Krst - oslava

18. máj 2022

Ahojte, budeme mat krst, krstny budu kamarati . S muzom sme sa dohodli ze bud emax obed pre krtnych aj s ich rodinami, co budeme 8ludia. A este k tomu sme vseyci este tak trochu chori, po chorobe. A vsetci akosi ovakavaju ze ich zavolame na obed, surodenci, svagrovci, rodicia, svokrovci. Same vycitky ze preco a tak. Co robit ? Ako im.to vysvetlit ?

zmrzlinka2021
18. máj 2022

Nemusite vysvetlovat. Staci povedat to,co pises tu, ze ste zvolili tuto variantu. Asi mate na to dovody, takze slusne povedat ze ste sa rozhdoli iba pre obed s krstnymi a ich rodinami

7lenka11
18. máj 2022

ja ich chápem, krst sa nezažíva každý deň a, samozrejme, rodina chce byť pri tom, najmä starí rodičia.. pre mňa je skôr zvláštne, prečo ste to nepreložili a neoslávili v kruhu rodiny.. mne by toto rodina neodpustila.. svokra by mi to vyhadzovala na oči do konca života

pribinak
18. máj 2022

Hm, ja by som pozvala rodičov - veď krstite ich vnucatko. Určite by chceli prísť. Veď krst je taka milá rodinná oslava

Raz aj dieťa sa bude určite pýtať kde boli babka a dedko? Keď ich neuvidí na foto

Je to vaša vec koho pozvete a koho nie, ale …

ropucha6
18. máj 2022

Normalne len povedz, ze ste sa rozhodli pre takuto variantu. Cim menej vysvetlovania, tym menej energie na to vydas. Krst sa robi z inych dovodov, nie aby rodina musela byt na obede, ak vy rodicia to tak nechcete.

dada0902
18. máj 2022

Aj my keď budeme krstiť tak pozveme aj súrodencov s rodinou a rodičov lebo tiež by sa nahnevali ze neboli pozvaný tak pre pokoj v rodinách zavoláme všetkých na obed

tosomja
18. máj 2022

My sme nemali žiadnu oslavu, len krst a doma obed. A tak isto prvé sväté, kostol a po ceste domov kolotoče, doma obed, večer grilovačka a nikomu som nič nevysvetlovala, nikoho nepozyvala

janinah
18. máj 2022

Na krst ako obrad určite starí rodičia prídu.to im potom zamávas.ze čaute.my ideme na obed s krstnými a vy choďte domov...krstni rodičia sú zrejme kamaráti.zasluzia si obed viac ako rodičia? Súrodenci už by sa dali vynechať hlavne ak ich je veľa.ale rodičia určite nie.4 ľudia navyše a megadoleziti v živote dieťaťa...
Že ste po chorobe je veľmi slabá výhovorka.presne takto sa vzťahy s rodinou kazia.nie budujú.

janinah
18. máj 2022

@dada0902 len pre pokoj v rodine ich zavoláte? Pre nič iné? Smutné...

janinah
18. máj 2022

@ropucha6 jasné.obed neurobia.darceky k nariadeniu ale isto príjmu radi

elizabet173
18. máj 2022

@janinah tiež si to neviem predstaviť, nemyslím pozývať všetkých bratrancov a sesternice, ale ani starých rodičov?

darinka60
18. máj 2022

Pred 2 týždňami sme mali krst,tiež sme boli všetci po chorobe,na obede aj napriek tomu sme boli s krstnými a starými rodičmi bábätka,nakoniec z toho bolo príjemné posedenie s najbližšími.

jaskolka
18. máj 2022

Krst bez starých rodičov krstného dieťaťa mi príde tiež trochu zvláštny, takže tipujem, že na obrade budú. . Ok, ak z nejakých veľmi osobných dôvodov nebudete volať na oslavu súrodencov (mne aj to príde zvláštne, ale to ešte sa dá nejako pochopiť) ale rodičia hádam by tam byt mali...
A po obrade akože čo, im poviete, tak pekný deň, môžte ísť domov a my ideme oslavovať?

nevenka
18. máj 2022

@7lenka11 tak my sme krstili po 3 mesiacoch od narodenia, aj to uz sa nam videlo neskoro, prve 2 deti sme krstili po mesiaci. Pre nas bolo dolezite pokrstit cim skor, nie oslava. Boli opatrenia, 6 ludi do kostola...oslavu sme potom spravili v lete na chalupe, kde sa zisla cela rodina. Os krstu po 4 mesiacoch. Aj vlk syty, aj ovca cela.

lilke
18. máj 2022

Krst znamená aj prijatie dieťaťa do spoločenstva. Cirkvi, rodiny,... Preto sa zvykne osláviť v rodine.
OK, vy to pociťujete inak. Nik vás nemôže nútiť pozvať všetkých. No aspoň starí rodičia by tam mohli mať svoje miesto. Nie pre pokoj v rodine, ale pre symbol spoločenstva.
Alebo doma si urobte poobede posedenie, chlebíčky, koláče,... a tam zavolajte rodinu. Bez obedu. Financne vás to nezruinuje, obed vyjde drahšie. Možno tam aj babky napecu.

7lenka11
18. máj 2022

@nevenka vy ste to vyriesili fajn vzhladom na opatrenia.. ale ja by som rodinu o takyto moment neoberala, ved mozno to uz nikdy nezaziju.. je prirodzene, ze chcu byt pritomni.. ak by islo o to, ze ich je vela, tak by som to urobila v jednoduchsej forme - ist do kostola, nerobit obed a pozvat ich len na male posedenie domov.. myslim, ze by boli vsetci spokojni

ropucha6
18. máj 2022

@janinah vedia to dopredu, nemaju povinnost nic kupovat, ja by som to ani neocakavala.

kormino
18. máj 2022

Ja by som bola veľmi smutná,keby sme nemohli byť na krste vnúčatka.U nás ked krstili mladí, boli pozvané aj prababky,prišla síce len jedna,lebo druhá už má problémy s chodzou,ale poslali jej zabalený obed z reštaurácie aj tortu.Bolo nás dokopy 13 aj s deťmi.Trvalo to aj s obradom,obedom tri hodiny ,bolo to veľmi milé.

dada0902
18. máj 2022

@janinah áno pokiaľ sa robia rozdiely medzi vnúčatami a keď majú ostatný robiť niečo tvária sa ze ich sa to netýka preto by som ani ja najradšej takých nevolala preto som napísala takto

kitycat
18. máj 2022

My sme celkom velka rodina, aspon teda ta moja vetva. A odkedy sa pamatam, tak ci 1. sv prijimanie, birmovka, Vianoce, Velka noc, narodeniny vsetko sa to vzdy hromadne slavilo ci u starej mamy, alebo u krstnej, u nas, chodilo na navstevy. Samozrejme, ze sme niekolke narodeniny spajali dokopy a niekazdy vikend niekde. Neviem si predstavit, ze by sme krstili a nepozvali rodinu.. A po obrade? . Ci obed ci blbe chlebicky doma u niekoho. Kazdy vzdy nieco doniesol... Ak ste chori prelozte na inokedy ale ako po krste dat papa takto, to je divne pre mna. Jasne mozno mate ine vztahy a takto to chces, ale preco sa potom pytas na nazory, ked si rozhodnuta?

janinah
18. máj 2022

@ropucha6 áno.jedna strana nepozve na krst druhá strana nech nič dieťaťu nekúpi.vsak povinnosť to nie je...a potom sú rodinné a medziľudské vzťahy v keli...lebo taká doba? Nie.taki ľudia....a speje to kam? Každý sám vo svojej ( aj širšej) rodine uvidí....

ropucha6
18. máj 2022

@janinah nepozyva ich na “oslavu”, nie na krst, to je rozdiel. Ja netusim, ake ma na to dovody, mozno tie vztahy uz su narusene. Teraz takto u nas riesime sobas, tiez sa par ludi urazilo, ale to je ich vec. Mne sa zas nepaci robit nieco, lebo sa to patri, vid komenty hore.

janinah
18. máj 2022

@ropucha6 ak sú vzťahy narušené.tak sa nepozvanim narušia ešte viac.o toto by malo ísť? Bavíme sa o starých rodičoch.teda najbližšej rodine..nie o ďakej tetke z 2. kolená.ktora sa urazí.ze ju nepozves na svadbu.

zorkahorka
18. máj 2022

Krstili sme dve deti, na oslavu isli vzdy stari rodicia i surodenci. Toto by mi ani nenapadlo urobit. Krst je rodinna zalezitost. To je ako po svadobnom obrade zavolat na hostinu len svedkov... ved ak je to kvoli financiam, urobtr nieco male a skromne doma, nemusíte do restiky

autor
19. máj 2022

Vztahy su celkom ok. Len mi to pride vela ludi ak aj starych rodicov a surodencov, to je plus 14 ludi. A aj krstny nie su z rodiny, lepsie by bolo pre nich keby smevsami len

jaskolka
19. máj 2022

Tak urobte, ako myslíte. Len aby potom boli tie vzdahy ešte naďalej ok.Mne osobne by to bolo až drzé, aby som ako babka nesmela ísť na oslavu krstu vlastného vnuka, takže úplne chápem takú reakciu.
Krst je ozaj rodinná vec, to nie ze tam máš volať sesternice z 5 kolena.
Keby fakt mam problém s peniazmi, tak dám len len hlavne jedlo a kávu, minimum výdavkov.
Krstni rodičia by sa spoznali, zoznámili. Veď v podstate už "vstupujú" tiež do rodiny, svojim spôsobom.

jaskolka
19. máj 2022

My sme mali po krste doma oslavu, objednali sme catering, obložené misy, nejaké rezne tam boli, zemiakový šalát, bolo nás 16 ľudí. Celková suma bola 70 eur, tortu doniesli krstni. Takže nemyslím, že by to bola až taká výsledná suma ktorá by zruinovala rozpočet, ak pravda neplánujem dat 5 chodove menu, stejky, kopec koláčov a neviem co.

enoula
19. máj 2022

Urobte ako vam to vyhovuje. Da sa to kludne urobit v malom kruhu, darceky kúpia len zucastneni a zvysna rodina sa neurazi ani ziadne vztahy nepokazia. A pritom vobec nemusi ist o peniaze ak by si to niektp myslel. Vlastna skúsenost. Ale zalezi aj od povah ludi a ci vedia rešpektovať rozhodnutie. S tym bohuzial nic nenarobis

jajanka31
19. máj 2022

Ja by som urcite zavolala vsetkych, rodicov z ucty a ostatnych preto ze chcem byt tiez sucastou ich zivota a obdobnych akcii ktore organizuju oni. Ale pytas sa ako im vysvetlit ze ich nevolas. Noo to je teda tazke, ak nebyvas od nich 350km tak tazko. Mozes to dat este v stredu na obed kedy su vsetci v praci a tak nepridu alebo im jednoducho povedz tak ako to je ze ich tam nechces preto ich nevolas. Ak ide o €tak povedz ze si to nemozes dovolit. V dnesnej dobe je to aj dost drahe. Moja sestra ked robila krstiny bolo ich 35 lebo nas je 15 a zo svagrovej strany 20. A bolo to v pohode, detibsa vyhrali dospelaci trochu pokecali a uz.

ropucha6
19. máj 2022

@janinah opakujem, netusim, ake ma dovody a ani ake maju vztahy a zvyklosti v rodine. Asi nevyzera autorka moc rozhodnuta zatial. Ja keby som sa rozhodla, urcite to neriesim na fore cudzich zien, da sa ocakavat, ze pochopenie tu nenajde.

nevenka
19. máj 2022

@7lenka11 ano, toto bolo fajn, na obed ostala moja sestra s muzom, manzelov brat bol krstny, ten aani na obed neostal, jeho zena bola tehotna, mali sme vsetci respiratory, zvlastne, ale nechceli sme nic podcenit. Potom este mala sesyernicka krst, v maji, my v marci, to akurat druha svagrina sla rodit a tejto sesternicke sme boli na oslave uz viaceri. Vacsina bola prekonanych, ockovanych, tak sme to riskl. A v lete sme sa potom vsetci stretli na tej chalupe, uvaril sa gulas. Prve dve deti sme krstili hned po mesiaci a hoci mi pomahala mama a svokra, tak bolo to o hubu, v malom byte tolko ludi, hluk a tak. Mne to takto aj vyhovovalo celkom.