Môžem sa vydať v kostole?

18. feb 2023

Keď mam dieta z predošlého vztahu a s ex sme neboli zobratí, mozem sa vydávať v kostole keď budem mat noveho partnera?

kacena4
18. feb 2023

ano mozes, kedze nemas prekazku prveho manzelstva zosobaseneho v kostole

deti95060810
18. feb 2023

áno... lebo si nebola vydatá...
ale zas musíš spĺňať všetky náležitosti ktoré vyžaduje cirkev...

maranta_leuconeura
18. feb 2023

Jasne, tym pokrytcom nejde o to, ako realne zijes, hlavne si ze este nemala svadbu v kostole 🙃

ninka297
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
deti95060810
18. feb 2023

@maranta_leuconeura prečo tak reaguješ ... nie som síce katolíčka, ale načo urážať druhých ľudí...

dskjhfdlkdjhl
18. feb 2023

Aspon jeden z vas musi mat vsetky potrebne sviatosti, tomu druhemu sa da vybavit dispenz.

paulinam99
18. feb 2023

Načo by si to robila.
Kostoly sú pozostatkom z minulosti.
Dnes už ľudia predsa neveria na bosorky, či hnev Boha.

P.S.: Keby totiž "Boh" existoval, nebolo by ani zemetrasenie v Turecku a ani vojna na Ukrajine.

Ľudia, však v 21. storočí vedy a digitalizácie začnite ten mozog už konečne aj používať a neverte na rozprávky spred 10. - 15. storočia. A neničte tou sektárskou dogmou aj svoje deti.

spadnutaslivka
18. feb 2023

@paulinam99 ľudia, ktorých držal v kostole strach z Božieho hnevu, už dávno odišli. Je moderná doba a do kostola ide ten, kto chce, nie ten, koho tam niekto strachom naženie. A viera je o niečom inom a nie o strachu z Božieho hnevu 😉

dianka555
18. feb 2023

Jasné že môžeš mať svadbu v kostole, pravidlá vymyslela cirkev. Z morálneho hľadiska je to každého osobný názor. V minulosti dávno by si tu svadbu nezmohla mať aj keď si nebola vydatá, bol prísľub manželstva a manželstvo už bolo konzumované to znamená že už bolo naplnené bol sex. Teraz je tu úplne jedno, hlavne ak si nebola vydatá v kostole , stačí že len na úrade ty alebo partner tak môžete mať svadbu v kostole. Existuje aj anulovanie sobáša. V cirkvi je to tak, všetko sa dá hlavne tak nenápadne sa dá obálka, Milodar pre cirkev. Koho už len zaujíma že ľudia boli predtým zobratí len úradné a sú tam aj deti. Teraz už neplatí že musíš ísť čistý do manželstva. Aké storočie také má cirkev pravidlá.

maranta_leuconeura
18. feb 2023

@deti95060810 @ninka297
A napisala som snad nieco co nie je pravda? Koho som urazila? Ci zit s partnerom, mat sex a dokonca deti pred manzelstvom je pre cirkev uplne ok? Za mna je!, ale z pohladu viery som mala taky pocit, ze su to hriechy, ved opravte ma. Ale akonahle ma clovek svadbu v kostole a rozvedie sa, tak to uz je netolerovane, lebo fuj zly, Boh spojil... 🤔 Boh sa pozera teda asi len v kostole, to medzi tym ho nezaujima?

paulinam99
18. feb 2023

@spadnutaslivka Veď OK, len mi prosím vysvetli, ako môže Boh dopustiť utrpenie alebo smrť toľkých bezbranných ľudí nielen v Turecku (islamisti - tí asi Boha netrápia), ale najmä tých na Ukrajine ?

deti95060810
18. feb 2023

@maranta_leuconeura škoda na teba reagovať... nemáš potuchy čo je slušnosť , pokora a hlavne TOLERANCIA.

terezka1947
18. feb 2023

@paulinam99 Boh nikdy nikomu neslubil život bez utrpenia,choroby, smrti.

paulinam99
18. feb 2023

@terezka1947 Prepáč, ale život so smrťou je nezlučiteľný, čiže Boh ak sľúbil život so smrťou, to už nie je život. Život s utrpením - áno, život s chorobou - áno, ale život so smrťou - NIE, lebo to už život nie je.

Mimochodom, je veľmi "zaujímavé" sledovať veriacich, ako si všetky logické nezmysly dokážu sami pred sebou obhájiť ... lebo Boh.

Kto študoval vieru, ten vie, že viera je dôležitá pre psychiku človeka, ale vždy v prípade bez potvrdených faktov ide IBA a LEN o tzv. SUBJEKTÍVNU PRAVDU, ktorá nie je OBJEKTÍVNOU PRAVDOU.

P.S.: Podľa môjho názoru väčšina druhov VIER plní iba úlohu biznisu so psychickým zdravím človeka. Keď Ťa neviem vyliečiť FAKTICKY, tak Ťa začnem liečiť VIEROU. 😉
Hlavne, že dobre platíš .... (ideálne do zvončeka mimo účtovníctvo a kontrolu ... je to dobré na pranie špinavých peňazí ... treba len lepšie študovať škandály vo Vatikáne a ich bankách). Svojim spôsobom aj arcibiskup Bezák bol vyhodený len preto, že poukázal na "zvláštny tok peňazí" .... preto musel odísť. Už je odvtedy ďalší pápež, ktorý tiež drží líniu, čím len potvrdzuje to, že je to skazený a špinavý systém toku peňazí bez účtovania a kontroly štátu (viď. Vatikánska zmluva). Ale tak ovečkám stačí slepo VERIŤ a pomáhať ZLU, hoci v dobrej VIERE. Existencia Boha nebola vedecky preukázaná, čiže zostáva v polohe rozprávok 1000+1 noci, resp. 52+1 nedele v kostoloch. 😉

terezka1947
18. feb 2023

@paulinam99 rešpektujem tvoj názor.

lesana25
18. feb 2023

@maranta_leuconeura a nie je skôr pokrytec ten, ktorý nežije podľa prikázaní, v cirkev neverí, ale svadba v kostole musí byť?

A hlavne, ani chlapa nemá keď sa pýta hypoteticky, ktovie na aký kúsok zase natrafí.

dianka555
18. feb 2023

K diskusii, nás na náboženstve mníška učila, pred manželstvom by sme nemali mať sex ani jeden z páru, manželstvo by malo byť uzavreté v kostole a potom ako manželia sex. Vtedy sa akurát riešil HIV a prenos pohlavných chorôb, mali sme tie prednášky a drogách, sexe a tak. Mníška sa riaditeľke vyjadrila len k tomu tak že ona sa nebojí o deti lebo v cirkvi je zakázaný sex pred manželstvom tak sa nemôžeme nakaziť HIV, syfilisom atď , keďže sme čistý. Len dávno pred naším letopočtom sa tiež množili ľudia Neandertálci, človek moderný atď. Tam bola aká cirkev? Evanjelická, jehovisticka, Scientológia, Mormoni....? S tými peniazmi ohľadom Bezáka a zvyšku je pravda. Košíček si cirkev dá aby boli príspevky pre kostol, farárke, farárovi to asi nakázal Boh. Že som nič z hora doteraz nepočul Asi preto že nie som farmárom.

janetinka27
18. feb 2023

@dianka555 mylis sa,ak mali svadbu dvaja neveriaci na urade a rozviedli sa, je to prekazka na cirkevny sobas.
K obalkam a podobnym hlupostiam v tvojej odpovedi sa radsej nevyjadrujem.

@dskjhfdlkdjhl ziadny z nich nemusi mat vsetky potrebne sviatosti,stavi ak je aspon jeden z nich pokrsteny

@paulinam99 Boh nikomu zbran do ruky nevlozil,ani nikoho nenabada zabijat alebo nenavidiet.to robia ludia sami jeden druhemu.
Boh nam dal vecny zivot, dava ho kazdemu.

dskjhfdlkdjhl
18. feb 2023

@janetinka27 vsetky potrebne sviatosti nie je to iste, co vsetky sviatosti.

paulinam99
18. feb 2023

@janetinka27 "Boh nam dal vecny zivot, dava ho kazdemu."
Ten večný život mi prosím vysvetli bližšie. Ak lekár skonštatuje moju smrť, moje telo spopolnia v krematóriu a urnu s popolom pochovajú do zeme", tak ako budem ďalej "večne žiť" ? Prosím o upresnenie. Vopred ďakujem. Naozaj ma to zaujíma, ako to ide večne žiť, keď telo už neexistuje.

janetinka27
18. feb 2023

@dskjhfdlkdjhl to co si napisala,vyznelo,ako keby ich mal mat viac.alebo ake sviatosti si myslela?

janetinka27
18. feb 2023

@paulinam99 este si nepocula o vecnom zivote? Zivot je viac ako si dokazeme predstavit. Neviaze sa iba na fyzicke telo. Ale o tom si uz zrejme velakrat pocula, len si tomu neuverila. Myslis, ze ked tvoje telo zomrie, skoncis, nebudes.

dskjhfdlkdjhl
18. feb 2023

@janetinka27 myslim, ze som sa vyjadrila jasne-vsetky potrebne. Ak staci jedna, tak potom ta jedna je vsetko.

bylinka25
18. feb 2023

Áno môžeš mať svadbu v kostole, ak si nemala už predtým svadbu v kostole.
Ak chceš úprimne žiť vo viere a vychovávať tak aj vaše deti, nemal by byť problém.
Len si uvedom jedno. Svadba v kostole, to nie len krásne vyzdobený kostol, biele šaty, družičky, ale záväzok na celý život.
Ak cítiš úprimne, že to chcete obaja a aspoň jeden z vás má sviatosti, prípadne aspoň sviatosť krstu, nevidím v tom žiaden problém.
Ja som sa vydávala v kostole, plne si uvedomujem , že naše manželstvo je uzavreté pred Bohom, navzájom sme si vyslúžili sviatosť manželstva.
Ak si teda rozhodnutá , že chceš mať sobáš v kostole, rátaj s tým, že budeš musieť absolvovať snúbenecké náuky, čí už formou 4 piatkov, alebo formou "víkendovky".

dianka555
18. feb 2023

@janetinka27 presne tak som to myslel, už keď mali jednu svadbu či len na úrade už by svadbu nemali mať v kostole, rozvod cirkev nepovoľuje. Svadbu v kostole môžeš mať lebo si mal prvú, druhú...len na úrade, druhu v kostole nemôžeš mať lebo prvá už v kostole bola, samozrejme ak neprebehla anulacia manzelsta. V podstate je to isté tie isté veci sa robia v manželstve či je sobáš v kostole alebo na úrade. Najlepšie by bolo zrušiť podmienky na uzavretie manželstva v kostole, keď sa môžu brať rozvedený v kostole lebo boli na úrade tak nech platí výnimka pre všetkých, nie len pre určitú skupinu ľudí.

paulinam99
18. feb 2023

@janetinka27 Takže "duša" žije ďalej ? Kde a ako ? Prosím upresniť.

maranta_leuconeura
18. feb 2023

@lesana25 pokrytci su pre mna aj ti co to dovolia/schvaluju, hoci navonok sa tvaria ako nejake moralne kompasy a vzor pre nas neveriacich 🙂

zuzuliennka1
18. feb 2023

@paulinam99 ked tomu neveris, naco do toho rypes?

maranta_leuconeura
18. feb 2023

@deti95060810 kde pisem, ze to netolerujem? Mam aj veriacu rodinu a ved ked chcu, nech veria a nech podla toho ziju. Rovnako autorka, ked nechcela zit v manzelstve a deti chcela mat aj tak, je to len jej vec. Preco som podla teba netolerantna? Len tomu nerozumiem, ze plati na rozne situacie dvojaky meter, no ked chcem logicke vysvetlenie, tak uz mi chyba slusnost a tolerancia 🤔

mamkabeika
18. feb 2023

@terezka1947 súhlasím

@paulinam99 Predsa to je Božia logika. Svojho vlastného Syna dal brutálne zavraždiť.

Viera sa nedá logicky vysvetliť. Ako sa nedá logicky vysvetliť ani prečo jeden človek zomrie a druhý žije. Prečo niektorá žena má aj 4deti, zatiaľ čo druhá (dokázateľne zdravá so zdravým mužom deti nemôže mať)
Doktori by vedeli rozprávať, že sú situácie, ktoré sa nedajú rozumom pochopiť či logicky vysvetliť. Prečo sa niektorí ľudia uzdravia a iní nie, atď.
My ľudia sme mnohokrát bezmocní. Viera nám dáva nádej a silu.