Koľko peňazí by ste dali kamarátovi na svadbu?

4. aug 2022

Prosím o radu, koľko peňazí by ste dali kamarátovi na svadbu? Poznáme sa od detstva. Finančne sme na tom asi rovnako dobre.

Svadba bude do 100 ľudí. Platia aj ubytovanie na jednu noc. Ideme 2 dospelí a 2 malé deti do troch rokov.

ninusa221
4. aug 2022

50€-100€ ? Viac by som nedala plus ešte o polnoci vykrucanka tam ked date ešte všetci po 10 € tak hned mate plus 40€ 😅

mimi3008
4. aug 2022

Dala by som 200 eur, ked ste 4

hendikep
4. aug 2022

podla mna je minimum zaplatit svoje stravne jednotky a ubytovanie, neviem odkial si.. my sme boli nedavno na svadbu, ja dcerka a manzel, dcerka jedla s nami takze nemala vlastnu porciu, stravna jednotka na osobu bola 50€ , cize dali sme dar 150€ aby aspon 50€ ostalo im

melanta
4. aug 2022

Podľa svojho uváženia a finančných možností. Ak ide o dobrého kamaráta z detstva, my ako 2 dospelí by sme dali 500. Niekto dá 100 alebo aj menej. A je to v poriadku. Na svadbu predsa nepozývam nikoho kvôli tomu, aby som dostala dar. A už vôbec nie, aby jeho dar pokryl náklady za stravnú jednotku.

xena0
4. aug 2022

Vzhľadom k tomu že idete 4 a platia vám aj ubytovanie tak 200€ by som dala, samozrejme podľa finančných možností ak teda nemáte problém tak minimálne tých 200€

a_alexandra_a
4. aug 2022

Tiež by som dala 200€ ak idete 4 a máte zabezpečené aj ubytovanie

cubo2
4. aug 2022

Dal by som 150 - 200. A polnocnu vykrucanku do klobuka, redovy tanec neznasam - toto polnocne zobranie od opitych svadobcanov povazujem za ohavnost a riesim to tak, ze s usmevom na tvari hodim do klobuka najlacnejsiu stravenku a schuti si zatancujem s nevestou 🙂

7lenka11
4. aug 2022

U nas je zvykom davat 100 eur. Nikto to neprepocitava na stravne a ubytovacie jednotky. Ved svadbu si robia novomanzelia snad kvoli sebe, nie preto, aby im ju hostia preplatili 😃 najlepsej kamoske som dokonca peniaze nedavala, kupili sme im dary, lebo si zariadovali novy dom.. ostatnym davam 50-100 eur.. vynimocne 150-200, ked ideme vacsia rodina, napr. aj s rodicmi alebo ked viem, ze dotycni dali nam na nasej svadbe stedry dar, tak sa proste revansujem...

7lenka11
4. aug 2022

@hendikep to ste sa vazne pytali na vysku stravnej jednotky? 🙈 na svadbu sa mate ist bavit a uzit si den novomanzelov, nie im preplacat svadobne naklady

pribinak
4. aug 2022

@ninusa221 fuuu, ty si ale lakoma 😳😳😳 platia im aj ubytovanie

Dala by som tak 150 eur, ubytovanie nie je lacná záležitosť

Iste, svadbu robia pre seba a kvôli sebe, ale zas patrí sa prispieť

liljana
4. aug 2022

Min. 50 eur za dospeleho plus do venceka 20 eur za dvoch. Spolu 120 eur. Uz vidim aj ubytovanie. Tak aj za to. Mate to oslavit, zabavit sa. Nie vyzmykat mladych.

xena0
4. aug 2022

Ľudia sú rôzni, na našej svadbe som mala rodinu 9 členov a dokopy dali 250€ čo je celkom malo vzhľadom k tomu počtu (pracujúci bratranci a sesternica s partnermi ale dar dali ich rodičia) zamrzí to trošku keď človek vie že majú nato, nemusí byť finančný dar ale čokoľvek, lepšie ako blahoželať s holou rukou

katkaseiner
4. aug 2022

My ideme akurat teraz sesternici na svadbu, sme 2+2 (deti 7 a 9) a dame 300E, darcek za 50E a este zrejme na tanec nejake drobne..

sissy27
4. aug 2022

toľko, koľko si uznáte za vhodné a koľko si môžete dovoliť bez toho, aby to nejako obmedzilo vaše bežné fungovanie. Je to možno nejaké nepísané pravidlo, že hosť by mal pokryť približne svoje náklady, na druhej strane ak si má na to niekto brať úver alebo nemať potom za čo deťom dať jesť, tak určite nie.

ropucha6
4. aug 2022

Podla toho, kolko si mozete dovolit 🙂 ja by som dala 300E.

ninusa221
4. aug 2022

@pribinak ja som lakoma?😂 Okey vsak daj aj 500€ pre mna za mňa my na toto niesme zvyknutí na taketo moresi. Oblecenenie na svadbu plus kytica neveste peniaze vykrucanka a 500€ v pi a to su len kamarati nie ziadna birmovna krsna mama, sestra alebo niečo podobné…

lilinka126
4. aug 2022

Ja som bola dobrej kamaratka, dvaja dospely a do obalky islo 100E plus sme mali prichystanu 20 na redovy, ale viem kolko ju to stalo a ze jej z toho ostalo aj extra..

zmrzlinka2021
4. aug 2022

Dali by sme 50 EUR ak by chceli peniaze a k tomu nejaku drobnost, napr. knizku o manzelstve, o vztahoch.

A ci sme lakomi? No mame to nastavene trocha inak v zivote. Pre nas najvacsim darom su vztahy, komunikacia s ludmi, spolocne zazitky, objatia, smiech. Nerobime oslavy pre "darceky" a vyslovne ani nasim jazykom lasky nie su dary.

Pre mna hodnota cloveka a vztahu nespociva v peniazoch, vo vyske sumy, ale skor ocenim, ked sa sem tam stretneme, ideme opekat, ci sa priatelia zastavia na kavu.

autor
4. aug 2022

Ďakujem všetkým za rady 😊 počítala som 200 eur, tak ste ma uistili, že to je adekvátne

ukulela
4. aug 2022

Cca aby sa im vratilo na mojom ubytovani a konzumnom. Ak na to nemam, odmietnem ubytovanie. A ohanat sa ako host nakladmi na saty a kyticu je vrcholna trapnost..... ak nemam slusne saty, nikam sa netrepem, nekupujem saty za 100 kvoli kazdej svadbe. A kupitsa da1 ruza, ci ozajkupujete nevestamkytice za 70€? Kupte ruzu a orihodte 50 k daru. Kvety aj takvacsinou ostavaju vkoste, ci na cintorine, ci ich rozdaju....

hendikep
4. aug 2022

@7lenka11 nepytali, vydavala sa mi dobra kamoska tak sme sa o tom bavili ako to zdrazelo, tak preto sme vedeli… tak ale mne zas nepride slusne akoby novomanzelov nechat v strate, vzdy to s muzom ratame tak, aby sme si aspon minimalne zaplatili co ich stojime.. neviem co je natom zle a nikoho nenutim tak uvazovat

a_alexandra_a
4. aug 2022

@zmrzlinka2021 To, že ty to máš v živote inak nastavená nie je vec novomanželov. V dnešnej dobe, keď všetko tak enormne zdraželo by som sa, za predpokladu, že si to môžem dovoliť, určite prispela vyššou sumou, ako 50€, keď sa mi tam prestravuje celá rodina a ešte mám zabezpečený aj nocľah. Ak by som si to nemohla dovoliť, určite by som odmietla prespávanie. Jedna vec je, že máte krásne vzťahy, čo je chválihodné, ale na druhej strane, ak prídu 4 ľudia na svadbu, najedia sa, vypijú, prespia a podarujú 50€, je to trochu bez chrbtovej kosti.

hendikep
4. aug 2022

@7lenka11 ja napriklad nechapem davanie darov pri zariadovani bytu, a som rada ze sa naslo malo ludi ktori nam s muzom dali hmotny dar… lebo to boli vacsinou haraburdy ktore sa mi nepacia a bud som ich vyhodila alebo doma prekladala z miesta na miesto, lebo proste si chcem do bytu kupivat veci co sa mi pacia a nie mat byt pozliepany podla vkusu svadobcanov… mne dary pridu take ze, nemam hotovost tak kupim nieco v akcii

7lenka11
4. aug 2022

@xena0 a ty si ich pozyvala na svadbu s akym cielom? Aby boli svedkami vasho velkeho dna a uzili si to s vami alebo aby ste dostali co najviac financii a darov? Ja nechapem zmyslanie niektorych ludi, ze prepocitavaju svadobne dary a kalkuluju, kolki prisli.. my sme pozyvali ludi na nasu svadbu preto, ze si ten den chceme uzit s najblizsimi, absolutne som nemala predstavu, kolko sa vyzbiera a vobec nasa svadba na tom nestala.. svadbu aj svadobnu cestu sme mali uhradenu vopred, takze nam bolo jedno, ci vyzbierame 1000 eur alebo 10 000 eur... moji krsni prisli s detmi, dokopy 5 ludi, dali nam 100 eur.. mamin druhy brat prisli 4 ludia a dali nam 50 eur.. vobec sa nad tym nepozastavujem.. kazdy nech da, kolko chce.. pre mna bolo dolezite, ze si svadbu uzili a dodnes hovoria, ze to bola jedna z naj svadieb, na ktorej boli

7lenka11
4. aug 2022

@hendikep ja som dala raz v zivote hmotny dar aj to po dohode s novomanzelmi, takze vedeli, do coho ideme..
Hlavne pre mna svadba nie je o prepocitavani penazi ci ohovarani ludi, ze mi doniesli haraburdu.. pre mna je to oslava najkrajsieho dna s rodinou a priatelmi a kazdy nech donesie, co uzna za vhodne alebo na co ma.. ci financny dar alebo sada uterakov od pratety alebo soska od 8rocnej sesternice - pre mna su to vsetko mile spomienky na jeden z najlepsich dni v mojom zivote
Ale ako vidim aj v tejto debate, Slovaci sa nezapru a este aj vlastnu svadbu dokazu spenazit ci ohovorit blizkych len preto, ze im nedoniesli nieco, co by sa im pacilo... fakt chore az smutne

jaskolka
4. aug 2022

@cubo2 je to tradícia, nie ohavnost. To ze niektori sú už opití, nie je chyba nikoho, iba ich samotných
Za mňa je ohavnost hodiť do klobúka gastrac za 3 eura a ísť "schuti" vykrucat nevestu. Nikto ta nenúti ísť vôbec tancovat s nou, je to neucta voči nej.

cubo2
4. aug 2022

@jaskolka ano, jasne, ze hodit gastrac za 3 eura do klobuka je drzost.. "Tradicia" je len floskula, ja vnimam ako drzost pytat odo mna o polnoci na svadbe peniaze. Pre niekoho je to uhol pohladu, ale ja to vnimam takto.

bessie12
4. aug 2022

@cubo2 ved nikto ti nekaze ist tancovat redovy tanes s nevestou. Staci pockat az to skonci a potom ist na parket.

hendikep
4. aug 2022

@7lenka11 ok, soska od sesternice, potesi ale co s nou mam robit? povedala som si ze v byte nechcem mat ziadne zberace prachu, policky so zbytocnostami atd… chceme s muzom zit minimalisticky, … nechcem kazdy den dve hodiny utierat prach, ale aj vyhadzovat take veci mi je luto, ale stale je to len vec tak ma nik nedonuti to 30 rokov niekde skladovat ked mam maly byt v ktorom chcem dychat a nie byt obhadzana vecami. A neviem naco narazas o spenazovani svadby, v oznameni nikto nema ze zaplatte si stravnu jednotku, ale x zien sa tu vyjadrilo ze to tak rataju lebo nechcu nikoho zatazit, takze tu nevidim nijaku lakomost praveze naopak. Slovenske mi pride skor tvarit sa ako mi nejde o peniaze ale o vztahy tak pride 10 clenna rodina a da 50 €…. Pritom dar je na zaciatok spolocneho zivota pre novomanzelov, takze logicky ked dostanu penazi menej ako dali do svadby, tak zacinaju v minuse..

hendikep
4. aug 2022

@cubo2 tak ostan triezvy a daj kolko chces 😂