Krstiny na mestkom úrade

lilla23
9. jún 2023

Ahojky.Chcela by som sa spytat že kolko krstnych rodicov môže mat dieta ak bude pokrstene na mestkom urade?viem ze sa krstiny volaju inak na mestkom urade.Zatial mám vybratych 3

januska12323
9. jún 2023

Dieťa sa krstí v kostole. Na mestskom úrade sa privíta do života. Nepotrebujete žiadnych "krstných" keďže to krstiny nie sú.

sajmonka_1216
9. jún 2023

krstiny na mestkom úrade?? to existuje? krst je sviatosť súvisiaca s náboženstvom.. nemá to nič s úradmi

viestta
9. jún 2023

Na privitanie novorodencov nepotrebujes ziadnych "krstnych" rodicov. Pridete kolki pridete

sajmonka_1216
9. jún 2023

@januska12323 tiež si myslím, že ide o privítanie do života... @autorka.. dostaneš kvet a možno nejakú obálku a to je všetko..absolútne tam s tebou ani nikto nemusí ísť.. aj ked tam neprídeš ty, môžeš si darček vyzdvihnúť na úrade alebo ti ho pošlú..
je tam naraz aj 20 mamičiek podľa veľkosti mesta/obce.. u nás sa to robí v malej obradnej sieni, kde vojde akurát toľko ľudí, takže nikto iný tam ani nechodí... ani nie je dôvod

anna777115
9. jún 2023

Tak, už som počula asi všetko.Na mestskom úrade, býva uvítanie do života a nie krst.Krst, je sviatosť, ktorú vysluhuje kňaz, poväčšine v kostole.

markaterka
9. jún 2023

@lilla23 krstiny na mestskom úrade? To len privítanie detí býva na úrade, a tam zvyknú chodiť rodičia, určite sa tam nevolá celá rodina. Potom domov si zavolajte koho chcete.

mirkava
9. jún 2023

@lilla23 tiež ma zaujal ten nadpis 🙈🙉🙊

lilla23
autor
9. jún 2023

A na to úvitanie si treba dohodnut aj dátum a cas?a aj potrebuju rodny list malej.Ja si myslim ze Je to krst bez kostola a cirkvi.Toto iste mali aj znami,krst na urade a má malá 2krstnych rodicov

mirkava
9. jún 2023

@lilla23 krst je len v kostole 😉 a to vážne. Krstný rodičia majú dieťa viesť k viere Bohu a byť im príkladom v tejto ceste.

anna777115
9. jún 2023

Krst, bez cirkvi neexistuje.Na uvítanie do života pozýva mestský úrad rodičov.

lilla23
autor
9. jún 2023

@anna777115 tak to je ine čo ja pisem lebo tu musim vybavovat normalne datum a ze koho chcem akoze sa krstnych a aj malej zobrat rodny list a ze akom jazyku to chcem

zuz987123
9. jún 2023

@lilla23 máš asi pomotané pojmy, ale rozumiem čo myslíš. Je to uvítanie do života. Všade sa to robí inak. Niekde príde pozvánka všetkým bábätkám a teda sú tam iba rodičia. Naraz sedia viacerí. My sme to mali na štýl svadobného obradu. Dohodli sme dátum, čas, dali sme rodný list a uviedli mená uvítacích rodičov. Mali sme tam okrem nich ešte starých rodičov. Poslanec mal príhovor, recitovalo sa, dostali sme darček, podpísali knihu a hotovo. Skoro ako svadobný obrad 🙂 Každé mesto to má ale inak. Zavolaj si na úrad.

jaskolka
9. jún 2023

@lilla23 neexistuje krst na úrade. To, o čom píšeš, je uvítanie do života nových občanov. A ide tam zrejme o tzv. Uvitacich rodičov.
No nie je to krst ako taký, dieťa určite nebude pokrstene.

biem22
9. jún 2023

@lilla23 ako sa píše vyššie, je to uvítanie. V niektorých obciach to býva spoločne s viacerými deťmi - zvyčajne raz za rok alebo to býva osobitne len s jedným bábätkom, treba sa u vás informovať.

vani190493
9. jún 2023

@lilla23 a to kto vymyslel taký názov?, veď to nemá logiku.

summer23456
9. jún 2023

Jemine to aj môj švagor o sebe vyhlasuje,že je krstený na úrade 🤦🤦🤦 krst súvisí s vierou a vykonáva sa iba v kostole. Ja som myslela,že to okrem švagra si nik nemôže také niečo myslieť. Ale on tiež takého uja oslovuje krstný a jeho ženu krstná,lebo ho krstili na mestskom úrade 🤦🤦🤦 a za 5 rokov si nedal vysvetliť, ze krstený určite nie je 😂😂😂

mirkava
9. jún 2023

@lilla23 prvý krst vykonával Ján Ksrtitel a je to začiatok viery dietata, pokračuje prijímaním, birmovkou, manželstvom a smrťou. Ja fakt netuším o com sa tu bavíme...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beatrixx1525
9. jún 2023

Autorka nemyslíš náhodou určenie osoby ktorá za dieťa preberie zodpovednosť a všetky povinnosti v prípade smrti alebo neschopnosti postarať sa zo strany rodiča? Niečo ako "poručník"?

nikaeli
9. jún 2023

Keď sme mali uvítanie detí do života a prijatie za obyvateľov mesta, dostali sme pozvánku s presným termínom a mohli ísť s nami 3 osoby. Vzala som staršiu dcéru a babku s dedkom. Zaspievali a zatancovali nám škôlkari a poslankyňa za mesto mala príhovor. Podpísali sme sa do kroniky, drobec dostal hrnček a ja ružu. Nevybavovali sme nič, iba som telefonicky potvrdila, že prídeme.

michellemary
10. jún 2023

Baby, ale napríklad u nás sa pri uvítaní do života do kroniky môžu podpísať dvaja "čestní rodičia", čo je obdoba krstných.
@lilla23

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beatrixx1525
10. jún 2023

@elizabet173 samozrejme že to určuje súd v prípade že na takú situáciu dôjde. Rodič má ale právo vybrať preferovanú osobu/osoby a súd na to prihliada. Nevravím že je to tento prípad ale kľudne to môžu mať u nich na úrade zariadené nejako takto že si v prípade želania rodičov vypíšu úradný dokument v ktorom tých poručníkov určia. Nemusí to tak byť, ja len že je to možnosť. A neboj sa nemyslím si že je to ako posunúť staré oblečenie o rodinu ďalej, fakt mi toto vysvetľovať nemusíš 🤦‍♀️

clevertina
10. jún 2023

@lilla23 ahoj, my sme takéto "krstiny" pre mňa len hovorovo,lebo je to Privítanie do života oficiálne boli veľmi pekne. Robili sme ich pre dcéru v SN. Celkovo SN má krásne obrady na radnici a nebol.to spoločný obrad,lebo vraj o to už ľudia nemajú záujem. Nie sme veriaci, ale chceli sme nejaku oslavu po narodení a máme aj jeden pár,ktorých voláme "krstni". Pre mňa sú to ľudia,ktori trávia d dieťaťom čas a akoby ho tak sprevádzajú v živote. Moja predstava je,že by sa on nielen postarali ak by niečo tu aj boli pre ne neho keď to bude potrebovať. Na samotnom obrade sa ale ani nespomenu, je to len i dieťati a rodičoch. Pre nás to bolo takto super. Ale v každom meste sa to robí inak.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cervenaruza123
10. jún 2023

@lilla23 Na privitanie na urade krstnych rodicov nepotrebujes, na krst v kostole ano. Ak to nie je anj jedna z tychto moznosti, spytala by som sa na urade. Ja som na urade bola sama s dcerkou a bolo privitanie pre viacere deti naraz. Nosit ani dokladat sme nic nemuseli, akurat si vopred zistili datum narodenia a meno.

20erika07
10. jún 2023

V nasich mini casoch tiez tomu hovorili krst na urade, aj my surodenci mame z takej akcii krstnych rodicov 🙃 asi sa to tak kedysi bezne hovorilo neviem,nikdy som sa nad tym nezamyslala kedze nie som veriaca

sajmonka_1216
10. jún 2023

nám prišla pozvánka, ale boli tam všetky deti naro.dené za 1. polrok roku 2022.. nás tam bolo cez 20, takže to by isto nerobili s každým jedným rodičom osobitne..
RL sme nepotrebovali, lebo to mesto vedelo automaticky podľa registra fyzických osôb, ktorý je prepojený s matrikou..tak vedeli aj kedy sa dieťa narodilo, ako sa volá, kto je matka, kde býva a pod..
ale tiež to bolo tak, že len príhovor, darček, podpis do pamätnej knihy a dovidenia

lilla23
autor
12. jún 2023

Viem že po maďarsky sa to volá név adó a toto isté mali aj môj brat v kolarove a boli len oni a akoze krstny rodicia a žiadne iné dieta.

zuz987123
12. jún 2023

@lilla23 áno, aj my sme to mali tak.. Lenže každé mesto ma svoj systém. Preto si treba zavolať na úrad, radnicu... a informovať sa.