Krstní rodičia nemajú birmovku

4444mono4444
23. máj 2021

Dobrý deň ,zas si pýtam radu. 🤷🏼‍♀️🙈Chcela by som vedieť ako to je s birmovkou.Moja kamoška chce ísť za krstnú.No nemá birmovku a ani ja .Chcem sa spýtať či je nejaký farár z okolia Michaloviec čo by birmovku spravil a urychlil prípade sa nejakoho dohodol. Ďakujem .

maminkasisa
23. máj 2021

Birmovku hociktory knaz neurobi, birmuje biskup. Skor najdete knaza, ktory pokrsti dieta a krsny rodic nemusi mat birmovku

777januska777
23. máj 2021

Birmovka sa nedá urýchliť, musi tam byt niekoľkomesačná príprava. A krstný rodič musí mať birmovku, teda oficiálny krstný rodič, ak tam bude "krstný rodic" bez birmovky ten môže byť len svedok krstu. Ale minimálne 1 krstný rodič musí byť právoplatný s birmovkou atd.

milik45
23. máj 2021

@4444mono4444 Brat krstil dceru pred rokom a za krstnych sme isli my s priatelom, ja mam iba krst a prijmanie, on ma aj birmovku, farar povedal ze to nieje ziadny problem, vraj je dolezite ze mam krst a tym padom som oficialne vedena ako krstna mama. Ale kazdy knaz je veru iny 🤷‍♀️

marinairickova
23. máj 2021

aj ja som išla za krstnú a som len pokrstená, nemám ani 1.sväté príjmanie.. krstili sme v Pavlovciach

dejna_
23. máj 2021

@4444mono4444 mali sme podobný problém ...ja s mužom sme chceli byt krstní rodičia kamosovmu drobcovi...a museli sme cestovať do Borinky pri Bratislave lebo to bol jediný farár ktorý s tým nemal problém ..ja vám odporúčam hľadať iného farára nám sa našťastie podarilo 🙏

cookie29
23. máj 2021

Akože kanonické právo je jednoznačne. To nejde o rozhodnutie farára. Na to, aby niekto mohol byt krstný rodič musí spĺňať určite podmienky. Okrem iného aj birmovku. Ak Vám kňaz povie, že nie je problém, tak Vás zapíše ako “svedka krstu” ale nie ako krstného rodiča.
Osobne radšej mat svedka krstu, ktorý sa o dieťa reálne zaujíma ako krstného rodiča ktorý na dieťa kašle.

erikaa09
24. máj 2021

Akurat sestra to riesi
Maju dcerku idu krstit a krstny otec nema birmovku tak nemôže byt'- svadba bola v kostole a to problem nebol. Ale krst áno. Tak ide brat a jej švagrina. Ja ako sestra nemôžem lebo sme nemali svadbu v kostole

777januska777
24. máj 2021

@erikaa09 to je kánonické právo, najskôr nastuduj a potom sa stazuj.

mishach
24. máj 2021

My ideme krstiť tuto nedeľu a krstná musí mať birmovku. Tak mi bolo aj povedané...

ajko2011
24. máj 2021

My keď sme krstili syna 12/2011 tak jeden z krstných rodičov musel mať všetky sviatosti. U nás má krstná - krst, prvé sväté aj birmovku. Krstný je len pokrstený.

nevenka
24. máj 2021

U nas tiez, vsetky deti maju 1 krsrneho rodica s birmovkou a jedneho "svedka krstu", lebo moja sestra je evanjelicka, my sme katolici. Deti ju volaju krstna mama normalne.

erikaa09
24. máj 2021

@777januska777 ja sa nestazujem 🤣🤣 len pišem že jiečo povolene je - svadba bez birmovky ale krstny už nemôžu byť. To ze ja nemôžem byť mi je jasne

777januska777
24. máj 2021

@erikaa09 ono je to iné, lebo svadbu človek dostane vo výnimke od biskupa, dôležité je aby mal 1 z mladomanželov všetky svitlatosti. Ale krstný rodič ma byt aj duchovný rodič ma ukazovať a byt príkladom vo viere preto sú napríklad na krstných rodičov podmienky prísnejšie ako na rodičov dieťaťa.