Dary na moju svadbu

16. okt 2024

Chcela by som poradiť či by bolo vhodné poprosiť ľudí, o takýto dar. To, že je to novodobý výmysel už som počula od mojej mami, aj to, že aj kvetinárstva majú z čoho žiť, ale nuž je to len naša svadba.
Takze viem, že ľudia nosia granule a žreby, miesto kytíc.
Ale mne napadlo, že nechceme žiadne dary, bohužiaľ viete ako to chodí. Riad iba na špeciálne príležitosti, 20 kytíc, záclony, ktoré nevyuzijem, váza, ktorá sa mi nehodí do bytu a podobne. A hlavne sa nám páči táto myslienka. Preto by som chcela svojich hostí poprosiť, aby nenosili dary, kvety a torty. Aby len do obálky dali peniažky, ktoré by na ten dar aj tak použili, chcela by som, aby k tomu nikto neprikladal kartičku s venovaním, takže ľudia tam môžu vložiť naozaj ľubovoľnú sumu a nemusia sa cítiť zle, že tam dali 10-20€.
Tieto peniažky, by sme chceli potom darovať buď do detského onkologického centra, alebo nejakej rodinke s takto chorým dieťaťom. Manželov brat, zomrel ako dieťa na rakovinu, takže by to pre nás a pre manžela veľmi znamenalo. Myslíte, že by to bolo vhodné, prípadne či by to hosťom neprekážalo? Aký na to máte názor prosím ?

tarvika
16. okt 2024

podla mna je to velmi pekny napad. Ja ako host by som urcite respektovala prianie a este by ma to aj potesilo.

janinque
16. okt 2024

Financie ti hostia dajú do obálky asi zvlášť. Toto by som asi od nich nežiadala, skôr možno iným spôsobom - uvediem príklad. Sesternica mala svadbu, kde hostí poprosila, aby nenosili kvety, ale miesto toho doniesli hračku. Potom to odovzdávala nejakej nemocnici v Bratislave (ale vopred bola dohodnutá s konkrétnym oddelením, hosťom dala popis, aká tá hračka môže/nemôže byť) a prišlo mi to veľmi milé. Po odovzdaní aj poslala fotku z oddelenia, kde hračky zaniesla. Toto by bolo aspoň pre mňa osobne také, že najskôr mám dať peniaze miesto kvetov, potom peniaze ako oficiálny dar a niekde je ešte redový tanec = ďalšie peniaze.

petamich
16. okt 2024

Aj podla mna je to velmi pekny napad 🙂 ja by som to urcite respektovala, ze si to takto prajete

freepalestine
16. okt 2024

Hostom to nema co prekazat, je to tvoja svatba, takze si mozes nielen urcit, kde kedy a ako sa vydas, ale aj to aky dar chces. Vo vela krajinach ludia ziadne dary nedavaju, len peniaze.
Vsetko dobre vam obom prajem ❤️

autor
16. okt 2024

@janinque nie takto to myslíme, toto by bol jediný dar, ktorý by hostia priniesli. Nič okrem tohto

kitycat
16. okt 2024

Teraz su rozne versovacky, any dali ludia par drobnych do daru... naozaj neviem kde nosia zaclony v dnesnej dobe?
A kvety to uz je snad len na SK taky zvyk

Ja som pisala, ze vsetko mame ale ak chcu staci nieco do obalky

Co s tym spravite je vasa vec, to by som nehovorila

dobryden
16. okt 2024

Krasne gesto,ak to tak vysvetlíš myslim ze aj ludia to privítajú❤️

janinque
16. okt 2024

Rozumiem, pochopila som to tak, že najskôr ti dajú peniaze po obrade, keď budú gratulovať a potom ten oficiálny dar. Takto je to za mňa OK.

viestta
16. okt 2024

To sa dnes este nosia vecne dary na svadbu?

lindous
16. okt 2024

Myslím, že napriek tomu bude chcieť dať väčšina hostí dar aj vyslovene vám… napísala by som, že ako dar vás najviac poteší ľubovoľná suma v obálke a na čo ju už dáte je na vás, nekonkretizovala by som to zbytočne…bežne sa to tak robí a čo som videla ľudia to rešpektujú, žiadne riady, závesy, blbosti (to som inak na svadbe nevidela ani nepamätám 😅)… nejaká ta kytica sa väčšinou pritrafí, ale to aj keby si tam napísala neviem čo

vikusjk
16. okt 2024

Podla mna velmi pekna a slachetna myslienka. Hostom mozete kludne aj napriklad kartickou ku pozvanke komunikovat tento sposob aj ucel pouzitia, ze je to vlastne charitativny dar plus vysvetlit, ked budete pozyvat osobne (ak bude treba).
U (asi hlavne) starsich sa mozete stretnut s pripomienkami, ale kludne s usmevom sa ich opytajte, ci nechcu vyuzit prilezitost a spravit dobry skutok ;)

really8
16. okt 2024

@viestta presne. Neviem ze by sa este davali porcelany, zaclony a pod. Nikto sucinto uz nedava ani ked ma 90 rokov

Autorka vysvetlite hostom vasu myslienku pri pozivani na svadbu. Verim ze to vacsina pochopi a bude akceptovat.

autor
16. okt 2024

@viestta áno pochádzame z dediny na strednom Slovensku, tam sa stále dávajú takéto dary. Aspoň teda u nás 🙂

yoxinka
16. okt 2024

Kamarátka na svojej svadbe nechcela žiadne kvety, namiesto kvetov poprosili svadobčanov prispieť DSS, kde kamoška pracovala ako špeciálny pedagóg. Klienti v DSS mali rôzny stupeň mentálneho a telesného postihnutia. Vrámci terapií sa venovali aj tvorbe z hliny. Každý svadobčan si mohol zobrať malinkú hlinenú kvetinku, ktorú títo klienti vyrobili a namaľovali počas terapeutických dielničiek. Kvetinku máme dodnes doma 😉. Bolo to pred 12 rokmi (žiadny novodobý výmysel) a všetci svadobčania to rešpektovali. Celkom zaujímavá sumička sa im vyzbierala 😉.

hori
16. okt 2024

Úplná normálka - ja som zažila takto: hosťom bolo oznámené - všetko mame, nenoste žiadne dary ani kvety, ak nám chcete niečo dať, uvítame príspevok na svadobnú cestu + číslo uctu. Milé, konkrétne, praktické, dobrovoľne, každý to pochopi a hostia to majú bez starosti - niekde už len pôjdete a nikto nebude skúmať koľko, kto dal a na co sa peniaze použili.

benimnadir
16. okt 2024

To je nádherný nápad, určite choď do toho. 💗

memma
16. okt 2024

Krásne gesto, ja by som to určite rešpektovala. Nevidím dôvod prečo nie

denisa_deniska
16. okt 2024

My sme boli na svadbe, kde tiež nechceli kvety, bolo to aj v pozvánke napísané “kvetky nechajte rásť”.Aj pred svadbou to bolo prizvukované. Tak sme ich nekúpili, nakoniec som boli jedny z mála a priznám sa, že mi to bolo až trápne. Samozrejme, potom to mladomanželia už neriešili.
Ale čo sa týka daru, to snáď už ani nikto nekupuje. To by som skôr ale tej staršej generácií oznámila, mladší určite budú dávať len peniaze do obálky

suge
16. okt 2024

Moja kolegyňa mala priamo na pozvánke na sobáš, že namiesto akýchkoľvek darov môžu hostia prispieť na Plamienok.🥰

7miriam77
16. okt 2024

Super nápad a problém splnenia tohto priania by mohli mať len ľudia, čo vo všetkom hľadajú problém. Za mňa super👌👍🍀❤️

oblecenie99
16. okt 2024

Aj keby ste neudávali dôvod, rešpektovala by som vaše prianie. Myslím si, že je to od vás naozaj veľmi pekné a dojímavé gesto, a všetci to uvítajú.

alickapusinka
16. okt 2024

Tak ti je krásna myšlienka dobrý krásny nápad.

rorino
16. okt 2024

Napíšem ti dva pohľady:1.ano je to novodobý vymyslel,aj keď na dobrú vec,to nemusíte robiť svadbu,rovno dajte do obálky peniaze a zaneste kde chcete.2.dam peniaze do obálky,koľko považujem za vhodné a je mi jedno na čo ich použijete.Prispejem kde chcem a kedy chcem,aj bez niecej svadby.Takze z toho vyplýva,že si urobte ako chcete😉.Hlavne veľa šťastia a lásky v manželstve vám prajem.

katica06
16. okt 2024

Pekné gesto, ja ako hosť by som to určite rešpektovala. Nevidím dôvod prečo nie, ale tiež som zo stredného Slovenska, tak píšem z vlastnej skúsenosti. Tiež sme nechceli vecné dary ale aj tak sme dostali, kadečo, kuchynskú váhu, kuchynský robot, žehličku, vázy, 2 sady porcelánových koreničiek, príbory, niečo nemám stále rozbalené 😉.
Ešte stále lepšie ako keď sa vydávala mama, ona mala zo všetkého minimálne po 4ks, ešte v r 2010 mala v perináči v originálnom obale žehličku s dátumom výroby 1975, jedálenský set, misky, rôzne obliečky, obrusy, a ďalší textil

gr
16. okt 2024

My sme takto boli na narodeninovej oslave, oslavenec v pozvanke vybral dve konkretne charity a poziadal gratulantov, aby namiesto darov prispeli v jeho mene jednej z dvoch charit.

mimikarol
16. okt 2024

Je to od vás veľmi krásne gesto. Mňa by to ako hosťa veľmi potešilo 🥰❤️

dadka1997
16. okt 2024

Veľmi pekná myšlienka, nieco také velkolepé spraviť, nuž, treba to oznamiť svadobčanom, aby dary nenosili, a že ak majú záujem radi príjmete finančný dar v lubovolnej sume

janka1011
16. okt 2024

Je nutné robiť to takto okázalo? Snaha zviditeľniť sa? Veď dostanete peniaze a čo si s nimi po svadbe spravíte je vaša vec, absolútne neni nutné vykrikovať to do sveta. A zakazovať dávať prianie s podpisom? To ako načo?

tykat
16. okt 2024

@viestta prosim ta, vzdy sa najde niekto kto sa chce zbavit postelnych obliecok ci nejakeho obrazu. A teraz takyto skrt cez rozpocet, ze peniaze 😅

petronelag
16. okt 2024

Ja neviem či je to vhodné spájať svadbu so zbierkou pre onkologiu.