, ze hned potom v 4.rocniku deti prestupia na etiku, ale uz sa s nabozenstvom a podstatou viery aspon oboznamili. Uz ci si vytvoria vztah pozitivny alebo negativny, zavisi na nich.

ulany
8. feb 2014

U nas v 1.a 2. roc.uci nabozenstvo uc.zo skoly a v 3 a 4. p.farar a vtedy sa uz treba rozhodnut ci chceme dat dieta na sv.prijimanie a ak ano tak potom uz treba chodit aj do kostola

abbey1
8. feb 2014

@lubikan Ja sa už považujem za neveriacu, napriek v minulosti dosť hlbokej viere a všetkým sviatostiam. Moje deti slávia Vianoce, hovoríme o viere, nie len tej "našej". Čiže myslím, že ím info nechýba a nechávam im voľnosť vo výbere. Ak budú k spokojnému životu vieru potrebovať, verím, že si tú správnu nájdu. Teraz mi však neprišlo za vhodné len tak pokrytecky ich šupnúť na náboženstvo. Ešte soms a chcela spátať, ako to, že syn nemajú povinné náboženstvo alebo etiku?

lubikan
autor
8. feb 2014

@dejnas myslela som to tak,ze mala by som ju vychovavat v tom,com vychovavali nasi mna..pokracovat v rodinnej tradici,ako pisala abbey vyssie......

lubikan
autor
8. feb 2014

@abbey1 chodi na specialnu skolu...tam to nemaju.....tiez som uvazovala nad tym,ze by som na faru za fararom zasla a nejako po skole ak je taka moznost na sposob kruzku...ale nejak z tej myslienky upadlo
preto teraz riesim dceru,ked ona to na skole ma

lubikan
autor
8. feb 2014

@abbey1 ja verim,ze nieco medzi nebom a zemou je...nejake to duchovno..atd..ved zazraky ,nevysvetlitelne javy sa deju...ale je mi proti srsti chodit kazdy sviatok,kazdu nedelu do kostola a odriekavat modlitby...lebo som krestan a krestan to tak musi robit....a navyse to co som si odstala v kostole pocas nedele,vsetky zive prenosy s papezom sme pozerali a aj tak to tak nakoniec dopadlo....v opacnom smere,ze to pre mna akosi po istych zazitkoch straca zmysel...

keram3053
9. feb 2014

@lubikan
Co sa tyka pochybnosti a ze logika nepusti...prepac ale divas sa na nabozenstvo a vieru este stale detskymi ocami presne ako neveriaci ktori sa smeju ze v ake rozpravky to verime.Ja tiez divam kopec dokumentov,a naopak vidim tam strasne vela spojitosti a niekedy je uzasne ako niektore veci do seba zapadaju. Vies kolko je spickovych vedcov a fizikov ktory su veriaci.Myslis ze by verili keby bola viera mimo logiku? Je to vsak stale viera a ten co je schopny rozmyslat aj troska hlbsie vie ze biblia je pisana pre vsetkych ludi,aj pre tych jednoduchych. To ci sa rozhodnes verit je na tebe,neda sa to ani vedecky dokazat ale ani vylucit, to uz musis len potom pocitit. A na margo deti. Chces aby sa deti ucili? Ano, tak ich k tomu vedies.Chces aby deti sportovali?ano?tak ich k tomu musis viest. Chces aby deti vedeli ze mozno existuje Boh? Tak im o nom hovor lebo inak je mala sanca ze sa ti budu deti dobre ucit,sportovat ci dokonca verit. Ked budu dospele budu hladat pravdu same ale ty im tu sancu musis dat.

keram3053
9. feb 2014

Zistujem kolko tam mam hrubiek ale nevadi... Este som chcel, ze je podla mna asi aj chybou ako vedu rodicia deti k viere. Ako nejaku povinnost,je nedela tak sa proste ide. Nevedie sa k tomu aby si dieta vytvorilo osobny vztah,chodime do kostola odriekat modlitby.....uz tu je chybny postoj a takato viera je bohuzial mrtva....Ja verim ze uzlen pri velkostivesmiru musi byt nieco viac. V akej podobe, nakolko to sedi s tym co nabozenstvo uci podla mna nieje dolezite lebo presne odpovede nik na tejto zemi nepozna. Nabozenstvo,obzvlast krestanstvo ide vsak tak daleko ze kaze milovat nepriatela a ja preto osobnevidim velky zmysel toho co uci,kedze svet je plny povrchnosti a egoizmu.

sea23
9. feb 2014

Ti vsetci,co spochybnuju vieru a nabozenstvo su smiesni,kedze su ateisti, a nechodia do kostola-nemaju blizsi vztah s Bohom,nevidia do hlbky-nabozenstvo sa vyvíja(zial nie kazdy knaz to tak chape),takze reci typu-pochybujem o Bozej pritomnosti?halooooo,ved si si odpovedala sama,naco ju tam daš?ked neveris?to,ze bude chodit na nabozenstvo nic neznamena,pokial nebude doma k tomu vedena....takze nechapem,o com sa rozhodujes...naco ju dat na nabozenstvo(na nieco v co neverim a mam pochybnosti) a naco vobec mas sviatosti? Je to tvoje rozhodnutie a toto je iba moj nazor,ako to vnimam ja....

horana
9. feb 2014

My sme veriaci, ale do kostola nechodime, cirkev tak ako je v sucasnosti postavena nam nic nedava. Modlime sa doma, deti tiez akosi prirodzene ani nie ze veria ale vedia ze Boh je, citia jeho pritomnost aj bez nasho ovplyvnovania. Vyznam krestanskych sviatkov chapu aj Jezisov zivot poznaju. Aj niektore z dalsich nabozenstviev. Chodia na etiku, nakolko sviatosti ked budu chciet neskor, nech si spravia z uprimneho presvedcenia a nie pretoze ta cast triedy ide a tak sa patri. K tejto veci treba aktivny tah, ktory je silny a uprimnost a zrelost aby to posobilo.
Myslim ale ze je to inak vcelku jedno ci etika ci nabozko, zalezi od osobnosti toho kto dany predmet vedie a zaroven obe ked su vyucovane spravne davaju dietatu dobry zaklad do zivota spolu samozrejme s tym co vidia a zazivaju doma.
Ked date na nabozko, mali by ste chodit do kostola a je to priprava na sviatosti.
Ked tento aspekt riesit nepotrebujete, etika tiez nie je ziadny odpad.
Ved uz len ked by sa ludia chovali prirodzene eticky a moralne bol by tu raj na zemi, nieto este keby bola vacsina uprimnych veriacich.
Predmet raz do tyzdna nie je ani tak podstatny, ale aby sme deti aj svojim zivotom a prikladom viedli k tomu co povazujeme za dolezite.

zuzi79
9. feb 2014

to čo si napísala, je do bodky presne ako to cítim a mám doma ja. A nakoniec som sa rozhodla dať ju na náboženstvo, lebo by bola jediná z triedy na etike, a musela by chodiť s druhákmi na etiku. A všetky jej kamošky chodia na nábožko, tak chcela aj ona.

marylis
9. feb 2014

@zuzi79 u nas to bolo presne opacne, vsetci chodili na etiku. Len par grazlov na nabozenstvo. A na strednej pre nedostatok zaujmu nabozenstvo zrusili. etika bola super, ucili sme sa same uzitocne veci, filozofovali, proste super hodiny.

kiwi82
9. feb 2014

ahoj, neviem ako to bude dalej s tou sexuálnou výchovou u takých malých detí ale ak sa to bude preberať vrámci etiky, určite by som dala na náboženstvo. ale to je na inú debatu. my sme praktizujúci veriaci, tak nemám problém s rozhodnutím.

awalancha3
9. feb 2014

ja by som ju nedavala na nabozenstvo............ znechutis jej to uplne, lebo je uplne nonsens ako dogmaticky sa krestanstvo vyklada, ako nie su schopni a asi to ani nie je mozne nahradzat totalne prekonane veci novymi poznatkami.........Chapem, co myslis tym, ze pozeras dokumenty..aano, niektore veci proste neobstoja a chyba bola uz pri rozpade rimskej rise a pri prvych konciloch..a uz sa to taha historiou a nikto to nezmeni..............Dostanes dieta do nevyhnutneho rozporu medzi tym co logicky citi a tym, co ju budu ucit............. osobne sa domnievam, ze vseregulujuca sila existuje, ze platia jemnohmotne zakony, ze nic sa nestraca len transformuje, ze nemoze byt skutok bez spatneho ucinku..... atd atd..... nuti ma to konat dobro a nemozem si strkathlavu do piesku, ze ved po smrti vsetko zmizne......Ale dieta si na nabozenstvo nedam... onosamo musi prist na to, ze vesmir neexistuje len tak.. ze bude zodpovedna za myslienky, slova a skutky........ze modlidba je prud pozitivnej energie nabalujuca vsetko pozitivne okolo seba a vracajuca sa k vysielatelovi... lenzeto nie je modlitba mechanicky drmolena naucenymi slovami.. to je modlitba, zelanie, prosba, podakovanie, ktora z cloveka vyrazi z jeho naozajstneho presvedcenia, duse, citenia, vole... Nebudem to rozpisovat, ale dieta si na nabozenstvo nedam, lebo to v nom zadusi aj ten plamienok, ktory v kazdom cloveku blika......Nabozenskej nauke sa da naucit, ale viere v neviditelne sily, schopnosti, dobro a spravodlivost aj za cenu vlastnej straty sa neda naucit... k tomu clovek musi prist inou cestou........Rozhodni sa spravne. 🙂
Na druhej strane, neviem co vsetko zahrnaju osnovy etiky. Ak to maju byt tie hrozostrasne vizie o "naturalnej" sexualnej vychove, tak hm, neviem, ale pochybujem.......skor to bude naozaj filozofia zivota.....

kikusa8
9. feb 2014

podla mna by sa nabozenstvo ani nemalo vyucovat na skolach... Je to kazdeho osobna vec ci a comu veri a preto nech si to aj riesi vo vlastnej rezii a vo svojom volnom case. Skolstvo tymto pripravuje dalsie ovecky do chotora cirkvi.

kofoluska
9. feb 2014

@lubikan Viem, ze je to len dieta - ale neskusila si sa opytat jej, co by xcela radsej? My sme nasho syna nedali ani pokrstit, nechavame to na neho, ked bude mat dost rokov, aby sa rozhodol sam. Manzel veriaci nie je, ja cikrev ako instituciu neuznavam, Boha nosim vo svojom srdci. Cestu k nemu som si nasla az v puberte. Takze nie je pravda to, co sa pise v prvom prispevku - ze sa nebude musiet rozhodovat. Tvoja dcera bude k viere Tebou vedena bez ohladu na to, ci na nabozenstvo chodit bude alebo nie. A historiu krestanstva sa dozvie na dejepise. 🙂

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vivusika
9. feb 2014

@lubikan ja nie som náboženský fanatik, do kostola chodím sporadicky, ale dcéra chodí na náboženstvo - však sa tam naučí históriu kresťanstva tak, ako na žiadnom inom predmete nie. Keď bude mať z toho rozum, nech sa slobodne rozhodne, čo jej bude bližšie. Ja a deti sme evanjelici, muž je katolík.

bridgetfidget
9. feb 2014

@kikusa8 nabozenstvo by sa malo ucit podla mna, ale nie na pripravu oveciek, to mas pravdu. Mala by to byt nauka o nabozenstvach sveta, tak ako v mnohych inych krajinach. Ucit sa o roznych vierach, bez toho, aby sa s nejakou tiE deti museli zosobnovat. Hodiny pripravy na prijimanie a birmovku by mali byt dobrovolnou aktivitou v ramci kostola, nie sucastou skolskeho vyucovania. Je to potom nefer, ze evanjelik/ zid etc vlastne musi ist na etiku, a vedomosti o viere nadobudnut vo volnom case, kym katolici to maju v ramci skoly ( ja som chodila na etiku, ale mam kamaratky, ktora musela chodit na etiku leno ako evanjelicku ju katolicky katechet na nabozenstvo neprijal, tak po skole chodievala na svoje mimoskolske nabozenske hodiny)