Ktorá kresťanská cirkev zosobáši ľudí, ktorí nie sú členmi danej cirkvi?

6. júl 2024

Ahojte, neviete poradiť, ktorá kresťanská cirkev zosobáši aj ľudí, ktorí nie sú členmi danej cirkvi? Kresťankou nie som dlho a vstup do cirkvi si chcem vopred dobre premyslieť, avšak svadbu by som chcela cirkevnú, z dôvodu, že tam chcem mať pobožnosť, a nechcem rýchlo teraz riešiť vstup do niektorej cirkvi a svadbu by sme s partnerom chceli mať ešte tento rok, nakoľko chceme spolu začať žiť.

terezka1947
6. júl 2024

Bez príslušnosti k cirkvi asi žiadna.

zmrzlinka2021
6. júl 2024

ECAV určite ano

terezka1947
6. júl 2024

@zmrzlinka2021 určite nie,evanjelici tiež sobasia svojich pokrstených,resp.pokomfirivanych.
V každej cirkvi musí aspoň jeden byt ich príslušníkom.

lienka9
6. júl 2024

Celkom nerozumiem..a naco ti je cirkevna svadba,ked sa k cirkvi nehlasis..aj poboznost,ked tomu evidentne neveris..a uz vobec nerozumiem,preco potrebujes mat svadbu aby ste spolu zacali zit :D viem,ze som ti prispevkom nepomohla,len ma to zaujima 🙂

venusa85
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
venusa85
6. júl 2024

@zmrzlinka2021 je to tak ako píše @terezka1947,

gabriela2952
6. júl 2024

A muž? Ja som sa mala sobáš v evanjelickom kostole aj keď som katolík. Ale manžel je evanjelik

terezka1947
6. júl 2024

@gabriela2952 to sa dá. Keď je aspoň jeden členom cirkvi,môže mať sobáš aj s "nekrsteným,neveriacim" v danej cirkvi.
Ale neda sa nebyť nikde a chcieť tam svadbu. To je aj nelogické.

lukbe
6. júl 2024

Viem o jednom príklade, mladí katolíci, sobáš pravoslávny.

btus
6. júl 2024

a kde ste pokrstení? Predpokladám, že aspoň krst niekde máte.

lilinka88
6. júl 2024

Kresťankou nie som dlho znamená,že si z cirkvi oficiálne vystúpila? Alebo nemáš ani krst?

zmrzlinka2021
6. júl 2024

@venusa85

@terezka1947
Nemáte pravdu, som z ECAV, bežné sú aj páry napr od babtidtov,či zimnej denominacie

zmrzlinka2021
6. júl 2024

@lienka9 pretože sexuálny život patrí až do manželstva. A ak dvaja ľudia zdieľajú spoločnú domácnosť, môžu mať problém dodržať čistotu. Aj preto sme s mužom začali byvat až po svadbe. Teraz ideme mať 15te výročie.

autor
6. júl 2024

@zmrzlinka2021 asi teda ako kde, mne evanjelický farár z našej dediny povedal, že by som sa musela stať členom, že inak nevidí dôvod.

@lienka9 na to spoločne žitie si už odpoveď dostala, kvôli čistote. Nepatrím do žiadnej denominacie, do cirkvi patrí každý kresťan (do Kristovej cirkvi). Verím v Boha a nasledujem Ježiša a snažím sa žiť podľa jeho prikázani, preto.

@gabriela2952
@btus obaja sme boli ako deti pokrsteni ako katolíci. Avšak katolícka cirkev vyžaduje podpísať, že budeme deti vychovávať v katolíckej viere, s čím ja stotožnená nie som

@lilinka88 krst som mala ako dieťa, ten sa vymazať nedá

terezka1947
6. júl 2024

@zmrzlinka2021 nie je to pravda,musí byť krst a dosť vyžadujú aj konfirmaciu.
Vždy aspoň jeden z páru musí byť členom kresťanskej cirkvi,ak chcú sobáš v kostole.

rorino
6. júl 2024

Záleží od farára,co jeden neurobí,iný urobí.A je úplne jedno z ktorej cirkvi,

gabriela2952
6. júl 2024

@terezka1947 áno ja viem, preto som sa pýtala ba muža.
Anonym a prečo vlastne chceš svadbu v kostole keď s tým niesu stotožnena? Ja keby je aj manžel katolík tak by som v katolíckom tiež nechcela, mali by sme na úrade. Mybsme rovno aj dcérku krstili v evanjelickom .
Ale ako píšu dievčatá vyššie každý kňaz to ma inak.

lenkakravcova
6. júl 2024

Aj tak nechápem.
Keď chceš žiť sexuálne až v manželstve, ale neveríš v sviatosti ako katolíci, tak je to úplne jedno kde a ako sa vezmete - hlavne je že sa vezmete. Nie?
Inak taká možnosť že civilný obrad by urobil pastor, a dal tam pár biblických veršov, nad tym ste nepremýšľali?

januska12323
6. júl 2024

Takže ste krstení, veríte ale ďalšie sviatosti nemáte a ani deti nechcete vychovávať vo viere. Nerozumiem čomu potom veríš, nechceš aby deti poznali vieru? Zoberte sa na úrade a to čomu veríte si napíšte na sľuby a prečítajte na úrade alebo v sále, boh je všadeprítomný. Sľubujete jeden druhému pred Bohom, kňaz je len sprostredkovateľ.

zuzanita1609
6. júl 2024

Evanjelická cirkev je v tomto benevolentnejšia,tam stačí asi len pár sedení. Moj tato bol katolík,mamina evanjelička a v pohode,ale oco chcel pristúpiť k evanjelickej cirkvi skôr a sám. Farár mu vtedy povedal,že nie je to podmienkou,či ako to myslel. To mám len z rozprávania,ja som bola vtedy ešte v brušku 😊.

btus
6. júl 2024

@autorka napíš mi IP, napíšem ti niečo k tejto téme. Tu verejne top nebudem rozvádzať.

terezka1947
6. júl 2024

Smutné je,že je tu kopa poloprávd a potom ľudia žijú a sú často uvedení do omylov.
Už nech si robí kto chce,čo chce.
Ale keď už človek ide radiť v takejto vážnej téme,mal by mať aspoň základné vedomosti.

mk1111111111
6. júl 2024

Ak chces svadbu v kostole, tak najdi nejaku kaplnku, kde Ta odda normalny zamestnanec statu, teda matrikar ak veris, ale nechces sa viazat cirkvi, tak Ti moze byt jedno, kto Ta odda.

ziarifka
6. júl 2024

Tu je znenie sľubu: Chcete si založiť rodinu. Pýtam sa vás pred Bohom a Cirkvou. Ste ochotní s láskou
prijať deti ako dar Boží a vychovávať ich podľa Kristovho evanjelia a podľa
zákonov jeho Cirkvi?

Nespomína sa tam slovo "katolíckej". Sľubuje sa vychovávať deti v súlade a evanjeliom (čo asi plánuješ ) a podľa zákonov Kristovej Cirkvi (to máš asi tiež v pláne, lebo každá cirkev funguje aj podľa svojich pravidiel, nie do písmena iba podľa biblie). Takže pri sobáši sa nepodpisuje nič, kde by si sa doslova zvaväzovala ku katolíckej výchove.

venusa85
7. júl 2024

@zmrzlinka2021 tak to by som povedala,že asi záleží aj na farárovi. Ja som tiež ecav.

elizita
7. júl 2024

@autorka ahoj, manžel je papierový katolík,ja nič... Máme cirkevný obrad v cirkvi kde ani 1 nepatrime... Kazdy kňaz má právo sobášiť od štátu kohokolvek a závisí to len na jeho dobrej vôli prípadne stanoviska danej cirkvi . Dany kňaz mal s nami "pohovor" a zhodnotil že on nevidí dôvod prečo by nás nemal zosobášiť.

lakebabe
7. júl 2024

Moja sestra mala svadbu v našom evanjelickom kostole s katolíkom, ktorý bol rozvedený a prvú svadbu mal v katolíckom kostole. U nás bývajú dosť benevolentni ale záleží od farára. Jej muž nikam neprestupoval ostal normálne u katolíkov ešte bol dokonca aj cudzinec

heln
7. júl 2024

opytaj sa u baptistov alebo v apostolskej cirkvi.