Môžem dať dieťaťu meno Maruška?

mkopcekova
25. aug 2013

Ahojte,

mám otázku, či môžem dať dievčatku meno Maruška, aj keď nie je v Slovenskom kalendári?
Je to skôr česká prezývka mena Mária, ale neviem, či mi ju zapíšu na matrike.
dakujem pekne

mirkakab
25. aug 2013

môžeš, ked som bola v pôrodnici narodila sa Lejla a bez problemov 🙂)

sharlotta
25. aug 2013

Musis preukazat, ze take meno v nejakom state existuje.

monyccka
25. aug 2013

Zapisu, ak zdokladujes existenciu. Myslim, ze postaci cesky kalendar s vynimocnymi menami. Tam by mala byt. Je to krasne meno, ajmy sme ho zvazovali, len tvar Marusa sa mi nepacil. Ale Maruska je naaaadherne 🙂

lenka.s
25. aug 2013

Marusku ti zapisu, jednu poznam a normalne ma meno zapisane v rodnom liste 😉

cerez
25. aug 2013

Tak ja mám doma mamu s menom Marie, rodina a známy ju volajú Maruška. Slovensky Mária, česky Marie.

jabadaba
25. aug 2013

neviem ako u nas ale v Holandsku su pomerne oblubene taketo obdoby slovanskych mien. Poznala som osobne dievcinu Marushku. Ktovie, mozno by Ti v pripade problemov teda stacilo odvolat sa na Holandsko a ich kalendar. Mrkni na nete ci toto meno aj uvadzaju oficialne. A ak ano potom to predlozit matrike, ak by sa zdrahali.

anjelicek26
25. aug 2013

Zapisat zapisu, ale davat dietatu zdrobneniny je sice rozkosne, ale v dospelosti? Z Marusky bude u kamaratov Marus prinajlepsom.. a pre urcite povolania je taketo zdrobnene meno vyslovene nevhodne, ja by som si to premyslela.

winka99
25. aug 2013

hm, vcera zalozena tema a termin porodu 2009...ci to ja zle vidim? pokrocila hodina? 😀

janicka11
26. aug 2013

somnou lezala v porodnici jeena narodila sa jej maria a stale ju vsetci volali maruska

norcima
26. aug 2013

Ja som mala spoluziacku na zakladnej marusku 🙂

terezka1947
26. aug 2013

moja kamoska je maruska(Maria original)....a uz ma 36 a stale je Maruska....podla mna pekne meno...urcite krajsie ako "cudzokrajne cudzopasniky" pre nase deturence 😀 😀
inak,keby som mala raz dceru,urcite by bola Maria....

hameeda
26. aug 2013

určite môžeš, ja mám chlapcov Abraham a Omar

dadika2504
26. aug 2013

Najlepšie je zájsť na matriku a opýtať 😉 My máme doma dcéru s menom Ria, čo je vlastne nemecká skratka Márie a okrem Riušky ju rada volám aj Maruška, keďže je to stále pre mňa meno Mária 😀

stanislavao
26. aug 2013

Maria je krasne meno. a Marii sa hovoria Maruska. Predstavte si, ze nejaka 50 rocna pani sa predstavi v praci, alebo niekde, ze Maruska xyz. dost blbe. dajte jej meno Maria a mozete jej hovorit Maruska.

maznacik007
26. aug 2013

Podla mna ti Maruska zapisu uplne v pohode, ak mas obavy spytaj sa na matrike tam maju zoznamy mien... skor by som sa zamyslala nad tym ako vam budu doma hovorit mala Maruska a velka Maruska ...to by ma asi odradzalo ... 😉

julu1984
26. aug 2013

Preco by si nemohla dat? A sprosty kalendar by som neriesila! koli comu koli meninam? A ake problemi na matrike neviem? Ja ked som sa vydavala za cudzinca tak sa tiez volal tak ze to meno neni v sk.kalendari a nase baby sa tiez bude volat tak,ze nebude v sk kalendari a co? Uz by najracej pridavali mekčene ,ale nedovolim v ziadnom pripade!.Ja si myslim pokial to je normalne meno ze neni vymyslene tak je vsetko v poriadku a Marušku poznaju ešte z dectva! A co taky činania? alebo pakistanci? zijuci na slovensku? ti neriesia ci pozna matrikarka alebo nepozna....Ak si si neni ista tak zajdi na urad alebo napis M.eilom ze ci su s tym vyrovnany ze ked das take meno....

matuskova003
26. aug 2013

moja kamaratka sa vola Maruška, aj sme ju tak volali , vobec mi to nepride zvlastne alebo smiesne prave naopak je už dospela a moc jej pristane ! 🙂

grettka
26. aug 2013

nie je tu nemieste porovnavanie cudzich mien a nasich zdrobnenin. Cudzie meno do matriky zapisu bez problemov, ak preukazete, ze dane meno ma uradnu podobu v nejakej krajine. Je to OK. Ale zdrobnenina slovenskeho mena, nie je uradna podoba daneho mena. Meno Maruska je vlastne zdrobnenina mena Maria a teda uradna podoba je Maria. To je ako keby niekto chcel zapisat meno Matko namiesto Martin, a podobne. V pripade mien napr. Janka a Danka tieto existuju aj v uradnej podobe ako zdrobneniny.

Takze skratka treba si zistit, ci meno Maruska existuje ako uradna podoba mena, ak ano, zapisu, ak nie, tak nie.

tova
27. aug 2013

v detstve Maruska, v dospelosti Mara

minnie55
27. aug 2013

Jasné, daj Marušku a potom jej zožeň ešte 12 Mesiačikov....

kuwait
3. okt 2013

Maruska je domacky Maria,je to podla mna najkrajsia verzia toho mena.No ci ti to na Slovensku tak daju zapisat neviem.Alain Delon ma Anuschku lenze to je vo Francuzsku

kristina.mihalovicov
3. okt 2013

prepáč ja by som nedala, u nás jednej stále hovoria Maruš a to je teda des.

m_ij_ka
3. okt 2013

na matrike ti ho zápíšu, ale radšej by som jej dala zapísať meno Mária a doma ju volala Maruška keď sa ti tak páči toto meno

zigzag
3. okt 2013

ja som anna a vsetci ma volaju anicka, je to o tom ako ta volaju rodicia, a ked ma niekto volal anca, tak som si to s nim vybavila ze ja niaka anca nie som... a bolo,,, si myslim, ze maruska je pekne meno, urcite krajsie ako neaka esmeralda, ci dajdala, ci neake ine cudzokrajne meno,,,a so slovanskym priezviskom, :P uzas :D

@minnie55 o tych mesiacikoch pises preto, ze mas doma mickey mousa? minnie ??? :D neurazaj a nezosmiesnuj 😠

kristina74
13. okt 2013

Moja najmladsia dcera je Maruska, ma velmi rada svoje meno, je srvrtacja a na cekej sjole su len dve Marusky, takze nie je to velmi pouzivane meno. Pokrstena je Maria, mne sa to meno velmi oaci, lebo je nan mnoho variacii, Mia, Ria, Majka, Maruska.
Inak do susedstva sa pristahovali starsi manzelia, pani sa vola Maria, no manzel ju oslovuje Maruska, je to krasne a vobec to neznie infantilne, aj ked je pani uz dochodkyna.
Ak sa dokaze povod mena, urcite sa da zapisat meno Maruska na matrike, myslim ze je to Maruschka.

lubenka131
13. okt 2013

Myslím ze ti ju zapíšu ako chceš...kamarátka dala Mia a meniny bude mať na mariu.inak moja mama aj sestra sú márie ....a mame sa celý život hovorí maruša a sestre tiež maruša/maruška....
@minnie55 to čo bolo za vetu?si maximálne trápna o čom točíš?slušne sa spýtala na normalnu vec a ty si sa došla ukázať či čo? Keby dala aj meno krasomila alebo aké ty nemáš čo riešiť...!!

sisi17
13. okt 2013

Kočky, ja som Mária a je super, že ľudkovia okolo mňa majú na výber ako ma volať. Malá som bola Marienka, Maruška, Majuška, od puberty Majenka, Majinka, Majka, Maja a teraz v dospelosti, ako sa komu páči a mne sa páči všetko. Takže ja by som bola za klasiku, teda Mária. Ale je to len môj názor. Prajem veľa šťastia. Majka

alushka1258
7. júl 2015

Kočky prosím Vás , môžem dať dcérke meno Mia aj keď nie je v Sk kalendári ?

mateson
8. júl 2015

určite áno.

ornela_tn
8. júl 2015

naša malá sa volá Maria, bez dlhého á a doma ju voláme Maruška, aj v škôlke si už zvykli a vlastne všetci ju tak volajú...