Môže byť krstný priateľov brat a krstná moja teta?

klaudika535
4. okt 2016

Ahojte , chcem sa spýtať idem dat krstit svoju dceru a moj priateľ chce za krstneho otca jeho brata , mne je prednejsia ale krsna mama , tak chcem aby moja teta bola krstna ..môže to tak byt krsny jeho brat a krsna mo ja teta ? Či musia byt krsny spolu v manželstve alebo aspon spolu ?

lesankavh
4. okt 2016

Ahoj,kľudne môže byť krsny jeho brat a tvoja teta.Ja chcem dať krsnu najlepšiu kamarátku a priateľ synovca a nie je problem. 😉

infp
4. okt 2016

samozrejme to moze byt a aj to tak byva ze krstny je zo strany otca a krstna zo strany matky. podmienky pre krstneho rodica
Má najmenej 16 rokov
Má prijaté všetky iniciačné sviatosti, t.j. krst, sv. prijímanie, sviatosť birmovania.
Ak žije v manželstve, má to byť sviatostné manželstvo
Nie je rozvedený
Vedie riadny náboženský život, aby bol vzorom pre svoje krstné dieťa
Nekatolík môže byť len svedkom krstu.

lesankavh
4. okt 2016

oprava:krstna,krstny 🙂

klaudika535
autor
4. okt 2016

Ďakujem pekne teda , lebo mne priatelova mama tvrdila to že kratneho mám dať len jeho a potom ked on raz bude mat manzelku tak bude ona krstna :D :D ale vsak krstný musia byt pri krste ..@lesankavh..@infp

infp
4. okt 2016

to uz je len ako to je v rodinach zvykom. niekto napriklad da len jedneho krstenho rodica ked nema koho

lesankavh
4. okt 2016

Ja si tiež myslím,že krstný musia byť pri krste.Nepočula som ešte o niečom takom.

obsadenemeno
4. okt 2016

@klaudika535 ja som krstna sestrinmu malemu, pri krste som nebola, lebo zijem v zahranici a na SK som sa dostala az 2 mesiace po porode a to by uz vraj bolo neskoro ze chudatko dieta, zit ako maly pohan..... lebo tych hriechov medzitym napacha....... takze tam bola jej kamoska v zastupeni. A okrem toho, som rozvedena, druhykrat vydata len na urade a nebol problem. Takisto nevediem riadny krestansky zivot, lebo v cirkev neverim. Ale pocitam, ze to vsetko zavisi od farara, ci pokrsti aj s pripadom, ako som ja 🙂

klaudika535
autor
5. okt 2016

Este sa chcem spýtať ...druhy adept na krstnu mamu mam kamaratku ale ona je vydata ...mohla by ist za krstnu a krstny teda priatelov brat ...či to je tak ze ked je krsna vydatá tak jej manžel musi byt krsny

lavinis
5. okt 2016

@klaudika535 no u nas je napr. taky zvyk, ze krstny je len jeden a potom manzel/manzelka sa stava druhym krstnym. Ja som tiez tak mala krstnu len, kym sa nevydala. Moj maly ma tiez len jedneho - mojho brata. Niektori maju dvoch krstnych, zavisi, ako kde.

elenita
5. okt 2016

Podľa mňa na to nie je vôbec žiadny "predpis", proste ako si dáte, tak budete mať 😉
To skôr tak len funguje v niektorých rodinách, ako nepísané pravidlo, že ak je krstný rodič pri krste slobodný, tak potom jeho manžel/manželka je akoby druhý krstný, ale to nijako nesúvisí s vierou alebo Cirkvou, to je len o rodinných pomeroch a zvyklostiach, a o tom, ako tých dospelých bude volať ich krstné dieťa 😉
Napríklad ja som krstná mama sestriným dvom deťom, bola som vtedy ešte slobodná, mali len krstnú mamu. Krstného otca nie.
A môjho manžela volajú krstným menom, nie krstný otec.
A rovnako je to aj naopak, ona je krstná mama mojím deťom, hoci už vtedy bola vydatá, ale jej manžel je neveriaci.... A ak by sme chceli dať k nej do páru iného krstného otca, nebol by to podľa mňa býval problém...

stanka_s
5. okt 2016

Mojmu malemu je krtna moja sestra a krstny je svagor (manzelov brat).
Suhlasim s tym co napisala infp.

zdena12345
5. okt 2016

manzel ma takto krstnych, ktory spolu nic nemaju. je to neprakticke. ak su nejake oslavy a vyznamne podujatia v rodine, musis zakazdym volat dve rodiny miesto jednej. mne to pride zbytocna komplikacia
naviac ja chapem krstnych rodicov ako tych, co maju byt nahradnymi rodicmi ako vo viere, tak keby sa nieco stalo rodicom by sa mali o dieta viac postarat... takze aj z tohoto hladiska mi to pride zvlastne riesenie ak by to mali byt dvaja uplne cudzi ludia...

mishicca
5. okt 2016

Aj ja to tak mam...akurat, ze priatelova sestra je tela a vooobec si nerozumieme..ani priatel si s nou nerozumie... Takze nedovera z mojej strany

janulienka83
5. okt 2016

@infp my mame krstnu mamu nekatolicku, a krstili sme v kostole. Je to mozno skor o ustretovosti knaza

andrejta
5. okt 2016

@klaudika535 myslím, že podstatná je krstná mama, krstný otec ani nemusí byť

infp
5. okt 2016

to som tam hodila zo stranky farnosti, ze su to oficialne poziadavky, samozrejme zavisi od konkretneho knaza, neviem ci nejak vysetruju kto ako praktizuje vieru alebo kde sa bral, avsak pokial viem musi mat aspon doklad o krste, co mam skusenost.
@zdena12345 suhlasim, ja pre mna to maju byt ludia ktori vedu dieta vo viere, preto napr ja osobne chcem aby to nebol len niekto kto je "na rade" kvoli tradicii.
samozrejme je to na kazdom a jeho volbe, pre niekoho je krst viac menej formalita

kacena4
5. okt 2016

@klaudika535 krstny rodic nemusi byt hned manzelsky par, staci ak bude jeden. ja som krstna mama dietatu ale manzel nie je. som len ja. podstatne je ze to manzelstvo je uzavrete v kostole nie na urade!!

candii
5. okt 2016

kludne.. dokonca mozu byt aj 2 krstne mamy 😂