Môže byť viacero krstných rodičov?

sandri
9. sep 2013

Ahojte, riesim dilemu. MM je katolik, ja ateistka, ale nemam nic proti tomu, aby bol maly pokrsteny v kostole. Kedze MM je jedinacik, predpokladala som, ze krstnymi budu moja sestra s jej MM. Lenze som zistila, ze kedze nemaju birmovku (sestra nie je ani krstena), tak v kostole byt krstnymi rodicmi nemozu. MM to chce riesit tak, ze krstnym bude jeho bratranec. V principe by som nemala nic proti, ale oni sa ako rodina vobec nestykaju, vidia sa max. 1x do roka, aj to niekedy nie. Naco je malemu krstny otec, ktoreho uvidi mozno 10x za zivot? Kedze ma vsak nikto iny nenapada, kto by mal z nasho okolia birmovku, a teda mohol byt krstnym v kostole, napadlo ma ako riesenie urobit malemu aj uvitanie do zivota na matrike a tam uviest ako krstnych rodicov moju sestru s MM. S tymi sa totiz stykame stale, takze maly s nimi bude v kontakte. A beriem to aj tak, ze keby sa nam nieco nahodou stalo, tak by som chcela, aby maly vyrastal u sestry a nie u bratranca MM, ktoreho vobec nebude poznat. Len neviem, ci je to technicky mozne? Mate s tym niekto skusenosti?

katren
9. sep 2013

@sandri na matrike je len uvitanie do zivota a NIE KRST....na matriku ani krstni rodicia nechodia... sviatost krstu mozes prijat IBA v kostole a od kňaza /za obvyklych podmienok, nie v tych nezvycajnych/, nie od matrikarky... 😉

stanislavao
9. sep 2013

presne tak. kam chcete pisat na matrike krstnych rodicov? to sa nikde neuvadza. to si mozete povedat sami medzi sebou. skratka MM znamena moj manzel, cize spojenie moja sestra a MM je dost odveci. asi myslite jej manzela = setrinho manzela. pokial sa s bratrancom vasho manzela nestykate, naco ma byt krstnym? inak cele to maju na hlavu postavene. neviem preco musi mat krstny rodic aj birmovku. ja to beriem len ako formalitu a vobec sa na krstnych a nekrstnych "nehrame" vsetko su detom rovnake tety.

michellka85
9. sep 2013

v kostole Vam staci aj jeden krstny rodic - ak je krsteny a vhodny adept sestrin muz, tak moze to byt on a medzi Vami ako rodinou bude aj Tvoja sestra ako krstna, aj ked nie "papierovo" 😉 tot moj navrh 😵

sandri
autor
9. sep 2013

@michellka85 bohuzial, sestrin manzel nema birmovku, takze on to byt nemoze 😒

sandri
autor
9. sep 2013

@stanislavao pomylila som sa, myslela som sestrinho muza 😉

kaktusik007
9. sep 2013

@sandri my krstime o par dni - krstna bude moja kamaratka, inak bratova byvala ;) a ani nie je pokrstena - ale to zalezi vsetko od knaza, ktory krsti....

Osobne - pre tie ktore pisu ze sa to neda - si myslim ze knaz ju uvedie ako "svedka krstu " a do kolonky krstny rodic da niekoho ineho, ale mne je to jedno, pre mna bude kamoska kmotrickou ;). A to, ako ju budu mat zaevidovanu vo Vatikane mi je fakt fuk ;)

Takze aj toto je cesta - no treba to riesit s knazom, nie na konovi ;)

Po krste dam vediet, krstime 22- ho

fajtka1505
9. sep 2013

ahoj, ak nevadi fararovi mozu tanm byt obaja, my sme tak riesili jeden krst, boli papierovi krstni a ti co mali byt naozaj ale nemohli kvoli sviatostiam... v kostole boli aj ti aj ti a nikomu to nevadilo... na matrike sa robi uvitanie ale to si nevybavujes ty aspon u nas je to hromadne a domov chodi pozvanka, tam treba len rodicov alebo aspon jedneho z nich 🙂

sandri
autor
9. sep 2013

No, ja som pri tych krstnych vychadzala z info na matrike, kde sa uvadza: V prípade, že majú záujem o zapísanie do pamätnej knihy aj krstní rodičia stačí, ak o tom pri vstupe do obradnej siene informujú zodpovednú pracovníčku. - Cize to musia byt krstni rodicia z krstu z kostola? Podla mna nie.

sandri
autor
9. sep 2013

@fajtka1505 @kaktusik007 velmi pekne dakujem za info, skusim sa tak dohodnut s MM, ze papierovo bude krstny v kostole bratranec (kedze nikto iny z rodiny nema birmovku okrem neho a MM) a moja sestra s muzom budu uvedeni ako svedkovia krstu... to by snad slo 😉

aksniteb
10. sep 2013

@sandri ahoj, my sme mali podobný problém, nami vybraní krstní rodičia nespĺňali podmienky, navyše žijú spolu aj keď nie sú zobratí ... narovinu sme sa spýtali na fare, aké máme možnosti a povedal nám, že ich môžu zapísať ako dcériných svedkov krstu a v prípade, že v budúcnosti si dorobia sviatosti a zoberú sa v kostole, automaticky sa stanú aj krstnými rodičmi 🙂
takže krst prebiehal normálne, boli tam obaja, držali sviečku aj košieľku - akurát v tom zápise sú uvedení ako svedkovia krstu nie ako krstní rodičia 🙂
takže, moja rada, skúste sa najskôr spýtať v kostole, kde plánujete krstiť aj na takúto možnosť 🙂

sandri
autor
10. sep 2013

@aksniteb vdaka za radu, vyskusame.

martina1213
10. sep 2013

@ aksniteb ak spravne chapem tvoj komentar na krste ste mali iba svedkov krstu a ziadnych krstnych rodicov?

kaktusik007
16. sep 2013

@aksniteb aj mna by to zaujimalo... kto bol - teda je - zapisany v kolonke krstny rodic? 🙂

bastilly
16. sep 2013

@sandri birmovku ku krstu nepotrebuje , ani ku sobasu...kludne moze ist ten tvij svagor

aksniteb
16. sep 2013

@martina1213
@kaktusik007
áno, tak nám to vtedy hovoril aj ten kňaz, že proste ich nemôže zapísať ako krstných rodičov, keď nespĺňajú potrebné podmienky ale ako svedkov krstu. Aj v žiadosti o krst boli napísaní ako svedkovia krstu (škrtol krstní rodiačia a napísal to nad to). Krst prebiehal úplne normálne bez nejakých zmien, dokonca ich oslovoval ako krstní rodičia

kaktusik007
16. sep 2013

@aksniteb takze kolonka krstni rodicia prazdna... super, to som chcela vediet, krstime totiz teraz tuto nedelu a krstna mama nie je ani pokrstena 😀 😀 😀

aksniteb
16. sep 2013

@kaktusik007 neni prázdna, len krstný rodič je prepísaný na svedok krstu 🙂

kaktusik007
16. sep 2013

@aksniteb ahaaaa - ja ze su tam dve kolonky 😀 a ono iba jedna... jasneeee, chnapem 😀 😀 😀

lucinkab
16. sep 2013

@sandri to mate blbeho farara, na krstneho rodica staci aby mal krst a prve svate prijmanie -birmovku netreba... spytaj sa ineho farara a ten by nemal mat problem 🙂

piacere
16. sep 2013

@lucinkab nestačí 🙂 Krstný rodič musí mať aj birmovku. Ak ju nemá, tak je do krstného listu zapísaný len ako svedok krstu.

My sme to takto mali pri prvom synovi a bude to tak aj teraz pri druhom. Krstnou mamou je moja sesternica, ktorá má aj birmovku, takže bude krstnou mamou. "Krstným otcom" je mužov brat, ktorý birmovku nemá, takže bude opäť zapísaný iba ako svedok krstu. Kňaz nám pri prvom povedal, že ak by si tú birmovku niekedy v budúcnosti urobil, tak bude prepísaný na krstného rodiča.

lucinkab
16. sep 2013

@piacere no nam farar povedal to co ti pisem....keby musel mat kazdy birmovku nie su krsty

evelynm
16. sep 2013

@lucinkab celkom trufale oznacit farara za blbeho...

lucinkab
16. sep 2013

@evelynm ja sa tu nejdem hadat a mimichodom aj farar je len obycajny clovek a nie neviem co...a moze sa mylit...

evelynm
16. sep 2013

@lucinkab jasne aj farar je omylny clovek, omylny vsak neznamena blby. Ani ja sa nechcem hadat, len nerozumiem, preco hned cudzieho cloveka, ktoreho nepozna, niekto oznaci za blbeho. Ak by to niekto napisal o tebe, predpokladam, ze by sa ti to nepacilo.

sandri
autor
16. sep 2013

@evelynm @lucinkab baby, nehadajte sa 🙂 vdaka za rady a nazory, skusime viacerych fararov a uvidime co nam povedia 😉

evelynm
16. sep 2013

@sandri ved sa nehadame. Aspon ja to teda vobec nevnimam ako hadku. Len som napisala svoj nazor. O tom je predsa diskusia.
Ked sme krstili deti my a ked sme my s manzelom isli za krstnych, pozadovali od krstnych na fare birmovku. A to sme tie krsty absolvovali vo viacerych kostoloch. Manzel ma birmovku, tak on je zapisany ako krstny otec a ja - bez birmovky, som zapisana ako svedok krtstu. A naopak - krstna mama nasich deti ma birmovku, jej manzel nie, tak su zapisani tiez ako my - krstna a svedok krstu. V reale sme, samozrejme, krstni rodicia obaja. Inac, myslim, ze je to tak spravne. Ak chce niekto krstit v kostole, tak ma respektovat pravidla, ktore platia. A predpokladam, ze tie pravidla su pre vsetky kostoly na Slovensku rovnake, ci? Ak niekde robia farari vynimky, zrejme si to nejak dokazu obhajit. Ale nerozumiem, preco sa nad tym niekto pohorsuje. Ved nikto nikoho nenuti krst absolvovat, ak sa mu nepacia urcene pravidla.

sandri
autor
16. sep 2013

@evelynm ja tiez mam info, ze to funguje ako si napisala. Na druhej strane viem, akeho sme mali pohodaka farara na nasej svadbe a ze mnohe veci nam zjednodusil (napr. poucenie trvalo 20 min 😉 ). Preto je mozne, ze sa to da aj inak. Uvidime, popytam sa.

palomka
16. sep 2013

@lucinkab @evelynm @sandri ano je to pravda co pisala evelynm, ze krstny rodic ma mat aj birmovku. ma mat vsetky sviatosti. ani nam pri dcere nepovolili za krstnu svagrinu, ktora je pokrstena,ma 1sv. prijmanie, ale nema birmovku. a preto mala dcera len jedneho krstneho rodica. nejde o to, ci je blby farar, ale o to, ci je ludsky alebo nie...a co pre neho znamena sviatost krstu 😉 existuju aj takí ktorí pokrstia deti aj nezosobasenym parom....
mne je to v podstate jedno, ale nech to robia vsade rovnako bez vynimky 😀

jajka71
16. sep 2013

pohybujem sa sluzobne aj na fare, viem o tom svoje, krstnym rodic musi mat birmovku, ak sa v rodine nanajde nik, kto ma birmovku, ale maju prve sv. prijimanie, tak su napisani ako svedkovia krstu a laickou verejnostou su oznacovani ako krstni rodicia, ale nie su krstnymi rodicmi v pravom slova zmysle,
neverim, ze by si niektori z rimsko katolickych knazov dovolil povedat, ze krstny rodic nemusi mat birmovku, zrejme len povedal, ze krstny rodic nemusi mat birmovku a v zapisnici ho oznacil za svedka krstu, inak si to neviem vysveltit