Krstný rodič

belasok
16. nov 2012

Ahoj, chcela by som dať za krstnú mať moju st. sestru, no nemá sobáš v kostole, pretože sa vydala za neveriaceho. Prijímanie i birmovku má, no nepristupuje k sv. spovedi,... kedže nemá sobáš v kostole. Neviem teda, či to je možné. Viete mi poradiť?

leam
16. nov 2012

Ahoj, vsetko je možné, podľa toho na akého farárka natrafíš 🙂 Ja tiež nie som sobášená v kostole a deťom mojej sestry som krstná 😉

monyccka
16. nov 2012

@belasok otazka nie je, ci sa to da, ale za kolko ;)

raza
16. nov 2012

no ako kde.. u nás to napríklad nebolo možné..manžel chcel ísť za krsného synovcovi, keď farár počul, že sa ženil na úrade, dobre že ho neoplul.. 😝

lea641981
16. nov 2012

@belasok dnes som bola akurat na fare lebo chcem dat malu pokrstit 🙂
takze farar sa vyjadril ze krstnym rodicom by mal byt clovek ktory ma sviatost krstu prijimania birmovky a ak je to manzel.par mal by byt sobaseni v kostole alebo slobodny clovek ktory nezije v hriechu cize sam alebo s rodicmi,moze byt krstnym rodicom aj moj otec nebol sobaseny v kostole hoci je rozvedeny takze je vlastne slobodny a ked zijem v inom okrese kde mam trvaly pobyt musim doniest doklad ze ma fara prepusta a rodny list dietata potrebujem 🙂 no a este pobedal ze by sme mohli byt aspon sobaseni na urade aby sme nepachali az taky hriech 😲 😲 😲

ved cirkev neuznava sobas na urade tak k comu im to???
ked som sa pytala ineho farara v porodnici tak ten tvrdil ze Benedikt papaz vydal rozhodnutie ze sa ma cirkev viac zaujimat o deti ktore su z takychto rodin ked rodicia ziju v hriechu a este ze musia tieto deticky a rodicov viest k bohu a nesmu nas odmietat maju sa nam viac venovat takze ozaj zalezi aky ma charakter farar ale vacsinou su bleeee

jaja28
16. nov 2012

nie je farar ako farar, ja mam prijimanie aj birmovku moj manzel tak isto, sobaseny sme v kostole, krstnou mala byt moja sestra, ktora splna tiez vsetko a predsa farar v nasej farnosti nebol ochotny nam dieta pokrstit, malu sme krstili ako 4- rocnu a on nebol ochotny ju pokrstit, lebo ze kde sme boli dovtedy, ked som chcela povedat, ze preco sme ju nedali pokrstit ani mi sancu nedal, hned ma zahriakol..... to nehovorim o tom pristupe, bol ....................... keby hresim, verte napisala by som len vyberane slova vrrrrrr. tak sme sli do vedlajsej farnosti, tam nas prijali velmi pekne o 3 dni sme krstili, cize vzdy je to o pristupe velebneho pana. a z mojej skusenosti mozem povedat, ze niektory knazi sa spravaju naozaj "velebne" .

xenicka13
16. nov 2012

nemoze byt krstnou, musela by mat sobas v kostole, alebo byt slobodna

leam
16. nov 2012

@belasok odporúčam Jána Sucháňa, Čataj
Veľmi milý, ústretový a rozumný človek 🙂 Aj sestre krstil. A z BA to nie je ďaleko.

belasok
autor
17. nov 2012

@monyccka to fakt??? Tak som si asi naivne myslela, ...služobníci Boží...No uvidím a ďakujem za názor, určite nebudem platiť, pretože si myslím, že to nie je v súlade s kresťanským poriadkom.

monyccka
17. nov 2012

@belasok ja nie som ani len pokrstena, nemam prve svate prijimanie, ani birmovku, zila som v hriechu a ked chcela sesternica, aby som jej isla za krstnu pre dceru, tak jej pan farar rovno povedal, za kolko sa to bude dat zariadit.. takze tak... :-/

matozazzo
17. nov 2012

Vsetko je o ludoch, fararoch a ich pristupe... Nam v rimskokatolickom kostole nevysli v ustrety uz ani pred svadbou... Takze sme riesili greckokatolicky 🙂

baboadel
17. nov 2012

Aj ja som veriaca rim.kat. s manželom sme sa brali civilným sobášom na úrade pred 22 rokmi vtedy ešte za socializmu bolo sobášov v kostole málo. Teraz som pred 5 rokmi chcela dať pokrtiť dcéru. p.farár mi doporučil aby som si požiadala na biskupský úrad výnimku a mohla pristupovať k sviatostiam lebo som civilným sobášom žila v hriechu. Tak som o výnimku požiadala ale nie kôli farárovi ale kôli dcére aby som jej išla príkladom a viedla ju vo viere. Ale mali by pokrstiť každé diete bez ohľadu na rodičov a krstných rodičov a čo sa týka farárov sú len vykonávatelia božieho slova a oni sú len ľudia niektorí ľudskí a niektorí ješitní, tak isto ako napr.predavači predávajú rovnaký tavar ale nie sú všetci rovkakí. A určite by som si to vydiskutovala u vás vo farnosti či je vhodná sestra za krstnú mamu a či sa dá urobiť nejaká výnimka, p.farár by mal byť ochotný sa o tom porozprávať a poradiť veď on je kompetentný. A určite za to nebudete platiť to je blbosť veď všetky príspevky sú dobrovoľné čiže na vašej dobrej vôli či niekomu za toto zaplatíte to by sme už boli v sfére úplatkov.

belasok
autor
18. nov 2012

Ďakujem všetkým za vaše názory a skúsenosti, určite dám vedieť ako sme dopadli. 😉

belasok
autor
18. nov 2012

@xenicka13 Ďakujem za odpoveď, mám aj alternatívu, no ...ešte neviem.