Dve svadby s jedným manželom

19. sep 2023

Ahojte, chcem sa opytat tych zien ktore mali 2 svadby s jednym muzom. Klasika jedna svadba na urade zbuchana na rychlo. A druha klasicka velka s hudbou a vsetkym co obnasa tradicna svadba. S manzelom uz mame 2 deti, brali sme sa 2 roky do zadu.V podstate malicky obrad na urade s najblizsou rodinou a obedom. Teraz by sme chceli urobit klasicku svadbu v kostole. Ale tak rozmyslam ze uz mi je celkom blbe znova pozyvat rodinu na dalsiu svadbu 😂
Tak ma zaujima celkom ako to prebiehalo ako to brala rodina ze dalsia svadba… samozrejme uz na tej prvej nam dali svadobne dary, takze nerada by som posobila ze zas chcem nejake dary atd. Ale vzdy som tuzila po velke svadbe, tancovacke. Vsetky kamosky ktore sa takto brali a hovorili ze ano casom bude aj velka uz nikdy nrbola. Takze nepoznam nikoho kto mal 2 svadby 🙂

zitaje
19. sep 2023

Ja tomu celkom nerozumiem, aký je dôvod spraviť 2 roky po svadbe druhú, väčšiu. Veď keď ste chceli veľkú svadbu, mohli ste ju mať hneď, či ako?
Poznám x párov, čo sa brali na úrade a vzápätí mali veľkú svadbu ako píšeš ty, ale tam bol rozdiel jeden deň.
Ak chceš veľkú oslavu, spravte si nejakú na výročie, napozývajte hostí a dobre bude.
ALebo urobte veľkú grilovačku, narodeninovú oslavu, kolaudačnú oslavu, čokoľvek. Ale svadba dva roky po svadbe, no za mňa rozhodne nie.

babulkomale
19. sep 2023

@zitaje asi bol covid, nie? A niekedy su dovodom peniaze, ze vtedy neboli ale pravne bolo lepsie sa uz vziat.

mia_von_prag
19. sep 2023

Žijete spolu x rokov, máte 2 deti, mali ste svadbu. Áno, znie to divne oslavovať teraz druhu svadbu.

zitaje
19. sep 2023

@babulkomale covid chápem... peniaze nie. Aj Vianoce si potom spravia vo februári, keď vtedy budú peniaze? A narodky o pol roka? Proste svadba je svadba, je to obrad, to je tá podstatná vec, tá oslava má byť oslavou obradu, nie len tak, bezúčelovo, kedykoľvek.

autor
19. sep 2023

@zitaje dovod bol kovid, ktory nam svadbu ktoru sme planovali rok preklazil, do toho prisla vojna na ukrajine, manzel vojak pernamentne nol viac ako pol roka na hranici. Ja mam tiez pracu ktora mi v tom obdobi brala vsetok cas, a naozaj sme sa obracali vseliak len aby sme sa videli ako rodina spolu.
Cize to obdobie nebolo lahke ale chceli sme sa vziat konecne. Tak sme si povedali ze okej ved vezmeme sa na urade, nasu lasku to nijak nezmeni ci velka ci mala svadba. Ale teraz by sme chceli urobit velku svadbu lebo naozaj je nam luto ze sme nezavolali vsetkych ako sme chceli. Celu rodinu, kamaratov, kolegov.

peter0123
19. sep 2023

Kamoška mala vlani v lete na úrade, bola bez hostiny, bez svadobných hostí a bez ničoho. Chceli si brať hypo ako manželia, bol to jediný dôvod úradného aktu. Sporili si na svadbu svojich snov, len este nemali dosť nasporené. Rok po si spravili riadnu svadbu so všetkým čo treba, v stredu, bol vtedy štátny sviatok. Detičky zatiaľ iba plánujú, ale budú oslavovať iba tú druhý svadbu.

tanuuulka
19. sep 2023

aj ja poznám jednych čo mali dve svadby, úradnú a kostolnú. ale úradná bola s dvomi svedkami, kostolná riadne s hosťami a žúrkou.

nikaa951
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ibrunova
19. sep 2023

Ja by som sa na to už vykašľala

loliki
19. sep 2023

Mne sa ten nápad páči. Oslavujte, kým sa máte radi. A celá rodina pokope, to je super, veľa pozit. energie. Ja by som urobila oslavu aj po 20 rokoch. Bola tu raz taká téma. Čo budeme stále o práci, o vojne a o chorobách sa baviť. Tešte sa, kým sa dá.

dadi30
19. sep 2023

@loliki uplne suhlasim 🙂

kitycat
19. sep 2023

Ja hlavne nechapem ten pojem " klasicka svadba v kostole".
Tam sa sobasia veriaci (kovid-nekovid) a ostatni na urade. Ak vam chyba ta veselica s tradiciami tak ju urobte, ale kostol do toho netahajte

omg1992
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vkatush
20. sep 2023

Poznám 2 prípady.

Prvý pár, veľmi mladí, sa museli kvôli "pošmyknutiu" brať skôr, bola tam len najbližšia rodina, ani sa pomaly nevedelo, že majú svadbu, bola cca v 5m.
Porodila, a keď malá mala asi 3-4m, mali omšu v kostole (nemôžeš sa 2x sobášiť, mať druhú svadbu s tým istým, môžeš mať len omšu, kde si môžete obnoviť sľuby, keď tak) a urobila sa veselica so všetkými.

Ďalší mali úradnú svadbu, lebo v kostole nemohli mať (predtým rozvedení). A potom asi o 10-15 rokov neskôr, tuším rovno na výročie to bolo, mali "svadbu" v kostole a malú oslavu s najbližšími vo viniciach.

V tvojom prípade by som buď počkala na nejaké 10.výročie, kde si môžete pred Bohom obnoviť sľuby alebo jednoduchou urobte party, narodeniny okrúhliny, niektoré z detí, kolaudačka, ... príležitosť sa nájde, keď chceš veľkú veselicu. Napr môj otec mal 50tku a urobila sa veľká párty a niektorí vraveli, že sa cítili ako na svadbe (jedlo, pitie, DJ, tancovanie do rána,...).

Inak by mi to (osobne) prišlo blbé, po 2 rokoch, len tak a navyše nie z tých skutočných dôvodov (neťahaj tam kostol, keď ti ide o veselicu).
Ale ak to cítite obaja, že chcete, choďte do toho. Ľudia, okolie, rodina si aj tak budú myslieť svoje 😁

karajazviny
20. sep 2023

Ja zase práveže nerozumiem, prečo sa nad tým autorka zamýšľaš?! Však píšeš, že na tej malej svadbe bola len najbližšia rodina (to chápem, že rodičia, starí rodičia, súrodenci, poprípade krstní rodičia) s tými si predpokladám, že dávate darčeky na sviatky, takže ani tebe ani im by nemalo byť blbé, keby vám na veľkej svadbe opäť niečím prispejú...a keďže túžiš po veľkej svadbe, kde by mal prísť zvyšok rodiny, kolegovia, priatelia, tak tí myslím, že s radosťou príjmu pozvanie a s radosťou vrámci svojich možností dajú to,čo sa patrí, bez toho aby si ty musela od niekoho niečo pýtať 🤷🏼‍♀️

kassandra25
20. sep 2023

To je taký problém sa íst zabavat len tak, kde ta nikto nebude riesit, ako robit klasicku svadbu po 2 rokoch svadby na úrade. Kazdy bude len prevraciat ocami, ohovarat vas, kazdemu to bude len vadit, zavadzat, nikto ti nepovie do oci pravdu, smiat sa z vas budu a tipovat, kto to ma na starosti a ze co sa zenes do toho, ked mozno po rokoch rozvod pride, naco je toto dobré.....

dusankomoj
20. sep 2023

Čo ste ako sršne? Autorka má vysnívanú veľkú svatbu, a keď je teraz správna doba,tak prečo nie? Moji rodičia mali obrad na úrade a na 30 výročie sme im zorganizovali svatbu v kostole. Nie obnovenie sĺubov,ale normálnu svatbu. Poslali oznámenia: už sme si to vyskúšali, teraz poďme naostro😉 Autorka,kľudne si splň sen. Nenechaj sa znechutiť,že prečo,načo....je to tvoj čas,peniaze a hlavne život. Každého do toho prd.

vroni
20. sep 2023

Úplne v pohode. Najbližšej rodine vysvetlite, ostatných pozvete, urobíte veľkú svadbu a hotovo. Kto vás bude ohovárať, bude to robiť i tak, prečo brat ohľad na hlupákov? A kto nebude chcieť, nemusí prísť. Vybavené. Nedaj sa znechutiť a poriadne si to užite. Samozrejme, ze nebudete druhýkrát vyplnovat a podpisovať papiere, ale normálnu, oficiálnu cirkevnú svadbu mat môžete.

andreatytler
20. sep 2023

Urcite si urobte svadbu aku ste vzdy chceli. Inac ta to bude cely zivot mrziet.
Normalne by som pozvala hosti s vysvetlenim, ze vam osud prekazil plany pred par rokmi a tak je svadba teraz. Kedze oni neboli na tej prvej, tak pre nich to je prva svadba. A tym padom kludne aj dary mozu doniest. Podla mna budu aj velmi radi. Lebo ich mozno aj mrzi ze nemohli s vami byt v ten prvy svadobny den.
Iba tej rodine co bola na prvej svadbe by som povedala aby nenosili dary a tym to mozes vysvetlit osobne... teda predpokladam ze to boli rodicia a surodenci.

cacianka
20. sep 2023

@andreatytler presne, a okrem toho, svadbu chcú v kostole, takže aj toto bude právoplatné, pretože pre očami cirkvi ešte manželia nie sú. Akú formu tomu dá kňaz, je už medzi nimi, on vie ako to treba.
A pri pozývaní hostí, stačí povedať účastníkom tej úradnej, dary sme od vás dostali, iba príďte

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
loliki
20. sep 2023

@miriam11 Ešteže je na Slovensku toľko múdrych ľudí, čo vedia každého taktne poučiť a opraviť. 🙂
Autorka - urob ako ty chceš, ak je to vaša spoločná túžba, splňte si ju, kým sa dá.

ibrunova
20. sep 2023

Ja z pohľadu hosťa.. Zase ďalšie šaty zháňať 😂 ale ja nemám rada ceremónie.

janewithane
20. sep 2023

Myslim ze teraz po covide bolo takych svadieb vela, ak po nej tuzite chodte do toho, dary sa predsa daku vykomunikovat...
Jednemu vsak nerozumiem, ak ste veriaci tak by ste ako prvu mali prave tu svadbu v kostole, takze ak nad tym premyslal len aby mohlo byt nejaka druha a to na urade nejde tak sa da urobit aj taky fake obrad, viem o viacerych, da sa to spravit velmi podobne ale zaroven velmi osobne..

vroni
20. sep 2023

@janewithane, naopak to nejde. Po svadbe v kostole sa na úrade svadba nedá. Len fake cirkus, co je zase o ničom. Po svadbe na úrade je svadba v kostole úplne bežná, takže majú správne poradie.

janewithane
20. sep 2023

@vroni lenze ak si veriaci tak pre tba svadba na urade nesplna vsetky nalezitosti sviatosti, ma len svetsku a pravnu hodnotu...
za mna fake cirkus je super, mas volnost obrad mas kedy chces, kde chces, ziadne poplatky, nudne prihovory, moze to byt velmi osobne..

klip0
20. sep 2023

Zas vždy keď niekto píše, že nemá na svadbu peniaze a preto ju odkladajú, tak ľudia píšu že veď zoberte sa na úrade a svadbu s hostinou a oslavou si spravíte neskôr. A všetci súhlasia.
Keď niekto píše, že to ide spraviť, už to je divné 🤷🏻‍♀️😅 ale áno aj mne by to bolo zvláštne už po čase aj z pozície hosťa aj z pozície novomanzelky. Ale spravte ako cítite

vroni
20. sep 2023

@janewithane, ale stále je to len fake cirkus a nie svadba, hlavne staršie príbuzenstvo by sa na niečom takom nezúčastnilo a považovalo to za urážku. A z cirkevného hľadiska - no, to je potom počet veriacich veľmi nízky, neviem, ci by sme sa dostali na stovku v celej krajine. Takže asi to málokto berie spôsobom najprv a hlavne svadba v kostole. 🤷‍♀️

annamivo
20. sep 2023

Neter takto mala, civilnú mali s malinkou oslavu cca20 hostí. Druhú v kostole mali bez oslavy, len doma pohostenie pre rodičov a súrodencov. Nikto im nič nevyčítal.