Môžu byť dve krstné matky u kresťanov bez mužského zastúpenia?

27. júl 2022

Dobry den , mozu byt dve krstne mamy u krestanov bez muzskeho clena zastupeneho ?
Ked saa nieco stane rodicom a babkom , dedovi
Vychovavaju ich ptm krstny rodicia deti ?

janai1
27. júl 2022

Nie, krst nie je žiaden právny úkon

pribinak
27. júl 2022

Dve ženy sú ok.

Nie, krstní rodičia nemaju žiadny právny nárok na dieťa.
Ak sa v prípade úmrtia rodičov chcú starať o dieťa, budú si musieť požiadať o NOS tak ako akýkoľvek ini príbuzní

janetinka27
27. júl 2022

u katolikov bud jeden krstny rodic alebo zena a muz, nemozu byt dve zeny
v pripade, ze sa o deti musi niekto postarat, ked rodicia nemozu, rozhoduje sud

malarybka3
27. júl 2022

@janetinka27 ja som katolík a sestrinej malej sme šli za krstnú 2 ženy. No bolo to v Nemecku, čiže to neni podľa mňa problém. Len ktovie ako sa k tomu stavia konkrétna farnosť na Slovensku.

nyusika
27. júl 2022

@malarybka3 niektore farnosti na Slovensku maju problem aj s jednou, no nevydatou zenou, zial....

janetinka27
27. júl 2022

@malarybka3 v nemecku neviem ako to je, na slovensku dve zeny u katolikov nemozu byt.

hefo
27. júl 2022

V Nemecku sa často vo svojich aktivitách nenechávajú rušiť oficiálnym katolíckym učením...

vroni
27. júl 2022

Na dve ženy sa treba spýtať farára, niektorí súhlasia, iní nie. Okrem sk som sa nestretla s tým, že by to mal byť problém. Právne nemajú krstni rodičia žiadne práva ani povinnosti, ide čisto o morálnu "funkciu"

janetinka27
27. júl 2022

hovori o tom kodex kanonickeho prava, kanon 873. neviem, preco by sa to malo "ved sa opytajte" robit inak

nekonecna_katastrofa
27. júl 2022

Mal by byť jeden muž, jedna žena. My ale máme 2 ženy - jedna oficiálna krstná, druhá zapísaná ako svedok krstu, voláme ich obe "krstná". (Len pre ujasnenie, nie sú to lesbičky, len jedna je moja sestra, druhá neter a sú krstné mojej dcérke).
V prípade, že sa rodičom niečo stane, o deťoch rozhoduje súd a umiestňuje ich do najbližšej rodiny, nie automaticky krstným rodičom.

zuzinka888
27. júl 2022

Krstni rodičia sa zavezuju ze budu pomahat rodičom s vychovov vo viere - nie so starostlivostou(aj ked dobrovolne mozu). Nie je ziadna pravna povinnost sa o deti starat po smrti ridicov skor moralna.

spadnutaslivka
27. júl 2022

jedna bude krstná a jedna svedok krstu.

eva233
27. júl 2022

Píšeš o krestanoch... Hovoríš o katolíkochh alebo evanjelikoch?.... Teoreticky by 2 ženy nemal byt problém skôr sa farár môže pýtať prečo prave 2 ženy a hlavne ci spĺňajú potrebné kritériá.... A ako tu už bolo viackrát spomínané, nie sme v americkom filme takže deti zveruje súd väčšinou najbližšej rodine a teda napr starí rodicia, ujovia, tety atď...