Darček ku krstu pre dieťa, ktoré má všetko

24. aug 2021

Boli sme s frajerom pozvaní na krstiny páru, ktorému sme boli na svadbe, kedy od nás dostali kyticu, čokoládový darčekový kôš a peniaze, čo sme platili na polovicu. Po svadbe sa im narodilo dieťa a k narodeniu od nás dostali veľký darčekový kôš, kde boli plienky, kozmetika, oblečenie, hračky, fotoalbum, drevené knižky, hryzadlá atď., čo sme tiež platili na polovicu. Frajer bude krstným otcom, ale mňa za krstnú mamu nechceli (bude ňou iná členka rodiny). Malý je prvé dieťa v obrovskej rodine, takže na svadbu aj k narodeniu dostali všetko možné od výmyslu sveta, čo nemá ani možnosť jedno dieťa využiť. Zaobstarali sme zatiaľ košieľku na krst, veľmi pobožná druhá strana rodiny povedala, že zabezpečí Bibliu, ruženec, sväté obrázky, sviečku a sošku anjela. Nechceme dávať kyticu a tortu, lebo z toho malému nič nezostane (a jedna členka rodiny je cukrárka, takže predpokladáme, že to bude zabezpečené). Taktiež nechceme zakladať sporenia a dávať peniaze, lebo by nás za posledné tri mesiace dotyčný pár stál vyše 600€. Dostali ako jeden z darov poukážku na baby fotenie a neboli nadšení, že musia dávať pozor na splatnosť a je to pre nich práca navyše, takže poukážky tiež nie, pamätnú tabuľku už majú nachystanú a plienkovú tortu nechceme, knižku Narodil sa nám chlapec už dostali. Zostáva nám teda jedine zlatá retiazka a krížik a neviem, či mám platiť tiež polovicu (je to pre mňa nákladná položka pre cudzie dieťa, keď ma nechceli ani za krstnú) alebo to frajer ako krstný má zaplatiť sám, lebo potom by som nemohla prísť s prázdnymi rukami na krstiny a musela by som vymýšľať iný dar... Zaplatili by ste cca 100€ za to zlato alebo aký iný dar by ste kúpili?

klip0
24. aug 2021

A s frajerom žijete spolu, máte jednu domácnosť alebo sa ešte len stretávate ?

sapetka
24. aug 2021

Ved nech to zaplati tvoj frajer retiazku a ty tam len chod ako doprovod.. myslim ze ak je tvoj priatel normalny tak to pochopi a povie ze to je od vas, aj ked si myslim ze na to sa pytat nebudu

klip0
24. aug 2021

Ale aj podľa mňa by to mal on zaplatiť. My sme to aj v čase chodenia mali tak že pre jeho rodinu mal hlavné slovo pri výbere a platil darček on a pre moju zas ja. Ale vždy to bolo od oboch. Teraz sme už manželia a ide to zo spoločných peňazí samozrejme ale viac menej stále to dodržujeme takto

majulino
24. aug 2021

Preco by si musela zháňať este niečo? Hadam tam idete ako par, tak to bude darcek od vas, aj ked nebudeš prispievať na tu retiazku, co mi pride logicke, kedze nie si krstna...

K zlatej retiazke len toľko. Mam 3 deti (10,8,1) kazde pri krste dostalo zlatu retiazku a zlaty naramok s priveskom . Este to nikdy nevyuzili a dcera na 100% ani nevyužije. Ma na zlato alergiu, takze zlate nausnice, reriazka s krizikom a naramok s priveskom ❤️⚓✝️ su jej na dve veci. A kedze tuto alergiu mam aj ja, predpokladám, ze ju maju aj synovia... Radsej peniaze do obalky v cene toho zlata co chcete kúpiť

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majulino
24. aug 2021

Tak v takom pripade, ze sa este len stretávate, by som uz vôbec nič nedala a nie to este polovicu zo 600€ 🙈

prasiatko30
24. aug 2021

sorry ale je to jeho rodina a jeho krstña - vy este spolu ani nezijete
@dominika1988 presne tak, mi to pride uplne cez a este to vypytovanie, ze kto co ako 🙈

lula313
24. aug 2021

Nič nekupuj, nie si krstná. Už si sa naplatila dosť.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
malicka_mysicka
24. aug 2021

Kup pohladnicu, do nej napis vins a vybavene 🤣

sapetka
24. aug 2021

Boze to co su ta materialisti.. otras este zistovat kto ci dal🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

simca06022011
24. aug 2021

ako takymto matrialistom, by som s kludom anglicana doniesla kvietok a pohladnicu a mozu byt radi.. to co mate za kamaratov :D strasne.. by ma hanba plieskala riesit kto mi co dal a za kolko a tie dary davate ako keby ste boli stari rodicia toho dietata, mne kamoska doniesla jedno body a cokoladu ked sa mi dcera narodila a aj to som bola prekvapena, ze na co a dakovala som jej pol hodinu :DD Ak priatel chce (nie je to ani len tvoj manzel.,. preco mas s nim ist na polovicu s darmi jeho rodine, ci kto vam to vobec je??), nech ako krsny kupi retiazku, hodinky (este ak by to bolo dievcatko, viem si predstavit nausnicky dievcenske)... Ano niekto by to nevyuzil, ani ja to nevyuzivam, ale to je zvyk davat. Peniaze ked dam, dostanu rodicia a nie to dieta.

andrea78
24. aug 2021

Ked ste par, tak otazka mladomanzelky od koho bola kytica je uplne mimo, jednu prinesiete zrovna pretoze ste par, tak ako aj dary pri prilezitostiach. Ma zvlastne vnimanie a predstavy.
K otazke retiazky - nedala by som za nu polovicu sumy. Nie si manzelka krstneho otca , nech to kupi na polovicu s krstnou matkou, ktoru vybrali a s tou sa dohodnu na dare, financnej hodnote a sposobe podelenia si nakladov. Hadam necakaju este aj honosny dar od krstneho otca a druhy honosny dar od krstnej matky. Ja by som sa zucastnila, ak by ma pozvali a dala napr. taky ten pamatny album, kam sa lepia fotky a zapisuju pokroky dietata, co pises ze maju, tak nieco toho stylu, myslim nieco taketo typovo, co je na pamiatku, ale proste nie nakladnu vec. Ved vlastne realne /v sucastnosti/ nie si nic, ani rodine, ani dietatu a zrejme Ta neberu ako trvalu partnerku , ked si zvolili inu krstnu matku. To, ze si uz dala kos pri narodeni je v tejto situacii a pri sucastnych okolnostiach podla mna uz postacujuce. Slusnost a ,,povinnost,, z Tvojej strany bola uz splnena /a aj nad limit/.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
basska_b
24. aug 2021

Vieš čo, kašli na nich. Veď to dieťa ma všetko možné, už ani nebudú vedieť, čo bolo od koho. Ja som tiez taká, stále len vymýšľam, aký najvhodnejsi dar. Urobila som si v internet banking kategóriu dar a stovky eur išli na drahé dary ľuďom, ktorí si to často ani nevážia, resp. mojim detom nedajú nič alebo nejaké veci za 1 euro... Keby si teda silou mocou nieco chcela, môžeš skúsiť niečo z tohto zoznamu, ktorý som ja vytvorila, ale fakt len nejakú drobnosť...
https://www.sashe.sk/vyklad/629297/priletel-k-n...

Ide o to, ako ste si blízki, či sa budete stretávať, bývať blízko seba, ako skoro vy sami plánujete deti. Lebo rodiny s deťmi a bez detí idú potom trochu od seba, majú iné záujmy a aktivity... nedávaj ďalšie stovky eur zas len zo slušnosti. Tu retiazku nech zaplatí partner spolu s tou druhou krstnou mamou, hmm?

klip0
24. aug 2021

Tak tebe ani nezagratuluju ale ty máš dávať veľké dary ?
Nieje to tvoja rodina ale frajerova a vy spolu ani nežijete. Na otázku čo z toho si zabezpečovala ty by som povedala že všetko ste vyberali spoločne.
Frajer tiež prispieva polovicu na darčeky tvojej rodine ?

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
24. aug 2021

no tak sama si odpvoedas, jeho rodina ti neda nic.. ale ocakavaju od teba dary? a este na polovicu s frajerom? Prepac ale za to si mohla ist radsej na welness s frajerom :D aspon po rozchode (ak nahodou) by si to nelutovala ako "vyhodene peniaze" na cudzich ludi...

evka_3
24. aug 2021

Ty si nemala naozaj nič platiť a davat mala si to nechať na priateľovi ako píšu vyššie a po ďalšie u nás v okoli pokiaľ viem sa dary k narodeniu ani nedávajú ani ja som nedostala vôbec nič ani mačny mak pre moje babo, ale to čo píšeš dávajú na krst krstni rodičia nikto viac ani súrodenci tak nedávajú, a už vôbec nie ze priateľka krstného uff🤔 ta zlata retiazka a krizik co spomínaš sa u nás dáva na prvé sväté prijímanie... Podľa mňa si moc dobrá duša že si vôbec na toto všetko doposiaľ prispievala... Stačilo už...

evka_3
24. aug 2021

A na to zlato už ani cent... Dosť € bolo už z tvojej strany investovanych...

nevenka
24. aug 2021

@majulino presne, my sme dostali od krstneho (manzelov brat) peniaze pre maleho a vybavene. Od krstnej, co je moja sestra a od mojich rodicov (spolocne) zlatu retiazku a krizik. To iste dostal aj prvy syn. Druha bola dcerka a ta dostala nausnicky. Potom som jej kupila strieborne a nakoniec nosi z chirurgickej ocele, kedze neznasala ani zlato, ani striebro. Starsi syn bude mat 8 rokov a retiazku nikdy nemal a asi ju bude prvy raz mat na 1.sv.prijimani. Takze za mna, su lepsie urcite peniaze. Ale zlato zase nestrati az tak hodnotu. Len predavat to samozrejme, nebudes, aby si kupila daco ine dietatu, co bude potrebocat. Lebo je to take pamatne...😊.

Autorka, ostala by som pri tej retiazke s krizikom, ako sa s frajerom dohodnes, bud to zaplati cele on alebo mu prispejes, to nikto nemusi vediet, kto kolko penazi na to dal. Je to medzi Vami a zavisi, v akej faze vztahu ste. Ale nejak riesit, ze Ta nevolali za krstnu, preco by mali? My mame tiez krstneho z muzovej strany a krstnu nie zenu jeho brata, ale moju sestru ako krstnu. A dokonca, muzov brat si nevolal za krstneho pre dcerku ani jedneho z bratov, ale bratranca. Takze my sme darovali len taku drobnost, uzatvaratelnu misku na prikrmy aj s lyzickou a blahozelanie. A modlitbu k tomu. Misku pouzivaju, mala som moznost vidiet. Dobre mi to padlo, ze to bolo uzitocne.
Takze, Vy s frajerom sa dohodnite, ako to chcete "vybavit", ci sa beriete akoze ste spolu, tvorite oficialny par a darcek spolocny alebo Ty pojdes ako doprovod len.

nevenka
24. aug 2021

Aha, tak teraz citam, ze ake su vztahy, no...prinajmensom divne ☹...
Lebo ja som chodila s mojim muzom 9 rokov a hned ma brali tak, ze na kazde narodeniny mi nieco priniesli, na meniny aspon kvety a bonbonieru, prisli na kavu, ted anie zo zaciatku, to sme boli nastrocne zaby, ale jednu specialitku si pamatam, kedy zacali, velmi ma to prekvapilo, ked mi na Vianoce doniesol darcek od nich, taky nadherny perletovy podstavec s rucne vyrezavanou svieckou, specialne teda na mna mysleli a zacali ma brat do rodiny. Takze samozrejme, to potom je ine...

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzka102
24. aug 2021

No tak po tomto poslednom príspevku od autorky... To co su za magori prosím ta?!? 😧 NIC by som im na tvojom mieste nedala, ani neplatila. Ze samy si pýtali veci ešte počas tehotenstva od brata, jeeeminenku, nemám slov. 😱

lenuska9999
24. aug 2021

Podľa mňa nech tvoj priateľ ako krstný otec kúpi retiazku a ty už daj len urobiť nejakú plienkovu tortu ako gesto , ak nechceš prísť s prázdnymi rukami, ale veľmi by som si nad tým hlavu nelamala. Na retiazku by som polovicu nedávala.. je to na tvojom priateľovi, ako na krstnom otcovi

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ninusa221
24. aug 2021

Ja raz nechapem ked ste už par prečo nedali teba za krsnú. Dieťa s toho bude mať len chaus…ja mam krstných rodicov čo maju naši kamaratov a ich synovi su zas naši.. žiadna teta ale proste su to len krsny rodicia..🤟🏽 A k tomu daru… nedavala by som nič z tvojej strany. Nak da priatel do obálky peniaze tu košielku a ja by som mu urcite dala asi spravit daku tortu aleno nak sa dohodne s krsnou mamou🤲🏼

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz