Koľko na svadbu?

mamusa123456789
7. okt 2022

Chcela by som poprosiť o radu, ze koľko dat bratrancovi do obalky na svadbu, na ktorú bohužiaľ ísť nemôžeme, aj keď sme pozvaný, syncekovi vyšiel včera pozitívny test na covid

a_alexandra_a
7. okt 2022

Dala by som 100€. Ak si to, samozrejme, môžete dovoliť

zuzanka.zuzu
7. okt 2022

@a_alexandra_a budeš môjou sesternicou, ktorá nepríde na oslavu ale zaplatí mi 100e? 🙏

@mamusa123456789 na svadbu kde nemôžem ísť a koná sa kedy? ak tento víkend tak 50e lebo vám objednali jedlo čiže útratu majú ako keby ste tam reálne boli, tak aspoň takto by som prispela... inak max 30e

a_alexandra_a
7. okt 2022

@zuzanka.zuzu Každý podľa toho koľko si môže dovoliť a koľko má vo zvyku 🙂

queen_mary
7. okt 2022

Asi 100€ do peknej obalky by som dala s nejakym blahozelanim. Kyticu by som potom uz neriesila, kedze priamo na svadbu nejdete.

sense
7. okt 2022

Daj podľa vlastného uváženia, tak aby vás to nezruinovalo a koľko by ta potešilo alebo by si očakávala keby je to opacne..... Alebo koľko dal on tebe.... Keďže u veľa ľudí je to tak co ty mne to ja tebe, alebo koľko by ich stala utrata za vaše jedlo, aj keď toto ja osobne nechápem.... Neozývam ľudí kvôli daru

janetinka27
7. okt 2022

dala by som tolko, kolko som chcela dat povodne. jedlo/nejedlo neriesim, dar je pre nich, nie za jedlo.

nina004
7. okt 2022

@mamusa123456789 Dávam na svadbách väčšinou 100€ dar do obálky + keď je rédovy tanec ,tak ešte čosi tam. Sestrám sme dávali 200€ + rédovy tanec 50€ . Ale každý musí podľa svojich možností. Keby som nešla na svadbu dala by som rovnaký dar.

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natall113
7. okt 2022

U nás sa dáva rodine vždy 100€

mamusa123456789
autor
7. okt 2022

Oni ešte dnes upresňuje porcie a dala som vedieť ešte včera ze nejdeme, tak za jedlo stratu nemajú ale poslali nám koláče a fľašu a nám dávali na svadbu ešte jaho rodicia aj zaňho nakoľko my sme už skoro 8 rokov zobraty

ropucha6
7. okt 2022

@mamusa123456789 ja by som dala tolko, kolko som chcela dat povodne. Nevidim rozdiel, ci idem ci nejdem kvoli chorobe.

lulupulu
7. okt 2022

Myslím ze 50€staci, u nás sa už fakt dávajú veľké finančné dary ale sesterniciam 50€. A keďže tam ani nejdete tak to úplne stačí. Ale skôr je to u nás aj tak ze koľko dali oni toľko my vraciame. Na našej svadbe sme si zapísali každého kto koľko dal a teraz keď chodíme na svadby my im tak vždy vrátime toľko koľko sme dostali 🙂

katrin69
7. okt 2022

@mamusa123456789 Záleží od vzťahu a vašich finančných možností. Čo viem, cena sa pohybuje 50-100eur. Niektorí dávajú ešte viac a tí, čo toľko peňazí nemajú, vôbec nevadí, že dajú menej. Každá koruna poteší novomanželov...

dadka128
7. okt 2022

@mamusa123456789 nedala by som nič, veď tam predsa nejdem, potom po vylieceni by som ich ked tak pozvala na obed

66simonka66
7. okt 2022

@zuzanka.zuzu neviem ako to máte zaužívané vy, ale my nedávame peniaze podľa toho či na svadbu ideme alebo nejdeme, dávame peniaze preto aby si mladomanželia mohli kúpiť nejaký svadobný dar. V dnešnej dobe si neviem predstaviť čo také si kúpia za 30€. Samozrejme chápem, že každý človek dá toľko koľko môže, ale ani kamarátke by som nedala 30€ a už určite nie bratrancovi. My dávame vždy minimálne 100€ a aj to len kamarátom alebo rodine s ktorou sa veľmi nestretávame, blízkej rodine dáme vždy viac. Podľa mňa je 30€ dosť málo a fakt si do spoločného štartu mladomanželia poriadne nič za tú sumu nekúpia. Osobne by som sa hanbila dať niekomu 30€.

cervenaruza123
7. okt 2022

@mamusa123456789 Zavisi asi aj od zvykov v rodine a tak. Niekde si ludia bezne na meniny davaju 100€ v rodine a na svadbu ovela viac, niekde aj na svadbach davaju len tak symbolicky alebo kto si moze co dovolit. Ked sme ale nesli na svadbu alebo sa svadba rusila, dali sme dar tolko, kolko sme planovali povodne. My sme na svadbe od jednej rodiny dostali len uteraky a nejake malickosti do kuchyne, lebo penazi nemaju nazvys, tak si nemohli dovolit dat nam peniaze. Aj to si myslim, ze tie veci mozno dostali povodne ako svadobny dar oni, ale nevyuzili. Ale nikto sa za to nehneva, ani nepovazuje za cudne, ze davaju malo, lebo sak sami nemaju.

66simonka66
7. okt 2022

Nerozumiem tomu,: nejdeme na svadbu tak nedáme a ideme, tak dáme toľko koľko je stravná jednotka. Však kto nechce nemusí dať peniaze a kto chce tak ich dá. Ale predsa peniaze sa dávajú ako svadobný dar a svadobný dar dám preto, že mám mladomanželov rada a chcem ich pri takej udalosti obdarovať, nedávam tie peniaze ako kompenzáciu za to že som bola pozvaná. Môj bratranec mal svadbu na úrade, len s rodičmi a súrodencami a boli na obede, kde sme my ani neboli pozvaní, ale mám ho rada, tak som mu svadobný dar dala.

mamusa123456789
autor
7. okt 2022

Baby ďakujem za rady, nejako sa už hádam rozhodnem a po vyliečení ich pôjdeme kuknúť a niečo im dame

lilope
7. okt 2022

@zuzanka.zuzu ak mal ísť uaj partner, tak večera je zaplatená minimálne pre tri osoby (ak nemajú viac detí) a 50€ nepokryje ani náklady na večeru, keď už píšeš o nákladoch.
@autorka Vzhľadom na to, že nemôžete ísť, dala by som 50€, ale ak ste lepšie situovaní a nechceš, aby boli hostitelia na večeri stratoví, tak 100€.
Edit: teraz som prečítala, že za jedlo za vás nebudú platiť, čo je super, tak ak by som chcela niečo poslať v obálke, 50€ by som považovala za dostatočnú sumu.

lesana25
7. okt 2022

Podľa celkových vzťahov a finančných možností. To jedlo keď nebude zjedené namieste, zabalia mladomanželom obvykle domov takže škodní nebudú.

zuzanka.zuzu
7. okt 2022

@66simonka66 30€ nie je hanba, aj na to treba robiť (okrem zlodejov), hanba je nazvať akýkoľvek peniaz hanbou 👎
@lilope ja by som to brala ako príspevok na náklady a nie že si komplet zaplatím večeru pre moju rodinu 🙄

evinqua
7. okt 2022

@mamusa123456789 ja osobne by som dala tolko ako keby som sa zúčastnila. Neter mala minisvadbu ked prisla korona a bolo.pozvanych 80 hostí, nakoniec mohli byt len 10, o všetkých, s ktorými sme sa o tom bavili viem, ze rovnako my im dali rovnaký dar/peniaze ako keby sme na tu svadbu sli

66simonka66
7. okt 2022

@zuzanka.zuzu čítaš čo píšem? Ja som nenapísala že je to hanba, ale že ja by som sa hanbila dať 30€. Ale 30€ na svadobný dar je ozaj malo a hlavne pre tak blízku rodinu, už len z toho dôvodu že si za 30€ ani nič v dnešnej dobe nekúpia, veď svadba sa oznamuje v predstihu, dá sa na ňu pripraviť, samozrejme nehovorím o tom, ak človek naozaj na to nemá a po ďalšie, to čo je za blbosť že keď nejde na svadbu tak stačí 30€ a ak by išla alebo ak sa nedá zrušiť strava tak 50€. Veď to je dar mladomanželom a nie platba za večeru. Tak keď chcem dať 30€ lebo pre niekoho je to ok, tak dám 30€ ale nebudem to podmieňovať tým, či idem alebo nejdem na svadbu. Toto je podľa mňa hanba, buď niekomu niečo chcem dať alebo nechcem, dám podľa uváženia a podľa možnosti ale nebudem to podmieňovať mojou prítomnosťou na svadbe/oslave/...

tandariatko
9. okt 2022

@mamusa123456789 Ahoj mne bratranec deň alebo dva dni pred svadbou volal že nemôžu prísť .... Rodinne dôvody. Chápala som to ... A aj napriek tomu keď prišla jeho mama na svadbu poslal nám po nej svadobné oznámenie a 50eur. Čo som teda vôbec nečakala.Čiže za mňa je úplne jedno či niečo pošleš alebo nepošleš. Je to na tebe ☺️