Krstiny počas korony

21. mar 2020

Myslíte, že nám kňaz pokrstí dieťatko aj bez prítomnosti krstných rodičov? Boli by sme tam len my s manželom, bábätko a kňaz. Omše a zhromaždenia sú aj tak pozastavené. Krstní sú v Anglicku a vzhľadom k situácii sem ani neprídu, tak pre nás by to bolo momentálne najlepšie riešenie.

daniela1911
21. mar 2020

Na krste musí byt krstný rodič... šak tam aj niečo sľubuje o výchove dieťaťa z kresť. hľadiska

domi931
21. mar 2020

U nás v dedine krsti. Sú tam len rodiča, krstný a on. Je to málo ľudí, to môže

marion09
21. mar 2020

@domi931 ale ona sa pýtala či pokrstí aj bez krsnych rodičov....

domi931
21. mar 2020

@marion09 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ ja som si to ale ze vooobec nevsimla. Nedocitala som to, pardon

autor
21. mar 2020

@domi931 pytam sa preto, lebo viem, ze v pripade nudze moze pokrstit kazdy clovek. Nie len knaz. Aj bez krstnych rodicov a.t.d.

ullala
21. mar 2020

Skus zavolat na faru, tam ti povedia rovno 🙂

autor
21. mar 2020

@ullala asi musim

punka24
21. mar 2020

Pokrstí... nám to aj navrhoval sám keďže sme nemohli koho sme chceli... da sa to... 🙂

mima172
21. mar 2020

Ideálne bude s krstom počkať tých pár mesiacov, kým sa situácia dá do normálu. Krstný rodič je dôležitá súčasť obradu.
Osobne, by som sa ako krstná mama nikdy necítila, keby som na krste nebola fyzicky prítomná.

lilke
21. mar 2020

Pokrstiť môže každý človek, ale len v prípade hroziacej smrti. tesne pred smrťou krstný už nebude v tvojom živote potrebný, nie? Následne ešte podmienečne pokrstí kňaz, lebo nie je isté, či bolo všetko ok, aj so všetkými náležitosťami. Krstný aspoň jeden musí byť.

lilke
21. mar 2020

Ale skús si zistiť, či sa dá, aby bol krstný v zastúpení.

autor
21. mar 2020

@punka24 ďakujem za odpoved 🙏🏻🙏🏻🙏🏻 Snad aj nas dovoli, ale myslim, ze vzhladom k situacii ano 🙏🏻

sara07
21. mar 2020

ja by som krst odložila, doslova , môže byť pokrstené aj neskôr tu ide o niečo iné, to že máme malo pripadov neznamená že nie je problém len sa netestuje proste poriadne, a ked ochorieš ty a nebudeš môct kojit, stoji to za to

nika82
21. mar 2020

ja pripad nudze pri krste povazujem to ze skor ci normalne narodene dieta bojuje o zivot a nevieme ci prezije dalsi den ci hodinu nieto teraz cez Coronu

autor
21. mar 2020

@lilke skusim.. 🙂 dakujem...
@mima172 cakat s krstom nechceme, praveze by sme ho chceli co najskor...ktovie kedy sa upokoji situacia :(

nika82
21. mar 2020

anonymka a ake stare mas dieta ?

terezka1947
21. mar 2020

Krstny rodis byt musi....otazka je,ci v tejto situacii musi byt pritomny priamo pri krste. A bude len zapisany v matrike. Osobne si myslim,ze ci uz budete 3,ci 4je to uz v kostole jedno....ved ste blizki,je to par minutovy akt.

autor
21. mar 2020

@terezka1947 presne tak to bolo myslene.. 🙂 urcite by sme ich zapisali oboch ako krstnych rodicov... inych ani nechceme 🙂 Preto chceme pokrstit hoci aj teraz, leno netusim kedy sa im podari na Slovensko prist... skoda, ze aj krstiny sa nemozu urobit online ako svate omse 🙊

albertka1980
21. mar 2020

My sme tiez chceli teraz krstit, ale zial pre vzniknutu situaciu sme sa rozhodli krstiny odlozit. Nebudeme predsa riskovat zdravie nasho babatka. Ved ci to bude teraz, alebo o mesiac, ci dva, tri uz nezalezi. A to uz ma mala 8 mesiacov.

mpg
21. mar 2020

Treba sa opýtať farára, ale nemali by teraz v karanténe (ktorá sa pravdepodobne predľži) krstiť, to sa dá o nejaký mesiac odložiť.

ufatess
21. mar 2020

A nemôžte to teraz ako preložiť? nie je to nič tak nevyhnutné, čo by proste nepočkalo a ja by som to teda neriskovala

jaskolka
21. mar 2020

Prípad núdze sa myslí zrejme to, keď ide život ohrozujúci a veľmi ťažký stav dieťata, keď sa narodí náhle doma, či vonku, nie je "poruke" kňaz,a stav je taky, ze dieťa nemusí prežiť. V nemocnici už obvykle majú farára na tieto situácie.V tejto situácii sa to ako nudzovy stav neberie, bez krstných rodičov ti dieťa nepokrstia. Totiž tam oni aj vy odriekavate formulky ku krstu, čiže nedá sa to asi tak, že len zápisu do krstného listu. Farár vám určite to ešte lepšie vysvetli
Radšej počkať s krstom, kým situácia sa nezmení, alebo dat iných krstných rodičov a krst len vy a oni

zanta3
21. mar 2020

Vobec nechapem, ze vas teraz nieco take trapi. Ozaj ako naco sa vystavovat nebezpeciu a hlavne to male dieta. Krstiny isto pockaju, nevymyslajte!

jaskolka
21. mar 2020

@terezka1947 krstni musia byť pri krste, to akoby bol sobáš bez svedkov a len ich zapíšu.

terezka1947
21. mar 2020

@jaskolka viem ako to ma byt....a osobne si myslim,ze ci uz 3,ci 4 ludia v kostole,je uz jedno...takze tam byt aspon jeden moze.
Myslela som to tak,ze je speci situacia,cize mozno existuju v cirkvi aj speci nariadenia,odporucania.

jaskolka
21. mar 2020

@terezka1947 tak asi keď sobášia s dvoma svedkami teraz, tak ani krst by nemal byt problém

terezka1947
21. mar 2020

@jaskolka no v postnom obdobi sobase v katolickej cirkvi nie su....ale inak.suhlasim.

pralinka86
21. mar 2020

Ja len ze aj farar moze sa teraz stretavat s dost ludmi. Neriskovala by som

punka24
22. mar 2020

@sara07 korona sa cez mlieko vraj neprenáša... minule som o tom čítala...

sara07
22. mar 2020

@punka24 nejde o prenášanie, ale o to že ked budeš mat vysoké teploty, padat na hubu alebo na plucnej ventilacii kojit asi nebudeš ,
jasné že sa virus neprenaš cez mlieko to som ani nepísala