Krst dieťaťa v katolíckom kostole (katolík a evanjelik)

27. feb 2023

Baby prosim o realnu skusenost.
Buduca krstna je katolicka a buduci krstny evanjelik.
Mate skusenost ze niekde vam oboch zapisal farar ako krstnych rodicov ?
Radu ohladom kto moze byt a nemoze byt krstnym si nechajte. Poznam pravidla cirkvi. Ide mi o real skusenost
A ano pojdeme sa aj knaza opytat v dohladnej dobe ale chcem si spravit prieskum ci je to mozne.
Dakujem velmi pekne

terezka1947
27. feb 2023

Je to ok. Krstná bude zapísaná ako krstný rodič,krstný bude zapísaný ako svedok krstu. Čiže zapísaní budú obaja.

autor
27. feb 2023

@terezka1947 aj som myslela ze bude ako svedok. Ale to je plnohodnotny krstny rodic ? Bude riadne v krstnom liste ?
Este som taky pripad nevidela. Vsetci sme vzdy boli katolici ale hold muzov brat je evanjelik a jeho chceme za krstneho
Dakujem

terezka1947
27. feb 2023

Normálne bude zapísaný,ale ako svedok krstu.
Nemôže byť zapísaný ako krstný rodič,keď je evanjelik.
Na krst stačí jeden krstný rodič,čiže v tomto problém nie je.

lilke
27. feb 2023

Švagrovci, evanjelici, chceli mať ako krstneho kamaráta katolíka. Bol zapísaný ako svedok krstu, krstnu dali povinne sestru evanjelicku. A synovec iba toho kamaráta s manželkou volá krstný/á, rodičia ho tak naučili, udržujú vzťahy. Paradoxne naozajstnú krstnu, vzťahy sú inak ok, volá teta. Je to iba o vašom prístupe.

janetinka27
27. feb 2023

Krstny list je vlastne vypis z krstnej matriky. Su tam uvedene aj mena rodicov, krstnych rodicov, ale neskor aj zoznam dalsich prijatych sviatosti. Pri krste sa moze davat pekny papierik ako spomienka na krst, ale to nie je krstny list.

katkine_terapie
27. feb 2023

sviatosti medzi kaotlikmi a evanjelikmi sa vzajomne uznavaju, takze pokojne moze byt krstny rodic aj evanjelik, navyse ak druhy krtsny rodic je katolik. ALE! Zavisi od farara, niektori maju svoje vlastne normy.

janetinka27
27. feb 2023

@katkine_terapie nie, krstny rodic moze byt iba katolik s birmovkou. Evanjelik moze byt iba svedok krstu

marcella1979
27. feb 2023

ahoj.krstili sme pred 2.5 rokom v ziline. v kat.kostole.povedali nam, ze musi byt katolik a kedze krstny bol moj slobodny brat, pytali sa, ci s niekym nezije "na divoko" v jednej domacnosti.

autor
27. feb 2023

@katkine_terapie ja si to /som si ti tiez myslela preto sa pytam. Ja viem ze sa pravidla maju dodrziavat a viem aj ake podmienky tam su. Ale mozno ak by bol farar zhovievavy.. uvidime
Chcela som mat oboch rovnocennych papierovo. Ale ak to nepojde aspon nech je ako svedok krstu.

autor
27. feb 2023

@marcella1979 parada. Nas krstny zije so zenou v domacnosti bez manzelstva uz par rokov. Dufam ze na toto sa nas pytat nebude.

autor
27. feb 2023

@lilke ano mas pravdu su to len papiere. Vsetko zavisi od nas a od krstnych ako sa k tomu realne postavia

autor
27. feb 2023

@janetinka27 ano viem to. Ten krstny list je ako keby vynatok z velke knihy. Riesili sme to rok dozadu pred svadbou ked ziadali doklady ku sobasu. A ten svedok by bol zapisany v tej knihe podla teba ?

janetinka27
27. feb 2023

to neviem, treba sa opytat na fare. staci tam zavolat a vsetko sa opytat. na nauku staci, ak pojdu rodicia a krstni rodicia, netreba tam brat deti.

autor
27. feb 2023

@janetinka27 dakujem pekne aj tak
Dohodneme sa s fararom