Koľko peňazí do obálky pre sesternicu, ktorá sa vydáva?

13. júl 2022

Ahoj dievčatá, sesternica sa mi vydáva, koľko peňazí dať do obálky? Nemám predstavu koľko sa dáva.
Ďakujem

anjelicek26
13. júl 2022

Od 100-1000e podla moznosti rodiny...

evica17
13. júl 2022

ja dávam 50 eur vacsinou takto.

laura164
13. júl 2022

Ak iba ty sama tak 50, ak s mužom tak 100 a ak aj s deťmi tak 150.. aspoň u nás to takto byva

nelca84
13. júl 2022

50+ na osobu

marsmykkok
13. júl 2022

Záleží aj od viacerých faktorov. Hlavné je, aby nebola v mínuse a nestála/nestáli ste ju viac ako jej dáte. Teda koľkí idete? Je rozdiel či dvaja alebo piati. A rovnako aký servis Vám poskytne? Bude to svadba niekde v troj alebo štvorhviezdičkovom zariadení s viacerými chodmi plná jedla a pitia a aj napríklad s ubytovaním alebo len nejaké záhradné posedenie na nejakej chatke s bufetovými stolmi a v noci/ráno pôjdete domov po vlastnej osi?

sissy27
13. júl 2022

toľko, koľko si môžeš dovoliť bez toho, aby to tebe ubralo na životnom komforte. Nie je hanba dať 20€ ak si viac proste nemôžeš dovoliť, netreba sa kvôli tomu zadlžovať alebo si odtŕhať od úst.
Ak ti to nerobí problém, tak 50-100€ je úplne postačujúce.

ms_green
13. júl 2022

Možno som divná ale príde mi dosť odveci očakávať od svadobných hostí, že mi "zaplatia svadbu". My sme nemali veľkú svadbu (do 30 hostí, najbližšia rodina a priatelia) a nikdy som nerozmýšľala nad tým, že moji príbuzní a kamaráti by mi mali dať svadobný dar viac peňazí ako mňa stálo že to že tam sú. Ak nám dali peniaze, bola som rada ale toto mi príde uletené.
Je toto naozaj normálne? Vždy keď som išla ako hosť na svadbu dávali sme 100 ale nikdy v živote som neriešila či to bolo len za mňa alebo aj za partnera.

melanta
13. júl 2022

@marsmykkok to čo je za názor, aby hostia nestáli viac ako budú dary? Odkedy sa hostia pozývajú s tým, že si to majú zaplatiť? My sme mali svadobnú hostinu v júni, stala nás cez 10 tisíc a nedostali sme ani euro, všetky príspevky išli na charitu. Robili sme predsa svadbu aby sme sa zabavili s najbližšou rodinou a blízkymi priateľmi, nie aby sme prachy zbierali. Fuj. Neviem kedy a kto začal používať taký kravinu, že treba dať toľko, aby sa zaplatilo to čo dotyčný minie.

melanta
13. júl 2022

Daj koľko môžeš, ako ťa pustí tvoja finančná situácia. Niekto dá 20, niekto 50, niekto 500 či viac. Riaď sa tým, čo tvoja peňaženka dovolí.

marsmykkok
13. júl 2022

@melanta tak nie každí má toľko prachov koľko ty... Mladí ľudia väčšinou riešia bývanie, často sa berú už v očakávaní na bábätko, kedy sa príjmy znížia a mne by bolo teda blbé zabávať sa na ich "účet" . Samozrejme iné je keby som v zlej situácii a je mi to blízka rodina alebo priateľka a pochopí to. Ale nejakej sesternici čo som možno naposledy videla 10 rokov dozadu by som bud nešla ked neviem aspoň dorovnať, nie že zoberiem celú famíliu a budú mať vysoké výdavky a dám 50 eur do obálky, nech máme zážitok a užijeme si. To je podľa mňa bez chrbtovej kosti.

evikavika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
13. júl 2022

@marsmykkok nikto nenuti snubencov robit velku svadbu, mozu sa zobrat s dvomi svedkami. Tiez som neocakavala, ze mi hostia svadbu zaplatia, bolo mojim rozhodnutim ich pozvat, lebo som ich tam chcela mat.

evica17
13. júl 2022

@marsmykkok ved ked niekto nema peniaze, nech nerobi velku svadbu, kazdy podla svojich moznosti. ale ockavat ze my hostia pokryju vydavky a este cosi navyse je blbost. ak na to ta sesternica nema, nebude pozyvat siroku rodinu (moja sesternica urobila vsadbu kde pozvala len minimum ludi, y nasej rodiny pozvala len babku a jej krstnych rodicov, ostatne tety,ujov a bratrancov sesternice nie, a sme v pohode)

nikasmile
13. júl 2022

My dávame 100.nie je to veľa ani málo.

melanta
13. júl 2022

@marsmykkok treba robiť takú svadbu, na akú mám. Či ide o mladých či starších. Pozývam toľko ľudí, vyberám také miesto, jedlo, pitie, zábavu, na akú mám. Ak nemám na svadbu, tak urobím iba sobáš bez hostiny. Svadobná hostina nie je povinná a robiť ju s tým, že počítam kto mi koľko dá, to je bez chrbtovej kosti podľa mňa. Veď autorka sa tam nepozval sama. Píšeš blbosti, keď píšeš, že zobrať celú rodinu a užiť si to. Ale veď ak sa pozve celá rodina, tak ju ako nevesta pozývam preto, že chcem s nimi sláviť a chcem nech si to užijú. Nevyberala som si na svadbu hostí podľa toho, či majú dosť peňazí na peňažný dar.

bilancia
13. júl 2022

my davame 100€

nika0204
13. júl 2022

Asi 100ku by sme dali. Menej urxite nie uz v dnesnej dobe..my sme minuly rok nedostali asi odnikoho menej ako 100. Vacsinou kazdy po 100ke daval a a blizka rodina aj viac

andrea_82
13. júl 2022

my sme boli tento rok v máji na svadbe, boli sme traja a dávali sme 150€. Tiež sesternica, s ktorou sa vidíme cca 2-3x do roka. Ale je pravda, že ak by sme si to nemohli dovoliť, dala by som menej.

ninusa221
13. júl 2022

My sme boli priateľovej sesternici pred rokom a jeho mama za nas všetkých dala 100€ ( 5 ľudí) plus vykrúcanka o polnoci každy po 20€. Takže dokopy 200€ žiadne kolače, torty nedavala.

marsmykkok
13. júl 2022

@melanta
@evica17 Ja tu píšem z pohľadu hosťa, nie nevesty, ja nie som jej sesternica/nevesta. Samozrejme, ak robím svadbu počítam s tým, že dám na ňu napríklad 10 000 a môže sa mi vrátiť 1000, ale ak dostanem pár tisíc poteší, nie som milionárka a využijem. Ale autorka ked sa pýta, tak predpokladám, že je nejaká stredná vrstva, čo nemá peňazí ani málo ani veľa, ak dá napríklad 300 nebudú hladovať, ale ak dá 100 tých 200 sa zíde aj na iné... A citový vzťah tam nie je až taký vrúcny asi, že dám čo najviac, je to len vzdialenejšia rodina. Preto pragmaticky radím, že nech dá koľko budú stáť, plus pár eur naviac. A nechápem tu toľké moralizovanie čo sa tu rozbehlo.

zmrzlinka2021
13. júl 2022

Ak by som mala dať peniaze do obálky, čo my nedávame, tak 50 EUR za našu rodinu.
My však vacsinou kupujem fyzický dar, tiež do 50 EUR.

saxana000
13. júl 2022

Pracujes?studujes? Sama pojdes? Beres kamosa?
Za mna 50 na osobu ako sestranica je ok.100 na par ak si mas zobrat partnera.ak si studentka s nejakou brigadkou aj 20 a kvetinka bude dost..
Mali sme na svadbe pary co nam dali aj 500ku aj mladu rodinu s babom a hypotekou co dala 20 od kamosov ziadne prachy len supravu tanierov.vobec na tom nezalezi hlavne ze prisli a boli s nami.kazdy tolko kolko moze..

zuzka1117
13. júl 2022

my davame 100eur.

didi2102
13. júl 2022

U nás sa tiez dáva 50€ na osobu , ale ked dáš.menej nič sa nestane , teda aspoň za mňa ,na svadbu sa nemá.pozyvat lebo chcem aby mi ju ľudia zaplatili a ešte sa mi zvýšilo, prikryvam sa perinou na akú mám, mne by nevadilo keby mi neda niekto aj nič,vôbec by som to neriešila,daj podľa možnosti

autor
13. júl 2022

Tak som prekvapená, 50€ mi príde strašne málo. Ja idem s partnerom a plánujeme dať 200€. Len som si chcela urobiť obraz, že koľko asi tak je vhodné.

chiara_elle
13. júl 2022

Tak su ludia a ludia.

Nam dal manzelov brat (2 dospely a 2ja pubertiaci) 100 Eur a to sme im platili aj jednu noc v penzione. Cize si nepokryli ani len vydavky na hostinu za 4 osoby, nie to este ubytko a nebodaj nieco navyse.

Ale kamarat nam bol na svadbe sam, a dal ako jedna osoba 400 Eur. Tak si vyber.

sundew
13. júl 2022

Ked planujete dat tolko a mozte si to dovolit tak preco nie? Treba dat tolko na osobu kolko prežeriete 🤣 a plus nieco naviac.dvadobny dar beriem nieco ako aj pomoc im na zaciatok,poripqde ze vedia ja na svadobnu cestu ist.

tara42
13. júl 2022

Dala by som od 100 do 200 podľa toho aka je blizka.

zorkahorka
13. júl 2022

My sme zvacsa dostali 100.aj my tak davame

qetka
13. júl 2022

vies co, nam dala kamoska 500 Eur, skoro som odpadla. Rodina nam davala tak 80-120 Eur za par ci uz bez deti/s dietatom/detmi, krstna nam dala 300 Eur. Podla mna je uplne v pohode hocikolko, kolko je vo vasich moznostiach, Mna neurazilo ani ked niekto nedal nic.