Krstná náuka

patik114
8. apr 2014

Ahojte chcem sa opytat ze ked napr. teraz vo stvrtok mame krstnu nauku ci je to povinne ci musime ist a ked sa narodi babo nam tak nestaci az vtedy nahlasit ze kto budu krstnymi rodicmi ???????? a ake papiere treba pre nasho farara od krstnych rodicov .......... dakujem

janinah
8. apr 2014

to sú otázky pre vášho farára,nie všade je to rovnako,my ti tu môžeme písať ako je to u nás,ale u vás to platiť nemusí..

monicm
8. apr 2014

ako písala @janinah , náuka môže byť na každej fare iná,ale určite je povinná všade,takže ísť musíte,ale predpokladám,že všade platí,že krstná náuka je pár dní pred krstom.čo sa týka papierov,to si musíš zistiť na fare,určite budete potrebovať ich krstné listy a ostatné sviatosti,ale tu sa môžem trochu mýliť,tak to si radšej over na vašej fare,resp. na fare,kde chcete krstiť.

majik66
8. apr 2014

My SME ziadnu nauku pres krstom nemali.Krst nebol pocas omse,bol super.Myslim,ze je to na fararovi.

megies777
8. apr 2014

@monicm ?? tak to mi je v celku novinka. Ja mám 3 deti ale na žiadnej krstnej náuke sme neboli ani my ani krstní rodičia. A tiež som aj krstnou mamou a ani v tom prípade sme neboli na žiadnom poučení. A to sa tu za to obdobie vystriedalo viac farárov - dekanov..
@patik114 a čo sa týka papierov, od nás nepýtal dekan nič, len som nadiktovala údaje - meno priezvisko, či majú sviatosti a či sú sobášení v kostole

dada1252
8. apr 2014

@patik114 ahoj, ja si myslím, že za farárom ideš až vtedy, keď sa narodí bábo. On by Vám mal dať termín, kedy prídete na náuku.

zuzkamin
8. apr 2014

Ahoj ja mam 2 krstniatka a nauku sme mali len pri prvom. aj to mam pocit ze to bol len zbytocne zabity ca, lebo nic zaujimave sme nepreberali, ale ako hovoria dievcata vyssie, je to individualne. aj ked my je zvlastne ze idete na nauku ked este babatko nie je na svete.

monicm
8. apr 2014

@megies777 tak to je zas novinka pre mňa,že žiadna náuka,na druhej strane,ak vás kňaz pozná,vída vás v kostole a pod. tak ju nemusí vyžadovať.pri prvom synovi to tak bolo tiež,nevyžadoval náuku ani od nás,ani od krstných rodičov,lebo nás poznal všetkých a tak vedel,ako žijeme a pod. pri druhom,či ked sme išli za krstných,tak náuku sme museli mať,ale tak bola to záležitosť cca hodinky a potom spoved a hotovo

michala.s
8. apr 2014

@patik114 Moj manzel je krstnym otcom dvom detom, nikdy na ziadnej nauke nebol. Jeho sestra ma 4 deti a tiez nikdy na ziadnej nauke neboli. Dokonca ani nevyzadovali aby krstny rodic mal vsetky sviatosti splnene.

megies777
8. apr 2014

@monicm hej niečo na tom môže byť, teda aspon pri poslednom synovi by som tomu rozumela, lebo sme si volali kňaza, ktorý tu pôsobil predtým a krstným otcom mu je kamarát - kňaz. No napr. prvej dcére sú krstní rodičia evanjelici a to tiež nevadilo 😉 Ale v každom prípade je čudné, že sa to u @patik114 rieši už teraz, keď ešte nie je dieťatko na svete

monicm
8. apr 2014

@megies777 ale tým pádom sú len svedkami krstu,nie krstní rodičia,nie? a je pravda,že je zvláštne,že to musia riešiť už teraz,ked bábo ešte nie je na svete,na druhej strane,možno sa len predbežne informuje a my sme to zle pochopili 🙂

megies777
8. apr 2014

@monicm normálne krstní rodičia sú 😉

katrinka8
9. apr 2014

My sme boli na krstnej nauke 2x, resp. prykrat pri dcerke - spocivalo to v tom, ze nam len farar povedal, co treba kde pri krste hovorit, trvalo to ani nie 15 minut, co sa krstnych rodicov tyka, tak sme len nadiktovali mena a potvrdili, ci maju sviatosti potrebne - okrem rodneho listu dietata sme nemuseli nic dokladovat. Okrem ineho nam povedal, ze pri kazdom dalsom krste uz mame "vsetko vybavene", budeme pouceni a nebudeme musiet uz nic absolvovat, co nas potesilo.
Ale co sa nestalo, presli cca 4 roky, prisli sme poziadat o krst synceka, a zrazu sme museli prist na nauku opat, plus aj krstni rodicia (kedze su z ineho mesta, su uz krsttnymi aj dcerke aj inym detickam, cize vedia, o co ide, tak musia len doniest potvrdenie, ze nauku absolvovali alebo ju absolvovat na svojej fare). A to sa proste len zmenil farar - iny farar, ine pravidla.
Na nauku sme museli prist o deviatej hodine rannej - samozrejme, ze sme nemali kde nechat deti, plus malinky ma 4 mesiace, kojeny je - bolo to prave v case jeho spanku, takze sme tam nabehli cela rodina, malinky po par minutach uz zacinal byt nerovozny, pretoze sa mu chcelo spinkat, dcerka to iste, vobec tomu nerozumela, kazdu chvilku mi sepkala, ze chce ist domov, no uzas... Argument, ze predchadzajuci farar nam povedal, ze nauka sa absovluje iba jedenkrat, nam nepomohol, ale ziaden argument, preco to treba absolvovat este raz nam nepovedal, proste stichol a povedal, ze kedy prideme, ziadne vysvetlenie ani nic...
Na nauke sme boli v sobotu teraz, trvalo to cez 45 minut a bola to pre nas strata casu, nedozvedela som sa nic, co by som nebola vedela, jednoducho mi to doslovne prislo ako "buzeracia" ludi, len aby si do kolonky "cinnost" mohli nieco vykazat. Boli sme tam este s jednymi rodicmi, tam som mala vyslovene pocit, ze ich buzeruje - skumal, akeho povodu je meno dietatka (mali Emku), ci je to krestanske ci ake. Riesil, ze nechape, ako ludia nemozu mat cas (ocividne narazal na nieco, co sa predtym spolu s nimi bavil, ich dcerka mala vari mesiac iba, malinka - ze kazdy ma cas, len si ho musi urobit, ze nechape, preco ludia pracuju v praci len preto, ze musia, podla neho, ak sa cloveku praca nepaci, ma z nej odist a veci takehoto typu... Toto mi prislo uz vyslovene nevhodne riesit pri nauke na krst.
Osobne nemam nic proti naukam a cirkevnym pravidlam - ved nik ma nenuti ich respektovat, bud chcem alebo nie. Je to prirodzene, ze si urcuju svoje pravidla, maju na to pravo. Ale neskutocne ma vytaca, ze tie pravidla jednoducho nemaju rovnake vsade, neplatia pre kazdeho rovako a vsetko je to vlastne postavene na pristupe a ochote toho-ktoreho farara a vobec to nie je nejake jednotne pravidlo platne vzdy a vsade pre vsetky farnosti.A to iste plati o svadbach, urcovani krstnych rodicov a pod. Kazdy farar si robi, co sa mu zapaci. Preto sa necudujem, ze ludia su z toho vsetkeho znechuteni.

patik114
autor
10. apr 2014

@megies777 no aj preto sa pytam lebo moja teta nebola ani pri jednemu dietati .....aha dakujem 🙂

patik114
autor
10. apr 2014

@megies777 nas farar hlasil v kostole ze ti co cakaju babo v maji , juni ze maju prist na krstnu nauku ale manzel v praci mne sa nechce na nieco sa len vyhovorim 🙂

heeedka
10. apr 2014

@patik114 Prosím Ťa, prečo to dieťa vlastne chceš dať pokrstiť? Ak si myslíš alebo veríš, že krst ma aj nejaký iný význam ako rodinná ceremónia, tak skús na tú náuku ísť. Možno sa na rozdiel od @zuzkamin niečo zaujímavé dozvieš...

megies777
10. apr 2014

@patik114 iný kraj, iný mrav. Samozrejme keby to odomňa kňaz vyžadoval, išla by som na tú náuku. Ja práve som nepriviedla deti na krst len pre rodinnú oslavu ale pre niečo hlbšie, duchovné 😉 No viem že nie v každej rodine to tak je. Niekde to proste len káže tradícia 😖 Sprav ako uznáš za vhodné

tinta30
5. nov 2022

Ahojte chcem sa opýtať. V akom tyzdni tehotenstva treba sa ísť na faru zapísať na krstnu nauku?

ellaa12
Autor odpoveď zmazal
Zobraz