Dcéra sa chce vydávať, kto má zaplatiť svadbu ?

chiara996
10. nov 2019

Veľmi krátko. Máme dcéru, ktorá sa chce vydávať. Študuje VŠ, zatiaľ nepracovala. S manželom jej radíme počkať a zarobiť si (aj s nastávajúcim - on pracuje už niekoľko rokov, ale dosť míňa na koníčky, šport). Pravdaže niečo sme jej nasporili, no na komplet zatiahnutie svadby to nie je a má aj súrodencov.
Treba spomenúť, že dcéra je skromná a nechce nič honosné, len malú svadbu.
Známa mi vytkla, že je to hanba, aby si dieťa platilo svadbu, že je to svätá povinnosť rodičov.
A váš názor? Za každý ďakujem.

evka_s
10. nov 2019

@chiara996 My jsme si svatbu platili sami (manžel pracoval, já jsem byla na druhé mateřské). Hamba by podle mě byla, kdyby nám ji měli platit rodiče - však jsme ji chtěli my, pro nás, ne kvůli nim. Mí rodiče akorát zabezpečili alkohol a koláčky, ale to dobrovolně, nežádala jsem je. Bohatě mi stačilo že se v případě potřeby postarali o děti. Pokud bychom na tu svatbu neměli, nebrali bychom se.

horalka1986
10. nov 2019

Sami sme si platili svadbu. Nehovorim ze nam nasi nepomohli ale bol to s nimi boj. Nechceli sme a oni na tom trvali. Zaplatili aspon kolace a tortu. Muzova rodina ani cent ale ani sme od nich necakali. Mala svadba. 15 ludi.

dzulli1980
10. nov 2019

Aj my sme si svadbu platili sami ... nechceli sme od rodičov ani cent ... mali sme malú svadbu cca 20 ľudí.
@chiara996

lusilla
10. nov 2019

Platili sme si svadbu sami, aj ked bola prisposobena poziadavkam rodicov a ja som chcela svadbu len so svedkami a rodicmi oni chceli rodinu aj sirsiu cize sa to ich pricinenim predrazilo. Zaplatili sme si to sami.

lula313
10. nov 2019

Záleží, odkiaľ ste. Na východe vraj zvyknú rodičia nevesty platiť svadbu, tu v ba si ju platia novomanželia sami. Nám moji rodičia prispeli na hostinu, mužovi ani cent(nabuduce by som ich ani nevolala, ale nie kvôli peniazom, ale kvoli ich správaniu)

fokuska
10. nov 2019

Vsetko na svadbe sme zariadili podla seba a svojho vkusu a aj sme si zaplatili - tak sme povedali aj rodicom. Prijali sme od nich rady, nazory, ale konecne rozhodnutia boli na nas. Chceli nieco zariadit aj oni, takze sa postarali o vysluzky - kolace objednat, priniest, naskatulkovat ;)
Chceli prispiet aj financne, tak sme povedali, ze vsetko si poplatime my a ak chcu, nech daju ako svadobny dar. A tak aj urobili 🙂 boli sme velmi vdacni, lebo sme s tym vopred neratali 🙂

Ak chcete dcere pomoct, tak by som povedala, ze mozete jej prispiet sumou xxx a uz nech sa oni zariadia ci sa do tej sumy zmestia s celou svadbou, ci prispeju aj jeho rodicia, ci si nasetria...

nikpa
10. nov 2019

@chiara996 Záleží na dohode, ja si myslím, že dnes už to je v každej rodine inak. U nás platia svadby rodičia, bratranci, sestranice korí mali svadby neplatili nič. No mne sa toto nepáči, rodičia môžu prispieť ale nie platiť všetko, dnes svadba nie je lacná záležitosť a keď ma niekto viac detí tak to čo bude len im na svadby šetriť?!

malebiele
10. nov 2019

@chiara996 ahoj, ja by som vobec nedavala na nazory znamych, je to kazdeho osobna vec. My sme si s manzelom zaplatili skoro celu svadbu sami, rodicia platili len kolace, tortu, jedlo pre hosti, lebo chceli prispiet, ale ostatne sme platili zo svojho, kazdy mesiac sme si odkladali. Nie je povinnost rodicov zaplatit celu svadbu, je to o ich dobrej voli ze chcu detom pomoct. Ale pokial je mlada, tak ako pises, ze este studuje na VS, a neviem ako dlho su spolu, ale mozno by naozaj mala pockat, ved nemaju sa kde ponahlat a zasnubeny mozu byt aj dlhsie, nie hned robit svadbu. Mne osobne a aj manzelovi by bolo hlupe, aj keby to mala byt len mala svadba, ze by nam ju zaplatili moji aj muzovi rodicia...

a ako reakcia na komentar vyssie, my sme z vychodu, a neplati tam ze rodicia nevesty platia svadbu 🙂

leelu
10. nov 2019

Platili sme vsetko sami (BA), bolo 60 hosti, dostali sme financne dary, potesili a pokryli asi 1/3. Ale teda necakali sme nic. Ale asi je rozdiel, ze sme sa brali po 10rocnej znamosti, obaja sme uz 13rokov zarabali .... ale kebyze ju robime pred tymi x rokmi, tak tiez platime sami a urobime ju do vysky nasich moznosti

diewcatqoo
10. nov 2019

Hanba by ma fackovala, keby mi svadbu mali platit rodicia... Svadbu sme si spravili podla seba, v zahranici, rodicia sa na priprave nepodielali - vsetko sme si zorganizovali sami. Mali sme 15 ludi, len najblizsich.

exotka444
10. nov 2019

My sme si tiež sami platili svadbu. Naši akurát pre seba kúpili alkohol koláče a ako svadobný dar nám poslali peniažky na účet. Pomohli nám takýmto spôsobom 😊

c_est_la_vie
10. nov 2019

No my sme to riesili tak, ze svadbu sme si platili samostatne a rodicom povedali, aby prispeli kolko uznaju za vhodne.

Moji rodicia mi ale darom “ zaplatili” polku svadby.
Kazdopadne- zarabame dobre a chcela som mat nejaky standard, nie pozerat na to nech nezruinujem rodinu. Kebyze sa vydavam pocas studii, urcite by som cakala pomoc od rodicov.
Vam vari rodicia so svadbou nepomahali?

kukipukituki
10. nov 2019

Sami sme si platili svadbu, pretože sme mali svoju predstavu, ktora nieco stála a nechceli sme pocuvat od rodičov, co ako bude. Uz to praveze nie je tradicia, aby svadbu platili rodicia. Myslim si, ze mladi su, rsp by mali mat vlastne financie, ak uz chcu svadbu. A podla financii si ju zariadit - mala, velka.... Ako rodicia jej mozete pobuknut ze jej zaplatite pozicovnu siat, uces atd.. A to ze zenich mina,... Asi nemina viac ako ma... Uziva si. Nevidim na tom nič zle.

nosalinda
10. nov 2019

@chiara996 My sme si všetko okolo platili sami a rodičia nám zaplatili iba hostinu. Tiež sme nemali veľkú svadbu.

queen_mary
10. nov 2019

Nam platili rodicia, a potom to dopadlo tak, ze si moja mama a svokra dost rozkazovali ze co ako. Keby sa mam vydavat znova, platim si ju urcite sama.

kristina2412
10. nov 2019

@chiara996 záleží od zvykov v rodine . Nám naši rodičia chceli svadbu zaplatiť,lebo ich rodičia zaplatili im atď. Ale my sme nemali nákladnú svadbu. Mali sme len obed, pre cca 20 ľudí.

carmenuska
10. nov 2019

Sami sme si platili. Brigadovala som počas celej vs a s mojim sme si na jeden účet posielali peniaze na svadbu.Obaja sme z veľkých rodín,kde na to proste nebolo.Svokra ovdovela rok pred svadbou ,nemala prácu lebo o svokra sa starala predtym.Ja som z 9 deti a keby mali moji rodičia každému z nás cvakať svadbu ,tak musia byť milionári.Je dospela,keď chce svoj život,nech si ho zariadi.A nemám ich menej rada,za to,že na to nebolo.Sme s mužom hrdí na seba,že sme sa o seba postarali a to učím aj moje deti.

fokuska
10. nov 2019

@nosalinda Mozem otazku? Nie je prave hostina najvacsia polozka?
"Vsetko okolo" je uz to najmenej.

lula313
10. nov 2019

@fokuska tiež si myslim, že strava s pitím/korkovnym je najvyššia položka-u nás to bolo okolo 3000, mali sme ale len 35 hosti, tak pokial má niekto 150 hosti, tak sa to už môže pohybovať v cene malého auta

mariska1989
10. nov 2019

Vydávala som sa ako 21 ročná niečo mi prispeli rodičia ináč zvyšok ja. A manžel si svoju polovičku platil celú, rodičia neprispeli ani cent . Svadbu sme mali malú asi 35 ľudí dokopy Najviac bolo ale z mojej strany a preto prispeli rodičia lebo určitých ľudí tam chceli mať. Je iná doba. Takže je normálne že by som dieťaťu neplatila celú svadbu

fokuska
10. nov 2019

@lula313 No jedlo, pitie, torta, zakusky, samotna sala, obsluha, hudba, vyzdoba, kvety... to nas vyslo najviac.
"Zvysok" bolo foto/video, obrucky, kytica, oznamenia a tlacoviny, vysluzky a komplet nevesta + zenich (oblecenie, topanky, vizaz). To bolo mozno tak stvrtina.

evkao
10. nov 2019

@chiara996 platili sme si sami - ale kedze my sme chceli malicku svadbu o 15 ludoch, ktora nas komplet so vsetkym (aj vratane siat, prstenov, proste vsetko) vysla 500,-€, bolo by az smiesne, keby sme nieco pytali 😀 jedine, na com trvali moji rodicia aj svokrovci, ze zabezpecia kolace 🙂 a samozrejme, este nam hodili daco do obalky, z toho sme sli potom na dovolenku 🙂

malebiele
10. nov 2019

Tak zavisi od toho kto ma ake naroky a aj akych dodavatelov clovek najde... My sme mali napriklad super cenu za jedlo, cca 18eur na osobu, a aj za kolace sme neplatili vela, a tie aj jedlo nam platili rodicia, ale napriklad alkohol a nealko sme si kupovali my... U nas bola vacsia polozka aj hudba, alkohol, obrucky, oblek, ale hovorim, kazdy podla toho na co ma a ake ma naroky.. a mali sme vacsiu svadbu, cca 110 ludi 🙂

jaja23
10. nov 2019

@chiara996 my sme si platili svadbu sami.

lucmirka124
10. nov 2019

Ja neviem mne to pride take zvlastne od teba ako od matky dcery, ani nie ze tu riesis peniaze ale to ze si vlastne povedala dcere ze ma prv ist do roboty kym sa bude vydavat?zarobit si . Zamyslam sa nad tym ci ti dcera oznamila idem sa vydavat chcem od teba peniaze! alebo to ma dcera sama ulezane v hlave ze sa ide vydavat lebo to tak s partnerom citia.a prakticky od teba ocakavala podporu psychicku a radost z toho. Takze mne by si takymto zmyslanim len radost pokazila .

gabulienka623
10. nov 2019

Platili sme si sami

nosalinda
10. nov 2019

@fokuska my sme platili 16 eur na hlavu, hláv bolo 50...moji rodičia platili 20...alkohol sme si kupovali sami, víno platil svokor, ale nepoužité sa dalo vrátiť. A naše výdavky: šaty, obrúčky, kvety, výzdoba, vyslúžky,koláče na svadbu, prenájom obradnej miestnosti, kapela, fotograf,pozvánky. Ale nemali sme drahú svadbu, za sálu sa neplatilo, iba po jednej 10 eur za každú hodinu pre čašníkov. Ja som mala na kyticu aj výzdobu chryzantémy, mňa vyšla kytila presne 18 eur (švagrinu 78). Našli sme priestor, kde sme si všetko pitie aj koláče a pochutiny mohli doniesť. Kapela boli štyria, z toho dvaja kamoši, ktorý hrali bez nároku na honorár a fotograf bol skvelý fotograf, ktorý si chcel vyskúšať fotiť svadbu, čiže sme mu zaplatili cestu a bolo. Teraz sa tým živí, že fotí svadby🙂. A ešte sme platili rodine ubytovanie 5 eur na noc, kamoši si zaplatili sami. Moju mamu vyšla svadba asi 350 eur, tak neviem či je to veľa.

bubinko1506
10. nov 2019

Nam moji a partnerovi rodicia prispeli na hostinu (dobrovolne, neziadali sme to od nich). Vsetky zalohy, cast hostiny, oblek, obrucky, saty, fotografa, tortu, kolace a kyticu sme si platili my.

nosalinda
10. nov 2019

@chiara996 a moja sestra sa vydávala v 19 tich, lebo musela🙂 a tej sa platilo všetko, lebo bola mladá a bola taká doba. Teraz ľudia spolu dlhšie žijú, zarábajú si, tak je už jasné, že nebudú chcieť od rodičov zaplatiť všetko. Ale myslím, si že rodičia chcú prispieť...ja keď som od mamky viac nepýtala, tak mi šupka 200 eur na zavíjanke🙂. Tiež rada prispejem svojej dcére, keď sa bude vydávať🙂

komplikovana
10. nov 2019

Kaslat na to co hovoria ostani, zariadim sa podla toho, kolko mi dovoli penazenka. A bohuzial, ak mi to nevyda, tak bud pockam a nasetrim, alebo sa spravi svadba o 4 ludoch ak to suri. Ved vysvetlite dcere vasu financnu situaciu, snad nie je blba a pochopi. A reci budu stale, a naozaj nikde nie je pisane, ze je to svata povinnost rodicov.